Kolumny vs głośniki do HARMAN KARDON AVR-255

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Lepsze i gorsze jest pojęciem względnym co oznacza, że dla jednych kolumny X będą lepsze od Y i na odwrót ważne jest natomiast żeby kolumny ze wzmacniaczem stanowiły pewną synergię ,załóżmy żebyś kupił najlepszy wzmacniacz za 10 tyś i najlepsze kolumny za 10 tyś połączone to razem wcale nie musi grać najlepiej chociaż na zdrowy rozum powinno tak być skoro oba elementy są najlepszymi jakie możesz kupić za 10 tys to nic z tego skoro się nie lubią Gdyby chcieć to wytłumaczyć na konkretnym przykładzie - załóżmy żebyś kupił kolumny Monitor Audio MR4 to owszem bas w nich zejdzie nisko ale nie będzie mocny ,ponadto te kolumny nie dają rady na dużych głośnościach i jeszcze do tego po prostu pogubią się na szybkiej muzyce ,na dodatek niektórym ich brzmienie może się wydawać krzykliwe a to za sprawą podgrzania górnej średnicy .Na wielu forach możesz się spotkać z z wpisami że w przypadku Hramana naturalnym wyborem są kolumny JBL jest to spowodowane tym że pochodzi to z jednej stajni a ściślej kiedy wzmacniacz lub amplituner pomyślnie przejdzie pomiary wtedy zaczynają się odsłuchy a do nich właśnie używa się JBL W przypadku kolumn JBL z serii ES (nie mówiąc już o Nortridge) można się spotkać ze skrajnymi opiniami ale np seria Studio to coś lepsze jakościowo - będzie bas ,dynamika ale też i kultura
Kolumny to jedno ale bardzo ważne jest ich ustawienie ,jeżeli jest możliwość odsunięcia ich od ściany możesz wybrać z tylnym bas reflexem jeżeli nie lepszy będzie bas reflex na przedniej ściance musisz jeszcze wiedzieć że postawienie kolumn w narożnikach pokoju spowoduje podbicie basu w pewnych przypadkach może być to korzystne ale nie zawsze
Z kolumn które wymieniłeś nie znam Taga ,Tonsil , Teufel czy STX więc trudno mi cokolwiek napisać ,Tannoy owszem ale coś z serii Mercury ,Melodika też chociaż dawnej te kolumny nazywały się Roth , Elac Debut słuchałem w Niemczech kilka lat temu na klockach Pionner są to kolumny dobrej klasy ,możesz jeszcze zwrócić uwagę na Wilson Raptor
Ważne jest natomiast żebyś to potraktował jako wskazówkę a nie gotową receptę ,najlepszą możliwość daje bezpośredni odsłuch trudno tak na odległość, zwłaszcza że bywały przypadki gdzie z góry teoretycznie słabe połączenie podczas odsłuchów okazywało się najlepszym
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
Harman ma 8 ohm ale wysoką wydajność prądową co oznacza że poradzi sobie z kolumnami o mniejszej impedancji
Nie chodzi o mniejszą impedancję tylko mniejszą efektywność-skuteczność kolumn.Dlatego kolumny o skuteczności ok.86-87 dB raczej nie nadają się do kilkuwatowych wzmacniaczy lampowych a Twój Harman poradzi sobie z takimi zestawami.
@AIRBORNE82 ...
natomiast jeśli chodzi o impedancję to jeśli Twój Harman rzeczywiście na wyjściu ma tylko 8 ohm ( a nie 4-8 )to nie szukaj kolumn o impedancji 4 ohm.Bo w kolumnach bardzo często dochodzi do spadków impedancji i może się okazać ,że z deklarowanych 4 ohm kolumny jest nawet poniżej 3. A to prosta droga do uszkodzenia stopnia mocy Twojego ampli.
Natomiast jeśli wzmacniacz ma na wyjściu 4 ohm to bez problemu możesz podłączyć zestawy 8ohm.Nic się nie stanie poza tym ,że będą ciszej grały niż kolumny 4 ohm
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
natomiast jeśli chodzi o impedancję to jeśli Twój Harman rzeczywiście na wyjściu ma tylko 8 ohm ( a nie 4-8 )to nie szukaj kolumn o impedancji 4 ohm.Bo w kolumnach bardzo często dochodzi do spadków impedancji i może się okazać ,że z deklarowanych 4 ohm kolumny jest nawet poniżej 3. A to prosta droga do uszkodzenia stopnia mocy Twojego ampli.
Natomiast jeśli wzmacniacz ma na wyjściu 4 ohm to bez problemu możesz podłączyć zestawy 8ohm.Nic się nie stanie poza tym ,że będą ciszej grały niż kolumny 4 ohm
POJĘCIA BLADEGO NIE MASZ !!!
Dawno temu chyba w 1998r bawiłem się w kino domowe i miałem aplituner Onkyo w specyfikacji była podana moc dla kolumn 8 ohm podłączałem do niego kolumny z małej wieży Philipsa 3 ohm i NIGDY powtarzam NIGDY nie doszło do żadnego uszkodzenia jedyną oznaką było że amplituner był cieplejszy Harmany słyną z dużej rezerwy prądowej W zamierzchłych czasach można było spotkać tabliczki informujące o tym że dane urządzenie może współpracować np z impedancją 8 ohm ale to też się odnosiło do wyjątkowo cherlawych klocków obecnie nikt sobie tym głowy nie zawraca. Podobne "legendy" krążą w internecie np na temat kolumn Dynaudio jakie to one są trudne do wysterowania Parametr SPL też jest naciągany producent pisze że jest np 87 db a okazuje się że wynosi 84db więc to też nie powinno być decydującym kryterium wyboru
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
aplituner Onkyo w specyfikacji była podana moc dla kolumn 8 ohm
Podana moc to coś innego niż możliwość podłączenia kolumn o określonej impedancji.A Onkyo o ile pamiętam miały na wyjściu 4-8 ohm.
NIGDY powtarzam NIGDY nie doszło do żadnego uszkodzenia jedyną oznaką było że amplituner był cieplejszy
Bo prawdopodobnie nie zdążyło dojść do uszkodzenia.A nie zastanowiło Cię dlaczego ampli robił się cieplejszy? @AIRBORNE82 pisał ,że słucha mocnej muzyki.Zakładam ,że raczej głośniej niż ciszej .A to będzie powodować dodatkowe obciążenie dla sprzętu.

