[Nasze Zestawy AV] Mój wielofunkcyjny pokój

collider

New member
Bez reklam
Jeśli zależy nam aby wycisnąć z naszego obrazu 100% projektora czy z TV bez profesjonalnej kalibracji się nie obędzie. Profesjonalna aparatura pomiarowa da radę wycisnąć z obrazu ostatnie soki. Nawet człowiek sobie nie zdaje nie kiedy sprawy ile traci w ilości detali, głębi i odcieniach czerni i szarości a przede wszystkim widzimy nie naturalne odcienie kolorze skóry. Wisienka na torcie została położona..;-)
photo share

Powiem tak. Skalibrowalem sobie telewizor na podstawie gotowej kalibracjj dostepnej w sieci zrobionej na identycznym modelu przez profesjonaliste. Przyczepicie sie i powiecie, ze taka kalibracje powinno przeprowadzic sie w domu na konkretnym TV czy projektorze itd. Macie racje. Mysle jednak, ze nawet ta wpisana z gotowej w duzej czesci przybliza do koncowego efektu takiej robionej w domu. Co chce napisac? A no to, ze po kalibracji obraz mi sie nie podobal i wrocilem do wlasnych ustawien. W moim przypadku wlasne preferencje, przyzwyczajenia wziely gore nad teoretycznie najlepszymi ustawieniami.
Zastrzegam oczywiscie, ze sa to moje wlasne odczucia i komus innemu obraz po kalibracji moze sie podobac.
 
Ostatnia edycja:

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Ja z moim tv tez probowalem, wpisalem konfiguracje znalezione na youtube do mojego modelu no i kicha, to co wyszlo to pozal sie boze. Wrocilem do standardowych ustawien z lekka poprawa standardowych opcji.
 

artiz_

New member
Bez reklam
Ja do swego Panasa et5e takze wpisywałem ustawienia z neta i nie powiem jesli chodzi o kolory to były ok. Kolor skory był kolorem skory a nie lekko czerwonu lub zółty. Poprostu neutralny. Wszystko zalezy chyba od idendywidualnych potrzeb i upodoban
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Powiem tak. Skalibrowalem sobie telewizor na podstawie gotowej kalibracjj dostepnej w sieci zrobionej na identycznym modelu przez profesjonaliste. Przyczepicie sie i powiecie, ze taka kalibracje powinno przeprowadzic sie w domu na konkretnym TV czy projektorze itd. Macie racje. Mysle jednak, ze nawet ta wpisana z gotowej w duzej czesci przybliza do koncowego efektu takiej robionej w domu. Co chce napisac? A no to, ze po kalibracji obraz mi sie nie podobal i wrocilem do wlasnych ustawien. W moim przypadku wlasne preferencje, przyzwyczajenia wziely gore nad teoretycznie najlepszymi ustawieniami.
Zastrzegam oczywiscie, ze sa to moje wlasne odczucia i komus innemu obraz po kalibracji moze sie podobac.

Widzisz, czyli preferencja wzięła górę nad referencją.
Nie neguje, wszak to Tobie ma się podobać, jednak taka kalibracja mimo wszystko do krok bliżej do zamysłu reżysera.
Bipo jak ochłonie, to pewnie skrobnie kilka dodatkowych słów.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Bipo zdjecia w galeri po kalibracji czy przed?

Zdjęcia są po kalibracji przeprowadzonej po przekroczeniu 100h ale tylko z poziomu komputera bez specjalistycznej aparatury. Teraz po 1000h poszła profesjonalna kalibracja z użyciem całej aparatury kontrolno-pomiarowej.
Faktycznie wisienka.


Obowiazkowo musisz wrzucic zdjecia przed i po.

