Monitor Audio Silver RX

Deimos

Banned
No to ja zgodnie z tym co napisałem wybrałem się do Poznania (KORIS)
i pomęczyłem trzy zestawy Monitor Audio, czyli RX-6, RX-8 i GS-20.
Głośniki "męczyłem" po godzinie każdy zestaw.
Kolejność odsłuchu j.w.
Celowo podłączyliśmy to do bardzo budżetowego zestawu, czyli HK355 i odtwarzacz Onkyo BD-607 służący jako czytnik CD. HK i Onkyo spięte jakimś HDMI za ok.200pln. Kable głośnikowe, coś za ok.1000pln ze 2x2,5m z banankami. Ale jakoś mniej mi znana firma, bo nazwa mi uleciała...;)
Pomieszczenie to ok 3,6m x 3,5m bez żadnych wygłuszaczy, czy polepszaczy dźwięku.
Płytka CD to jakieś audiofilskie - japońskie wydanie z wszelkiej maści utworami.
RX-6 grały bardzo ciepłym dźwiękiem i właściwie nie było się do czego czepiać. W takim niewielkim pomieszczeniu doskonale sobie radziły, może chciałbym przy nich nieco mocniejszego basu i większej ekspresji przekazu.
Dalej poszły RX-8 i tu bas już był jak dla mnie do zaakceptowania, pozostałe dźwięki, wysokie, średnica bez zarzutu.
Jednym słowem RX-8 zabrzmiały nieco bardziej spójnie i dynamicznie i nieco lepiej od mniejszych szóstek.
No ale czas na mojego faworyta, czyli GS-20.
Tutaj żadnych niedociągnięć ja nie usłyszałem, co się od razu uwypukla, to niezwykła czystość i precyzja dźwięku, bas w sam raz - dynamiczny i spójny, nic nie rozłazi się na boki i nic się niepotrzebnie nie przeciąga.
Przed testem namawiano mnie na posłuchanie wszystkich kolumn na typowo sterefonicznym zestawie, ale mnie zależało na takim połączemiu, bo byłem ciekaw, czy w tym zestawieniu usłysze różnice pomiędzy kolumnami. Różnice usłyszałem, a skoro w takim zestawieniu to się odczuwa, to na pewno w typowym zestawie STEREO, czy z droższymi amplitunerami, te różnice jeszcze się uwypuklą.
Moje spostrzeżenia, jeżeli to ma być tak jak Kolega wcześniej wspomniał: 90% kino a tylko 10% muzyka, to RX-8 w zupełności sobie poradzą, chociaż subwoofer do kina jest nieodzowny.
Natomiast jeżeli chcemy cieszyć się w pełni także koncertami, szczególnie na płytach BD - to GS-20 zapewni nam najwierniesze odtwarzanie.
Porównując GS-20 do poprzedników, to tutaj swoboda- czystość i ekspresja dźwięku jest dosłownie namacalna...
Dodam tylko, żę GS miały za sobą kilkadziesiąt godzin pracy, natomiast RX-y tylko po kilka godzin.
Nadmienie jeszcze, że GS (obudowy) wykonane są z prawdziwego drewna- to nie jakaś płyta pażdzierzowa w okleinie...
I jeszcze taka ciekawostka - wrzuciłem raczej chyba marnie nagraną płyte M. Oldfielda, lecz tu natychmiast wszystkie trzy zestawy "powiedziały" NIE. Dżwięk był jakby przytłumiony i zawalisty...
Dziękuje Kolegom z firmy KORIS za możliwość spokojnego przetestowania sprzętu.
 
Ostatnia edycja:

Kaszan

New member
Ja jestem tylko ciekawy reakcji sprzedającego, który po trzech godzinach przestawiania i słuchania klocków usłyszał "super kolumny, ale na razie dziękuję, do widzenia..." :)
 

Deimos

Banned
Nie było tak jak myślisz, kolumny sobie sam przestawiałem i przełączałem, w pomieszczeniu praktycznie byłem cały czas sam i w ogóle im nie powiedziałem, że są to super kolumny:)
A zapraszali mnie do siebie już od jakiegoś czasu, jak kupowałem u nich przez internet Velodyne DD-18. Coś mi byli winni, w końcu dałem im zarobić na subie.;)
Za zużyty prąd, flaszke wina chłopakom zostawiłem.
I nie było to żadne "patykiem pisane";)
 
Ostatnia edycja:

Deimos

Banned
No miałem jeszcze troche farta, bo akurat służbowe auto leciało do Poznania, a w końcu to ode mnie 300km w jedną strone...
A tu Monitor GS20 przetestowane przez fachowca:
http://audio.com.pl/testy/monitor-audio-gs20:1
A końcowe podsumowanie:
Brzmienie:
Frapujące i niezwykle miłe dla ucha połączenie plastyczności, płynności i lekkiego ocieplenia z przejrzystością, przestrzennością i dobrą dynamiką. Bardzo przyjemny, niski bas. Bogate, wyrafinowane, z wyczuciem. Dla smakoszy, ale i Kowalski "usłyszy różnicę".
 
Ostatnia edycja:

SeboZakret

New member
Deimos napisał:
Brzmienie:
Frapujące i niezwykle miłe dla ucha połączenie plastyczności, płynności i lekkiego ocieplenia z przejrzystością, przestrzennością i dobrą dynamiką. Bardzo przyjemny, niski bas. Bogate, wyrafinowane, z wyczuciem. Dla smakoszy, ale i Kowalski "usłyszy różnicę".

