Nowy LAPTOP... jaka firma godna uwagi?

SebaK1205

New member
Bez reklam
Mój obecny laptop wymaga wymiany. Stąd moje pytanie do Was, pewnie macie różnego rodzaju ciekawe sprzęty, macie swoje spostrzeżenia, uwagi...
Poszukuje laptopa do pracy w domu, chcę nauczyć się zasad AutoCAD (trochę porysować, poprojektować)... na jakiej firmie się skupić? Chciałbym aby laptop miał:
- matryca IPS, 15,6 cala

- min. 8GB RAM (dobrze było 12 lub 16GB)
- dysk SSD na system + HDD 1 TB na przechowywanie
- karta graficzna - tutaj minimum to GTX1050...
- procesor, min. I5...
Od czytania ofert już głowa boli, na każdą firmą można znaleźć i plusy i minusy...

Mój budżet to 4-4,5 tys.
Z góry dzieki za sugestie
 

cezary69

New member
Bez reklam
Moja tylko jedna uwaga jeśli chcesz pobawić się autocad-em to szukaj lapka co ma 17" na 15,6 będzie słabo jak porozwijasz trochę potrzebnych okien miejsce do pracy mocno się skurczy, a z firm asus, lenovo, dell,
 

Wesley1

Member
Bez reklam
DELL 7567 lub następca - 7577
Dobre lapki do grania, w autokadzie też się sprawdzą. za 4,5K skonfigurujesz pod siebie :)
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Ja mogę polecić HP swojego kupiłem w 2007 i mam go do dzisiaj ,nigdy nie był rozkręcany ani nigdy nie był czyszczony układ chłodzenia Fajny jest HP w metalowej obudowie z głośnikami B&O można go w promocji wyrwać za jakieś 2000zł .Ja jak będę zmieniać to raczej na pewno na HP
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Do autocada to zadnych bebechow nie potrzebuje, zreszta nie wiem co ty chcesz w autokadzie projektowac w 2D?



Moze cos od Xiaomi?
Armanig ladnego lapka wytrzasnal ale nie pamietam nazwy, jakas wersja limitowana.


Ja mam starego acera i do pracy starcza - zero gier. Modelowanie 2d, 3d ogarnial, teraz uzywany glownie do programowania PLC.


I ja bym sobie nauke autocada darowal. Lepiej odrazu zaczac od Inventora, kupujesz ksiazke i jechana pokolei z przykladami.
 
Ostatnia edycja:

bramowicz1

Member
Bez reklam
Kolega piszący powyżej ma racje, ekran 15, 6 cala może sprawiać dyskomfort przy pracy, osobiście też używam 17, 3 cala.
I jeśli już zmieniam laptopa to jest to priorytetem by mieć duży ekran, jednak wiąże się to z mobilnością i większym kosztem.
Ale na to rada się znajdzie, kupując laptopa bez systemu można obniżyć jego koszt o nawet kilkaset złotych, sam tak zrobiłem i nie żałuje, poza tym mogłem sobie zainstalować Win 10 Pro a nie Home który wciskają nawet w drogich maszynach.

Wspomniałem o mobilności, nie łatwo poruszać się z takim laptopem w torbie czy plecaku i po drugie dostać plecak w takim rozmiarze, ale można znaleźć jakiś dedykowany do konkretnego modelu lub odpowiedni.

Kupując laptopa dobrze jest też pamiętać o tym, że wymagania programów i gier rosną a do laptopa nie włożysz lepszej karty i procesora, co najwyżej RAM, a tej też warto mieć na dzień dobry więcej, 16 GB to optymalna wartość również dla gier. AutoCAD to wymagająca aplikacja, jeśli już zaczniesz tworzyć w 3D to i tej może być mało.

Warto też pomyśleć o dobrym chłodzeniu, w PC to nie kłopot, w laptopie już tak. Lepiej wybrać laptopa z dobrym podwójnym lub nawet potrójnym układem chłodzenia, minusem jest brak w większości wypadków napędu CD, DVD, coś za coś. Warto wtedy zaopatrzyć się w napęd zewnętrzny.

Laptopy z takim chłodzeniem nie należą do najcichszych jednak kultura pracy nie jest uciążliwa, i warto wspomnieć, że temperatury CPU i GPU wynoszą wtedy 32-37 °C przy normalny użytkowaniu i 42°C do 50°C przy grach.
W moim przypadku nigdy nie miałem temperatur powyżej 52°C.
Po części to zasługa dobrej podkładki chłodzącej, która zawsze daje te kilka stopni, ale niestety jak laptop służy jak PC i jest włączony czasami całą dobę to jest mus.

