Menu do struktur AVCHD (BR) - jak to robić?

bluray

Banned
- Montaż rób na VEGAS
ważna uwaga co do VEGAS: render as - AVCHD 1920 x 1080, ac3 5.1 strumień audio 386, PAL.
Taki render gwarantuje Ci, że pod multi nie wysypie się tsMuxer. Zresztą zawsze sprawdź czy wyrenderowany plik jest czytany przez tsmuxer. Zapszczędzisz kupę czasu przy pracy w multiAVCHD (pliki z koderem h.264 nie poddają się tworzeniu ikon.
Ikony główne tytułów wkejaj sam.
Sprawa druga: po takim renderze multiAVCHD dosa skutecznie ikony
Może być u Ciebie inaczej ale ja tak mam.

- używaj programu TotalMedia Theatre (wskazując wynikowy folder AVCHD) do sprawdzenia jak wyszła kompilacja.

To tyle ode mnie.
 

Christophe

New member
Witam
Zabawę z MultiAVCHD zacząłem dopiero niedawno,więc proszę o wyrozumiałość.Niedawno z pliku mkv o rozdz.1920x800 stworzyłem materiał AVCHD na płycie DVD .Płytka chodzi na Panasie DMP-BD60.
Problem polega na tym że obraz jest podniesiony do góry,rozciągnięty w pionie...Czy w opcjach programu można coś na to poradzić?
 

gaspar

New member
Witam
Zabawę z MultiAVCHD zacząłem dopiero niedawno,więc proszę o wyrozumiałość.Niedawno z pliku mkv o rozdz.1920x800 stworzyłem materiał AVCHD na płycie DVD .Płytka chodzi na Panasie DMP-BD60.
Problem polega na tym że obraz jest podniesiony do góry,rozciągnięty w pionie...Czy w opcjach programu można coś na to poradzić?

Zasadnicze pytanie, czy materiał był transkodowany przez multiAVCHD, czy nie? Bo jeśli nie, to objawy są takie jakie opisujesz, a jeśli program przetranskoduje, wówczas obraz będzie wyśrodkowany, a brakujące piksele rozdzielczości pionowej 800 do 1080 zastąpione zostaną czarnymi pasami od góry i dołu odpowiednio po 140px.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Witam
Zabawę z MultiAVCHD zacząłem dopiero niedawno,więc proszę o wyrozumiałość.Niedawno z pliku mkv o rozdz.1920x800 stworzyłem materiał AVCHD na płycie DVD .Płytka chodzi na Panasie DMP-BD60.
Problem polega na tym że obraz jest podniesiony do góry,rozciągnięty w pionie...Czy w opcjach programu można coś na to poradzić?

Ten wątek jest przypisany do Kamer i my się tu nie zajmujemy filmami typu .mkv. Filmy z kamer HD nie wymagają żadnych dostosowań w zakresie obrazu wyświetlanego na ekranie TV. jednak w tym zakresie multiAVCHD ma duże możliwości z wykorzystaniem transkodowania. Wystarczy w zakładce Title properties kliknąć na Transcode i otworzy się cała strona dotycząca ustawień (tam jest opcja Crop T/B, którą możesz sobie ustawić położenie ekranu, jest Resize, Uncrop to itp)

Podawane były przykłady różnych stron menu dla filmów AVCHD/BR opracowanych z multiAVCHD. Wydaje mi się, że interesujące może być też menu bez ikony reprezentującej dany tytuł i bez nazwy tego tytułu. W takim przypadku całe tło możemy przeznaczyć do wyświetlania fragmentów tego tytułu wraz z odpowiednim podkładem muzycznym (jako menu typu motion). Napis w nagłówku i w stopce można wykorzystać do objaśnienia tytułu. Elementy nawigacyjne mogą być ujawnione lub ukryte. Taka czystość formy jest bardzo komunikatywna, a jednocześnie nic się nie traci na kompletnej nawigacji po całej strukturze, bowiem wszystkie elementy nawigacji i wszystkie pozostałe strony menu są dostępne. Także w Title list menu będą uwidocznione wszystkie nazwy tytułów (których nie widać na stronach głównych, ale tu mamy do dyspozycji dające się indywidualneie edytować dla każdego tytułu opisy nagłówka i stopki). Nic lepiej nam nie odda treści i charakteru tytułu niż wyświetlane jego fragmenty na pełnym ekranie. Jeżel ktoś chce, można nawet w tło muzyczne wmontować własny komentarz słowny.
Poniżej podaję przykład tak skonstruowanej strony menu głównego:

Menu jednotytułowe bez ikony i nazwy.jpg

Jeżeli ktoś chce szybko poznać warunki przemieszczania się narciarzy na lodowcu, to wystarczy zobaczyć jak fragment tego filmiku wygląda na You Tube: YouTube - Glacier de la Girose.m2ts
Oczywiście do tego nalęży sobie wyobrazić temp - 20 stopni i silnie wiejący wiatr.
Kto chce to zobaczyć w pełnej rozdzielczości (jako przykład pliku zarejstrowanego nowym modelem kamery SONY), to może pobrać oryginalny plik .m2ts tu: Hotfile.com: Łatwy hosting plików jednym kliknięciem
Program multiAVCHD pozwala na tworzenie najprzeróżniejszych wariantów w projektowaniu stron menu i każdy może sobie wybrać strukturę menu wg własnych upodobań czy też odpowiednio indywidualnie dopasować do charakteru filmu. Właściwie to każdy tytuł może mieć odmienną konstrukcję dla strony głównej. Tak wielka różnorodność możliwości w obrębie danej struktury AVCHD/BR może i powinna być wykorzystywana do uatrakcyjnienia całości filmów.
 

nagdob

Member
Bez reklam
Pop-Up Menu.

Zacząłem rozgryzać do czego właściwie służy funkcja pop-up menu? Nie wiem czy dobrze robię, by ta funkcja działała. Robię tak:
1. Wchodzę we właściwości danego tytułu (propreties), następnie Menu-page (custom) i dalej (more).
2. W zakładce Buttons, gdzie są Labels i Navigation w zakładce Navigation zaznaczam ptaszka Apply button navigation settings.
3. Robię strukturę AVCHD.
Odtwarzam ją w PS3, gdzie na pilocie jest przycisk POP UP/MENU, ale to po prostu nie działa, jest napis na TV, że funkcja jest nie dostępna.
Nie wiem co dalej robić, może ktoś łopatologicznie wyjaśnić mi na czym ta funkcja polega i jak ją uruchomić?
 

nagdob

Member
Bez reklam
Tomanek.
Ja nie pytam gdzie się włącza w programie, bo to jest oczywista oczywistość. Pytam jak to działa, kiedy i jak zrobić żeby działało, a nie gdzie się włącza. Czytać, czytać i jeszcze raz czytać.
 

nagdob

Member
Bez reklam
Borygo77.
Dzięki, zadziałało, teraz trochę prób i będzie dobrze.
A co do kwadratu na padzie, to ja mam pilot do PS3, pada dałem do zabawy dziecku kuzyna. Na szczęście na tym pilocie są także oznaczone funkcje tak jak na padzie (jest czerwony kwadrat, czyli VIEV), ale jest także przycisk POP UP/MENU i ten właśnie nie działa. Ciekawe dlaczego.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Zacząłem rozgryzać do czego właściwie służy funkcja pop-up menu? Nie wiem czy dobrze robię, by ta funkcja działała. Robię tak:
............
Odtwarzam ją w PS3, gdzie na pilocie jest przycisk POP UP/MENU, ale to po prostu nie działa, jest napis na TV, że funkcja jest nie dostępna.
Nie wiem co dalej robić, może ktoś łopatologicznie wyjaśnić mi na czym ta funkcja polega i jak ją uruchomić?

Należy zwrócić uwagę, że na pilocie PS3 POP-UP menu jest wywoływane przez przycisk "VIEW" (czerwony kwadrat), a nie przez przycisk opisany jako POP-UP.


