n - problem z odbiorem niektórych kanałów

punkracy

New member
punkracy napisał:
Witam,
Obecnie jestem abonentem Cyfry+, ale w styczniu kończy mi się umowa i chciałem "przesiąść" się na n-kę. W związku z tym mam pytanko do bardziej obeznanych z tematem. Otóż czy wystaczy podłączyć nowy dekoder n i bez problemu odbierać sygnał, czy może konieczna będzie korekta ustawienia anteny?
punkracy napisał:
Doczekałem się odpowiedzi z nkontakt
Nie jest konieczne korzystanie z naszego zestawu antenowego. Cyfra+ nadaje z satelity Hot Bird, tak jak Telewizja n.
Czasem zdarza się konieczność doprecyzowania ustawień konwertera bądź anteny-ponieważ nasze kanały są na innych transponderach.

No i już. Kurier dostarczył mi wreszcie sprzęt od nki. Po podłączeniu bez problemu zaktualizowałem soft.
Ale po restarcie nboxa miałem możliwość oglądania tylko niektórych kanałów. :(
Po połączeniu z infolinią przemiła pani dokonała aktywacji i powiedziała, że do 2 godz. będzie możliwość oglądania już wszystkich kanałów.
Niestety do chwili obecnej nadal nie mogę oglądać wielu kanałów (m.in. nFilm, HBO, TVP HD, Eurosport2, National Geographic, Cartoon Network). :x
Na ww. kanałach mam info "Brak sygnału. Sprawdź, czy dekoder został prawidłowo podłączony".
I teraz zaczynam się zastanawiać, czy to jednak nie jest kwestia ustawień anteny, chociaż w menu diagnostyka status jest OK.
A może powinienem trochę odśnieżyć talerz? Ale wydaje mi się, że nie, bo to mało prawdopodobna przyczyna tak wybiórczego przesyłania sygnału.
Gdyby na antenie/konwerterze było zbyt dużo śniegu, to pewnie sygnału nie byłoby wogóle.
Jeśli ktoś z Was ma jakieś sugestie/pomysły (poza połączeniem z infolinią) będę wdzięczny.

pozdrawiam
 

pawel.xl

New member
W jakim sensie status w diagnostyce jest ok? u mnie jak nie było kilka programów to była wina własnie sygnału a miałem z tego co pamietam ten sam komunikat. Sprawdz ile jest procent najlepiej by było gdyby wartoś była przynajmniej ze 40% przy mniejszej tez bedzie działac ale programy bedą zanikac. Czasami przeskakiwanie po kanałach pomaga np . 23 nie odbiera włacz na 22 i spowrotem na 23
 

punkracy

New member
Status OK oznacza, że przy wpisie Ust. anteny mam "zieloną lampkę".
Jeśli chodzi o siłę sygnału to jest na poziomie 80%, natomiast jakość sygnału waha się w okolicach 20-30% (dokładnie nie pamiętam, a nie jestem teraz w domu).
Tak się zastanowiłem i nie wydaje mi się, że to problem z sygnałem, bo wtedy byłby problem już przy pierwszym uruchomieniu.
W instrukcji napisano, że zamiast ekranu powitalnego pojawi się komunikat o braku sygnału. U mnie nie było tego problemu, więc uznałem, że instalacja antenowa jest w porządku.
A przeskakiwanie po kanałach niestety nie pomaga.
Całe szczęście, że to było zamówienie online. W najgorszym przypadku w ciągu 10 dni mogę rozwiązać umowę i zostać w C+.

pozdrawiam
 

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
Wskazane jest sprawdzenie ; za śniezenia; anteny tym bardziej przy małej antenie od cyfry ( tu właśnie kłania się zakup trochę większej anteny 80-90cm dającej więcej zapasu sygnału) którą trzeba naprawdę b.dobrze ustawic dla Nki. Możesz spróbowac regulacji konwerterem (przekręcając , przesuwając w uchwycie). Nie wszystkie programy Nki są nadawane z tych samych transporderów dlatego są różne parametry jakości.
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Pytanie, punkracy, jak dużą czaszę ma twoja antena?

Podane przez ciebie parametry odbioru są złe - w przypadku dekoderów n-ki kluczowe znaczenie ma parametr jakość a nie siła sygnału. n zaleca zdaje się aby jakość sygnału była na poziomie minimum 60%. Moim skromnym zdaniem problem jest właśnie ze zbyt słabym sygnałem - nie mylić z parametrem "siła" - u siebie mam siła 80%, jakość 96%, BER 7,4E-3 a jakość sygnału wyznaczają te dwa ostatnie.

