Nagłośnienie sufitowe Stereo od A do Z ?

chaosman

New member
[FONT=&quot]Witam Szanownych Forumowiczów,[/FONT]
[FONT=&quot]Wszystkie wątki które znalazłem na forum dotyczą KD a mnie interesuje stereo.
Jeśli źle szukałem to z góry przepraszam za zamieszanie.
[/FONT]
[FONT=&quot] Jestem na etapie zabudowy GK (parter + poddasze) i chciałbym rozprowadzić nagłośnienie w sufitach podwieszanych. [/FONT][FONT=&quot][FONT=&quot]Generalnie muzyka/radio do słuchania przy kawie.
[/FONT]Myślałem o jakimś ampli 2 strefowym (parter + poddasze). Mam nieużywane ampli Yamaha RX-V450, które wg mnie powinno wystarczyć. Głośniki chciałem połączyć równolegle bo w szeregu każdy następny będzie słabszy. Odległości miedzy ampli a ostatnim głośnikiem to około 15 m (parter) i 19 m (poddasze).

Zakładając że to co napisałem powyżej ma sens przechodzę do pytań :
1. Jakie głośniki zastosować i ile sztuk (myślałem o 2-3 drożnych) ?
2. Jak je rozmieścić w pomieszczeniach (zakładam że po 2 na środku) ?
3. Jaki kabel (producent, przekrój) zastosować ([/FONT][FONT=&quot][FONT=&quot]za fajną cenę mogę kupić QED QX16/2) [/FONT]?
4. Jeżeli chodzi o budżet to tanio i dobrze,
[/FONT][FONT=&quot]
Jeśli chodzi o projekt to dostępny tutaj https://www.domdlaciebie.com.pl/projekty-domow-parterowych-z-poddaszem-uzytkowym/agatka-ii,427.html

Z góry dziękuję za pomoc?

Pozdrawiam
Mariusz [/FONT]
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
A , nie lepiej 2 osobne mini systemy z monitorami ?
Głośniki w suficie , dadzą nijaki efekt stereofoni . Możesz wydać kupę $ i dalej może być kiepsko .
Ale , jak się upierasz , to polecam Magnat IC 62 lub większe IC 82 .
Pamiętaj, aby dla każdego głośnika zbudować skrzynię z wytlumieniem
 

chaosman

New member
Co do proponowanych głośników to na pewne wezmę je pod uwagę przy wyborze. Magnat to marka sama w sobie i do tego cena jest zachęcająca.
Co do efektu stereo to nie liczę na fajerwerki, dlatego tak jak napisałem tanio i dobrze. Co do skrzyni z wytłumienia to konieczność? Zakładam że cały sufit będzie dudnił tak? Czy skrzynka z płyt GK + wełna wystarczy? Jak rozumiem technicznie ma być to zbliżone do kolumny podłogowej? Wydaje mi się że ciężko będzie uzyskać zbliżony efekt na suficie podwieszanym. A nie ma przypadkiem jakichś gotowych rozwiązań do wytłumienia?
 

jurass

Banned
A nie ma przypadkiem jakichś gotowych rozwiązań do wytłumienia?


Wydaje mi się, że widziałem kiedyś na YT jak ktoś filmował powstawanie swojego pokoju do KD, chyba Amerykanin, i pokazywał właśnie takie gotowe "pudło" z tworzywa czy gumy. Kwestia elastycznego materiału, to jak rozumiem po to, żeby nie rujnować sufitu, tylko włożyć tę obudowę przez otwór dla głośnika. Bo jak samemu taką skrzynię zbudować i zamontować? Trzebaby znacznie bardziej ten sufit pociąć.
 
