[Nasze Zestawy AV] Mój zestaw Audio Video

Drunk

New member
Bez reklam
Jeśli ktoś nie sprawdzał tego w praktyce, to można sobie tylko pogadać i poteoretyzować. Miałem system 7.1 na monopolach, a teraz na dipolach i w moich warunkach głośniki dipolarne sprawdzają się tak samo dobrze jak jak boczne. Wystarczy odpalić sobie np. FC Primal lub wiedźmina 3 (odpalając film takiego eksperymentu nie przeprowadzimy) i pokręcić kamerą w obecności statycznego źródła dźwięku, żeby przekonać się jak ładnie i płynnie dźwięk przechodzi między bokami i tyłami. W moich warunkach nie ma różnicy w odbiorze pomiędzy bokami a tyłami, ale warto sprawdzić każde rozwiązanie samemu żeby wiedzieć na czym się stoi.
 

Kamil_89

Member
Panowie, dzięki za odpowiedzi, sami widzicie że są różne zdania, a dla mnie, osoby dopiero poznającej to i owo tym bardziej wielka zagadka :)

U mnie nie będzie na tyle miejsca by dać dipole pomiędzy TV a miejscem odsłuchu, brałem je tylko pod uwagę na tyły.

17m2 to mało aby było idealnie więc chyba pójdę póki co w 5.1.2 ze standardowymi tyłami, ustawię je trochę wyżej i pod kątem jak u Bipo.
 

Caparzo

New member
Bez reklam
Jeśli ktoś nie sprawdzał tego w praktyce, to można sobie tylko pogadać i poteoretyzować. Miałem system 7.1 na monopolach, a teraz na dipolach i w moich warunkach głośniki dipolarne sprawdzają się tak samo dobrze jak jak boczne. Wystarczy odpalić sobie np. FC Primal lub wiedźmina 3 (odpalając film takiego eksperymentu nie przeprowadzimy) i pokręcić kamerą w obecności statycznego źródła dźwięku, żeby przekonać się jak ładnie i płynnie dźwięk przechodzi między bokami i tyłami. W moich warunkach nie ma różnicy w odbiorze pomiędzy bokami a tyłami, ale warto sprawdzić każde rozwiązanie samemu żeby wiedzieć na czym się stoi.

też miałeś układ pokoju L, gdzie jedna strona ściana druga str. otwarta ?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Kamil, zawsze możesz mając już dipole w domu pograć kilka dni na takich i innych ustawieniach i sam wybrać najlepsze dla Twojego ucha ;)
 

Kamil_89

Member
Wiem, ale na to muszę jeszcze zaczekać, niestety odbiór mieszkania się przedłuża więc muszę się uzbroić w cierpliwość, aczkolwiek przed wykończeniem trzeba mieć wizję żeby ładnie pochować kabelki :) teraz się przymierzam do zmiany amplitunera :)
 

DrWredman

Active member
Nie słuchaj tych synów szatana :p
Bierz dipole :p

A tak poważnie, najlepsze testy są na własnej skórze. Skoro masz jeszcze troche czasu, poszukaj używek na ebayu, można czasem tanio coś wyrwać i przetestować, a jeśli się nie przekonasz, znajdzie się kolejny niedowiarek, który odkupi do kolejnych testów.
Ja testowałem ustawienie Bipo na samym początku, jak nie miałem jeszcze dipoli no i bylo ok. Bo tak naprawdę w naszych przypadkach nie ma innej opcji. Ale męczyło mnie przetestowanie dipoli. Kupiłem Tagę i byłem zadowolony do tego stopnia, że teraz zmieniam cały set na Klipsch. ;)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dla mnie i tak najlepszym rozwiązaniem na tylne do 5.1 i do 7.1 jest poniższe.
Od lat stosuje tylko i wyłącznie taki schemat, a podstawą jest odległość tylnych od słuchacza, to ona daje największy efekt - kalibracja tego nie zrobi.
Nie każdy może sobie natomiast pozwolić na taką odległość.