Niestety na zdjęciach tej różnicy nie wychwycę, nie tej klasy aparat i obiektyw. Oko ludzkie widzi niestety więcej detali i szerszą paletę barw niż mój aparat. Z tego co Maciek powiedział, różnica w stosunku do poprzedniego uzyskanego obrazu nie jest aż tak kolosalna jak by to były nastawy fabryczne urządzenia wyjętego prosto z kartonu. Uzyskaliśmy poprawy około 20-30% lepszego obrazu w stosunku do poprzedniego obrazu. Przekłamania były i to wyraźne szczególnie w odcieniach czerwieni, fioletu i zieleni. Obraz aktualnie jest skalibrowany perfekcyjnie. Kolory są teraz idealnie skalibrowane tak jak chciał tego reżyser. Aktualnie jest zrobiona referencyjna kalibracja, która wyciągnęła maksimum z obrazu.
Bipo, cos położyłeś na kolumny aby nie odbijały światła?

Czarny matowy materiał, który jest na ścianach..;-)

A ile taka kalibracja kosztuje tak z ciekawości pytanie. Tv też robiłeś czy tylko projektor?
Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka

Plazma aktualnie służy tylko do oglądania TV śniadaniowej i wiadomości więc obecnie nie mam po co jej jeszcze dodatkowo kalibrować. Cena takiej przyjemności jest zmienna i zależy od wielu czynników. Na priv mogę podać namiar i kontakt to można zadzwonić i się dowiedzieć.


Jeśli chodzi o kalibrację przeprowadzaną z youtuba, nastawów kolegi czy ściągniętej z internetu to nijak się ma to do profesjonalnej kalibracji z użyciem profesjonalnego sprzętu kontrolno-pomiarowego. Uzyskane obrazy na naszym odbiorniku nie mogą być takie same jak obrazy na urządzeniu które było kalibrowane. Dlaczego:
1.Przede wszystkim kalibrację zaczyna się od zmierzenia i pomiaru warunków w jakich dane urządzenie ma pracować.
2. Dokładny pomiar i analiza jasności światła urządzenia jakie jest w stanie wypuścić po wyświeceniu określonej liczby godzin. Każdy projektor po wyświeceniu kolejnych godzin niestety ale traci na jasności lampy i nie bedzie on świecił takim samych natężeniem lumenów jak wyjęty prosto z pudełka. Dlatego trzeba dokładnie zmierzyć daną lampę i dostosować następne parametry do niej. Nie możemy wprowadzać np. parametrów ustawionych w projektorze który świecił ok100 w jasnym pomieszczeniu do projektora który ma wyświecone 1000h w czarnym pomieszczeniu bo nam wyjdą głupoty i nie do zaakceptowania obraz. Przecież w jasnym pomieszczeniu jest potrzebne więcej światła aby uzyskać zbliżony obraz do temperatury barwowej 6500 K, niż w zaciemnionym pomieszczeniu. Więc sami widzicie, że ten przykład idealnie pokazuję, że nie można stosować kogoś nastawów do naszego sprzętu. Ponieważ kalibracja była określonego urządzenia pracującego w ściśle określonych warunkach. I to pod te warunki był skalibrowany projektor. To tak jak bym teraz zaczął oglądać filmy bez mojego zaciemnienia salonu. Skalibrowałem sobie projektor w warunkach czarnego salonu, jak bym włączył projektor w salonie bez zaciemnienia obraz byłby niedostosowany do warunków w jakich został skalibrowany.
3.Następnie pomierzone dane są przetwarzane w programie na komputerze i obrazują nam gdzie mamy i czego dodać w danym zakresie tonalnym aby uzyskać wzorcowy obraz.
Komputer jest wpięty pomiędzy aparaturę kontrolno-pomiaraową a projektor i na bieżąco jest dokonywany pomiar czy wprowadzana zmiana poprawiła daną barwę i w jakim stopniu. Niektórych składowych tonalnych nie jesteśmy w stanie sami dobrać na oko ponieważ, odpowiednie oprogramowanie rozkłada widzialny finalny obraz na czynniki pierwsze i tak dobiera odpowiednie składowe aby finalnie uzyskać obraz referencyjny widziany oczami reżysera.
Czas takiej zabawy to około 3-4godzin.