A propos tak chętnie cytowanego przez Ciebie przy każdej możliwej okazji internetu ,pierwszy lepszy post o impedancji kolumn
"Małe impedancje powodują zazwyczaj potężne przeciążenia wzmacniaczy, a nawet ich trwałe uszkodzenia.
W praktyce oznacza to, że im mniejsza impedancja, tym bardziej wzmacniacz jest „zmuszany” do oddawania większej mocy (czyli tym trudniejsze obciążenie). Z tego też względu należy pamiętać, iż zestawów głośników o impedancji 4 omów nie powinno się podłączać do wzmacniaczy przystosowanych wyłącznie do współpracy z kolumnami 8-omowymi . Niestety grozi to poważnym uszkodzeniem stopnia mocy we wzmacniaczu, a w najgorszym przypadku także i samych kolumn."
 
@AIRBORNE82 pisał ,że słucha mocnej muzyki.Zakładam ,że raczej głośniej niż ciszej .A to będzie powodować dodatkowe obciążenie dla sprzętu.

Ciężko mi określić jak głośno będę słuchał,, ale napewno nie aż tak bardzo głośno.
Bede jakoś za dnia sprawdzał jaka głośność jest np na 50 % :D
Czy o na słuchawkach czy to głośnikach które teraz mam.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
A propos tak chętnie cytowanego przez Ciebie przy każdej możliwej okazji internetu ,pierwszy lepszy post o impedancji kolumn
"Małe impedancje powodują zazwyczaj potężne przeciążenia wzmacniaczy, a nawet ich trwałe uszkodzenia.
W praktyce oznacza to, że im mniejsza impedancja, tym bardziej wzmacniacz jest „zmuszany” do oddawania większej mocy (czyli tym trudniejsze obciążenie). Z tego też względu należy pamiętać, iż zestawów głośników o impedancji 4 omów nie powinno się podłączać do wzmacniaczy przystosowanych wyłącznie do współpracy z kolumnami 8-omowymi . Niestety grozi to poważnym uszkodzeniem stopnia mocy we wzmacniaczu, a w najgorszym przypadku także i samych kolumn."
Jeżeli już coś cytujesz to cytuj wypowiedź w całości ,Wyciągasz część zdania z kontekstu cała wypowiedź brzmi tak
Ale poważnemu uszkodzeniu na skutek takiej sytuacji ulega tylko znikoma część wzmacniaczy (zwykle starych konstrukcji)