Standard_7.1_surround_sound_speaker_placement.png


hqdefault.jpg


Do 5.1.2 to samo:

5.1.2-atmos-speaker-setup.jpg


To samo tyczy się 7.1.x, tutaj nic się nie zmienia w rozstawieniu 5.x

Dolby_Atmos_7.1.2_es_7.1.4_hangsugarzo-elrendezes.jpg
 

Kamil_89

Member
ja znam te zasady, widziałem i studiowałem je wiele razy ale niestety na 17m2 to ciężko poszaleć, tym bardziej że musi też to być pokój dzienny, najbardziej chciałbym 7.1.2 ale są rzeczy które mnie blokują:

1.krótka odległość od TV do sofy, nie odsunę zbyt wiele bo bym musiał siedzieć na TV, na planie ciężko określić ile można odsunąć, trzeba to zobaczyć na żywo
2.problem z ustawieniem lewego surrounda, mógłby być stand ale po pierwsze Żona by mnie wywaliła z nim, a po drugie mój 1,5 roczny młodzian szybko by się nim zajął i kolumna by była podłogówką

zdecydowałem że zrobię 5.1.2, mógłbym 4 na suficie ale na tak małej przestrzeni wydaje mi się że za bardzo się to wszystko "zleje" ze sobą
 

Kamil_89

Member
Zdecydowałem jednak że początkowo pójdę w 5.1.2, jednak 9 kanałowy system ciągnie za sobą dodatkowe koszty a przy wykończeniu całego mieszkania będzie ich sporo. W suficie przygotuję sobie okablowanie na dodatkowe 2 głośniki i w przyszłości zawsze będę mógł je dodać.

Już teraz mogę wymienić amplituner, z racji że bardziej mi zależy na kinie to stawiam na Onkyo, w przyszłym tygodniu mam w planach odsłuchać 656 i 800/810 zestawione z Zensorami i Heco, zobaczymy co z tego będzie.
 

Kamil_89

Member
Jestem już po instalacji nowego ampli oraz po kilku seansach, więc mogę napisać coś więcej. W porównaniu do mojego poprzedniego amplitunera jest przepaść, wszystko jest lepsze, od wyglądu i wykonania, przez dźwięk, funkcje oraz tryby, nawet pilot dużo lepiej reaguje. Z drugiej strony nie ma co się dziwić, inna półka cenowa. Póki co na razie jest podłączony z moimi słabymi kolumnami więc na nowym kwadracie z większymi skrzynkami da zdecydowanie więcej radości :)

Filmy bajka. Zainstalowałem pseudo Atmosa z High Front, słabo to działa ale pewnie wynika to z kiepskich głośników na górze oraz ich ustawienia. Tryb THX o którym pisał Armani, rewelka! Z filmu który ma mało efektów potrafi zrobić niezłą scenę, szkoda że działa tylko w 5.1. Upmixery będę sprawdzał dalej, co prawda teraz tylko w systemie 5.0.2 bo sub został sprzedany ale zawsze lepiej testować niż nie :)

Co do muzyki niestety nie miałem zbyt dużo czasu sprawdzać, ale nawet na moich małych Tagach grało to nieźle. Oczywiście na tyle ile ampli mógł wycisnąć z kolumn. Na docelowym sprzęcie może być tylko lepiej. Do przetestowania jeszcze jakiś koncert.

Z pozostałych funkcji dużo plusów, pilot działa rewelacyjnie, pomijając możliwość konfiguracji sprzętu innego producenta, działa on z każdej pozycji, sygnał wysyła tak mocny że prędzej czy później i tak trafi do odbiornika. Menu graficzne lepsze niż w starych ampli ale nie tak ładne jak w 810 czy 656. Ale to mniej ważne. Funkcje sieciowe, radio internetowe ładnie działa aczkolwiek chwilę potrzebuje na wczytanie stacji. Tidala nie ma, ale można strumieniować przez BT więc problem rozwiązany. USB dobrze i szybko śmiga, na plus że do uruchomienia nie trzeba pilota jak np w Denonie, kolejny plus ampli czyta format NTFS który nie był wymieniony w specyfikacji. Minusem jest brak możliwości odtwarzania muzyki w DTS Audio, trzeba wykorzystać zewnętrzne źródło. Z plusów które jeszcze zauważyłem to automatyczne przełączanie się trybu po zmianie źródła dźwięku,szybkie menu w którym możemy bez zbędnego klikania podbić bass, centralny itd.

Byc może dla Was to funkcje standardowe ale dla osoby która "siedziała" na budżetowce to jest duży przeskok. Mimo to, że funkcji jest sporo ampli jest intuicyjny i szybko można schować instrukcje do szafki, być może dlatego że nie ma zbyt dużo niepotrzebnych "polepszaczy" dźwięku.