Ostatnia edycja:

chaosman

New member
No właśnie ja jestem przed zabudową GK. Na parterze mam goły strop a na poddaszu belki z izolacją. Więc na tym etapie przy okazji stelażu można wykonać również skrzynki. Tak czy inaczej to dodatkowy wydatek. Więc gdyby było jakieś tańsze i szybsze rozwiązanie np. gumowy "gotowiec" to byłoby idealnie. Tak się zastanawiam czy gruba gąbka lub wełna nie dałaby podobnego efektu wytłumienia, bo obudową głośników będzie sufit.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Są boxy do montażu sufitowego (nie tylko, bo występują także ścienne)
W taki box (pudło, skrzynka - zwał jak zwał) wkładasz głośnik i po sprawie.
Krzychu takie dorwał i ma u siebie, napisz do niego.

Naturalnie można samemu wykonać skrzynki, lub odpowiednio wytłumić.
Ja tak u siebie robiłem.

Mimo wszystko, chyba najskuteczniejszym (brzmieniowo) sposobem jest wpasowania fabrycznej (gotowej) kolumny w sufit (takie on wall), ale to już wymaga odpowiedniego zamaskowania.
 

chaosman

New member
Dziękuję krzysztofradio za odpis na priv. Zgodnie z życzeniem rozmowę przenoszę tutaj. Przy okazji dziękuję za małe podsumowanie tematu. Wnioskuję że sam posiadasz nagłośnienie sufitowe więc może mógłbym zerknąć na mój projekt https://www.domdlaciebie.com.pl/projekty-domow-parterowych-z-poddaszem-uzytkowym/agatka-ii,427.html i co nieco podpowiedzieć ? Generalnie to co napisałem w temacie czyli ilość głośników, optymalna lokalizacja w pomieszczeniach i przekrój kabla. Z przekrojem jestem trochę ograniczony bo instalator się nie popisał i w ścianie jest mały peszel na kable. Jeżeli będzie taka konieczność to zrobię drugą bruzdę ale wolałbym tego uniknąć. Co do wytłumienia głośników to "worki" o których napisałeś wydają się całkiem sensownym rozwiązaniem. Myślę że dobra krawcowa dałoby sobie z tym świetnie radę. Jakiś skaj na metry + wełna i temat załatwiony :). Gdybyś znalazł chwilę na mój projekt to będę wdzięczny. Dziękuję i miłego dnia.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Nie bardzo wiem co miałbym wywnioskować z projektu domu? :) Jesli pytasz w którym dokładnie miejscu umiejsowić dwa głosniki sufitowe do słuchania muzyki, to uwierz mi - nie mam zielonego pojęcia. Nie znam nikogo, kto tak ma. Tego typu pomysły nie są zbyt udane i dlatego tez nie sa popularne. Nie bez powodu tradycyjne systemy stereo umiesowione są nieco niżej :)
Co innego głośniki w łazience, w miejscch handlowych - tam ma tylko przez krótki czas coś plumkać z sufitu i nie wiem czy ktoś sie zastanawia nad jakością tego dźwięku, a lokalizację głośnika raczej ustala projektant lub monter, kompletnie bez zadnych zasad akustyki.
Co do worków, to wkleję jeszcze raz link, gdyż faktycznie, pomysł może sie tez komuś przydać:
https://www.google.pl/search?q=bag+...8Z_eAhVD2aQKHQUDAYkQ_AUIDigB&biw=1366&bih=615
na jednym ze zdjęc jest chyba nawet taki gumowy, wspomniany wczesniej box.
https://www.ebay.com/itm/Dynamat-50...closure-For-In-Ceiling-Speakers-/263869168016
ale też drogo.
Mam zabudowę sufitową, ale tylko do kina i tylko głośniki Atmos, nijak się to ma do stereo.
Nie bardzo wyobrażam sobie stereo z sufitu.
Masz nową chatę, więć aż się prosi o dobry wzmak (a nie amplituner kinowy) i normalne kolumny.
Wracając do Twoich pytań z pierwszego postu:
3. Jesli juz koniecznie chcesz w to brnąć to nie zawracaj sobie głowy super kablami. Wg mnie zwykły kabel głośnikowy o przekroju 2.5 mm2, do 10 zł/m w zupełności wystarczy
4. Kiedy ktoś mówi, że czegoś szuka, że ma byc dobre i tanie, mój kolega zawsze wtedy mawia: po co Ci dwa? :)
 

