"Lipsync problem" a amplituner

benk07

New member
Zakupiłem koncert na Blu-ray "Beyonce: I'm yours" i wkurzam się bo jest widoczne opóźnienie w synchronizacji obrazu i dźwięku. Próbuję znaleźć powód i na ten moment spraw wygląda tak.
Źródłem jest PS3 slim, ampli to Onkyo 608 a obraz wyświetlany jest na Samsungu 55C7000.
PS3 jest połączona z ampli po HDMI i dalej oczywiście do tv też HDMI. W tym zestawie nie korzystam z kabla optycznego.
Problem objawia się na wszystkich dostępnych ścieżkach na płycie puszczanych w tej konfiguracji.
Sprawa jest o tyle dziwna, że inne płyty Blu-Ray (w tym koncerty) odtwarzają się dobrze. A z pewnością "lipsync problem" nie jest tak widoczny jak na Beyonce.
Płytę sprawdziłem też na innym zestawie z PS3 (fat), gdzie dźwiękowo konsola jest podłączona do ampli wyłącznie optykiem. I tam koncert idzie dobrze - lipsync jest perfekcyjny.
Zastanawiałem się, czy nie dobrać się w ampli Onkyo do opcji synchronizacji obrazu i dźwięku po HDMI. Ale po pierwsze jest włączona opcja automatyczna tym się zajmująca (choć jest też manualna) ale po drugie - ważniejsze - skoro na innych płytach synchronizacja jest ok, to nie mam powodu aby to ruszać.
Choć muszę przyznać, że od momentu zidentyfikowania problemu w Beyonce zacząłem się przyglądać innym płytom pod tym względem i zaczyna mi już się mieszać w głowie. Na bank spory asynchron jest w Beyonce, ale czy na 100% nie ma go w ogóle na innych płytach odtwarzanych na tym zestawie? Głowy sobie nie dam uciąć.
Wątek zamieszczam w dziele "amplitunery", ale być może problem tkwi gdzieś indziej?
W PS3? W telewizorze? To że coś jest nie tak z płytą raczej odrzucam.
Macie jakieś pomysły co się dzieje?
 

benk07

New member
Udało mi się jakoś rozwiązać problem i czegoś dowiedzieć o jego przyczynach.
Może komuś to się przyda.

Po pierwsze to asynchron był też przy odtwarzaniu innych płyt ale tego nie zauważałem. Myślę, że rzuciło mi się to na koncercie Beyonce, ponieważ potrafi bardzo szybko śpiewać - kłapać swoim ładnym "dziubkiem" - i zły lipsync był widoczny bardziej niż na innych materiałach. Po drugie to zestaw (z tym tv i tym ampli) mam spięty od niedawna i przez pierwsze dni użytkowania jakoś musiałem nie zwracać na to uwagi.
Dobrałem się więc do opcji poprawy synchronizacji A/V w Onkyo i już teraz jest dobrze. Przynajmniej mi się tak wydaje, choć zabawa 10ms w jedną czy w drugą może przyprawić o ból głowy ;-).

Problem jakoś rozwiązany, ale zaczęło mnie nurtować znalezienie przyczyny - miejsca, gdzie coś się sypie z synchronizacją.
Na telewizorze podpiętym bezpośrednio do PS3 (mam cały czas na myśli ten konkretny tv 55C7000) zjawisko nie występuje. Czyli coś się dzieje w czasie przechodzenia sygnału przez ampli Onkyo 608. I jak widać nie bez powodu Onkyo i pewnie nie bez powodu producenci amplitunerów wkładają właśnie takie opcje jak regulacja manualna A/C sync (opcja automatycznej synchronizacji nic nie pomagała).
I wszystko już miałem zostawić w spokoju, gdyby nie wpadł mi oko wpis na jakimś amerykańskim forum, gdzie ktoś opisywał ten sam problem w kontekście podpięcia pod LED tv Samsunga. Tak na marginesie, to różnych kwestii ze złą synchronizacją po HDMI jest dużo (dot. to wielu producentów).
Ale wracając do LED tv. Ktoś testowo podpiął inny tv (jakiś starszy LCD, oczywiście nie LED). Pod zestaw, który "produkował" zły sync i co się okazało? Perfekcyjna synchronizacja.
Zrobiłem to samo.
Efekt ten sam - problem z synchronizacją zniknął.
Cała ta zabawa dała mi odpowiedź, że ten LED TV od Samsunga z czymś sobie na radzi, a radzi z tym sobie jakieś zwykły prosty LCDek sprzed 2-3 lat.
O co tutaj chodzi? Jak ten LED tv ma PS3 podpiętą bezpośrednio (z pominięciem ampli), to prawidłowo synchronizuje obraz z dźwiękiem. W momencie kiedy sygnał przepływa przez ampli (to jest PS3 slim - wszystko idzie HDMI) to Onkyo coś dodaje do sygnału (w sensie czasu obróbki?) i już Samsung LED ma z tym problem. Ale inny - "zwyklejszy tv" - jakoś to właściwie odczytuje/synchronizuje i obraz wyświetla we właściwy sposób.
Podejrzewam więc, że jest to jakiś bug software'owy, który mam nadzieję Samsung usunie w jakiejś kolejnej wersji firmware'u.

Wkurza mnie już coraz większa ilość problemów związanych z współczesną elektroniką domową.
Problemy HDMI pochodne są na czele listy wkurzeń:-x.

Pozdrawiam.
 

damian820927

New member
Bez reklam
U mnie też jest to widoczne na plazmie C7790 na tym samym koncercie Beyonce, lipsync jest widoczny tylko i wyłącznie na tym jednym konkretnym koncercie na innych tego efektu nie ma.
Może to ten BD jest tak nagrany ? Mam to połączone przez PS3+906+tv
 

pkomp

New member
wystarczy że włączysz 100Hz i juz dochodzi jakies 10ms opóźnienia dla obrazu...wystarczy też włączyć jakis przetwarzacz dźwieku w ampli i dochodza kolejne milisekundy dla dźwieku tym razem - to powoduje przetwarzanie przez sprzet i tego nigdy sie nie uniknie o ile nie zacznie sie stosowac jakiś zaawansowanych układów jak w sprzecie studyjnym wraz z kompensacja opóźnień
 

damian820927

New member
Bez reklam
Dzięki Pkomp, to u mnie pewnie prze 100Hz bawiłem się akurat tym i dąłem na "płynny" widocznie to przez to ;) Dzięki jeszcze raz bo bym się głowił pewnie i szukał gdzieś po ampli i tak korygował.
Pozdrawiam
 
Do góry