Trochę się rozpisałem ale może moje rady komuś posłużą. :-o
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Czemu uwazacie ze autocad to wymagajaca aplikacja?

Sprzętowe:
Procesor:
Minimum: 2.5-2.9 GHz
Zalecane: 3 GHz lub lepszy
Zalecamy procesory i3, i5, i7, Xeon w zależności od wielkości i złożoności rysunku

Karta graficzna:
Minimum: 1 GB V-RAM z przepustowością 29 GB/s oraz Obsługująca DirectX 11
Zalecane: 4 GB V-RAM z przepustowością 106 GB/s oraz Obsługująca DirectX 11
Rozdzielczość wyświetlania
Minimum: 1360 x 768,
Zalecana: 1920 x 1080 z kolorami True Color
Rozdzielczość 4K 3840 x 2160 obsługiwana na Windows 10 64-bit
Pamięć RAM:
Minimum: 8 GB
Zalecane: 16 GB
Przestrzeń dyskowa: 6 GB wolnego miejsca na dysku twardym do instalacji programu
Urządzenie wskazujące: Zgodne z MS-Mouse


Jeszcze jak wylaczy sie te cholerne wstazki to wymagania mniejsze o polowe.
 

bramowicz1

Member
Bez reklam
Czemu uwazacie ze autocad to wymagajaca aplikacja?

Zalecamy procesory i3, i5, i7, Xeon w zależności od wielkości i złożoności rysunku

Sam sobie odpowiedziałeś, jak będzie tworzył już coś większego to i5 może okazać się za słaby.
Już nie wspomnę o profesjonalnych zastosowaniach gdzie pracują na i7 i Xeon.
 

abdul0412

New member
Bez reklam
Ja myślę , że odpowiednim kolego laptopem dla Ciebie będzie coś ze stajni Lenovo , Dell --> to typowe , które nastawione są na konfiguracje przede wszystkim ergonomiczne , stabilne i jak zapłacisz troszkę więcej to i wydajne.

Osobiście pracuje na Dell Latitude 5330 jak dobrze pamiętam.
U ciebie szukałbym w miare wydajnej I5 i Karty graficznej ze stajni Geforce minimum wspomniana lub starszy typ o jedną/dwie generację.

Ramu 8-16 GB ew. 8 + możliwość rozszerzenia.
Istotne jest także aby były dwa dyski SSD + HD - SSD system + reszta na zwyklym HD.
Taki SSD dużo pomoże pamięci podręcznej tzn ją odciąży --> mozesz ew. szukac dysków hybrydowych.

Niektóre rysunki są dość wielkie , więc nawet taki sprzęt może złapać chwilową zadyszkę - wiec jakby ci się taka przytrafiła to sie nie martw - bo to ograniczenia software'u nie hardware'u.

Pzdr
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Sam sobie odpowiedziałeś, jak będzie tworzył już coś większego to i5 może okazać się za słaby.
Już nie wspomnę o profesjonalnych zastosowaniach gdzie pracują na i7 i Xeon.

Nie cytuj ostatniego zdania a caly akapit.
Minimum: 2.5-2.9 GHz
Zalecane: 3 GHz lub lepszy



Kolega chce sie uczyc AutoCada a nie robic dokumentacje dla nowego stadionu narodowego. Chociaz i to jest niczym dla dzisiejszych kompow - mowimy oczywiscie o autocadzie.
 

bramowicz1

Member
Bez reklam
Ja myślę , że odpowiednim kolego laptopem dla Ciebie będzie coś ze stajni Lenovo , Dell
Pzdr