Pozdrowienia!
 

punkracy

New member
bogdan_kr napisał:
Pytanie, punkracy, jak dużą czaszę ma twoja antena?
Niestety jest to standardowa antena 60 cm dołączana do zestawów C+.

diana napisał:
Wskazane jest sprawdzenie ; za śniezenia; anteny tym bardziej przy małej antenie od cyfry (...)
Możesz spróbowac regulacji konwerterem (przekręcając , przesuwając w uchwycie).
OK, jak tylko wrócę z pracy spróbuję odśnieżyć i skorygować ustawienia konwertera/anteny.
Mam tylko pytanie. Czy korektę ustawień zacząć od konwertera, czy od razu zabeirać się za antenę? Jeśli konwerter, to będąc przed anteną, w którą stronę przekręcać? Podobnie w przypadku anteny, jaki kierunek obrotu jest właściwy (poprzednio odbierany sygnał z C+)?

Mam nadzieję, że obędzie się bez zbędnych komplikacji, bo będę mógł się tym zająć dopiero ok.19, a wtedy jest już troszkę ciemno. Poza tym jest zima i skakanie po drabinie ok. 4 m nad ziemią chyba nie jest najrozsądniejszym sposobem spędzenia sobotniego wieczoru.
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Tutaj masz instrukcję instalacji anteny, właściwie powinna wystarczyć ostatnia 4 strona. Dobrze byłoby gdybyś miał kogoś do pomocy, kto informowałby cię jak zachowuje się miernik sygnału po każdej korekcie ustawienia.

Najpierw możesz próbować korekty ustawienia anteny góra/dół, tak aby konwerter przesuwał się jednorazowo o mniej niż pół centymetra i po każdym ruchu odczekaj chwile ze sprawdzeniem odczytu wskazań na dekoderze tak, by sygnał się ustabilizował.

Później możesz spróbować analogicznie korekt lewo/prawo - tak by uzyskać największe/najlepsze wskazanie parametru jakość.

Na końcu, po znalezieniu najlepszego ustawienia anteny, możesz spróbować korekt obrotu konwertera i jego przesunięcia od/do powierzchni talerza (zazwyczaj jest taka możliwość aby przysunąć/odsunąć konwerter do/od talerza o kilka mm).

Najważniejszy jest parametr jakość, a dodatkowym wskaźnikiem jest parametr BER - jest to parametr współczynnika błędów (bit error ratio) dlatego im mniejszy tym lepiej. Przy czym np. BER 1.1E-2 jest lepszy niż BER 1.5E-2 ale gorszy od BER 8.8E-3 (im więcej po minusie tym lepiej).

Na koniec pozostaje dodać, że na starej, małej antenie i na aktualnym konwerterze szanse na złapanie dobrego sygnału pewnie będą podobne jak na niepowodzenie. Nie bez powodu n-ka zaleca anteny 80 choć w wielu przypadkach, po dobrej regulacji, wszystko działa ładnie na antenach 70 a nawet 60 cm :)

Pozdrowienia!
 

punkracy

New member
bogdan_kr napisał:
Dobrze byłoby gdybyś miał kogoś do pomocy, kto informowałby cię jak zachowuje się miernik sygnału po każdej korekcie ustawienia.
Od czego jest żona ;)

bogdan_kr napisał:
Nie bez powodu n-ka zaleca anteny 80 choć w wielu przypadkach, po dobrej regulacji, wszystko działa ładnie na antenach 70 a nawet 60 cm :)
Dziwne, bo w mailu z nkontakt napisali, że nie muszę wymieniać anteny :confused:

bogdan_kr napisał:
(...) na starej, małej antenie i na aktualnym konwerterze szanse na złapanie dobrego sygnału pewnie będą podobne jak na niepowodzenie.
Nie poddam się bez walki :D
Jak uda mi się coś wywalczyć (albo i nie) napiszę o swoich doświadczeniach. Może ktoś skorzysta.
 

punkracy

New member
Niestety w weekend nie udało mi się zrobić nic w tym temacie.
No może nie do końca nic, bo wczoraj jedynie odśnieżyłem trochę antenę i konwerter.
Po tej operacji okazało się, że zacząłem odbierać programy, o których pisałem na samym początku (m.in. oba nFilm-y, wszystkie HBO, TVP HD). :D
Żeby było śmieszniej, w diagnostyce widać, że jakość sygnału nie przekracza 50%, a BER jest na poziomie x,xE-2.
Dzisiaj postaram się "pokręcić" konwerterem (jeśli będzie konieczność to również anteną) i zobaczę, czy uda się coś poprawić.
 

rafal11998

New member
Jeśli chodzi o wielkość anteny to święta racja przed samymi świętami mój brat zamówił n-ke i klapa na poprzedniej antenie od cyfry nie chciało działać. Stary dekoder cyfry pokazywał jakość na poziomie 70% obie pozycje a nowy n-ki już tylko siłe 55% a jakość tylko 30%. Męczyliśmy się z tym długo ale po kilkudziesięciu minutach wreszcie się udało ale szału oczywiście nie ma bo siła jest w granicy 60% a jakość max do 70% i nic nie dało się więcej wycisnąć. Dla porównania u mnie na starej co prawda antenie i to bez szczególnego ustawiania siła jest 70% a jakość 100%:D ale antena ma rozmiar 150 tak że rozmiar w tym przypadku na pewno ma znaczenie:D
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Nie ma siły - wielkość ma znaczenie :) Wystarczy pomyśleć o powierzchni talerza - już między antenami 60 a 70 różnica w powierzchni odbijającej sygnał w stronę konwertera to "pi razy oko" około 30%?

