Komponent

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
telewizor LCD 40 M 61
ustawiony na jednakowych parametrach
zdjęcia zrobione po zmianach złącz tak to wyglada
Nic na to nie poradzę.
Z doświadczenia wiem , że nie wszystkie złacza grają na takich różnicach jak te zdjęcia.
Za kilka dni nastepne ujecia

pozdrawiam
 

sewan

New member
Ta dyskusja zaczyna być mocno denerwująca. :evil:

Nie wiem, z jakich powodów niektórzy uczestnicy tego forum z betonowym uporem powtarzają:

"najlepszy obraz uzyskacie po HDMI, a jak nie macie HDMI to po komponencie"

I na niby na dowód tego przedstawiają jakieś nic nie mówiące zdjęcia.

To jest BZDURA!

Poza tym, masa postów o niczym i w dodatku nieprecyzyjnie sformułowanych (np. rodzaj sygnału mieszany z rodzajem złącza - co to przecież za różnica, prawda?)
I co najgorsze, pisane przez osoby, które powszechnie są uważane za znające się na temacie.


Celem tego forum jest uświadomienie użytkownikom pewnych zależności i uwarunkowań, a nie bezmyślne wpajanie błędnych stereotypów uważanych za prawdy obiektywne.

Mam tylko nadzieję, że osoby zainteresowane przeczytają uważnie cały niniejszy wątek (jak również bliźniaczy w kategorii "Szczegóły techniczne") i wyciągną właściwe wnioski.

pozdrawiam
M.
 

uszdari

New member
czesc!!jestem tutaj nowy i chce wam cos wyjasnic!!komponent to wejscie wysokiej jakości (RGB) przesyłające tylko obraz!!!dżwiek natomiast trzeba poprowadzic np.coaxialem!!nie mozna mieszac komponentu ze scartem bo to bzdura! nie wiem gdzie to wyczytaliscie!!druga sprawa jest taka ze jesli dotychczas korzystalismy ze scarta i chcemy przelaczyc sie na komponent to musimy zrobic to wten sposob ze; scarta zostawiamy wpietego,dopinamy komponent !!!wylanczamy lub włanczamy rgb!!jesli juz jest dokonane polaczenie przez komponent to wyciagamy wtyczki scarta!!pozdrawiam
 

sewan

New member
czesc!!jestem tutaj nowy i chce wam cos wyjasnic!!komponent to wejscie wysokiej jakości (RGB) przesyłające tylko obraz!!!dżwiek natomiast trzeba poprowadzic np.coaxialem!!nie mozna mieszac komponentu ze scartem bo to bzdura! nie wiem gdzie to wyczytaliscie!!druga sprawa jest taka ze jesli dotychczas korzystalismy ze scarta i chcemy przelaczyc sie na komponent to musimy zrobic to wten sposob ze; scarta zostawiamy wpietego,dopinamy komponent !!!wylanczamy lub włanczamy rgb!!jesli juz jest dokonane polaczenie przez komponent to wyciagamy wtyczki scarta!!pozdrawiam
:shock:

No i cały misterny plan w p......... :(

I własnie o to mi chodzi.... :?
Ta ja się tu sprężam i napinam, żeby temat wreszcie wyglądał sensownie, a tu masz, taki kwiatek.

Człowieku, gdzieś ty się uchował???
A czytałeś uważnie? Bo chyba nie.
:cry:
 

hojlo1

New member
Bez reklam
...oj uszdari - jak na 1wszy Twój post, to......premierę by odlożył na pewien czas, a post skasował (...jak nie z praktyki, to chociaz teorię doczytaj...potem pisz) :-(

Dziwi mnie natomiast jedno (umownie):
...amerykańce to naród praktyczny, więc moze nawet sam wyraz "Component" wiele wytłumaczy.:
(nawet bez techniki):
component = składowy
i to już powinno wyjaśnić, że sygnał Componentowy:
1. to nie tylko : YCrCb/ YPrPb...ale i RGB... YUV....itp i nawet to, co "leci" przez S-video = też określane tym mianem (u nich..w pewnych pismach).
2. jeżeli już mamy pkt. 1wszy - to wypada teraz oddzielić nazwy złącz (przyjęte) od samego sygnalu (bo i np stare monitory medyczne potrafiły mieć kombinacje kabli komponentowych(choć BNC zakończone, ale z samej nazwy...???) do przesyłania czystego, analogowego RGB i nikt jakoś "szumu" nie robi...).

