Montaż anteny do N , opis praktyczny

Xingu

New member
Mam taki problem.

Kiedyś miałem Cyfrę i została po niej antena, więc kupując n dekoder podłączyłem do anteny. Skierowana na południe pod lekkim kontem, mieszkam na 4 piętrze i nic nie zasłania jej... I siłe odbioru mam minimalnie 75% do 85% (raz skoczyło do 90% ale nie mogę znaleźć tego punktu) Ale jakość ciągle się nie rusza... Jak jest 0% to dalej jest 0% :/ Obracanie anteny i konwertera nic nie daje. Ustawienia w menu czy DISCqU czy bez jakie bym nie dał ustawienia jakość się nie pokazuje, a karta włożona i aktywowana...
 

arsenal

Moderator
VIP
wojtek79 napisał:
(...)

Czytałem, że jak moc jest 90-100% a jakość 0% to znaczy że łapię innego satelitę niż hotbirda. Ponoć łatwiej jest ustawić antenę przy pomocy tunera analogowego bo widać obraz. Mój kolega posiada taki zwykły odbiornik satelitarny - mógłbym od niego pożyczyć. Tylko zastanawiam się skąd będę wiedziął że łapię hotbirda a nie coś innego? Co ma się wyświetlić jeśli złapię Hot bird ?
Nigdy nie miałem TV satelitarnej to nie wiem takich rzeczy - Jak sobie pomóc analogowym dekoderem aby ustawić poprawnie antenę?
Proszę o pomoc.
Jeśli twój kolega na tym tunerze analogowym ogląda TVN to zapamiętaj na którym kanale ten analogowy TVN jest, weź tuner do siebie i ustawiaj tak by obraz miał jak najmniej dropówczyli takiego śnieżenia jakie występuje na analogowej tvsat. W Dokładfnym ustawieniu pomoże ci ta strona: http://www.dishpointer.com/
Wybierasz tam HotBirda i najbliższe ci miasto a strona pokaże ci jaki ma być kąt elewacji. W Polsce to będzie ok. 30 stopni na tej podziałce na mocowaniu anteny. Jest też azymut i kąt skręcenia konwertera. Czyli wszystko co trzeba.
 

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
Xingu napisał:
Mam taki problem.

Kiedyś miałem Cyfrę i została po niej antena, więc kupując n dekoder podłączyłem do anteny. Skierowana na południe pod lekkim kontem, mieszkam na 4 piętrze i nic nie zasłania jej... I siłe odbioru mam minimalnie 75% do 85% (raz skoczyło do 90% ale nie mogę znaleźć tego punktu) Ale jakość ciągle się nie rusza... Jak jest 0% to dalej jest 0% :/ Obracanie anteny i konwertera nic nie daje. Ustawienia w menu czy DISCqU czy bez jakie bym nie dał ustawienia jakość się nie pokazuje, a karta włożona i aktywowana...
Jeżeli jesteś pewny że ustawiłeś na H.Birda i masz jeden konwerter to wybierz bez DiSEqC i zresetuj dekoder.Możesz wyciągnąc wtyczkę z gniazda 230V na 2-3 minuty.
 

paulmor

New member
Witam,
N, nbox recoreder i ten sam problem, siła ok. 80 %, jakość 0%, instalowali instalatorzy i rozkładają ręce , mówią coś o jakiś zakłóceniach , że nie da rady ustawić , czy to w ogóle możliwe ?
Na innych dachach na osiedlu są zainstalowane na blokach anteny c+ , Polsatu , i N-ki,
Co mogę dalej zrobić w tym temacie, może ktoś z forum zna jakiegoś konkretnego instalatora który potrafił ustawić antenę ?