Gdyby szerzej zastosować Twój tok myślenia, to kolumny 4 ohm powinny w ogóle nie być produkowane
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
Ja nie mam bladego pojęcia, to w takim razie jeszcze taki mały cytat z tak lubianego przez @przemko77 internetu

"Czy mogę podpiąć kolumny 4 Ω do 8 Ω wzmacniacza?​

Ta konfiguracja jest już zdecydowanie niewskazana i może skończyć się uszkodzeniem wzmacniacza. Wzmacniacz 8 omowy nie będzie w stanie poradzić sobie z natężeniem prądu, co objawi się przegrzaniem jego końcówek.

W teorii można by wykorzystywać takie zestawienie, jeśli słuchalibyśmy muzyki wyłącznie bardzo cicho. Większośc nowoczesnych wzmacniaczy ma również odpowiednie zabezpieczenie, które po prostu wyłącza je, kiedy prąd jest zbyt wysoki.

Mimo tego, nie ma sensu eksperymentować z tego typu połączeniami. Nie dość, że ryzykujemy uszkodzeniem sprzętu to jeszcze najprawdopodobniej nie będzie on pracował tak, jak powinien."
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
kolumny 4 ohm powinny w ogóle nie być produkowane
Kiedyś,jeszcze zanim zacząłeś swoje "zabawy" produkowano tylko kolumny o impedancji 4 ohm. 8 ohm to nieco "nowszy wynalazek"Ale żeby można było korzystać z tych "staroci" producenci w swoim sprzęcie często dają możliwość korzystania z takich kolumn.Inna sprawa ,że 4 ohmy też mają swoje zalety,więc mają w dalszym ciągu zastosowanie i są produkowane.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Kiedyś,jeszcze zanim zacząłeś swoje "zabawy" produkowano tylko kolumny o impedancji 4 ohm. 8 ohm to nieco "nowszy wynalazek"Ale żeby można było korzystać z tych "staroci" producenci w swoim sprzęcie często dają możliwość korzystania z takich kolumn.Inna sprawa ,że 4 ohmy też mają swoje zalety,więc mają w dalszym ciągu zastosowanie i są produkowane.

Jeżeli dobrze pamiętam to wszystkie Altusy potem Altony i Mildtony były to kolumny 8 ohm to przykład z rodzinnego podwórka i z lat 80 tych ubiegłego wieku i takich przykładów jest dziesiątki jak choćby stare konstrukcje Tannoy czy Celestion
Wracając do Harmanna w swoich materiałach podawał że 40A
Wybacz ale nie chce już mi się pisać ,posłuchasz trochę sprzętu najlepiej drogiego, nabierzesz doświadczenia to wtedy możemy porozmawiać
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
Altusy potem Altony i Mildtony były to kolumny 8 ohm
Nasze rodzime wyroby kolumnopodobne to rzeczywiście dobry przykład .Jedyne co można o nich powiedzieć to to że głośno grały i zwyczajnie dewastowały ludzki słuch.
posłuchasz trochę sprzętu najlepiej drogiego,
A co ma cena do omawianej sprawy? Aaaa...rozumiem.Ty masz drogi sprzęt to się znasz? Tak?
nabierzesz doświadczenia
No jeśli Ty nabierałeś doświadczenia na Altusach ,Mildtonach czy głośnikach z wieży Philipsa i to jest Twój wzór, to chylę czoła.
Tylko coś się obawiam ,że Twoje doświadczenie jest typowo internetowe. Zabrać internet -nie ma doświadczenia. Już lepiej zajmij się pisaniem o tym ,jaka laska występowała w jakim teledysku.Lepiej Ci to wychodzi.
Wybaczam ;)
 
Panowie...
Tannoy Mercury V4i - 1250 zł
Elac Debut 2.0 F5.2 - nowe powystawowe, 1650 zł
Canton GLE 490.2 - 1800 zł wliczając wysyłke, robie wyjątek i więcej zwiększam budżet.
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
@AIRBORNE82...
nikt tak na prawdę nie jest w stanie powiedzieć tak do końca jak wymienione przez Ciebie kolumny zagrają.Bo nawet jeśli jakimś cudem ktoś używał ich z takim Harmanem jak Twój to zawsze jeszcze pozostają dwie rzeczy o których należy pamiętać.W Twoim pokoju taki zestaw może zagrać zupełnie inaczej ,to raz.A dwa to czysto subiektywne odczucia z odsłuchu.Jednym takie zestawienie może się podobać i powiedzą Ci ,że jest OK .A innym może się zwyczajnie nie podobać.
Pomijam zupełnie fakt ,że większość "doradzaczy " bazuje na "recenzjach" przeczytanych w internecie a takiego zestawienia kolumn i ampli na oczy nie widzieli.

