Kolumny samoróbki.....? DIY

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
jakaś podpowiedź? ;)
A z czego to jest zrobione? Jaki to jest materiał? Wygląda na jakiś materiał pochodzenia polimerowego. A może to jakaż forma do odlewanego tweetera (nie no, chyba przesadziłem), jakiś korektor fazy, a moze po prostu dyfuzor, rozpraszacz?
 
Ostatnia edycja:

Paszeko

New member
Witam i pozdrawiam serdecznie audiomaniaków. Blackninia, ten profil półokrągły jaki pokazałeś wcześniej na zdjęciu to jest stosunkowo prosty do wykonania tylko nie z "mdf". Gdzieś widziałem ale teraz sobie nie przypomnę gdzie, metodę produkcji takich profili. Moczy się obłogi z drewna i układa spiralnie na szablonie na kleju wodnym. Do wykonania grubości około 4 cm potrzeba 10-15 warstw. Jest to bardzo wytrzymałe po wyschnięciu. Można to też zrobić dokładnie tak jak na zdjęciach, tylko trzeba mieć dobrą piłę i mnóstwo cierpliwości. Potrzebny jest również szablon i robi się to na gorąco pod prasą. Domowym sposobem nie bardzo, lepiej z obłogiem lub fornirem. Czasem przydaje się do takich profili gorący szablon wykonany z podłogowej maty grzewczej, zaokrąglone rogi przyciska się gorącymi woreczkami z piaskiem itp. Można takie rzeczy zrobić ale trzeba na to trochę miejsca no i zaplecza warsztatowego. O umiejętnościach nie wspomnę. Stolarka to jeden z trudniejszych zawodów. Na pewno do wykonania pojedynczych kolumn czy innych tego typu mebli to się średnio opłaca. Zamiast pokrywać mdf fornirem można pomyśleć o lakierowaniu. Prostsze i tańsze rozwiązanie.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Sadzac po materiale jest to turbina do laguny.
Coś w tym jest.

Zagadka to prototyp robiony w takiej śmiesznej maszynce do szybkiej wizualizacji pomysłów w 3D. Później będzie to zapewne metal.

img9544v.jpg
 
Ostatnia edycja:

pkomp

New member
prototyp czego?

gośc widzę trzyma w ręce kosz do głośnika i tubę pewnie do drivera....to cudo pewnie też jakimś elementem głośnika tubowego

jedno jest pewne - będzie przez to coś przelatywac powietrze i to dość szybko patrząc na konstrukcję
 

tomud

New member
@ossamabl

Na poczatek najlepiej wykonac wedlug sprawdzonego projektu wtedy unikasz wszelkich problemow z pomiarami itd.

kilka linkow do boardow dotyczacych DIYAudio zostalo tutaj podanych.
Tak samo mozna cos zrobic z tej stronki: Zaph|Audio
 

tomud

New member
No mozna i takie :) o wygladnie nie mowie bo kawal dobrej roboty, ja takich zdolnosci nie mam :roll:, ani warunkow do wiekszych prac stolarskich. Natomiast sam projekt jest na niedrogich glosnikach STX oraz fabrycznych zwrotnicach. Wiec dobry dla treningu dobry bo w razie klapy nie straci sie za wiele kasy :) Jednak na poczatek mimo wszystko polecal bym bardziej jakis projekt 2way...

Jak natomiast ktos czuje sie na silach to moze zabrac sie tez za bardziej ambitne projekty, a jest ich sporo w sieci...
 

pkomp

New member
Na początek zdecydowanie dwudrożne bo prostsze - jak ktoś czuje sie na siłach to można wszystko samemu wyliczyć :) kilka dni trzeba spędzić na zapoznaniu sie z tematem i obliczeniach ale efekt może być bardzo przyjemny :)

Oczywiście tak zwany dryg trzeba mieć bo bez tego to rzeźba w kale
 

Adrian85

New member
Bez reklam
Plus oczywiście w gotowych projektach wraz z obudową,tylko montaż.

Pytanie tylko czy są to dobre projekty???
Ceny jak widać nie odstraszają :)
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Rozwiązanie zagadki:

0583d7e2abfa19c2.jpg


a wyrównuje fazę z takiej membrany i to od wklęsłej trony:

a9babb6e22f99741.jpg
 
Ostatnia edycja:

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
W miarę liniowe pasmo przenoszenie przy tej średnicy to do 10kHz, w domówkach ograniczony zwrotnicą do 8kHz. Ciekawostką jest SPL wynoszący prawie 130dB w domowych specjalnie ograniczany co przekłada się na duże zmniejszenie zniekształceń przy normalnym poziomie głośności.

Testowano różne materiały aluminium, beryl, tytan, magnez, sprawdzaliśmy, który lżejszy puszczając je swobodnie na ziemię, berylowa kopułka spadała 2 razy wolniej od aluminiowej, przy pomiarach samych głośników tez beryl był najlepszy, tylko jego pochodne są silnie trujące, a sam materiał drogi. W droższych konstrukcjach jest beryl, a w tańszych co nie oznacza tanich tytan.

p1080332n.jpg
 
Do góry