Resztę chyba ponownia wałkować nie ma sensu (dziwne, ze o złączu VGA nie wspomniane, przy tabelce jakości przesyłu - a to czyste RGB wzięte rodem z PC (znowu sygnał Componentowy i przy odpowiednim skalowaniu - spokojnie "pobije" inne rodzaje połączeń...jak spasuje się z danym modelem).

kiki - znowu kluczy , juz nie będę powtarzał pytan typu gdzie wzorzec itp, bo i na tym forum :>>>poczytaj, a locoloco i kiki to ta sama osoba<<< te same nieścisłości.

sewan - jak nie wiesz o co chodzi, to chodzi o..... :wink:
 

janunio

New member
Bez reklam
Czy RGB ze SCART-a to to samo co component ?
Czy wreszcie ktoś to nam wyjaśni ?!

Są w sprzedaży kable SCART - component ( do KISS-a).
Kołki w Euro SCART są zdefiniowane , także napięciowo.
A może to wejście component jest w stanie przyjąć sygnał RGB jednak inny niż componentowy ?
 

Piopio

New member
Sprawa jest prosta:
W KISS definjujemy co ma być w SCART: RGB czy sygnał component.
Mam taki kabel do KISS - SCART - komponent.
Przed przełączeniem miałem ustawione na SCART RGB - podłączyłem kabel i moje TV napisało "mode not supported"
Musiałem podłączyć KISS do TV po composite i przełączyłem SCART na component.
I TV już przyjął sygnał component z kabla komponent-SCART
Myślę, że już wszystko jasne
RGB to nie komponent.
 

Piopio

New member
ale się czepiasz sewan :x
jestem laikiem jeśli chodzi o elektronikę

ja przekazałem co wiedziałem z praktycznej strony

po prostu sygnał SCART(RGB) nie poasuje do łącza component w TV
musiałem przełączyć mojego KISS na sygnał kompoent ze SCART i wtedy zadziałało

no i nie powiesz mi że nie ma różnicy pomiedzy 480i a 576p z DVD

a żeby uzyskać 576p czy 720p z DVD to sygnał musi iść po komponent albo HDMI/DVI, łącze SCART(RGB) nie przyjmuje sygnału progressive scan
 

hojlo1

New member
Bez reklam
RGB - jest sygnałem Componentowym (i do tego najczystszym).

Jednak w europie przesyłany jest (w 99%) Eurozłączem , bo to standard dla europy (choc wiadomo, że jakość łącza nie była strzałem w dziesiątkę).

Złącze Component jest stosowane "za wielka wodą" (a jakościowo lepsze ... to trafia też do nas), a przesyłany inny rodzaj sygnalu komponentowego (np.YPrPb) i wynika z pewnych restrykcji samego RGB (jest go trudniej przesłać) ...tam przesyłany np progressiv (też ze wględu np. na te restrykcje), ale znowu to nie reguła (bo ja mam progressiv nawet z anteny...bo decyduje o tym odbiornik TV).

Nie mylić: złącza z sygnałem, a że RGB jest najczystszą postacią sygnału komponentowego wynika z samego rodzaju "optyki" w zapisie elektronicznym (kamera zapisuje wszystko do RGB a później zaczyna się dalszy proces....).

Można nawet przewrotną tezę postawić , że i przy samym RGB wcale nie oznacza , że RGB cyfrowe ( np HDMI) już musi być lepsze w odbiorze od np RGB z VGA , gdyż wiele zależy ( co np sewan opisuje) od całego toru, czyli od wejścia do samego ekranu.