Kabel Triset 113,
Antena Corab 80 cm
Konwerter Triax Quad
 
Ostatnia edycja:

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
Czy instalator ustawiał na ;oko; czy miał miernik ?Może masz kogoś na osiedlu żeby na chwilę podłączyc Twojego nboxa (jak nie to sprawdz w sklepie czy jest sprawny).Możesz zrestowac nboxa (wtyczka z gniazda , lub na panelu wcisnąc po kolei EPG-RES-strzałka w prawo i przytrzymac aż zapalą się wszystkie diody) i posprawdzac złącza na kablu , oraz przy konwerterze.
 

paulmor

New member
Instalatorzy mieli miernik i u nich na mierniku jest podobno wszystko w porządku,
Nboxa restartowałem już ze sto razy, wymieniłem go na nowego bo myślałem ze to może uszkodzony nbox, cały czas próbuje pobrać listę kanałów, potem wywala komunikat żeby sprawdzić połączenie nboxa, a wszystko jest prawidłowo połączone, konwerter był podmieniany na inny i była ta sama sytuacja, sprawdzałem u sąsiada u jednego jest taka sama sytuacja , a u innego jest poprawa bo jakość podchodzi do 40% .
Im to nie przeszkadza bo nie mają N-ki.
:confused:
 

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
Witam
Jeżeli masz dostęp do anteny spróbuj leciutko (milimetry) obracac w jedną , następnie przy braku sygnalu w drugą stronę.Czasem pomaga skręt konwertera w uchwycie (leciutko w odwrotną stronę do ruchu zegara).Trzeba pamiętac żeby po każdorazowym obrocie anteny, konwertera odczekac parę sekund sprawdzając parametry siły i jakości.Rozumiem że masz konwerter Twin i tylko na H.Birda i w ustawieniach -bez DiSEqC.Jeszcze jedno czy miałeś planszę że odbierasz H.Birda? i czy dzwoniłeś na infolinię żeby przesłali Ci sygnał aktywacyjny?
 

paulmor

New member
Witam,
spróbuje jeszcze sam podregulować , tylko musze trochę poczekać jak zrobi się mniej ślisko na dachu , dzwoniłem na infolinie N-ki i żeby ją aktywować muszę mieć przynajmniej 60% jakości, bynajmniej taką odpowiedz otrzymałem.

Jeszcze spróbuje poszukać jakiegoś bardziej konkretnego instalatora który zainstalował więcej niż jedną antenę N-ki w swoim życiu
 

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
Można aktywowac już przy 50% i jeszcze jedno , mówisz o ; zakłoceniach; czy w pobliżu nrecordera nie jest ustawiona ; baza; bezprzewodowego telefonu.Były takie przypadki że właśnie przez telefon tuner satelitarny nie działał poprawnie.
 

wojtek79

New member
Ustawiłem!

Sukces! Udało mi się ustawić N-kę dzięki tej stronie http://sci.pam.szczecin.pl/~pastupam/satel/az/czasaz.html :krol:
Wpisuje się tam miejscowość, a strona podaje o której godzinie satelita będzie na tej samej linii co słońce.
Otóż o godzinie 12:17 ustawiłem antenę tak aby cień konwertera znajdował się na zaczepie wysięgnika. Następnie strona podała aby obniżyć antenę w dół o 16 stopni. Po wykonaniu tych czynności nadal nic nie odbierałem, ale po trochę poruszałem anteną w góre i w dół, a po kilku ruchach udało mi się złapać jakość 18% :) Następnie zablokowałem taki kąt elewacji i poruszałem anteną trochę na boki - złapałem jakość 92% :D
Dodam przy tym, że kabel ma 35 metrów (czyli za dużo) i nie jest markowy, a i tak odbiera idealnie.

Trochę tu ponarzekam na jakość mocowania anteny:
Ta antena od N-ki jest fatalna! Jak już złapałem sygnał 18% to zaznaczyłem sobie kreskę pisakiem aby móc wrócić do tego ustawienia. Wielkie było moje zdziwienie gdy później na tej kresce nic nie łapałem. Osie/zawiasy regulacji anteny są nie dokładne, wszystko lata! Do tego jak już złapałem sygnał to przy dokręcaniu śrub te wszystkie blachy się wyginały i traciłem całkowicie jakość :| W rezultacie ustawiałem to chyba z 5 razy zanim udało mi się podokręcać śruby i nie stracić sygnału.
Dekoder ma pewne opóźnienie, więc po każdym minimalnym przesunięciu kąta czaszy należy odczekać około 5 sekund. Ustawiałem to sam więc włączyłem w dekoderze sygnał dźwiękowy strojenia jakości na cały regulator i otworzyłem okno na taras. Należy idelanie! trafić w satelitę, dlatego regulację należy przeprowadzać ruchami po 1 milimetr! Milimetr w jedną jest sygnał, milimetr w drugą nie ma. Dlatego też uważam, że taka antena powinna mieć osie obrotu tak precyzyjne jak statyw do aparatu fotograficznego. Nie wiem czy są takie anteny ale skłonny był bym zapłacić więcej aby mieć ten komfort.
Obyło się bez pożyczania analogowego dekodera od kumpla.
 

