Montaż anteny do N , opis praktyczny

mac_27

New member
Witam,

mały tip dla ustawiaczy:
  • podczas ustawiania nie zasłaniajcie sobą "pola widzenia" antetny. ;)
  • jeżeli w końcu uda wam się ustawić antenę to bardzo łatwo prezycjnie ją dostroić śrubami obejmy masztowej, przykręca się odpowiednio mocno lewą lub prawą nakrętkę, i w ten sposób antena odchyla się minimalnie. Jeżeli już wszystko jest super do dokręcamy równomiernie lewą i prawą nakrętkę.
  • jeżeli nie macie miernika lub podłączonego tunera do telewizora to nie jest problem - po wstukaniu kodu :żółty, 7, 2, 8 na wyswietlaczu nboxa pojawia się info o sile i jakości sygnału, pierwsze 2 cyfry to siła, następne dwie do jakość (od 00 do 99). Zatem do ustawienia można sobie dorobić krótki kablek od konwertera do nboxa i ustawić go w zasięgu wzroku.
 

piotrwzk

New member
Mam siłe sygnału na 90-95%. Jakość w zależności od kanału ale na tych na których przycina obraz (jest to 90% "n" bo FTA idą dobrze) mam jakość 70-80%. Czy to jest powodem problemów z dobrym odbiorem czy też jest jakiś inny problem (TVN jest z tego samego pakietu i jest jakość 100% no i niema żadnych przycięć). Czy mam maieć 100% jakości na wszystkim bo inaczej bedzie przycinać?
 

macst

New member
Witaj Piotr.

Nie wiem dlaczego u Ciebie przycina... U mnie siła sygnału waha się pomiędzy 48 % a 100 % i w żadnym z przypadków mi nie przycina. Na początku przeszkadzał mi fakt niskiej jakości (48 %), ale już się przyzwyczaiłem. I tak zamierzam zakupić N-recorder, a przy tym zestawie ma być większa niż 60 cm antena.
Irytuje mnie jedynie to, że przy włączaniu niektórych programów dostaję informację: "Brak dźwięku lub obrazu z powodu słabego sygnału" - czy coś koło tego komunikatu (teraz dokładnie nie pamiętam). Ale zaraz po tej informacji program się włącza i działa bez zarzutu... Na razie się nie martwię, bo czekam na zestaw z HDD, jeśli to nie ustąpi to zacznę wydzwaniać na jak to nazywacie Party-line. :)

Pozdrawiam
 

demis

Member
sygnał problem

Mam dokładnie taki sam problem jak SlawMax. Są tylko kanały FTA i nic więcej. Sygnał i poziom są OK. Sprawdzałem na dwóch instalacjach antenowych. Na infolinii nic nie mogą poradzić. Paranoja. :(:(:(:(
 

deoc

New member
demis napisał:
Mam dokładnie taki sam problem jak SlawMax. Są tylko kanały FTA i nic więcej. Sygnał i poziom są OK. Sprawdzałem na dwóch instalacjach antenowych. Na infolinii nic nie mogą poradzić. Paranoja. :(:(:(:(

Podobno to jednak wina n :/ Zobaczymy dzisiaj bo ja tez mam tylko FTA...
 

bhal1991

New member
Kurcze męcze sie już od godziny 10 ponad 3 godziny i za cholere nie moge ustawic. Sile sygnalu mam cos kolo 85-95 % a jakości 0% ktoś może mial taki problem ?? i rozwiązał go jakimś magicznym ustawieniem bo ja juz zmienialem z 11449 na 11439 i nie nie pomagało.:( :( :(
 

Rocks

New member
bhal1991 napisał:
Kurcze męcze sie już od godziny 10 ponad 3 godziny i za cholere nie moge ustawic. Sile sygnalu mam cos kolo 85-95 % a jakości 0% ktoś może mial taki problem ?? i rozwiązał go jakimś magicznym ustawieniem bo ja juz zmienialem z 11449 na 11439 i nie nie pomagało.:( :( :(

miałem to samo.
kupiłem 4 piwa pojechalem po kolesia z cyfrą, wypiliśmy a w miedzyczasie (8h po zakupie) nagle hotbird się znalazł.
Podejrzewam że ty wszystko robisz dobrze. Kwestia czasu.
Jedno co możesz poprawić to kupic więcej piw ;-P
 