Wspomniałem, że dla uatrakcyjnienia struktury AVCHD dobrze jest stosować pewną różnorodność w zakresie typów menu jak i różnorodność w zakresie projektu poszczególnych stron danego typu menu. Program multiAVCHD stwarza ogromne możliwości różnicowania menu. Po wprowadzeniu Title list menu, obecnie najkorzystniej z punktu widzenia przebudowy i rozbudowy dużej struktury AVCHD/BR jest stosowanie jednotytułowego menu głównego.
Niezależnie jakie rozwiązania w zakresie menu będziemy preferować celowym jest zdefiniowanie podstawowych projektów w postaci template. Każdy użytkownik może sobie zdefiniować dowolną ilość zbiorów template i zapisać je z odpowiednią nazwą nawiązującą do charakteru projektu. Przypominam, że przez template rozumiemy komplet informacji definiującej strony danego menu. W multiAVCHD jest wstępnie zdefiniowanych kilka projektów. Możemy je wykorzystać wprost lub odpowiednio zmodyfikować i zapisać pod inną nazwą do póżniejszego wielokrotnego wykorzystania. Poprzednio opisałem menu jednotytułowe XMB z ruchomym tłem, ale bez ikony tytułowej i bez nazwy tytułu na stronie głównej. Czasami jednak będzie celowe ujawnienie nazwy tytułu. Ponieważ wideo dla tła zawiera poruszający się obraz w dolnej części ekranu, sensownie jest umieścić nazwę tytułu pod napisem nagłówka. Dla przykładu poniżej podaję template dla takiego menu:

View attachment multiAVCHD.mmt.txt

Chcąc takie menu wykorzystać w swoim projekcie, należy (po usunięciu rozszerzenia .txt) powyższy plik umieścić we folderze "multiAVCHD\templates\menu\nazwa template" (gdzie "nazwa template" jest folderem z nazwą nadaną przez użytkownika), a następnie wczytać poprzez "Load template" w zakładce "Custom menu page" (dostępnej przez "more")
Menu z powyższego template obejmuje ruchome tło, które będzie kompilowane z 8 fragmentów video tytułowego o łącznym czasie trwania ok 1 min . Przejście z jednego fragmentu do drugiego będzie z fade in/out. Audio nie będzie pochodziło z tych kompilowanych fragmentów tylko będzie defaultowe. Wszystkie elementy nawigacyjnie na stronie głównej zostały ukryte, ale w taki sposób, aby POP-UP menu dawało się wywołać. Przejście do sąsiednich tytułów odbywa się poprzez przycisk "góra/dół", natomiast do menu rozdziałów przechodzi się przyciskiem "lewy" i "Enter", a do Title list menu przechodzi się przyciskiem "prawy" i "Enter".
Oczywiście to template można zmodyfikować, np jako Bacground audio podać nazwę (wraz ze ściężką dojścia) własnego pliku audio o czasie trwania ok. 1 min (jeżeli plik będzie trwał dłużej, to w tym czasie nie będzie wyświetlany obraz tła). Jako ruchome tło możemy przygotować własne jednominutowe video i wskazać go w oknie Bacground video. W takim przypadku należy zaznaczenie przenieść do okienka "Do not applay trailer cuts BG video (use as is)", czyli program odtworzy to video bez żadnej zmiany.
Jeżeli chcemy, aby dane template obowiązywało dla wszystkich tytułów kompilacji, należy użyć przycisku "Applay to all". Oczywiście użytkownik dla każdego tytułu powinien wpisaać odpowiednie teksty w nagłówku i stopce. Zmodyfikowane template moża zpisać pod stosowną nazwą umieszczoną w oknie na prawo od przycisu "Save template".
Opisany przykład ma ułatwić posługiwanie się template, jako elementem umożliwiającym szybkie i wielokrotne definiowanie projektu menu (czyli szybkie wpisanie odpowiednich wartości lub nazw w okna wszystkich zakładek definiujących strony menu).
 
Ostatnia edycja:

bluray

Banned
Temat jest o menu AVCHD. Ale głównie o sofcie multiAVCHD.
Podzielę się dwoma odkryciami;

[1] Pierwszy raz zrobiłem tak dla jaj:
- zrzut BD (38GB) przez anyDVD na HDD NTFS.
- import folderu w multi....
- zachowaj jako: struktura AVCHD pod PS3 na external HDD FAT32
Czyli wykonałem całe dwa kliknięcia. I nic więcej.

EFEKT mnie powalił:
Po 25 min na ex HDD powstał folder [BDMV] 38GB. Plik główny podzielony na 4 GB.
Przeniosłem zawartość do [AVCHD] i zamieniłem wtyczki USB.
mój prywatny wynalazek: na biurku HDD tyłem i tylko podmieniam wtyki kabli USB: PC/PS3.

Teraz PS3 jednym kliknięciem wchodzi w [AVCHD] i odtwarza całą strukturę BD.
Jest WSZYSKO w oryginale !!! Ze wszystkimi ścieżkami audio. Także dts.MA.
Szczena mi runeła na podłogę.