Ładnie to ubrałeś w słowa i teraz sam wiesz o czym pisałem bo widzę że odczucia masz identyczne.
Faktycznie GS-y (ja słuchałem GS60) potrafią oczarować i dzwięk jest gienialnie czysty.

I też skłaniam się do kina swojego ku RX8 bo są minimalnie większe a jednak wychodzi na to że basy są lepiej odczuwalne.
No a jak fundusze pozwolą to na pewno zdecyduje się na GSy tylko na razie czekam na wycenę od blackninja i podejmę wówczas decyzję co brać.
 

Deimos

Banned
No, żeby mnie ktoś o plagiat nie posądził, to co podałem pod linkiem do strony, to właśnie konkluzja testującego, a nie moja. Ale w pełni się z nią zgadzam. Ja zaczynam negocjacje ceny na GS 20 w sobote.:)

SeboZakret napisał:
No a jak fundusze pozwolą to na pewno zdecyduje się na GSy tylko na razie czekam na wycenę od blackninja i podejmę wówczas decyzję co brać.
No i jak tam z tą wyceną, kalkulatory im posiadały czy co?;)
Ja GS-20 spodziewam się już we wtorek.
Prawdopodobnie na wiosne zastąpi je nowa seria, stąd mądrzy sprzedawcy już schodzą z ceny, ale widze, że na allegro niektórzy głupole szukają jelonków za ponad 9000pln:?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

SeboZakret

New member
Deimos napisał:
No i jak tam z tą wyceną, kalkulatory im posiadały czy co?;)
Ja GS-20 spodziewam się już we wtorek.

Nie no święta są wiec nie naciskam- nie pali się też aż tak.
No to gratulacje - będą pięknie grały w domku :D
Ale to same fronty czy cały komplecik??
 

11mpp

New member
Mam pytania o różnice między RX-2 a RX-FX:
- czy RX-2 nadają się jako surroundy (czyli tylne) do kina domowego, czy lepsze są RX-FX (w dość wąskim pokoju - z tyłu na węższej ścianie)?
- czy RX-2 to dobre głośniki do stereo, np. do oddzielnego pokoju (2-ga strefa)?
- czy na tzw. górne przednie głośniki w Dolby Prologic IIz lepiej nadają się RX-2, RX-1 czy RX-FX?
- niezależnie od głośników - czy górne/przednie rzeczywiście warto dodać do kina, tzn. czy efekt jest mocno odczuwalny, czy też jest to sprawa marketingowa? (górne głośniki planuję jako opcję w przyszłości, aktualny pokój 18m jest chyba jednak za mały na takie eksperymenty).

Planuję zakup tych - jakby nie patrzeć - drogich głośników gdyż liczę na ich trwałość. Jak sądzicie z doświadczenia, czy dobre głośniki przeżyją 15-20 lat, czy też zauważacie po powiedzmy 7 latach spadek jakości dźwięku?

Kolejne pytanie, w jakiej minimalnej odległości od ściany powinny stać RX-6? Już wiem, że będą stać blisko plazmy, ale to pewnie nie kłopot. Ale wolałbym nie trzymać frontów zbyt daleko od ściany, bo ... mogą zasłaniać ekran pod kątem, a płytkie nie są.

Druga sprawa, jak na fronty podłogowe wpływa postawienie 15cm nad podłogą na podeście??

Niebawem planuję odsłuch, jeśli dowiem się wszystkiego w jakimś dobrym sklepie, opiszę tu.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Deimos

Banned
Witaj, jeżeli chodzi o żywotność głośników, to ja jakiś czas temu wygrzebałem od teściów moje pierwsze przyzwoite kolumny czyli Altusy 150. Mają pewnie coś ok. 20 lat. Różnicy w pogorszeniu dźwięku nie zauważyłem, za to do wymiany są zawieszenia głośników, co łączy się także z wymianą membran.
Także o żywotność kolumn Monitor Audio bym się nie martwił, to zupełnie inna jakość.
Co do MA to gdzieś czytałem opinie fachowca testującego któryś z modeli, że podniesienie ich nieco do góry nie miało żadnego wpływu na dźwięk, ale ja bym je raczej umieścił na ładnych płytach z granitu i na kolce je wówczas...
Na samym dole w teście poniżej jest mowa o wysokości ustawienia kolumn, myśle, że dotyczy to także większości kolumn MA:
http://audio.com.pl/testy/monitor-audio-gs20:1
 
Ostatnia edycja:

soplus

Active member
Bez reklam
Ja mam fronty RS8 i przymierzam się do rozbudowania do pełnego 5.1. Pytanie tylko czy reszta RS czy lepiej RX? Będzie jakaś różnica oprócz 1000PLN?
 

Deimos

Banned
No nasz sklepowy guru, czyli Kolega blackninja twierdzi, że różnica jest i najnowsze testy to potwierdzają. A to jego słowa cytuje: Sporo lepiej w wielu aspektach brzmienia. Bodaj w What-HI-Fi bardzo dobrze je oceniono.
 
Ostatnia edycja:

IceBreaker

New member
Czy ktoś z szanownych posiadaczy kolumn monitor audio zetknął się z płytą MA System De-Tox Disk? Czy odtwarzanie "tego czegoś" daje jakiś efekt - jeden wielki szum i dźwięki typu gotujące się ziemiaki?
Chyba wolałbym wygrzać głośniki normalną muzyką...
 

byku80

New member
Moje głośniki i kable zareagowały pozytywnie dopiero po zaaplikowaniu im kilkunastu godzin Marlin Mansona, Prodigy i im podobnych. Wcześniej niezależnie od kilkudziesięciu godzin grania lzejszych klimatów, dawały ciała na przełomie średnich i niskich tonów.
 
Do góry