[Nasze Zestawy AV] Mój wielofunkcyjny pokój

Bipo

Active member
Bez reklam
Ja oglądam dużo filmów w 16/9 więc dla mnie taki ekran jest również ważny. Nie kupiłbym ekranu 2,35:1 z uwagi na to jak dużo większy obraz mam na 16/9 przy tej samej szerokości ekranu.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Samodzielny ekran 21:9 ma faktycznie sens, jak powierzchnia wizyjna w poziomie jest sporo większa/szersza, jak ta, którą mamy możliwość wstawić (również na szerokość) mając ekran 16:9.
Jeżeli nie, to ekran 16:9 będzie lepszy i bardziej uniwersalny, bo i tak "wciśniemy" do tego format 21:9, więc wychodzi na to samo, za to filmy w 16:9 będą o wiele, wiele większe, jak na samym ekranie 21:9.
Multiformat załatwia w tym wypadku właśnie sprawę i mamy 2in1.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Czyli wreszcie Total Black. ;)
Aczkolwiek myślałem, że jednak skusisz się o multiformat. ;)

Rozumiem, że piszesz o multiformat np adeo który kosztuje ponad 10tys. i max do 120" jest chyba. Dla mnie totalnie nie opłacalny zakup, tutaj za 1-2tys zł masz multiformat..:)
Jestem już po kilku seansach i to co od razu rzuca się w oczy to znacząca poprawa kontrastu poprzez odcięcie roletą np.jasne niebo ze słońcem a nad nim totalna czerń jak w oledzie....coś pięknego :)
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dokładnie, odcięcia robią niesamowitą robotę.
Koniecznie poluj na film "The Tommorow War (Wojna o jutro)"
Opisywałem w wątku, stworzony pod projekcje/audio.

Co do adeo, to pięknie sobie liczą, ja dołożyłem drugi silnik i mam dokładnie to samo co Adeo, nawet na przekroju jakby 1:1.
 

ralfik77

Member
Bez reklam
Samodzielny ekran 21:9 ma faktycznie sens, jak powierzchnia wizyjna w poziomie jest sporo większa/szersza, jak ta, którą mamy możliwość wstawić (również na szerokość) mając ekran 16:9.
Jeżeli nie, to ekran 16:9 będzie lepszy i bardziej uniwersalny, bo i tak "wciśniemy" do tego format 21:9, więc wychodzi na to samo, za to filmy w 16:9 będą o wiele, wiele większe, jak na samym ekranie 21:9.
Multiformat załatwia w tym wypadku właśnie sprawę i mamy 2in1.
Chyba że ogląda się tylko filmy w formacie kinowym i 16:9 jest zbędne.
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
Stare kino jest setki starych filmów które warto oglądać i do nich wracać.

Ligę sprawiedliwości Zacka to pewnie na zoomie oglądałeś?!...
 

ralfik77

Member
Bez reklam
Mam bardzo dużo starego kina, dzięki uprzejmości jednego kolegi z forum ale to się do projekcji nie nadaje, do takich zadań, seriali, koncertów, mam telewizor 75".
W zupełności wystarczy.

A format kinowy to jest super jak ma 3m szerokości.
(Wysokość obrazu wychodzi podobna jak w tv 75" ale szerokość, tak z 1.8 raza większa).

Ja nie twierdzę, że nigdy nie oglądam 16:9, tylko nie oglądam tego na projektorze...

Ps. Właśnie oglądam, koncert Celiny, o który wcześniej pisał Bipo.
Ładne przedstawienie.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
A format kinowy to jest super jak ma 3m szerokości.
(Wysokość obrazu wychodzi podobna jak w tv 75" ale szerokość, tak z 1.8 raza większa).

Jeżeli masz szerokość 3m na ekranie 21:9, to jak Ci wyszło, że wysokość tego ekranu jest prawie jak w tv 75 16:9?

Wysokość ekranu 21:9 który ma szerokości 3m jak piszesz, to wysokość tv musiałaby mieć 130cm, a to daje dopiero tv 105" w 16:9, a nie 75"...

Gdybyś chciał mieć wysokość ekranu 21:9 jak w tv 75", to ekran 21:9 musiałby mieć szerokości jakieś 220cm, a nie 300cm.

Idąc dalej, bo nie wiem czy masz ekran 21:9 o szerokości 3m, czy taki jak wysokość tv 75", co dawałoby szerokość podstawy 220cm, to ja mając ekran 120" w 16:9 uzyskam większy obraz 21:9 na swoim ekranie 120" 16:9, nie wspominając już o samym 16:9 na 120".
 
Ostatnia edycja:

ralfik77

Member
Bez reklam
Obraz na ekranie ma 280cm szerokości, w formacie kinowym.
Kaseta ekranu ma 3m szerokości.
Moja ocena wysokości była "na oko", faktycznie, jest trochę większy na wysokość niz telewizor 75"

(Zresztą, napisałem, że wysokość jest "podobna", a nie że identyczna).
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie chce jest już punktować.
Tak wygląda porównanie ekranu z POLEM WIZYJNYM (a nie jakąś kasetą) o podstawie szerokości 280cm przy formacie 21:9 w porównaniu do TV 75" 16:9:

Zielone - tv 75"
Niebieskie - ekran 21:9 szeroki na 280cm

"Praaawie" to od biedy można by porównać do 85"... a nie 75".





