Kolumny samoróbki.....? DIY

malina2010

New member
Mam takie pytanko odnośnie kolumn samorobnych są u mnie w mieście goście którzy robią kopie kolumn i np. kolumny które w sklepie stoją 10000zł można mieć za jakieś 4500zł nie słuchałem tych kolumn ale chciałem zapytać może ktoś się z was z czymś takim spotkał albo słuchał czegoś takiego
 

czarny2807

Active member
Bez reklam
Zapytaj czy za mniej niż połowę ceny robią też Telewizory. A tak na poważnie to najlepiej weż te ich kolumny za 4500 i posłuchaj razem z tymi za 10000. Pewnie stwierdzisz, że takie same są one jak najbardzie ale tylko wizualnie.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Narzut na kolumny jest spory (są firmy, które sprzedają kolumny w częściach do samodzielnego montażu za 50-70% ceny gotowych wyrobów). Samoróbki mogą zagrać genialnie, ale też mogą być koncertowo spartolone (i są średnio powtarzalne w wykonaniu). Sprawdź gości (zadowolenie klientów) i umów się na odsłuch - w ciemno szkoda wydawać te 4,5 kPLN...
 

malina2010

New member
ja tylko pytam co do ceny to sie zgodze że przebitka jest spora i kolumny ktore w sklepie kosztują 10000zł to pewnie ich koszt produkcji to jakieś 20-25% tej ceny wiadomo że jak chce sie coś takiego kupić to raczej nie w ciemno ale może jest ktoś na forum kto słuchał a może ma takie kolumny pytam tak orientacyjnie
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Gdyby ok. 50% ceny oryginalnych kolumn stanowiły na prawdę podróby, czyli nie tylko wygląd ale i odsłuch, (bo pewnie wykonanie i jakosc uzytych elementow trzeba pominąć), to bym brał, ale jesli tylko wygląd, to cena zdecydowanie za wysoka. 4,5 tys. za cos co wyglada na 10 tys. i gra jak za 1 tys. to zdecydowanie za duzo. Tak jak radzili koledzy, posłuchaj, nawet kilku egzemplarzy tego samego modelu by sprawdzic powtarzalnosc brzmienia.
 

tomud

New member
Spokojnie mozna wykonac w domowych warunkach kolumny ktore za niewielkie pieniadze pobija firmowe kolumny za ogromna kase. Jednak trzeba miec o tym pojecie i nie jest to wbrew pozora takie latwe, zwlaszcza jak cos projektujemy od podstaw. Sa tak samo jak ktos juz wspomnial gotowe zestawy i projekty. Dowiedz sie na jakich przetwornikach (jakiej firmy glosniki) stosuja i mozna cos bedzie wywnioskowac...

Gdzies nawet na forum podalem link do projektu kolumn WLM La Scala ktore kosztuja w okolicach 10tys zl natomiast koszt glosnikow Visatona ktore tam siedza to jakies 300zl :)
 

malina2010

New member
patrze sobie w internecie i widze dużo gotowych "klonów" i szczegółowe opisy jak to wykonać także chyba można jeśli się ma troszke pojęcia
 

tomud

New member
Tak jesli chodzi o klona to wystarczy jakas wprawa w lutowaniu, oraz w stolarce... choc stolarka bardziej odbije sie na wizualnym efekcie. Tak samo poza klonami zwlaszcza na zagranicznych boardach jest sporo ciekawych opracowan, dosc czesto powalajacych "fabryczny" sprzet...
 

Cyborg65

New member
Witam

Sam też przymierzam się z wolna do takiego ruchu.
Trochę grzebie po forach , bo na pewno warto się najpierw trochę rozeznać w temacie.
Plusy widzę takie.
Znajduję interesujący mnie projekt, kupuję graty, składam i oceniam jak gra.
Oryginał z trudami gdzieś dopadnę i posłucham oczywiście przed zakupem gratów.
Co siedzi w fabrycznych głośnikach tak szeroko tu polecanych.
Najczęściej zwrotnica za parę baxów i mocno przeciętne przetworniki.
Więc oceniam jako marne szanse wydanie powiedzmy 2k pln na głośniki składane i kupienie czegoś za 2k co zagra przynajmniej porównywalnie.
Minus
Dowiem się jak to gra dopiero jak posłucham.
Ciekawe co to za klony jakich głośników i ile tak naprawdę kosztują do nich graty.(te za 4,5k oczywiście)
P:lol:zdrawiam
PS
Najprościej to posłuchać co zaoferują sklepy za pow 5K potem składaków i jest jasność.
 