Lenovo, Dell i moim zdaniem dobre marki, sam miałem dylemat, prawie dwa lata temu wybrałem Lenovo Y700-17 i7 i nadal jestem z niego zadowolony, teraz brałbym Lenovo Legion Y920-17 lub któryś Dell Inspiron.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Jeśli chodzi natomaist o markę to dziś nie ma reguły. Często miałem Toshiby i tu nigdy się nie zawiodłem. Rz Lenovo - całkiem spoko. Kilka razy Della, raz super, drugi raz w najlepszej konfiguracji na rynku i to była porażka po całości ze sprzetem, ale teraz znów mam Della i jest super. Żona ma zazwyczaj Asusy i też nie powiem złego słowa, natomiast miałem dwa razy HP i nie chcę mieć już z tą marką kontaktu nigdy w życiu. Baterie padały góra po pół roku (czyli tyle ile obejmuje gwarancja). Support i Serwis to istna kpina. Sprzęt uległ powżnej awarii, to zaporponowali mi 10% na zakup nowego laptopa.... Omijam od lat.
Natomiast sa osoby, nawet w tym wątku, co sobie chwalą HP, dlatego mam świdomość, ze zależy to od danego egzemplarza, które to wszystkie są składane przez "chińskie rączki". To niestety skompikowana elektronika, więc o awarię nie trudno, ale sztuka w tym, by dany lapek przetrwał więcej niż producent daje gwarancji, a to loteria. Dlatego dziś ważnym dla mnie kryterium jest obsługa klienta.
 
Ostatnia edycja:

bramowicz1

Member
Bez reklam
Co do niektórych marek masz rację, są lepsze są gorsze, ale dużo zależy od tego jak kto użytkuje. Jeśli o sprzęt dbamy, konserwujemy go, serwisujemy go lub sami potrafimy o to zadbać to sprzęt posłuży długie lata.

Z HP to miał złe doświadczenia mój znajomy więc unikam, aczkolwiek HP z seri Omen nie pogardził bym.

Asus też ma serie ROG. Acer Predator, laptopy dla graczy za które trzeba zapłacić ale warte swojej ceny jeśli komuś nie odpowiada PC.
 

SebaK1205

New member
Bez reklam
Dzieki za sugestie... poszperałem trochę na sklepach internetowych i znalazłem takie propozycje:
1. ASUS TUF FX504GD-E4274T i5H 12G 1500GB GTX-4GB W10
a) Grafika GTX1050
b) 12GB RAM
c) matryca IPS
d) Dysk SSD 500 GB + HDD 1TB
e) procesor i5 8300
f) cena 4399
2. Dell Inspiron 15 5577 15,6" IntelŽ Core™ i7-7700HQ - 8GB RAM - 1TB+128GB Dysk - GTX1050 Grafika - Win10
a) Grafika GTX1050
b) 8GB RAM
c) Dysk SSD 128 GB + HDD 1TB
d) procesor i7 7700
e) cena: 3860
3. HP OMEN 15 i7-7700HQ 16/256SSD +1TB GTX 1050Ti 4GB
a) Grafika GTX1050Ti
b) 16GB RAM
c) Dysk SSD256GB + HDD1TB
d) i7-7700
e) cena: 4599
Zostawmy te trzy jako wybór... nie chcę 17" ze względu na mobilność komputera... jak bede wiecej się bawił w projektowanie, to mam zamiar dokupić monitor 23"-24"...
 

bramowicz1

Member
Bez reklam
Parametry w podanych przez Ciebie przykładach przemawiają za HP Omen.
Posiada grafikę o 22% wydajniejszą - GTX1050Ti, dysk SSD 256 GB,
dysk HDD 1TB - 7200 obr/min, 16GB RAM, USB Typu-C i kilka innych szczegółów.

Dell w co niektórych specyfikacjach ma tylko lepszą baterię.

Zwróć uwagę dokładnie na te parametry, ja bym brał HP Omen.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Co do niektórych marek masz rację, są lepsze są gorsze, ale dużo zależy od tego jak kto użytkuje. Jeśli o sprzęt dbamy, konserwujemy go, serwisujemy go lub sami potrafimy o to zadbać to sprzęt posłuży długie lata.
Tez wg mnie nie ma reguły. Uważam się ponadprzeciętnego użytkowanika, jesli chodzi o dbałość o takie rzeczy, szczególnie o baterie. Dmucham, chucham, itp i w HP nic z tego. Miały padać i już, Klasyczna zagrywka.
Jedyna reguła, jaką zauważyłem, to im starszy lapek, to trwalsze materiały, lepsza bateria. Takie powiedzmy z 2000 roku działały wiele wiele lat. Te nowsze, hmmm....


Podstawa to matowa matryca bo na błyszczącej zamęczysz się ;)
Dziś ciężko o takie
 

SebaK1205

New member
Bez reklam
DZieki za sugestię... mam zagwostkę, gdyż tak jak jeden z kolegów napisał parametrami najlepiej wygląda HP, jednakże piszecie że może być awaryjny...
 
Do góry