Neo Qled czy OLED ?

SDman

Banned
Ostrość można porównać w sklepie jak najbardziej (jak ktoś ma dobry wzrok)
Jest tylko jeden warunek ten sam materiał i TV obok siebie.
Po prawie ośmiu latach na PDP nie jestem "fanatykiem LCD" !
Technologia OLED jest lepszą od LCD, to wiem i każdy wie ale w określonych warunkach pomieszczenia testowego i wybranych materiałach.
Gloryfikowane jest również, że każdy OLED wygra z każdym LCD -to nie jest prawda.
Czerń w PDP po kalibracji w nocy będzie czarna jak smoła tak samo jak w OLED`zie -to tak dla nauki.


PS. bez "Panowania" -Maciek z tej strony.
 
Ostatnia edycja:

P-U-M-A

New member
Miałem 2 oledy C7 i B8 obydwa były rewelacyjne ale powiem szczerze męczące było ciągłe obawianie się wypaleń które jednak towarzyszą (Kuzyn nie uważał i powidoki po paskach programów informacyjnych są) więc chyba na co dzień telewizor który ma trochę gorszą czerń mimo wszystko wygrywa. No chyba że tak jak tutaj piszecie ktoś tylko wieczorem ogląda filmy no to obraz jest rewelacyjny nie ma co dyskutować.
 

filcek

Member
Ostrość można porównać w sklepie jak najbardziej (jak ktoś ma dobry wzrok)
Jest tylko jeden warunek ten sam materiał i TV obok siebie.
Po prawie ośmiu latach na PDP nie jestem "fanatykiem LCD" !
Technologia OLED jest lepszą od LCD, to wiem i każdy wie ale w określonych warunkach pomieszczenia testowego i wybranych materiałach.
Gloryfikowane jest również, że każdy OLED wygra z każdym LCD -to nie jest prawda.
Czerń w PDP po kalibracji w nocy będzie czarna jak smoła tak samo jak w OLED`zie -to tak dla nauki.


PS. bez "Panowania" -Maciek z tej strony.

Osobiście testowałem wiele modeli tv plazmowych , ciągle używam 65st50e i 50s20e i nie zgodzę się że czerń , na jakiejkolwiek plazmie dorównuje OLED ponieważ jest ciemno szara na tv plazmowym , zapewne wciąż lepsza jak na większości lcd ale w oled czerń jest idealna , zresztą biel na moim b9 też wręcz perfekcyjnie biała , ale wiadomo zależna od sztuki . OLED oczywiście ma wady ale pod względem obrazu to najlepsza technologia na dziś
 

filcek

Member
Proponuję obejrzeć (od 6:20 min), na dobrze skalibrowanym monitorze lub TV.
https://www.youtube.com/watch?v=LECARq8f1VY&t=381s

Ten test to kpina wiadomo że lcd może być jaśniejsze w trybie Hdr a testowany materiał to scam ,który ma pokazać wyższość Lcd tzw sponsorowana przez Samsunga papka ... Proszę nie wyszukiwać takich materiałów które to nijak mają się do rzeczywistości , materiał hdr pokazywany w sdr z włączonym algorytmem zwiększenia ostrości na lcd a na oled ostrość na 0 . Vincent robi przynajmniej sprawiedliwie porównania i takowych się trzymajmy
 

filcek

Member
Miałem 2 oledy C7 i B8 obydwa były rewelacyjne ale powiem szczerze męczące było ciągłe obawianie się wypaleń które jednak towarzyszą (Kuzyn nie uważał i powidoki po paskach programów informacyjnych są) więc chyba na co dzień telewizor który ma trochę gorszą czerń mimo wszystko wygrywa. No chyba że tak jak tutaj piszecie ktoś tylko wieczorem ogląda filmy no to obraz jest rewelacyjny nie ma co dyskutować.

Tak ryzyko mimo że z roku na rok coraz mniejsze wciąż istnieje wypalić oleda paskiem tvn wciąż można , szczególnie źe wielu uźytkowników wyłącza zabezpieczenie aby obraz się nie ściemniał tzn luminacja loga wyłączona
 

P-U-M-A

New member
Tak ryzyko mimo że z roku na rok coraz mniejsze wciąż istnieje wypalić oleda paskiem tvn wciąż można , szczególnie źe wielu uźytkowników wyłącza zabezpieczenie aby obraz się nie ściemniał tzn luminacja loga wyłączona
Dokładnie zgodzę się z tobą całkowicie.
Osobiście mając tylko tv wybrał bym oled ale do filmów i ogólnie treści strikte rozrywkowej używam projektora dlatego na codzień kupię lcd.
 