Dla porównania, Bipo ze swoim 130" 16:9 ma dokładnie to samo co Ty podczas oglądania żródła/filmu 21:9, a nawet jeszcze więcej, przy czym ma dodatkowo nieporównywalnie większy ekran do dyspozycji przy oglądaniu materiału/filmu 16:9. Więc masz nieuzasadnioną stratę wielkości ekranu, no chyba, że ograniczają na górze/dole jakieś półki/szafki i tylko format 21:9 mógł się tam wpasować.

To jest to o czym pisałem wielokrotnie, sens korzystania tylko i wyłącznie z ekranu 21:9 musi być przemyślany i stosuje się go najczęściej, żeby uzyskać o wiele, wiele większą szerokość ekranu, nie osiągalną dla ekranów 16:9 z uwagi na ograniczoną wysokość pomieszczenia i to FAKTYCZNIE ma sens przy seansach, ale pakowanie ekranu 21:9 tam gdzie można zmieścić ekran 16:9, to kastracja i nic więcej.

Ekran o proporcjach 21:9 o podstawie szerokości powiedzmy 370cm, byłby bezkonkurencyjny dla ekranu 130" 16:9, ale nie o szerokości 280cm.
 

STELVIO

Well-known member
Bez reklam
Ja osobiście w salce kinowej (nie w pokoju) z tego co widzę na YouTube pokazy czy oglądam film z różnych źródeł zastosowałbym dwa ekrany. Ramowy panoramę na większość filmów, a zjeżdżający z sufitu 16/9. Na koncert, mecz. Największe jak się da dla projektora.
Tak myślę. Ale teraz uważam 16/9 za lepsze rozwiązanie dla mnie.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Ekrany 16/9 są uniwersalne i nic na nich nie tracisz z wielkości obrazu bez względu czy oglądamy na pełnym ekranie czy z pasami. Kupując ekran w formacie 2,35 :1 od razu jesteśmy stratni na wielkości dla filmów w formacie 16/9. Dlatego ja wolę większy 16/9 z możliwością zmiany na kinowy.
 

ralfik77

Member
Bez reklam
Nie chce jest już punktować.

Tak wygląda porównanie ekranu z POLEM WIZYJNYM (a nie jakąś kasetą) o podstawie szerokości 280cm przy formacie 21:9 w porównaniu do TV 75" 16:9:



Zielone - tv 75"

Niebieskie - ekran 21:9 szeroki na 280cm



"Praaawie" to od biedy można by porównać do 85"... a nie 75".











Dla porównania, Bipo ze swoim 130" 16:9 ma dokładnie to samo co Ty podczas oglądania żródła/filmu 21:9, a nawet jeszcze więcej, przy czym ma dodatkowo nieporównywalnie większy ekran do dyspozycji przy oglądaniu materiału/filmu 16:9. Więc masz nieuzasadnioną stratę wielkości ekranu, no chyba, że ograniczają na górze/dole jakieś półki/szafki i tylko format 21:9 mógł się tam wpasować.



To jest to o czym pisałem wielokrotnie, sens korzystania tylko i wyłącznie z ekranu 21:9 musi być przemyślany i stosuje się go najczęściej, żeby uzyskać o wiele, wiele większą szerokość ekranu, nie osiągalną dla ekranów 16:9 z uwagi na ograniczoną wysokość pomieszczenia i to FAKTYCZNIE ma sens przy seansach, ale pakowanie ekranu 21:9 tam gdzie można zmieścić ekran 16:9, to kastracja i nic więcej.



Ekran o proporcjach 21:9 o podstawie szerokości powiedzmy 370cm, byłby bezkonkurencyjny dla ekranu 130" 16:9, ale nie o szerokości 280cm.
"prawie" to pojęcie względne [emoji1].
Dla mnie to jest prawie taka sama wysokość [emoji6]

Nie, no jest wyższy trochę, ten szerszy. Jest dokładnie jak podałeś na grafice.

Mój ekran jak kupowałem, to był w formacie 16:9 131", więc dokładnie taki sam jak ma Bipo.
Po przerobieniu przeze mnie ma tak jak napisałem, 280cm szerokość obrazu.

Jak ktoś oglądał głównie filmy w formacie kinowym, nie polecam kupować 16:9.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Rafał mój ma dokładnie 2,90cm szer.powierzchni aktywnej, plus czarne paski po bokach po 5cm co w sumie daje 3.00 m całej szerokości. Wysokość 163cm plus paski góra/dół 173cm.(131")
Jeśli twój ma 280szer.to wysokość 158cm czyli 127".
 
Ostatnia edycja:

P-U-M-A

New member
Ja zrobiłem jeszcze inaczej. Jeden ekran 270 16:9 szary z specjalną powłoką podbijającą kontrast do użytku na codzień bez zaciemniania czyli mecze, seriale itd
I drugi ekran 21:9 biały 340cm szerokości użytkowany z zaciemnionym pomieszczeniem do filmów. Wyszło taniej niż ekran multiformat
 

ralfik77

Member
Bez reklam
Rafał mój ma dokładnie 2,90cm szer.powierzchni aktywnej, plus czarne paski po bokach po 5cm co w sumie daje 3.00 m całej szerokości. Wysokość 163cm plus paski góra/dół 173cm.(131")
Jeśli twój ma 280szer.to wysokość 158cm czyli 127".
Już tyle nie ma wysokości, bo mu format zmieniłem.
Teraz ma 280cm na 115cm.
Tyle wychodzi przy formacie 21:9 ale powierzchni jest 300x115cm, można dać szerzej, przy tych jeszcze węższych formatach kinowych.
A normalnie mam po 10cm nie używanej powierzchni, po bokach.
Można by ewentualnie dać tam paski czarne... Ale czasem się przydaje, przy tych węższych formatach.
 
Ostatnia edycja:
Do góry