Ostatnia edycja:

darekhifi

New member
temat ma dwa oblicza :
1. początkujący "audiofil" robi, kupuje klony czy DIY bo mało kasy ma, z dużym prawdopodobieństwem kupisz znacznie lepsze niż sklepówki (bo tu główna kasa to marketing). Na kolumnach jest gigantyczne bicie jeśli chodzi o cene !!!!! (np. słuchałem ostatnio u znajomego głośników szczególnie lubianych przez posiadaczy lampek za ok 8500 funtów (ok 40 000 pln ), a w środku przetworniki za ...4000 pln !!!!!(para), niech zwrotnica będzie mega skomplikowana i na mega drogich elementach to 10 000 razem z obudowami max, reszta to marketing i myśl techniczna :) )

2.Zaawansowany ,który przeszedł już przez x marek firmowych i wie czego szuka, w tym przypadku najtrudniej znaleźć konstruktora fanatyka miłośnika z doświadczeniem i warsztatem pomiarowym....bo na tym etapie już nic na ucho :). Ja zrobiłem tak :
określiłem czego chcę od dzwięku produkowanego przez głośniki,
znalazłem przetwornik "główny" (w moim przypadku średniotonowiec ATC) i do niego dobierałem reszte
zbadałem słuch (wyszło że mam dołek na pewnej częstotliwości, co zostało uwzględnione przy projekcie zwrotnicy)
zawiozłem swoją elektronikę z okablowaniem do gościa który robil kolumny (zestrojone wszystko razem optymalnie)
odebrałem, zawiozłem do domu, miesiac ich sobie słuchałem, po wygrzaniu, konstruktor do domu, pomiary w pomieszczeniu odsłuchowym i mała korekta w zwrotnicy i jest tak jak chciałem !!!!!!.
polecam goraco projekty DIY/robione na zamówienie
 

Cyborg65

New member
Witam

Roboczo nazwę punkt drugi "Next Step"
Baaaaaardzo mi się spodobał. :eek:k:
P:lol:zdrawiam
 
Ostatnia edycja:

tomud

New member
Z tymi pomiarami to nie ma co przesadzac. Wiekszosc hobbystow robi pomiary za pomoca prostego interfejsu i karty muzycznej. W sumie sprawdza sie to spokojnie przy konstrukcji wlasnych kolumn... Jednak pomiary to nie wszystko i koncowe strojenie robi sie na "sluch", czyli to co komu odpowiada.

Inna sprawa takie pomiary maja ograniczenia bo nikt z hobbystow nie posiada komory bezechowej, pomiar MLS robi sie na "krotkiej bramce" - ale to ma swoje wady i zalety :)

Badanie sluchu itd. to chyba lekkie przeginanie ;) ale jak ktos lubi to czemu nie... Inna sprawa jak ktos zbuduje troche paczek i oslucha sie glosnikow, latwiej juz jest celowac w to co chcemy osiagnac przy doborze komponentow.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Najbardziej podoba mi się ostatnie zdanie:

"...i jest tak jak chciałem!!!!!!"

szczególnie te wykrzykniki na końcu świadczące o pełnym zadowoleniu :)

Pogratulować. Do tego dąży chyba kazdy z nas, a przynajmniej każdy audiofil. Do osiągnięcia perfekcji. Swojej perfekcji. Jeszcze raz szczerze gratuluję osiągnięcia celu.