paulmor

New member
diana napisał:
Można aktywowac już przy 50% i jeszcze jedno , mówisz o ; zakłoceniach; czy w pobliżu nrecordera nie jest ustawiona ; baza; bezprzewodowego telefonu.Były takie przypadki że właśnie przez telefon tuner satelitarny nie działał poprawnie.


Tylko ja mam caly czas 0%, co prawda w poliżu Nrecordera znajduje się router WiFi, ale odłączenie go od zasilania nie powoduje poprawy jakości :confused:
 

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
Pozostaje w moim odczuciu dokładne dostrojenie anteny.Osobiście wołał bym tych samych instolatorów (chyba że im nie zapłaciłeś), skoro tuner przy innej antenie pokazuje parametry jakości to wygląda że jest dobry.

@okosoko sam używam konwerterów Golden Interstar więc nie znam tego konwertera . Z opsu wygląda że jest dobry chociaż nie wierzę w ten współczynnik szumu0,1 dB. Pamiętaj że do Monobloka najlepiej stosowac antenę od 75-90 cm.
 
Ostatnia edycja:

djpatrick

New member
menu serwisowe n recorder

Posiadam nbox HDTV recorder telewizji N i chciałem sie dowiedziec jak wejść w menu serwisowe?? Poniewaz mam problem ze znalezieniem jakości i chciałem zmienic częstotliwość.
Nie dziala sekwencja klawiszy menu/żółty/7/2/8 ani żółty/7/2/8

Prosze o pomoc!
 
Ostatnia edycja:

domkru2

New member
NIe wiem co robic

Mam takie pytanie bo nie wiem jak ustawic antene do 'n' bo zakpiłem dekoder recorder i niemoge ustawic anteny wczesniej miałem cyfrowy polsat a on przeciez tez chodzi na hot birdzie a ja mam siłę 85% a jakosc 0% i kręcenie anteną nie pomaga a polsat chodzi:(:( Co jest grane?? Pomożcie!!!!!!!!!!!!!:confused:
 

jarula29

Member
tu nie chodzi o "kręcenie" ale o delikatne ustawianie milimetr po milimetrze. wiem co mówię bo sam mam CP. n-kam tez chodzi na HB ale potrzebuje bardzo dokładnego ustawienia . poza tym pamiętaj o delikatnym skręceniu konwertera w kierunku odwrotnym do wskazówek zegara. a jakiej srednicy masz antenę?
 

domkru

New member
Problem częsciowo rozwiazany ja mam konwerter GOLD EDITION LQ-01G (quad) i niewiem czemu ale cyfrowy polsat łapie sygnał a n-ka nie, prubowałem inny kowerter i wszstko ok, a czasze mam 60cm. Co jest grane??:confused:
 
Ostatnia edycja:

velho

New member
w linku przestawiam moje położenie, mam cyfre (standardowy zestaw) oraz schemat jak to wygląda u mnie z danych smwlink-a wynika że muszę skierować antenę na zachód, wysięgnik ma 60 cm, wolałbym umieścić go po stronie wschodniej , da rade? Jeżeli nie pozostaje zachód ale tu problem z mocowaniem anteny, na razie nie mogę ingerować w elewację budynku, czy są jakieś sposoby mocowania w wnęce okna lub na oknie/ramie okna?
 

wolojbv

New member
mama w tej chwili Cyfrowy Polsat. Chciałbym dokupić jeszcze N-kę (dekoder bez rekordera), który bedzie podłączony w innym pokoju i z innym TV. Proszę o poradę czy mogę korzystać z tej jednej antenty, co muszę dodatkowo kupić i czy można to samemu zrobić , czy należałoby skorzystać z wyspecjalizowanego montera?
 
Do góry