[2] drugi miły news.
Po wczorajszym updacie NERO 9, NeroVision akceptuje pliki m2ts z dtsMA.
Obrabia ale zapis jest tylko dts CORE. Dobre i to, bo do tej pory nieakceptował dtsMA na wejściu.

To same dobre informacje na święta.
Pełny szacun dla DEANA. Za opcje ciekawe opcje.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Niewątpliwie wyliczanie wszystkich powodów, dla których multiAVCHD można traktować jako wyjątkowy program do authoringu (i nie tylko) zajęłoby wiele miejsca. Sam to wielokrotnie już czyniłem i zapewne jeszcze będzie do tego okazja. Krótką charakterystykę multiAVCHD na ten temat opracował ostatnio Dean: Doom9's Forum - View Single Post - multiAVCHD - author AVCHD/Blu-ray for Blu-ray players, camcoders & Viera TV or HD-DVD
Te dane mówią same za siebie.
Po wprowadzeniu w multiAVCHD nwej opcji tworzącej wersję SD DVD, nastąpiła istna lawina postów, w których poruszane są różne problemy z tym związane. Dean jest więc ostatnio całkowicie zaangażowany w wyjaśnienia dotyczące tej opcji i wprowadzanie usprawnień oraz usuwanie przyczyn powstawania drobnych błędów, wynikających głównie przy tworzeniu SD DVD na podstawie płyt BD z różnego rodzaju napisami i z różnymi wersjami językowymi. Użytkownik Adub napisał nawet małą instrukcję na temat konwersji płytki BD na SD DVD: How to convert Blu-ray to DVD using multiAVCHD | Adubvideo
Przy tworzeniu SD DVD na podstawie materiału z kamer HD w zasadzie nie ma problemów.
Wg moich testów przy zastosowaniu obu dostępnych encoderów MPEG-2, uzyskuje się bardzo ładny obraz w przypadku scen mało dynamicznych. W przypadku większego ruchu (obiektu filmowanego lub kamery) rozdwajanie się obrazu jest trudne do akceptacji. Materiał źródłowy HD nawet przy dynamicznych scenach daje obraz spójny. Źródłem tego zjawiska jest zapisywanie obrazów przez kamery HD z przeplotem. Prawdopodobnie przy obrazach progresywnych nie ma takiego problemu. Niestety to rozdwajanie się obrazu, to nie tylko problem występujący przy tworzeniu SD DVD. Nadal dużym problemem jest rozdwajanie się obrazów w elementach menu (statycznych i ruchomych jeżeli bazują na video o większej dynamice ruchu), o czym już kilkakrotnie wspominałem. Menu dla materiału filmowego HD powinno być nie tylko funkcjonalne (tzn powinno nie tylko umożliwiać sprawną nawigację po całej strukturze AVCHD/BR), ale powinno być też ładne i technicznie zgodne z HD. Ale do tej kwestii powrócę w stosownym czasie.
Teraz jest jednak problem, który wymaga pilnego rozwiązania, gdyż aktualnie przy powtórnej kompilacji tytułów nie można bazować na stronach menu już raz wykonanych, w których nic nie zmieniamy. Najlepiej wyjaśnię to na konkretnym przykładzie:
Mam dwie wielotytułowe struktury, w których nic nie chcę zmieniać i chcę je połączyć z wykorzystaniem istniejących stron menu (uzyskanych w build 743). Obie struktury mają menu XMB z ruchomym tłem, bez ikony tytułowej (jak w template załączonym poprzednio).
Pierwsza struktura ma 11 tytułów i przy tworzeniu tej połączonej kompilacji wszystkie strony tych tytułów zostały wykorzystane w drodze "Muxing original menu". W czasie dodawania 47 tytułów z tej drugiej kompilacji, już z LOG widać było, że coś niepokojącego się dzieje, bowiem strony menu, dla niektórych tytułów były kodowane od nowa. Kompilacja zakończyła się bez żadnego błędu, ale przy jej odtwarzaniu występują liczne błędy nawigacyjne przy tytułach pochodzących z tej drugiej struktury. Część stron menu głównego została przyporządkowana do innych plików video. Również niektóre strony menu rozdziałów znalazły się przy niewłaściwych tytułach. Jeżeli uruchamia się dowolny tytuł poprzez Title list menu, to odtwarza się właściwy materiał filmowy. Natomiast wywołując menu główne dla danego materiału filmowego często uzyskuje się niewłaściwą stronę tytułu (tzn przynależną do innego pliku filmowego).
Jeżeli w tak połączonej strukturze dokona się powtórnej kompilacji, ze zleceniem kodowania wszystkich stron menu, to struktura wynikowa nie zawiera już żadnych błędów. Nadmienię, że uszeregowanie plików ze stronami menu w tej wadliwej strukturze jest inne, niż w tej strukturze uzyskanej z powtórnym kodowaniem menu dla wszystkich tytułów.
Przykład opisywany miał miejsce ostatnio, ale już wcześniej, przy tworzeniu tych struktur składanych miałem podobne błędy i dopiero powtórne przekodowanie wszystkich stron menu, dało poprawne wyniki. Nie opisywałem tego, bo Dean tonął w powodizi postów związanych z opcją SD DVD, a ja chciałem uzyskać potwierdzenie tych faktów w kilku kompilacjach.
Opisane problemy wynikają zapewne z jakiegoś drobnego błędu w algorytmie programowym i po jego zlokalizowaniu, Dean nie będzie miał zapewne problemów z jego usunięciem. Zdaję sobie sprawę, że nie jest proste wyszukanie błędu w programie, którego kod żródłowy zawiera już ponad 32000 wierszy poleceń, ale Dean ma zapewne podstawowe operacje wydzielone w postaci niezależnych procedur (podprogramów, subrutyn), bo przecież jakoś nad tym panuje.
Reasumując: aktualnie nie należy korzystać z "Muxing original menu", bo zamiast znaczących oszczędności czasu trwania kompilacji, stracimy go znacznie więcej w wyniku konieczności powtórnego kodowaniu wszystkich stron menu, celem usunięcia powstałych błędów.
 