Pozdrowienia!
 

punkracy

New member
Niestety od mojego ostatniego posta nic się w temacie nie zmieniło. Nadal odbieram nie wszystkie kanały.
Ale ostatnio przypomniało mi się, że mam gdzieś schowany stary tuner analogowy. Trochę poczytałem i zdaje się, że można go jakoś wykorzystać przy ustawianiu anteny.
Niestety częstotliwości i polaryzacje kanałów analogowych (o ile takie jeszcze wogóle istnieją) to dla mnie czarna magia.
Choć z drugiej strony zdaje się, że nie ma co kombinować z analogiem, bo właściwy sygnał z HB już odbieram, teraz zostaje już chyba tylko "rzeźbienie" i "kosmetyka" ustawień.
Poprawcie mnie jeśli się mylę.

pozdrawiam
 

punkracy

New member
W kwestii formalnej - nie mam rekordera, tylko zwykłego (białego) nboxa.

Jeśli chodzi o połączenie, to jest raczej proste - jeden konwerter podłączony bezpośrednio do nboxa i dalej po HDMI do telewizora. Sygnał nie jest dzielony na inne odbiorniki.
Zamierzam jeszcze puścić dźwięk po optyku do amplitunera, ale to w żaden sposób nie jest związane z ustwieniami anteny (jeśli nie brać pod uwagę, że nie zrobię tego dopóki nie zacznę odbierać wszystkich kanałów).

pozdrawiam
 

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
Czytam o Twoich problemach i zastanawiam się czy w tym przypadku winny może być konwerter. Zdarza się że może nie odbierać wszystkich polaryzacji , jaki masz konwerter ?.Z drugiej strony to ja zakupił bym nową antenę 80-90 oraz konwerter , raz a dobrze ustawił i zapomniał o kłopotach z odbieranym sygnałem z platformy.
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Z drugiej strony to ja zakupił bym nową antenę 80-90 oraz konwerter , raz a dobrze ustawił i zapomniał o kłopotach z odbieranym sygnałem z platformy.
Ja również rozważyłbym taką inwestycję rzędu 80 zł ;) A zawsze możesz zacząć od wymiany konwertera za "dwie dychy".

Pozdrowienia!
 

jaros21ns

New member
problem z odbiorem kanałów w n

Od listopada jestem użytkownikiem n-ki. mam podwójny konwerter ale od kilku dni przy kilku kanałach wyświetla mi komunikat że "brak sygnału proszę sprawdzić połączenie z dekoderem" mimo że w ustawieniach anteny pokazuje mi na obu antenach 100% jakości i siła w granicach 60 - 93 %. gdy zadzwoniłem do biura obsługi powiedzieli mi ze to wina konwertera który prawdopodobnie jest uszkodzony.
 

punkracy

New member
Nie ma siły - wielkość ma znaczenie :) Wystarczy pomyśleć o powierzchni talerza - już między antenami 60 a 70 różnica w powierzchni odbijającej sygnał w stronę konwertera to "pi razy oko" około 30%?

Pozdrowienia!

Dlatego dzisiaj wreszcie zakupiłem całkiem nową czaszę. Wybór padł na Triax 80 TD.
Jeśli jutro w centralnej Polsce nie będzie jakiegoś załamania pogody, to zamierzam dokonać wymiany.

pozdrawiam
 

punkracy

New member
Chciałbym dowiedzieć się jeszcze jednej rzeczy nt. ustawień anteny.
Właściwie to na temat różnic w ustawieniu anteny parabolicznej i offsetowej.
Moja "stara" antena to 60 od cyfry+. Wydaje mi się, że czasza jest okrągła, zakładam zatem, że to parabola.
Natomiast nowa ma kształt nazwijmy to, jajka. Dłuższy wymiar to 80 cm, a krótszy to ok. 72-73 cm, a więc offset.
I tu pojawia się pytanie dotyczące ustawienia kąta elewacji.
Wiem już, że w przypadeku anteny offsetowej ustawienie jest bardziej pionowe, wynikające z ustawienia mniejszego kąta elewacji (~30 st - kąt offsetu).
I właśnie ta ostatnia wartość najbardziej mnie interesuje, bo w "papierach" od anteny nigdzie tego nie podano.
Poprawcie mnie, jeśli się mylę, co do różnic w ustawieniach obu typu anten.
Z góry dziękuję za pomoc.

pozdrawiam
 
Do góry