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

pkomp

New member
1.głośniki - cenione marki jak scan speak są niestety dość drogie
2.stolarka to nie skręcenie paru desek - to często odpowiedni profil materiału, drogi lakier i drogi materiał.MDF swoje kosztuje a okleinowania nie przeprowadzimy w domu bez porządnej prasy.Klejenie też wymaga sporo miejsca i dobrego warsztatu.
3.Projekt obudowy - nad tym trzeba posiedzieć
4.Projekt zwrotnicy i elementy użyte do jej budowy - dobre cewki(Akkus na przykład) kosztują sporo, do tego kondensatory i oporniki również.
5.Punkt 3 i 4 wiąże się bardzo ścisło z punktem 1 - to jest serce systemu i musi współgrać w każdym calu

Pewne granice są po prostu nie do przeskoczenia.Mówią Polak potrafi - jak widzę chłopaki wolą kraść pomysły zamiast zrobić coś swojego no ale skopiować najprościej - odchodzą nam miesiące dobierania głośników obudów elementów zwrotnic i pomiary w komorze bezechowej

Wbrew pozorom jednak własna robota dużo tańsza nie będzie - ale za to jaka satysfakcja :)
 

Cyborg65

New member
Witam

Tańsza nie będzie?
To ile kosztują elementy które wymieniłeś?
I podaj przykład ceny głośnika z takimi elementami.
Nikt nie twierdzi że to łatwe gdyby tak było to kto by sprzedał choć jeden fajansiarski komplet głośników.
Oczywiście rzeczy niewykonalne odpuszczamy np okleina czy zmyślne wyprofilowania. Najlepiej na samym początku przy podejmowaniu jakichś decyzji.
Ale bez takich fajerwerków idzie przeżyć.
P:lol:zdrawiam
 

tomud

New member
@pkomp

1. Z cenami przetwornikow nie ma az takiego kosmosu, moze scan speak nie jest najtanszy ale jest wielu innych producentow.

2. Do stolarki nie potrzeba jakiegos wielkiego zaplecza, starczy piwnica i podstawowy sprzet (wyrzynarka, frezarka gornowrzecionowa, wiertarka/wkretarka)... fornir mozna klasc bez prasy. Oczywiscie wszystko to wymaga troche wprawy, a efekty jakie mozna uzyskac potrafia powalic. Jak cos moge dac linki do kilku amatorskich konstrukcji, gdzie wygladu nie powstydzila by sie nie jedna firma.

3. Tutaj nie ma tragedii, znajomosc podstaw matematyki by obliczyc pojemnosc :)

4. Projekt zwrotnicy tutaj masz racje nie jest to proste i wymaga naprawde sporo wiedzy. Jednak z doborem materialow troche przesadzasz :) Mozna kupic elementy dobrej jakosci za niewygorowana cene. Owszem jak ktos bedzie szedl w tzw. "audiofilskie" elementy to wtedy bedzie masakra cenowa, pytanie tylko po co :)

Komora bezechowa nie jest potrzebna, mozna sobie radzic w domu... robi sie to ustawiajac krotki czas bramki przy pomiarze MLS... ma to swoje wady ale przy odrobinie wiedzy mozna osiagnac bdb efekty.

Dlaczego ludzie robia klony/korzystaja z gotoych projektoe :) bo sa proste i popularne, ma sie pewnosc ze dobrze zagra. Potem wiele osob idzie w wlasne konstrukcje i nie jest to nic nadzwyczajnego.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Hehe, podoba mi się to wycenianie pojedynczych elementów... To tak, jakby stwierdzić, że software kosztuje w zasadzie nic, bo można je przesłać netem... W obu przypadkach płaci się za wiedzę (no i sporą marżę dystrybutora i sprzedawcy). Także nic dziwnego, że sumaryczna cena elementów w przyzwoitych zestawach to może z 10% wartości gotowego wyrobu...

A bez porównania to wszystko może zagrać pięknie...
 

tomud

New member
@pejotpe

Wiesz z tym wycenianiem to jest roznie, tak samo hobby czasami wiecej kosztuje niz gotowy sprzet.

Jednak hobbystycznie najczesciej poza straconym czasem nie ponosimy innych dodatkowych kosztow, do tego ma sie na koniec sporo satysfakcji z wykonanej pracy.