chaosman

New member
Oczywiście mam świadomość że nagłośnienie sufitowe ma się nijak do zestawu podłogowego, ale jak każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Pokój TV mam zaplanowany na poddaszu (narazie Sharp 60" + Onkyo 905 + Kef AV90) a na parterze chcę coś co zajmuje minimum miejsca, nawet kosztem jakości. Co do ampli Yamaha RX-V450 to była jedna z opcji. Nie wykluczone że docelowo system sufitowy będzie napędzany inną jednostką, ale to temat na przyszłość. Jeśli się za coś biorę to staram się nie popełnić żadnych błędów i taki był właśnie cel tego tematu na forum. Co do kabli to dziś zamówiłem QED QX16/2 bo przy cenie poniżej 5 zł za metr nie było innej opcji :).
 

Henry

Active member
Bez reklam
Co innego głośniki w łazience..., - tam ma tylko przez krótki czas coś plumkać z sufitu i nie wiem czy ktoś sie zastanawia nad jakością tego dźwięku,
Plumkać to się możesz w wannie, a to mało ładnie grać. I może, nieprawdaż? ;)

Nie bardzo wyobrażam sobie stereo z sufitu.
Masz nową chatę, więć aż się prosi o dobry wzmak (a nie amplituner kinowy) i normalne kolumny.
Jest to oczywista oczywistość, wszystko jednak zależy jakie dana osoba ma oczekiwania.
Czy muzyka ma "wypełniać" tło i nie zwraca się na nią zbytniej uwagi, bo nie każdy ma jak My ;)
Moim zdaniem sama idea takiego nagłośnienia dla osób traktujących muzykę jako tła, nie jest zła, ale wtedy nie warto też inwestować w nie wiadomo jak drogie rozwiązania bo efekt nie dorówna rasowemu stereo i jak Krzychu napisał, wystarczą spokojnie przewody 2x2,5mm, ważne aby były od sprawdzonego producenta i wykonane faktycznie z miedzi.
 

chaosman

New member
Dokładnie to miałem na myśli. Każde rozwiązanie ma wady i zalety a ich ocena to kwestia indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Zakupione kable https://www.qed.co.uk/qed-professional/qx16-2-and-qx16-4-lszh.html a przy okazji kabli chciałbym poruszyć kwestię głośników. Rozbieżność cenowa jest bardzo duża a przy 7 sztukach - 4 mono parter + 3 stereo 2 łazienki + przedpokój - robią już sporą kwotę zwłaszcza przy modelach 1000+. Myślę że nie warto inwestować w głośniki za 100-150 zł (JBL, Blaupunkt) bo jak to mówią kto tanio kupuje dwa razy kupuje. No chyba że się mylę ? Przy modelach 1000+ kwota końcowa robi się koszmarna. Może ktoś zaproponuje jakieś optymalne rozwiązanie ? Magnat (dzięki mac-ony) wydaje mi się fajnym pomysłem no i cena na poziomie 200-500 zł sztuka do zaakceptowania. Interesują mnie zwłaszcza modele stereo bo to optymalna opcja do małych łazienek. Może ktoś miał styczność z głośnikami Magnat to będę wdzięczny za sugestie.
 

chaosman

New member
Z tego co widzę to tańsza seria ICP oraz droższa ICQ ze zwrotnicami nadaje się do montażu w łazienkach. Mac-ony czy Ty używasz głośników Magnat ? Porównywałem je z czymś tańszym (JBL, Blaupunkt z allegro) lub droższym powiedzmy 500-1000 sztuka ? Do kina mam zestaw Kef AV90 i jestem bardzo zadowolony :). Sufitowe też mają w ofercie, ale niestety to inny przedział cenowy. Na zakup mam jeszcze czas więc może uda się coś wyrwać na przecenie :).
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Miałem IC62 , teraz mam IC 82 :) Używam je do Atmos-a
Jest w nich PRZEŁĄCZNIK do trybu stereo lub sourand . Z czystym sumieniem mogę je polecić.
 

Henry

Active member
Bez reklam
Do góry