Co jest lepsze (w konkretnym przypadku) nie przekonasz się - jak nie pobawisz się sam na konkretnym sprzęcie ( właśnie o to chodzi , ze nia ma reguły....i ja np. nie używam wcale progressywnego skanowania, gdyż mam tylko dolne.....). :wink:
 

sewan

New member
hojlo1 - zgadzam się w 100%.

Jak już pisałem, w moim przypadku np. lepszy obraz uzyskuję po wybraniu opcji "RGB" zamiast "component" w przypadku przesyłania sygnału po HDMI.

I bądź tu człowieku mądry.... :D
 

hojlo1

New member
Bez reklam
...jeszcze troszkę by zamieszać (bo w nigdy nie jest za prosto) to macie ciekawy namiar techniczny (oparte o standardy, nie np. wikipedię, bo ona przez"pospolite ruszenie "pisana i czasami błedy sie wkradają):
>>>Sygnał Komponent technicznie...<<<
i tam w rozdzialach opisane (ja zwykle nie po naszemu) i o wzorcowym Komponecie RGB i o jego obróbce i przesyłaniu......
(kto troszkę czasu poświeci na wszystkie rozdziały - to jasno wynika dlaczego w NTSC z RGB zrezygnowali...(włąśnie klopot z przesyłem...), ale żauważcie, że to 1990rok...i technicznie sporo się zmieniło (oprócz tego, że RGB na We. i RGB na Wy. ...)

(oczywiście wstęp zawiera opis jakości RGB - bo to wzorzec i krótka adnotację, ze w sprzecie lepszej klasy na wyjściu jest RGB...reszta juz konsekwencją przesyłu itp.

Panowie - byśmy sie zrozumieli (dlaczego jest tak roznie , choc podobnie)...ano, ze np (ze wzgladu na te obostrzenia dla RGB) różnie rzeczy przesyłane (DVD_Video zakodowane całkiem inaczej) , do tego mnogość: kodeków, systemów itp - taki mętlik powoduje.

Mnie (i przypuszczalnie przedmówcę") urazilo tylko to, ze ktoś określa te sprawy jednoznacznie, bo jeżeli dalej w tym tkwi , to znaczy ,że (faktycznie) bzdury pisze.
(stąd czasami ździwienia ludzi, ze zakupiwszy najlepsze kable komponentowe - otrzymali obraz znacznie gorszy (nawet z progressive - niz na dobrym RGB).

Nie ma na to reguły - choć w złączach nie ulega wątpliwości ,ze sygnał prowadzony osobno powinien być czystszy (na tyle , ile to będzie widać , lecz z drugiej strony, jeżeli ma kiepską konwersje robić z RGB na "component Y..." (czy OTV do RGB) - efekt może być marny).

Panowie - jaki sygnał musi trafić w końcu na :działo kineskopu i inny sprzet (matrycę....)??
(dla ułatwienia dodam,ze każda konwersja to zawsze strata dla oryginału (choć moze niewidoczna).
Chyba odpowiedź znacie (a: co/jak po drodze, to juz sie dowiecie w praktyce u siebie....). :wink:
 

gelo29

New member
Proponuję mały ranking kabli "komponent" :wink:
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z konkretnymi kablami?
Ja osobiście używam Profigold PGV3300 i jestem bardzo zadowolony.
Ale słyszałem opinie, że QED QUNEX P-CV1 jest również znakomity, o ile nie lepszy.
Ciekaw jestem Waszych opinii.
Pozdrawiam
 

kaszub

New member
Czytam ten wątek i mam coraz większy mętlik w głowie. Więc proszę o konkretna odpowiedz jak teoretycznie najlepiej połączyć tv samsung c91 z dvd denon 1730 aby uzyskać jak najlepszy obraz i co jednocześnie pozmieniać w ustawieniach dvd i tv??????
 
Do góry