n - problem z odbiorem niektórych kanałów

punkracy

New member
tomi-pops napisał:
Te kąty zależne są od wysięgnika na konwerter
Nie bardzo wiem w jaki sposób miałbym porównywać geometrię obu anten/wysięgników.
tomi-pops napisał:
Na uchwycie anteny na pewno masz podziałkę
Na 60 od cyfry+ mam ustawione ok. 30 st na podziałce. Czy w przypadku nowej anteny mam wystartować od takiej wartości?
Czy może od razu skorygować ustawienie i zacząć od ustawienia mniejszej wartości?

pozdrawiam

edit mode on
Znalazłem info, że dla mojej anteny (Triax 80 TD) kąt offsetu wynosi 26 st.
Czyżby kąt elewacji wynosił w tym przypadku 30 - 26 = ~4 st? Trochę się to kłóci z pozostałymi danymi tej anteny, tj. zakres elewacji 10-50, 45-80 st.
Teraz to już wogóle nie wiem jak się za to zabrać :???:
Dochodzę do wniosku, że im więcej czytam, tym mniej wiem.
Za dalszą pomoc z góry dziękuję
edit mode off
 
Ostatnia edycja:

punkracy

New member
Nowa antena zamontowana.
Niestety nie ma żadnej róznicy w stosunku do starej (mniejszej), tzn. odbieram te kanały, które już odbierałem, a pozostałych nadal brak.
Co prawda niezbyt długo bawiłem się ustawianiem kątów, bo trochę mnie przemroziło, ale na początek udało mi się złapać parametry: siła ok. 80, jakość max. 66-72, BER ~2.2e-2 tak więc szału nie ma.
I teraz zacząłem się poważnie zastanawiać, czy nie jest to wina konwertera. Jeśli miałbym wymienić to jaki proponujecie?
Używam białego nboxa i chciałbym odbierać sygnał tylko z HB.
Poza tym już zgłupiałem, w jaki sposób ustawić kąt skręcenia konwertera, tzn. w którą stronę (patrząc sprzed anteny) go przekręcić.

pozdrawiam

edit mode on
Rozmawiałem z człowiekiem, który zajmuje się ustawianiem anten i powiedział mi, że przy takich parametrach powinienem odbierać wszystkie programy.
Zasugerował mi, że może uszkodzony jest sam nbox. Mówił mi, że takie sytuacje już się zdarzały.
Zaoroponował mi też, żebym podjechał ze swoim nboxem do najbliższego dystrybutora n-ki i tam sprawdził dekoder. Jeśli u nich wszystko będzie hulało to jednak antena, a jeśli nie no to wymiana nboxa.
Czy ktoś mógłby potwierdzić info o nieprawidłowo działających nboxach?
A swoją drogą niecodzienne zachowanie (in plus) pana instalatora, który mógłby od razu próbować umówić się na regulację i skasować ok. 80 pln.
edit mode off
 
Ostatnia edycja:

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
Patrząc na ;lustro; anteny przekręcasz konwerterem w odwrotną stronę do ruchu wskazówek zegara . Pamiętaj po milimetrze, dwóch i odczekaj parę sekund , następnie sprawdz sygnał. Z tego co pamiętam to BER 2.2E2 jest nie zbyt dobry ( lepszy -1.1-1.2E2 , 2.2E3). Konwerter Maximum Golden Interstar , Inverto. Możesz też zresetować decoder Menu>RES>Strzałka w prawo.
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
BER to parametr współczynnika błędów (bit error ratio) dlatego im mniejszy tym lepiej. Przy czym np. BER 1.1E-2 jest lepszy niż BER 1.5E-2 ale gorszy od BER 8.8E-3 (im więcej po minusie tym lepiej). Fachmani od n-ki twierdzą, że przy BER 1.0E-2 (współczynnik błędów 1%) lub mniejszym (-3, -4 itd.) wszelkie błędy są korygowane i naprawiane na poziomie algorytmów kompresji. Jeśli dobrze rozumiem, to gdy BER większe od 1.0E-2 to część danych może być już gubiona.
Twój wynik faktycznie nie powala, moim zdaniem bez szaleństw na mrozie powinieneś od strzała uzyskać wyniki z BER -3.
Ja kupiłem konwerter Golden Interstar a tobie mógłby przypasować taki jak ten.
Co do uszkodzenia nboxa to się nie wypowiadam.

