Lg bd550

Robus1

New member
Co do wątku w którym opisuje hałasujący napęd. Na prwno nie opisalem, ze padł po prostu silnik, bo zwyczajnie by się nie kręcił.
Chodziło mi o driver silnika. Czyli taki układ ze specjalnymi wzmacniaczami o sporej wydajności prądowej, które zasilaja silniki oraz cewki układu ogniskowania/naprowadzania ścieżki lasera. Sterownik.
Napisałeś:
Po otwarciu go i przyjrzeniu sie napędowi widzę jak silnik obraca śruba nie mogąc znaleźć właściwego ustawienia z modułem lasera, trwa to nawet minute, lub dłużej, ale ostatecznie udaje mu sie wczytać dysk.

To może mieć dwa powody.
Albo uszkodzony lub zabrudzony układ naprowadzania soczewki lasera. (głubi ścieżkę i inteligentnie próbuje znaleść ją na całej płycie)
Albo uszkadził się lub przegrzewa się właśnie układ drivera - sterownika silników. (bardzo prawdopodobne, a dosyć czesto w tym modelu one padają)

Spróbój na włączonej płycie DVD po ok 2-3 min dotknąć tego układu palcem. On się bardzo grzeje. Może być mocno ciepły. Ale jeśli jest na tyle gorący, że po przytrzymaniu parzy w palec. No to kiepsko.
Jest do taki odstacjący prostokątny układ na płytce w pobliżu odchodzących taśm łączeniowych do napędu - z lewej strony płyty. Ma on charakterystyczny wcięcie na środku - pad metalowy do odbioru nadmiaru ciepła.
Niestety LG w europejskich BD550 i podbnych nie montuje tam radiatora. A układ jest sporo obciążony - mocno się grzeje.
 
Ostatnia edycja:

Sektor7

New member
A więc tak, sprawdziłem ten układ chłodzący, jest lekko ciepły po kilkunastu minutach odtwarzania, więc to chyba nie to. Układ naprowadzania soczewki lasera nie jest zabrudzony, bo kiedyś nawet czyściłem te "szyny" po których całość przemieszcza, czy moduł lasera jest uszkodzony? Nie wydaje mi sie, a przynajmniej nic na to nie wskazuje, całość lagodnie przesuwa sie w góre i w dół. Moduł ten opiera sie na śrubie podobnej do wiertła obracanej przez silniczek, problem polega na tym że silnik obraca tą śruba, a moduł lasera stoi w miejscu, ta plastikowa łapka ktora łączy te dwa elementy przeskakuje z rowka do rowka co powoduje to terkotanie i co potrafi trwać bardzo długo, po minucie takiego jałowego obracania w końcu łapka osiada w tych rowkach i laser jest sterowany przez silniczek. Nie rozumiem z czego to wynika
 

Robus1

New member
Hmm...
Układu naprowadzania soczewki lasera nigdy nie czyściłeś, bo wiązało by się to z rozbiórką lasera.
Dokładniej to soczewka z częścią górną lasera jest zawieszona lekko i porusza się w polu magnetycznym - może wykonywać małe ruchy, drgania dostosowując się nawet w ciągu sekundy wiele razy do śledzonej ścieżki.
Mówiąc kolokwialnie to nie jest głupie i samo się naprowadza trzymając odczytywaną, często nierówną ścieżkę czy przy tym drgającą płytę.
A przesuwanie się lasera, pod płyą to osobno swoją drogą.

Ty napisałeś o układzie prowadnic - przesuwaniu się lasera. Jeśli czyściłeś je kiedyś, to mam nadzieje, że nie na zasadzie byle były czyste i posmarowałeś odpowiednim smarem, gdyż to znacznie utrudnia potem przesuwanie go. (tego nie widać od razu i niby działa, ale z wiekiem robią się opory i materiał się zużywa bez smaru)

I między innymi to prowadzi zaś do zużycia mechanicznego (które swoją drogą jest z nie trwałych materiałów w odtwarzaczach klasy podstawowej).
Czego następstwem jest zużycie choćby tej "plastikowej łapki" ktora łączy obudowe lasera ze żłobioną prowadnicą.
Musisz zdemontować napęd, dokładnie obejrzyć, czy nie jest ona mechanicznie zużyta - słabo trzyma.
Poza tym jest jeszcze tam sprężynka, która że sporą siłą (jak na delikatny plastik) musi tą końcówkę dociskać do rowków tej śruby (prowadnicy).
Wówczas się może laser swobodnie i stabilnie osadzony poruszać.
 

Sektor7

New member
No nie, aż tak dogłębnie lasera nie czyściłem, soczewka wychyla się tak jak mówisz, rzeczywiście fajny pomysł z tym magnetycznym zawieszenim. Prowadnice kiedyś posmarowałem jakimś olejkiem, ale z czasem zaczał sztywnieć i powodować opory, więc pozbyłem sie go, mam jeszcze smar, ale nie wiem czy sprobowac z nim.łapka nie jest zużyta, a sprężynka mocno ją dociska także nie mam już pomysłu czemu ten silnik tak świruje. Rozłoże jeszcze raz ten napęd i złoże z powrotem.
 

radziow

New member
Inna kwestia jest taka, że tymi odtwarzaczami na rynek polski bawiłem się kilkanaście minut.
Ja natomiast posiadam BD550 z rynku amerykańskiego. (z wbudowanym netfixem, odlądaniem filmów z sieci)
.