Ostatnia edycja:

deoc

New member
bhal1991 napisał:
Kurcze męcze sie już od godziny 10 ponad 3 godziny i za cholere nie moge ustawic. Sile sygnalu mam cos kolo 85-95 % a jakości 0% ktoś może mial taki problem ?? i rozwiązał go jakimś magicznym ustawieniem bo ja juz zmienialem z 11449 na 11439 i nie nie pomagało.:( :( :(

Mialem to samo - okazalo sie ze antena byla w zlym miejscu i budynek z prawej zaslanial "pole" - odkrec antene i sprobuj troche w lewo sie oddalic (ew. w prawo) i recznie lap - jak zobaczysz ze cos sie pojawilo to idziesz do sklepu po jakis maszt do satelitarnej i montujesz antene np. 40cm w prawo ;)
 

bhal1991

New member
Rocks napisał:
miałem to samo.
kupiłem 4 piwa pojechalem po kolesia z cyfrą, wypiliśmy a w miedzyczasie (8h po zakupie) nagle hotbird się znalazł.
Podejrzewam że ty wszystko robisz dobrze. Kwestia czasu.
Jedno co możesz poprawić to kupic więcej piw ;-P


Zrobilem jak mi radziles i działa ;) antene umiescilismy troche nizej i jest spoko sila 93% i jakosc 100%
 

piotrwzk

New member
piotrwzk napisał:
Mam siłe sygnału na 90-95%. Jakość w zależności od kanału ale na tych na których przycina obraz (jest to 90% "n" bo FTA idą dobrze) mam jakość 70-80%. Czy to jest powodem problemów z dobrym odbiorem czy też jest jakiś inny problem (TVN jest z tego samego pakietu i jest jakość 100% no i niema żadnych przycięć). Czy mam maieć 100% jakości na wszystkim bo inaczej bedzie przycinać?

No i problem rozwiązany - uwalony konwerter. Wymina w MM na inny i wszystko działa jak należy. Niewiem tylko dlaczego czasami nbox przy przełanczaniu kanałów stwierdza że brak sygnału poczym przechodzi do wybranego programu i niema żadnych zakłóceń w obrazie i dźwięku (jakość 60%).

Czy na 32LX600 lepiej jest mieć ustawioną rozdzielczość 720 czy 1080 (kabel HDMI)? Na Programach HD napewno 1080 ale na zwykłych PAL zauważyłem że przy 1080 są czasami widoczne poziome linie.

Czy jest możliwe przełanczanie rozdzielczości z pilota?

Czy można poukłdać programy wg własnej kolejności?
 

hojnorek

New member
No to ja dodam swoje 3 grosze w sprawie montażu. Zaznaczam że jestem totalnym laikiem, robiłem to pierwszy raz i osiągnąłem 100% na obu paskach. ale po kolei:

Podłączyłem dekoder, potem żółty 728, i ustawienia anteny. pokręciłem, pokręciłem i uzyskałem moc na 100% a jakość na 80% (chyba po 5 minutach kręcenia, ale było łatwo bo w oddali miałem inną antenę na wzór :)) potem aktywacja... i oglądanie :) pojawił się jednak problem, ponieważ jakość TVNów miałem fatalną – obraz się rwał a wchodząc przez setup ->diagnostyka na TVNach miałem moc na 75% a jakość na 0% :-(((. zmieniłem więc transpoder z 11449 na 11439. nic to nie pomogło więc zadzwoniłem na info linie. Pani bardzo stanowczo poprosiła o ponowną zmianę na 11449 a następnie na pokręcenie talerzem. tak więc ustawienia transpodera na fabryczne, wybrałem TVN -> setup -> diagnostyka, minimalnie zmieniłem położenie anteny (pól stopnia w dół) wskaźnik zmienił się na 75% a jakość wahała się pomiędzy 60 a 100%, tymczasem główny transpoder osiągnął wskaźniki 100% i 100% :)))

Reasumując zmiana z 11449 na 11439 nie okazała się konieczna – ba nic nie dała w moim przypadku

Miejsce Wrocław, czasza parabolka 80cm , konwerter 0,2dB :)
 

hojnorek

New member
piotrwzk napisał:
Niewiem tylko dlaczego czasami nbox przy przełanczaniu kanałów stwierdza że brak sygnału poczym przechodzi do wybranego programu i niema żadnych zakłóceń w obrazie i dźwięku (jakość 60%).

ja też to zaobserwowałem :confused:
 

Michal999

New member
problem

Witam,

Rozważam zakup "n" i w zwiazku z tym zastanawiam sie jak ją zamontować - antene i mam dwa pytania do specjalistów, troche nietypowe ale moze ktos mi pomoże:

1. Jaka może byc maksymalna długość kabla od Anteny do Odbiornika ?

2. Czy Antene można zainstalowac za szklaną taflą o grubości 6mm ?? Mam zabudowane balony szkłem i zastanawiam sie jak takie szkło wpłynie na sygnał ?