Zdecydowanie polecam. Ja wybrałem kolor czarny z racji przyszłego B&W wystroju, oraz większej dostępności czarnych gratów. Na szczęście nawet z BD Sony ładnie się komponuje :)

Teraz czas na resztę...

b668e6b9e7a8ba3969af5b5373e7a8fc.jpg
 
Ostatnia edycja:

Kamil_89

Member
Żeby nie było że projekt umarł to odświeżymy trochę temat :)
Remont jakiś czas temu zakończony ale nie było czasu zrobić zdjęć. Projekt budżetowego kina domowego powoli zmierza ku końcowi.

Fronty, tyły oraz sufitowe zainstalowane. Do dokupienia i wymiany central na Dali Vokal (aktualnie jeszcze Taga C-90) oraz w przyszłości sub i może jakieś inne sprzęty (BD, wzmak itd.) - kwestia czasu i pieniędzy :)

Na bieżąco do poprawy akustyka pokoju, z racji dopiero co oddania powoli wszystko kupujemy, na pewno dojddzie jakaś zasłona i coś na ściany, zastanawiam się nad jakimiś ładnymi panelami akustycznymi za kolumny ale nie znalazłem nic co by mi w 100% odpowiadało, pytanie czy warto szukać?

Aktualnie zestaw wygląda następująco:
Ampli: Onkyo RZ800
Fronty: Dali Zensor 7
Central: Taga platinum C-90
Tył: Monitor Audio Bronze FX
Sufit: Monitor Audio PRO-65
do kompletu zabawki PS4 i Nvidia Shield

Z zestawu jestem zadowolony, co prawda z racji braku czasu tylko muzyka i koncerty, ale już niedługo pójdą filmy, co polecacie z Atmosa na pierwszy raz?

Niżej fotki:

5vzzn9.jpg


Szyby czyste tylko światło odbija :)

m8merd.jpg


2lutm9x.jpg


2n01pie.jpg


wwgn5x.jpg


2599y55.jpg


1j0lsp.jpg


33nujbb.jpg


10xt2mf.jpg


27xhxyx.jpg


Atmos ok 100cm od tylnej ściany, tuż przed kolanami

b8acu8.jpg
 

rabit

Active member
Bez reklam
Bardzo ładnie. Praktyczna półeczka na piloty. :) Tylko nie wiem, czy Ci się ten amplituner nie zagotuje w tej zamkniętej szafce?
 

Caparzo

New member
Bez reklam
Tylne gośniki nie masz za bardzo rozstawione?

Do seansu chyba otwierasz drzwiczki bo faktycznie może być gorąco, nawet jak tylnej ściany nie ma.

Ale fakt, przemyślane, czysto i ładnie :)

Pokaż jak wieczorem to podświetlenie wygląda
 

Kamil_89

Member
Półeczka na piloty jest o tyle dobra że mały skrzat nie dostanie :) I to samo się tyczy szafki i ampli, jest za szybą żeby młody nie majstrował. Bałem się że będzie się grzał, Żona została poinformowana że może się okazać że drzwiczki zostaną zdemontowane ale na szczęście nie ma takiej potrzeby, ampli minimalnie jest ciepły, na takim samym poziomie gdy był na zewnątrz. Być może ma na to wpływ sporo miejsca nad nim oraz brak tylnej pleksi. Jest ok, bardziej grzeje się router oraz dysk sieciowy.

Co do tyłów to są rozstawione ok 140cm od mojej głowy więc chyba też ok.
 

DrWredman

Active member
Kamil, gratulacje,
Jeśli lubisz filmy wojenne to w atmosie polecam 13 godzin w Bengazi i Snajpera.
Napisz jak grają te surroundy Monitor Audio, bo sam byłem do nich sceptycznie nastawiony, ze względu na kierunkowe, prostopadłe do ściany, ustawienie głośnika średniotonowego. Czy na boki grają tylko soprany? Czy jest t jakoś lepiej rozwiązane?

Każda para Twoich głośników z innej bajki. Rozumiem, że na początku jest efekt WOW, ale myślę że z czasem może zacząć cię denerwować różnica w dźwięku z różnych głośników.
W sumie najważniejsze aby fronty grały spójnie z centralem i coś mi się wydaje, że przed gwiazdką central wpadnie ;).
 
Do góry