Czyli nie masz Mediateka a Brodcoma. Amerykańska wersja BD550 to inny odtwarzacz tylko nazwa ta sama.
Inny procesor (BCM97630) inne bebechy (BD) niż wersja europejska :(
 

Robus1

New member
Czyli nie masz Mediateka a Brodcoma. Amerykańska wersja BD550 to inny odtwarzacz tylko nazwa ta sama.
Inny procesor (BCM97630) inne bebechy (BD) niż wersja europejska :(

Ależ skąd procesor ten sam. Posiadam odtwarzacz BD530 - tutaj słuszna uwaga, że BD550 amerykański jest innej budowy wewnętrznej. Ale też inaczej na nim wygląda trochę Menu i działanie - to inny player.
BD530 jest to dokładnie BD550 zarówno od strony elektroniki (mam nawet zdjęcie płyty głównej BD550) jak i wyglądu obudowy. I oto mi chodziło. Jako elektronik ja podchodzę uważnie do budowy sprzętu od tej strony, analizując go.
Jedynie jak wspomniałem na układzie sterującym-driverze jest umieszczony radiator, no i cewki przetwornic zasilania są z firmy Taiyo Yuden, a kondensatory na zasilaczu Nichicona. W wersji europejskiej 550 są typu "no name"
Europejskie wersje - oszczędność na podzespołach gdzie się da.

A co do układów Brodcom'a, może teraz jest inaczej. Ale wszelkie starszej generacji układy tej firmy dyskwalifikowałem na początku, bo według kart serwisowych umożliwiały odczyt bezstratnych kodeków DTS-MA i DolbyHD jedynie w kontenerze Bluray (m2ts), nie w MKV, MP4.
 
Ostatnia edycja:

markus7

New member
Ty napisałeś o układzie prowadnic - przesuwaniu się lasera. Jeśli czyściłeś je kiedyś, to mam nadzieje, że nie na zasadzie byle były czyste i posmarowałeś odpowiednim smarem, gdyż to znacznie utrudnia potem przesuwanie go. (tego nie widać od razu i niby działa, ale z wiekiem robią się opory i materiał się zużywa bez smaru).

Robus - jaki to smar ?
=================

Gdzieś czytałem na forum opis rozebrania, mycia-czyszczenia-suszenia napędu (teraz nie mogę znaleźć).
Była tam podana nazwa smaru.

Może Ktoś przypomnieć mi namiar na ten opis ?
------------------------------------------------------------------

Pozdrawiam.
 

radziow

New member
BD530 jest to dokładnie BD550 zarówno od strony elektroniki (mam nawet zdjęcie płyty głównej BD550) jak i wyglądu obudowy.
1. Czy możesz wgrać (przesłać, udostępnić) kilka zdjęć BD530 (bebchy, menu, obudowa, informacja że jest to BD530)?


2. Czy możesz przesłać zdjęcie optioncode?
Kody serwisowe wpisujemy będąc w menu Display->TV Aspect Ratio. Każdy kod potwierdzamy klawiszem "OK".
Kod aui1_secret_pw_rd: 4, 5, 6, 2, 5, 8, 0

Umożliwia podgląd informacji o odtwarzaczu

tu masz informacje jak wyświetlić Kody serwisowe
 

negatyw001

Member
Wciąż pracuję na firmware BD5.242.
Czy zalecacie najnowszą aktualizację z 07.03.2013?

Czy wnosi coś dobrego? Czy MKV chodzą płynnie?
 

gldfish

New member
Odtwarzanie płyt DVD

Odkurzam stary temat, może jeszcze ktoś tu zagląda :)

Mam w rękach odtwarzacz LG BD550. Mogę go niedrogo odkupić, a potrzebuję coś taniego, żeby sporadycznie czasem odtworzyć filmy, głównie DVD/BR dla dziecka. Przez chwilę mogę go potestować i sprawdzić czy działa. No i właśnie… testuję różne metody odtwarzania. Z USB działa bez problemu: divx, mkv, jakiś avi ponad 5Gb, zdjęcia, muzyka mp3. Płyty CD-Audio również odtwarza zarówno oryginalne jak i nagrywane.

Natomiast problem jest z płytami DVD. Nagrałem te same co na usb filmy avi i mkv na płyty DVD+R. Oprócz nich nagrałem DVD-R z filmem w standardowym formacie DVD. Za każdym razem po włożeniu płyty, napęd przez jakieś 2 sekundy głośniej warknie, ale niby kręci płytą (co ciekawe przy odtwarzaniu CD-Audio nie ma tego warknięcia). Po chwili jednak na ekranie wykrzyknik oraz „Check disc” i szuflada się otwiera. Nie otwiera też płyt DVD nagranych z danymi, czyli to nie kwestia tylko video.