Oczywiscie tez nie ma sensu na pierwszy ogien pchac sie w jakies trudne i drogie konstrukcje, lepiej zbudowac sobie kilka kolumn na tanich przetwornikach (tak samo mozna osiagnac dobre efekty). W ten sposob zdobywajac wiedze i wprawe.

w sumie kilka linkow z polskiego forum:

wycinanie otworow frezarka za 25zl :) (ja bym sie bal takiej uzywac):

YouTube - frezowanie otworow pod glosniki - DIYaudio.pl

Konstrukcje na tanich glosnikach STX:

[Kolumny 3-drożne] 3 drogi dla ubogich

[Kolumny 2.5-drożne] 2,5 drogi na AWX-ach

[Kolumny 2-drożne] 2 drogi dla ubogich......

Monitorki na Usher-ach

[ Kolumny 2-drożne] Monitor USHER

jak widac mozna :)

Na zachodnich boardach mozna znalezc jeszcze wiecej ciekawych i ladnych konstrukcji, niestety w PL diyaudio jest jeszcze sporo w tyle...
 

pkomp

New member
:)

no trzeba by mniej więcej się zorientować jakiej klasy siedzą głośniki w lepszych kolumnach bo jakoś STX to nie jest półka na porządny sprzęt(ale jak piszesz na treningi ok).
Do tego bardzo ważna jest dokumentacja głośnika - zarówno do obliczania obudowy jak i zwrotnicy.

Obudowa to nie tylko pojemność - to jej wygląd, przedewszystkim sztywność i ograniczenie rezonansów a to już nie kliknięcie parę razy w kalkulatorze :) - jak już robić to porządnie hehehe.
Stolarka w sumie masz rację ale klejenie forniru to nie jest przyjemna sprawa bez prasy ale da sie zrobić(oczywiście nie miałeś na myśli kleju kostnego do tego celu?).Elementy oczywiście już trzeba zakupić powycinane bo wyrzynarką to co najwyżej możemy robić otwory którym zresztą dokładności będzie brakowało i to sporo :).Klejenie obudowy to już jest lekki problem - teoretycznie możemy to zrobić samymi ściskami ale nie polecam - przydadzą się ze dwa koziołki - nie będzie problemu że coś nam się nagle złożyło :).Elementy zwrotnicy owszem można taniej - cewki można nawinąć samemu drutem z jakiegoś starego trafo na szpulki po plastrze.Kondensatory można też zdobyć z różnego złomu.

Jak ktoś chce to sobie wykombinuje :) (oj ile takiego złomu miałem - ale w końcu bałagan trzeba było posprzątać, powyprzedawać parę kolumn i głośników i zainwestować w coś normalnego).

Zabawa super - polecam bo jak kolega mówi - kit z nakładem pracy ale jaka satysfakcja :) - a jeszcze jak nieźle zagra to podwójna :)

tutaj świetny sklep z elementami

www.loudspeakershop.eu

cewki mają świetnie nawijane - parę stówek wydałem - chciałem kiedyś taśmowe zakupić ale jednak cena skutecznie sprowadziła na ziemię :)
 
Ostatnia edycja:

tomud

New member
Cewki mozna nawijac niekoniecznie drutem z starego trafa, a nawet takich zabiegow nie polecam.

Lepiej kupic drut nawojowy, jednak jak sie nie ma mostka RLC i sporo cierpliwosci to lepiej kupic oryginaly. Tak samo inne elementy - mozna kupic dobrej jakosci, ale nie tzw. "audiofilskie" (ktore maja chore ceny). Generalnie przy bardzo rozbudowanych zwrotnicach ceny ida znacznie w gore (zwlaszcza jak potrzebujemy stosunkowo duzych pojemnosci), ale takie konstrukcje to nie na poczatek :)

Jesli chodzi o zwykle paczki (kwadraciaki) to kupujac MDF mozna zamowic juz przyciety, ewentualnie inne dziwne robi sie bardzo ladnie frezarka + wzornik.

Fornir to fakt sporo zabawy... ale da sie tylko stosuje sie inne kleje (stolarz by sie zalamal jak by wiedzial jakie). Do tego z klejeniem nie ma problemow bo poza klejem daje sie wkrety.

Sporo filmow jak co robic mozna znalezc na YouTube :)

Natomiast odnosnie podanego wyzej linku (firma Akkus) mozna kupic z glosnikami bdb zwrotnice jak i projekty na Usher-ach (tylko trzeba sie prywatnie odezwac).
 
Do góry