Pozdrowienia!
 

dzadzar89

New member
Witam, jak w temacie i w poście kolegi jaros21ns na niektórych kanałach wyskakuje mi komunikat "brak sygnału proszę sprawdzić połączenie z dekoderem" dzieje sia tak na tvn warszawa, paru kanałach discovery i na tvp sport. Konwerter nie może być uszkodzony bo niedawno wymieniałem na nowy i wszystko śmigało jak należy. Odnośnie tego parametru BER to nie mam pojęcia jak to ustawić a mam 0.0E 0. Mój znajomy ma ten sam problem więc raczej to nie jest masowa awaria konwerterów.
 

jaroos

New member
co do nieodbierania pewnych kanalow na n-ce to powiem ze HB nadaje na 3 transponderach (czestotliwosciach nosnych) wystarczy porownac z listami kanalow ktorych nie odbierasz, a ktore odbierasz i tak dla pewnych kanalow (u mnie tak bylo) nieodbieralem AXN-ow i kanalu 93 polaryzacja bodajze H a inne kanaly z ta polaryzacja dzialaly, okazalo sie ze przyczyna jest przestawiona antena (poszla lekko w lewo) i trzeba bylo korygowac. Antena n-ki siatkowa (szit nie polecam choc ladnie wyglada) duze znaczenie ma tez przewod antenowy ma miec midziana zyle (im grubsza tym lepiej)w izolacji PE i dobrze ekranowany (im wiecej splotow tym lepiej) w to na pewno ci sie poprawi jakosc no i sila (mniej strat na kablu) domniemam ze kabel masz juz stary i pewnie kupowales tani bo trzeba go bylo duzo cena za normalny przewod wacha sie oko. 1,6 za metr
 

ironic_twist

New member
Przedwczoraj instalowałem N-ke na antenie Cyfry 80 cm. Konwerter Twin Opticum, Nbox recorder.
Szybko udało mi ustawić siłę ok 93, jakość o dziwo 100%, na obu przewodach. Dodam że pomogło lekkie skręcenie konwertera przeciwnie do wskazówek zegara. Podziałka wskazuje 1,5 kreski. Kąt elewacji ok 31 stopni. Przewód ok 10 m , gruby solidny koncentryk, cena ok 1,3 za mb, nowy niezleżały w piwnicy. Mieszkam na wschodzie Polski, 2 piętro, poddasze, brak przeszkód.
Na instalacji Cyfrze miałem o wiele gorsze parametry, siła ok 90, jakość 75-83, zdarzało się gubienie sygnału. N-ka wszystko stabilnie, obraz żyleta.
 

Max78

New member
Witam,

Antena Cyfrowego Polsatu, Quad Monoblock bodajże Opticum, przewody miedź (25m). Sygnał 80%, jakość 80-100%. BER 0.00. Tyle na HotBird'zie N-ki. Z Astra 2 więcej problemów.
Niestety z niejasnych przyczyn w ciągu 3 tyg. już 5 razy zawiesił mi sie totalnie nbox (recorder). Zegar wskazywał jakąś tam godzinę i nie reagował na nic - pilota, ani guziki na panelu. Tylko wyłączenie z prądu na minutę pomagało (krótszy czas - niestety nadal wisiał).
Wczoraj to samo - po restarcie, ładowanie/rozruch zabrał mu 3 minuty!... Ustawienia wszystkie pamiętał, ale już myślałem, że nie wstanie, ponieważ zwykle po mniej niż minucie 'wstawał'.
Ktoś ma pomysł co jest tego przyczyną? Sprzęt? Soft?
 

brodacz345

New member
u mnie nie tylko śnieg przeszkadza w odbiorze niektórych programów ale to samo dzieje się jak pada deszcz . śmieszne to jest jak się musi ściereczką wycierać "oczko" konwertera
 
Do góry