tobot

Member
Panowie, OLED to już przeszłość. Odrobinę logiki i przewidywalności wystarczy, żeby NIE INWESTOWAĆ w to to - fajna zabawka, ale na krótko :) Chyba, że ktoś ma potencjał budżetowy i chęć zabawy w systematyczną wymianę wielkiego ekranu. Pewnie czasami mamy takie skłonności, żeby stać z jakimś miernikiem przewyższającym kilkunastokrotnie wartość tv i cieszyć się czernią o 10% głębszą, ale na co dzień, tak normalnie, jesteśmy zwykłymi oglądaczami materiałów w różny sposób wyprodukowanych i, mam nadzieję, większą wagę przywiązujemy do wartości tych materiałów, do przekazu jaki niosą, niż do stania z lupa i szukania... czarnego króliczka :D
SDman - dzięki za obiektywizm i zdroworozsądkowe, logiczne, spokojne podejście (Analogowe?). Bez zmuszania naszego organu wzroku do nowych siedmiu (oby nie dojszło do 77!) algorytmów :)
 

Masterjam

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja także bym stawiał na NeoQled , mimo że w tym roku to klienci będą zapewne testerami. Wiadomo "bolączką" Oled jest ekran , ale nie jest powiedziane że Qled za rok nie będą padać moduły zasilania, lub cos innego. W tej chwili za szybko produkty są wprowadzane i na ewentualne wymiany firmy z góry przeznaczają kasę. Suma , sumarum to obraz ma się podobać klientowi i to on wybierze . Ja szukałem polecanego przez SDman tego Samsunga ale jest tak znikoma już sprzedaż tego modelu , że nie wejdę w jego kupno, bo na 99% trafię "odpad" lub po zwrocie.
 

SDman

Banned
Może być tak jak piszesz, ja 25.04.2021 miałem to szczęście, że w łódzkiej manufakturze zabrałem ostatnią fabrycznie zapakowaną sztukę Q90T.
Rok wcześniej nie udało mi się zgarnąć Q80R -potem trochę żałowałem, wyszło jednak jeszcze lepiej.
Każdemu mogę polecić ten TV, trzeba go umiejętnie ustawić, ma świetny tryb "standard" -po korektach nie odbiegający prawie wcale od trybu "film".
Poskromiona moc jasnego panelu daje niesamowite efekty, a dla mnie osobiście najważniejsze było to, że obraz dał się ustawić jak w PDP.
Oczywiście ostrość to dla mnie szok, bo jest lepsza mimo większego ekranu o pięć cali. Tak dobrze skaluje ten model.
Moje wszystkie odniesienia są na chwilę obecną jedynie dla materiałów 1080i
HDR i 4K to dopiero będzie zabawa w ustawienia -najważniejsze, że jest potencjał i da się.
Komfort używania TV w dzień jest przy tej powłoce najwyższy z możliwych.
Odpowiednie ustawienia na nocne seanse -dostosowany tryb "filmmaker mode" jest radość i brak stresu.
 
Ostatnia edycja:

bialas198720

New member
Myślałem ostatnio o kupnie nowego tv. Nawet już wybrałem LG oled cx 65. Mimo, że tv byłby przeciętnie użytkowany + jakieś granie ps5 to przez ryzyko wypaleń oleda nie kupię. Neo qled mógłby być, ale nie oferuje systemu dźwiękowego Dolby atmos póki co. Jest jeszcze nanocell, tu już bym coś znalazł, jest dolby atmos, hdmi2.1, earc. Ale chyba dużą popularnością się nie cieszą. Warto zainteresować się nanocell czy lepiej poczekać na kolejne nowości, technologie, co tam ma być teraz miniled chyba.
 

tobot

Member
Myślałem ostatnio o kupnie nowego tv. Warto zainteresować się nanocell czy lepiej poczekać na kolejne nowości, technologie, co tam ma być teraz miniled chyba.
warto zainteresować się miniled :) - nie jestem znawcą, ale dużo pisze się ostatnio, jest więc szansa poznać przynajmniej teoretycznie technologię. Wynika, że będzie ciekawie. A też jest szansa na wprowadzenie pod strzechy laser Tv :) - nie prędko, ale na horyzoncie sie dzieje :)
 

Masterjam

Klub HDTV.com.pl
VIP
Może być tak jak piszesz, ja 25.04.2021 miałem to szczęście, że w łódzkiej manufakturze zabrałem ostatnią fabrycznie zapakowaną sztukę Q90T.
Rok wcześniej nie udało mi się zgarnąć Q80R -potem trochę żałowałem, wyszło jednak jeszcze lepiej.
Każdemu mogę polecić ten TV, trzeba go umiejętnie ustawić, ma świetny tryb "standard" -po korektach nie odbiegający prawie wcale od trybu "film".
Poskromiona moc jasnego panelu daje niesamowite efekty, a dla mnie osobiście najważniejsze było to, że obraz dał się ustawić jak w PDP.
Oczywiście ostrość to dla mnie szok, bo jest lepsza mimo większego ekranu o pięć cali. Tak dobrze skaluje ten model.
Moje wszystkie odniesienia są na chwilę obecną jedynie dla materiałów 1080i
HDR i 4K to dopiero będzie zabawa w ustawienia -najważniejsze, że jest potencjał i da się.
Komfort używania TV w dzień jest przy tej powłoce najwyższy z możliwych.
Odpowiednie ustawienia na nocne seanse -dostosowany tryb "filmmaker mode" jest radość i brak stresu.