Jutro sprawdzę jeszcze jak z oryginalnymi płytami DVD i BR. Ponieważ jednak zależy mi na odtwarzaniu płyt DVD, proszę o informację czy to jest przypadłość tego modelu, że np. nie czyta większości płyt DVD albo nie czyta płyt nagrywanych itp.?

Odtwarzacz miał jakieś bardzo stare oprogramowanie. Zrobiłem update do wersji 242, o której czytałem, że jest najlepsza. Ale to niestety nic nie poprawiło.
 

ikar1975

Active member
Bez reklam
Wszystko na nim powinno smigac nawet mam płyty 2 warstwowe 8.5gd DVD i chodzą a także 20gb filmy z dysku, u mnie stacjonuje od 5 lat i nie narzekam za 3stowki wtedy daje radę :) .Pzdr
 

gldfish

New member
Dziękuję za odpowiedź. Szkoda, bo wszystko inne w nim działa. Płyty CD i BluRay odtwarza bez problemu. Po włożeniu płyty widać, że rozpoznaje typ "Audio" lub "Bluray". A przy DVD nie rozpoznaje. Sprawdziłem już oczywiście inne DVD-Video, w tym oryginalne. Żadna nie ruszyła. Trochę dziwne. Wydawałoby się, że jak coś jest nie tak z napędem czy laserem to nie będzie nic odpalać, a tu tylko DVD...
 

negatyw001

Member
Jaki soft dla BD550 jest bez cinavii?

Aktualnie korzystam z:
BD5.242.00_19.10.2011 (uważany na forach za ponoć najstabilniejszy).

Mam jeszcze w kolekcji:

  • BD.5.277.00.C_2012.06.22
  • BD5.279.00_2013.03.06
Na jakim firmware pracujecie?
 

Sektor7

New member
Jaki soft dla BD550 jest bez cinavii?

Aktualnie korzystam z:
BD5.242.00_19.10.2011 (uważany na forach za ponoć najstabilniejszy).

Mam jeszcze w kolekcji:

  • BD.5.277.00.C_2012.06.22
  • BD5.279.00_2013.03.06
Na jakim firmware pracujecie?

Korzystam z 5.277.00 z pendrivea tnie niemiłosiernie, łapie zawieche i trzeba wyłączać z gniazdka , mkv nie czyta w ogóle. Nie wiem po co zrobiłem ten upgrade, wziąłem Playera do dziewczyny i podpisałem do neta po kablu, odrazu wyskoczyło powiadomienie o nowej aktualizacji, a ja z automatu wycisnąłem - aktualizuj, no i mam odtwarzacz który nie działa z USB w MKV.

Jeżeli ktoś zainstalował 5.279.00 niech da znać czy warto, czy to takie samo gówno jak 277,ja w tym czasie muszę gdzieś poszukać chyba jedynego upgradeu, który jakimś cudem im się udał 5.242.00 i więcej nie aktualizuje, bo tak naprawdę kolejne wersje nie wnoszą niczego, a tylko wprowadzają niepokój, czy będzie się zawieszał, czy nie
 

negatyw001

Member
Korzystam z 5.277.00 z pendrivea tnie niemiłosiernie, łapie zawieche i trzeba wyłączać z gniazdka , mkv nie czyta w ogóle. Nie wiem po co zrobiłem ten upgrade, wziąłem Playera do dziewczyny i podpisałem do neta po kablu, odrazu wyskoczyło powiadomienie o nowej aktualizacji, a ja z automatu wycisnąłem - aktualizuj, no i mam odtwarzacz który nie działa z USB w MKV.

Jeżeli ktoś zainstalował 5.279.00 niech da znać czy warto, czy to takie samo gówno jak 277,ja w tym czasie muszę gdzieś poszukać chyba jedynego upgradeu, który jakimś cudem im się udał 5.242.00 i więcej nie aktualizuje, bo tak naprawdę kolejne wersje nie wnoszą niczego, a tylko wprowadzają niepokój, czy będzie się zawieszał, czy nie
Soft 242, to jedyny stabilny do tego padła. Ma już poprawione polskie fonty. Możesz zrobić DOWNGRADE, ale plik z softem musisz mu podać z PŁYTKI. Testowałem u siebie i tylko taka metoda zagada.
 

negatyw001

Member
Kupiłem ostatnio parę płyt bdr 50GB.

Stabilnie, pracuje tylko na Verbatimach Japan i to z konkretnym MID (13zł za szt).
Na nowszych nośnikach, łapie zwiechę przy przejściu z jednej warstwy na drugą. Potrafi nawet zatrzymać odtwarzanie. Tak się dzieje przykładowo na Maxell.

Pracuję nadal na sofcie 242, bo jest najbardziej stabilny dla MKV.
Czy nowsze softy, radzą sobie lepiej z płytami BR DL 50GB?

Mozecie podpowiedzieć na jakich nośnikach pracujecie i na jakim sofcie?
 
Do góry