nagdob

Member
Bez reklam
Nie wiem, czy dobrze rozumiem.
Można przy pomocy multiAVCHD robić ze struktur AVCHD struktury SD (zwykłe DVD do odtwarzaczy DVD)?
Jeśli tak, to proszę o krótki opis, gdyż po wybraniu funkcji START nie podświetla mi się SD-DVD. Może trzeba zmienić coś w ustawieniach?
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Teraz możesz w multiAVCHD ze struktury AVCHD wykonać konwersję do postaci SD DVD, której wynik nagrany na płytkę będzie odtwarzalny w stacjonarnych odtwarzaczach DVD. Oczywiście nie będzie tam żadnego menu, ale rozdziały będą takie jak były zdefioniowane w strukturze AVCHD. Jak należy dokonać odpowiednich ustawień, dobrze ilustruje to "obrazkowa" instrukcjia wykonana przez Adub, do której link podałem poprzednio.
A jak ci poszło z POP-UP menu? Nie ma już żadnych problemów?
 

nagdob

Member
Bez reklam
Niestety Sydon.
Robię wg podanej instrukcji, ale po kliknięciu na START nie podświetla się SD DVD.
Co do Pop-Up Menu to oczywiście wszystko robiłem dobrze i ono jest. Po prostu nie wiedziałem jakim przyciskiem go wywołać. Niemniej dziękuję za wszelkie sugestie. Ciekawy jestemn co robię źle z tym SD DVD.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Wczytaj jeden plik .m*ts i nic nie ustawiaj, tylko naciśnij start, a następnie SD DVD (powinien być dostępny) i odpowiedz na postawione pytanie - Tak. Rozpocznie się konwersja. Ponieważ to jest test, więc możesz ją przerwać. Pamiętaj: na każdy tytuł wypada jedna płytka. Przygotuj więc sobie wcześniej odpowiednie pliki.
Napisz czy ten test wystartował u ciebie! Jeżeli tak, to później przy przygotowywaniu płytki DVD będziesz się zastanawiał czy chcesz bitrate inny niż 8000 i jaki kodek wybrać i czy kodowanie jedno lub dwuprzebiegowe.
 

nagdob

Member
Bez reklam
Zanim odpowiedziałeś, ja w międzyczasie ściągnąłem ze strony domowej Deana instalkę programu. I pomimo, że miałem uaktualniony program do wersji 744 zainstalowałem ją. O dziwo funkcja zaczęła działać (podświetliło się SD-DVD). Trochę to dziwne, ale ważne, że działa. Teraz kompiluję i zobaczę co wyszło.
 

deank

New member
@nagdob: The button was unavailable because you were missing the tools from the full-download. Once you downloaded the full-package you got muxman/dgindex and other tools needed to SD DVD output. That's why you can now click the [SD-DVD] button.
 
Do góry