Dziś podjechałem do Samsung Store w Arkadii , i owszem są Q90T , ale już tylko ekspozycyjne po 4999 zł za 55 cali :(. Czekam na Neo Qled , powinny dojechać przed 1 czerwca , a że chciałbym obejrzeć Euro 2020 na nowym TV to poczekam.

LG Oled 55CX za 5100 w MM jest w ofercie , ale potrzebuję na 5 lat minimum , więc nawet wymiana matrycy po 2 latach :p.

Czekam na nowe modele sony X94J , bo tegoroczne 9505 , tez juz coraz więcej z ekspozycji.

Ciekawostka w Samsungu nie byli mi w stanie wytłumaczyć jak mam podłączyć soundbar Q70R z dolby atmos , aby on był , w sytuacji że mam podłączonego Xboxa i dekoder TV z DA :)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Oled spokojnie wygra porównanie jakości.
Oled to teraźniejszość i przyszłość.
Mam dłużej niż 5 lat i nie jest zabawką.
Świetny telewizor - najlepsza jakość obecnie.
 

tobot

Member
KIKI, kiedyś bardzo lubiłem czytać Twoje fachowe, podparte dużym doświadczeniem wypowiedzi, opinie. Dzisiaj, mam wrażenie (obym się mylił), że jakoś tak jednostronnie spoglądasz w przyszłość, nieperspektywistycznie :) Przyjacielu ludzi poszukujących DOBRYCH rozwiązań tv, oled nie jest przyszłością, to raczej ciekawostka, zabawka właśnie teraźniejszości, jeszcze przez chwilę chwalona dzięki.... no właśnie, dzięki czemu? Może chęci osiągnięcia zwrotów poniesionych nakładów w tę technologię...? Wg. mnie przyszłością projekcji jest laser, niekoniecznie tej dwuwymiarowej, na ekran. Od dawna (czytałem jeszcze w starych magazynach radio-telewizyjnych w latach 80-90) są już projekty pozwalające rozwijać ciągle jeszcze drogą niestety technologię wyświetlania RZECZYWISTEGO obrazu 3D z kilku (trzech?) źródeł laserowych. Uważam, że to jest przyszłość niekoniecznie daleka, a na pewno nie s-f :) , a nie oled. Oled się nie sprawdził. Bo dlaczego ciągle rozwijana, badana jest technologia lcd..? Oj, chyba nie z powodu niskiej ceny konsumenckiej - przykład tv znanych marek (poza SONY - JESZCZE!) na miniled'ach, niebawem na mikro lub nano :D , ale... jednak LCD.

Jeśli pomyliłem się w nazewnictwie, w terminologii - przepraszam, moją intencją jest tylko odwrócenie skupienia, ślepego zapatrzenia się w oled :)
 

SDman

Banned
Dodam tylko, że wypowiedzi są bardzo stronnicze i faworyzujące sprzyjające biznesowo marki,
przykład: LG (nie OLED) i TCL.
Ewidentnie widać, że nie po drodze z firmami na "S".
Jak już wcześniej pisałem mówienie, że LCD NanoCell serii 9 śmiało konkuruje z OLED`em
ale już Samsungi serii 9 przegrywają 29:1. jest zwyczajnie śmieszne i widać, że nigdy nie dane było mieć jeden obok drugiego.
Osoby znające (pracujące po 20 lat i więcej w branży) mają niezły ubaw.
Ostatnio na topie TCL C825, hmm to też LCD i może być świetnym TV ale to nadal LCD z mniejszymi diodkami.
Samsung Q90R, Q85R, Q80R, Q95T, Q90T i tegoroczne modele w niczym mu nie ustąpią, a mam wrażenie,
że TCL nie dorówna serii 9.

Wracając na chwilę do OLED, każdy powinien postawić sobie pytanie, jakie materiały w jakim procencie będzie oglądał.
Moim zdaniem trzeba również określić warunki dzień (powiedzmy nie słoneczny) i noc.
W słoneczny dzień (tak też się ogląda TV) podstawowe OLED nie mają szans z topowymi LCD.
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
tobot fajnie opowiadasz o tych laserach ale opanuj się, kiedy to będzie dostępne? Ja kupowałem TV pół roku temu, nie będę czekał x lat na lasery, kupuję tu i teraz.
Nie oglądam w słoneczne dni bo wtedy pracuję a w słoneczny weekend nie siedzę w domu, więc tylko OLED, padło na GX i jest niesamowicie. Nie opadająca szczęka od pół roku, zaczynam już głupio wyglądać :)

W 2008 miałem prezentację w domu od kikiego, LCD plazma i tylna projekcja - wszystko TOP na wtedy, w bezpośrednim porównaniu wygrała plazma Kuro a 13 lat później wygrał OLED.
I nie muszę go ustawiać by wyświetlał jak plazma, bo po prostu w każdym aspekcie wyświetla lepiej.
 
Do góry