Bede wdzięczy za pomoc.

M.
 

Czarny38

New member
Michal999 napisał:
Witam,

Rozważam zakup "n" i w zwiazku z tym zastanawiam sie jak ją zamontować - antene i mam dwa pytania do specjalistów, troche nietypowe ale moze ktos mi pomoże:

1. Jaka może byc maksymalna długość kabla od Anteny do Odbiornika ?

2. Czy Antene można zainstalowac za szklaną taflą o grubości 6mm ?? Mam zabudowane balony szkłem i zastanawiam sie jak takie szkło wpłynie na sygnał ?

Bede wdzięczy za pomoc.

M.
Montowałem już anteny na dachu bloku 6 piętrowego kabel na parter i wszystko hulało jak ta lala, więc chyba dużo dłuższego nie chcesz montować ;)

Co do drugiego pytania miałem kiedyś podczas budowy mojego domu antene poskręcaną i ustawioną wewnątrz domu przez dwuszybowe okno chodziła dobrze ale to była 90cm.
 

EMEM

New member
dg113 ?

Czarny38 napisał:
Montowałem już anteny na dachu bloku 6 piętrowego kabel na parter i wszystko hulało jak ta lala, więc chyba dużo dłuższego nie chcesz montować ;)

To ja jeszcze zapytam jako laik. Kabel długości max 15 metrów. Wystarczy zwykły czy kupić DG-113 ?
 

7tomek7

New member
Witam,

CHcialbym sie dowiedziec co lub czy musze cos zmienic w mojej istniejacej konfiguracji sprzetu SAT w celu przyszlego podlaczenia nbox recordera.
Niestety jestem laikiem i dlatego opis nie bedzie fachowy, ale preferuje najpierw dowiedziec sie tutaj o co chodzi niz od razu wzywac fachowcow do domu.

1. Na szczescie od anteny do telewizora mam dwa kable
2. Antena ma ustawionego zeza na Astre i HB
3. Sadze ze przy antenie mam juz konwerter dualny (twin?). Swego czasu uzywalem satelitarnego dostepu do internetu firmy GoInternet (nie polecam!), ktory byl realizowany z Astry. Do celu tej transmisji o ile pamietam niezbedny byl wlasnie konwerter dualny.
4. Wiem ze mam jakies Diseq....... - cokolwiek to znaczy :)

Co musze zmienic w konfiguracji (dla przyszlego nbox recordera) jezeli obecnie mam taki efekt:
- na pierwszym kabelku mam programy HB i Astry
- na drugim kabelku (uzywanym kiedys do transmisji danych) mam programy tylko z Astry. Dekoder widzi HB (sila jakies 70%) ale jakosc sygnalu to zero. Zmiany w konfiguracji Diseq w dekoderze nie pomogly
- do zabawy ze zmiana ustawien nie uzywalem nboxa tylko Humaxa, ktory pozwala wprowadzac zmiany w konfiguracji programow.

Pozdrowienia,
Tomek
 
Ostatnia edycja:

Czarny38

New member
EMEM napisał:
To ja jeszcze zapytam jako laik. Kabel długości max 15 metrów. Wystarczy zwykły czy kupić DG-113 ?
Przy 15-stu metrach chodzić będzie na na każdym koncentryku. Moim zdaniem na kablu nie warto oszczędzać, dobry kabel to nie tylko mniejsze straty sygnału ale i trwałość kabla na lata. ;)
 

n-lublin

New member
UWAGA!
Odnośnie firmowych anten n-ki:

Podpisując umowę, za żadne skarbie nie bierzcie ich anten!!!!!!!!!
Można sie nimi podetrzeć, albo jak spadnie pierwszy snieg to zjechać z górki na talerzu. Zarówno talerze jak i konwertery nadają się do śmieci.
Pozdrawiam i mam nadzieje, że pomogłem komukolwiek;)
 
Do góry