Reasumując, kalibracja jest warta każdej złotówki szczególnie kiedy zależy nam na:
- nie przekłamanych barwach,
- naturalnych i niepodkręconych kolorach ale takich jakie zakładał sobie reżyser
- naturalnych odcieniach skóry
- wyciągnięciu więcej informacji z ciemniejszych obszarów
 
Ostatnia edycja:

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Ze tak spytam to czym robiles te zdjecia w twoim pierwszym poscie? Az taka mala roznica w obrazie ze na takich zdjeciach nie bedzie widac roznicy?
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Tym samym aparatem co zawsze tylko ciężko mi uchwycić różnice z uwagi na przekłamanie w aparacie.. powtarzam to co widzimy ma szerszy zakres tonalny barw niż to co zrobi aparat na zdjęciu. ;-) Postaram się jeszcze nad tym posiedziec i cyknac fotki w danej sceny tak aby była widoczna znaczącą różnica ale nie obiecuje, że mi wyjdzie.... ;-).
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Tak, wiem że zdjecie ma być robione na tych samych ustawieniach bo w innym przypadku będzie bez sensu. ;-)
Kalibracja została przeprowadzona i zapisana pod nazwą Kino 1. Wcześniej oglądałem filmy w trybie reference. Tak więc w każdej chwili mogę zatrzymać dany kadr, zmienić obraz skalibrowanym na obraz przed kalibracją wybierając z menu określi tryb i zrobić zdiecie bez ruszania aparatu.
Tylko musze się jeszcze dowiedzieć jak wymusić w aparacie aby pokazywał szerszą paletę barw przy odcieniach danego koloru i jego przejscia w inny. Może ktoś pomoże..? :) Przypominam nie jestem fachowcem od fotek jak kolega w wątku ,,pokaż fajna fotkę"
 
Ostatnia edycja:

artiz_

New member
Bez reklam
Jesli twoj aparat ma zapis zdjec w formacie raw to mysle ze taki plik mozesz zwrzucic aparat wtedy zrobi zdjecie teoretycznie nie dodajac nic od siebie. Ale trzrba miec tez program ktory odtworzy plik raw np photoshop
 

lukaszalbert

New member
Nawet jeśli będzie to w Rawie i powyżej 10bit to i tak różnica nie będzie u nas zauważona. Monitory/TV zwyczajnie nie posiadają tak durzej rozpiętości. Pewnie raptem 2os/100 będzie widziało to co faktycznie powinno. Zwykły JPG wystarczy do dostrzeżenia roznic.

Poważnie. Nie ma sensu się bawić w coś takiego.

Bipo by musiał zrobić dni otwarte u siebie :D
 

DrWredman

Active member
Bipo, wystarczy że ustawisz aparat w tryb manualny, czyli przesłonę czas i czułość ustawiasz ręcznie. Wtedy cykniesz ze statywu identyczne fotki za każdym razem.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Znajdę chwilę to postaram się spróbować ale niebiecuje... ;-)
Ja jestem amator w robieniu zdjęć ale metodą prób i błędów człowiek może się czegoś nauczy... ;-)
 

Henry

Active member
Bez reklam
Jeśli chodzi o kalibrację przeprowadzaną z youtuba, nastawów kolegi czy ściągniętej z internetu to nijak się ma to do profesjonalnej kalibracji z użyciem profesjonalnego sprzętu kontrolno-pomiarowego.
O i bardzo dobrze, że to wyjaśniłeś, bo ustawianie na podstawie czyichś ustawień wrzuconych do sieci ma się nijak do prawdziwej kalibracji :)

Szkoda niestety, że ta "prawdziwa" nie jest tak dostępna dla prowincjuszy jak ja...
 
Do góry