Wiem ,że czasem jest to bardzo trudne lub wręcz niemożliwe ,ale postaraj się o wcześniejszy odsłuch kolumn.Na swoim ampli i u siebie w domu.
Nic nie pisałeś o ustawieniu kolumn.A to ma znaczenie przy ich wyborze.
 
@AIRBORNE82...

Nic nie pisałeś o ustawieniu kolumn.A to ma znaczenie przy ich wyborze.

Ustawienie kolumn będzie zmienne.
Póki co TV jest mniej więcej w centralnej czesci pokoju, kolumny będą koło niego ( co daje jakies 1.5 metra miedzy nimi )
Z tyłu 1.5 metra przestrzeni ( no prawie bo troszku zagrocone tez książkami ). Z przodu zaś 2 metry na odsłuch( siedze wtedy w różnych miejscach zalezy co robię, mam w rogu stanowisko PC, jak gram na konsoli to troszku w innym miejscu juz naprzeciwko TV, tam samo chyba bedzie przy sluchaniu muzyki)
Z czasem gdy dojdzie drugi pokoj to ustawienie kolumn sie napewno zmieni. Bo póki co zdaje sobie sprawe ze nie bedzie to zbytnio optymalnie u mnie.
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
Pytając o ustawienie chodziło mi o to czy kolumny nie bądą ustawione przy samej ścianie lub wciśnięte w narożnik pokoju.Bo gdybyś na przykład kolumny ,które mają dużo basu i dodatkowo wylkot basrefleksu z tyłu obudowy ustawił w narożniku pokoju to mogłoby być niezbyt ciekawie.Dobrze jest pomyśleć o pewnych rzeczach przed zakupem.
@przemko77 podał kilka ciekawych typó.Rozważałeś je?
I jeśli mogę coś doradzić...nie spiesz się z zakupem.Zdaję sobie sprawę że pewnie już chciałbyć cos kupić ,ale pośpiech jest złym doradcą. ;)
 
@przemko77 podał kilka ciekawych typó.Rozważałeś je?
I jeśli mogę coś doradzić...nie spiesz się z zakupem.Zdaję sobie sprawę że pewnie już chciałbyć cos kupić ,ale pośpiech jest złym doradcą. ;)
tak mam wpisane ELAC i Tannoy ( V4 lub V4i - V4i moge w miare tanio, V4 to prawie 2000 zł :( V4i 1250 zł - Elac Debut 2.0 to zas ok 1700 zł.
 
I jeśli mogę coś doradzić...nie spiesz się z zakupem.Zdaję sobie sprawę że pewnie już chciałbyć cos kupić ,ale pośpiech jest złym doradcą. ;)
Wiem dlatego przeglądam mase tematów a im wiecej to tym bardziej mam mętlik w glowie. na początku brałem pod uwage inne typy. Potem z czasem wiecej ich doszło, niektore odrzuciłem...
 
ELAC jednak odpadnie.

Allegro lokalne ale tylko z transakcją na meila lub telefonicznie, więc ryzyko bez ochrony sprzedażowej.



CANTON był moim faworytem, nie lubie imprezowego brzmienia, potrzebuje do rocka i lżejszego metalu z fajnym wokalem ( Metallica )



A jakby tak ??? Tannoy Mercury M4 za 1600 zł??



Poluję tez na JBL ES 80 - ale tutaj póki co zbyt mało ofert, byłyby dobre?

Dali ZENSOR 5 - za 1500 zł, nie wiem jak by się spisały.

STX F-200 n - tanie za ok 1070 zł NOWE, w jakims temacie ktoś mi je polecił.

STX GRAVITON 250 - wczoraj mi wpadł jak szukałem ofert... 1370 zł za NOWE.

TAGA HARMONY TAV-606F - za 1400 zł NOWE, musze o nich bardziej poczytać.

Ciekawią mnie zaś Jamo S606 - za 1300 zł używane, niektórzy na nie psioczą, niektórzy bardzo chwalą. Może to jest to ??
 
Do góry