Kolumny do Onkyo TX-NR609

mors111

Active member
Bez reklam
nie słuchałem tych kolumn ( kiedyś poskładałem kilka kolumn na bazie głośników Tonsila ) , ale uważaj aby ich nie "przekręcić" tym Oknyo 609 ( ma sporo mocy ) bo kolumny budowane są na głośnikach basowych o mocy tylko 50W , a na kolumnie piszą , że ma 100W .
to spokojnie wystarczy aby nagłośnić pokój , ale na imprezach może kusić o głośniejsze podkręcenie sprzętu i wtedy warto w amplitunerze ustawić maksymalny poziom głośności ( ja u mnie ustawiłem na +82db , a tu moje kolumny grają już na skraju swoich możliwości )

te Tonsile nie mają też podwójnych zacisków głośnikowych więc bi-amping odpada , ale to nie oznacza że są złe

ważne że Tobie pasuje dźwięk, pewnie nie docenianych kolumn
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

mors111

Active member
Bez reklam
i tak takimi kolumnami robią klientów w balona

koszt przetworników w tych Tonsilach to zapewne ok 300zł ( 2x wysokotonowce po 70zł + 2x basiki po 80zł ) + zwrotnice 2x50zł + elementy wykończeniowe - BR + zaciski głośnikowe ( kolejne 50zł ) no i obudowa , ale zrobiona samemu powinna kosztować max 2x300zł czyli 1.000zł

drugie tyle zarabiają pośrednicy ( po części też fabryka ) bo budując je samemu więcej byśmy nie wydali
 

kulasekp

New member
nie słuchałem tych kolumn ( kiedyś poskładałem kilka kolumn na bazie głośników Tonsila ) , ale uważaj aby ich nie "przekręcić" tym Oknyo 609 ( ma sporo mocy ) bo kolumny budowane są na głośnikach basowych o mocy tylko 50W , a na kolumnie piszą , że ma 100W .
to spokojnie wystarczy aby nagłośnić pokój , ale na imprezach może kusić o głośniejsze podkręcenie sprzętu i wtedy warto w amplitunerze ustawić maksymalny poziom głośności ( ja u mnie ustawiłem na +82db , a tu moje kolumny grają już na skraju swoich możliwości )

te Tonsile nie mają też podwójnych zacisków głośnikowych więc bi-amping odpada , ale to nie oznacza że są złe

ważne że Tobie pasuje dźwięk, pewnie nie docenianych kolumn

O widzisz, z tego wszystkiego zapomniałem o mocy... A to mnie trochę zmartwiło. Byłbyś (+/-) w stanie określić gdzie leży nieprzekraczalna granica? Generalnie +55db to i tak dla mnie było głośno. 60db na imprezę jest wystarczające z zapasem - sąsiedzi dadzą o sobie znać znacznie wcześniej :). No i czy w dłuższej perspektywie może mieć to jakiś wpływ na żywotność głośników?

Co do kosztów produkcji takiej kolumny - to chyba sie tyczy wszystkich dostępnych na rynku, nie tylko Tonsilu, hmm? Właściwie to można by to rozciągnąć na wszelkie produkty. Tanio zrobić, drogo sprzedać - ogólnoświatowa idea :). Czy może mamy tutaj do czynienia z jakimś "wybitnym" podejściem marketingowców z Tonsilu?

Swoja drogą przewertowalem dzisiaj sieć pod kątem wspomnianych kolumn. Uderzył mnie ogrom (tak, to chyba dobre słowo) krytyki pod adresem Tonsilu. Nieporównywalne z żadną inną firmą. Zastanawiające skąd się to bierze. Nie chcę rozpoczynać tutaj niepotrzebnej dyskusji - możemy to uznać za pytanie retoryczne :). Ot, po prostu zastanawiające...
 

mors111

Active member
Bez reklam
60db u mnie też już jest bardzo głośno , ale na imprezach to i 70db się zdarzy

przy takim odsłuchu nic kolumnom się nie stanie , ale 100W to trochę za mało dla amplitunera który potrafi oddać ponad 180W dla kolumn i impedancji 4ohm i większych zniekształceniach > 1%

Onkyo TX-NR609 A/V Receiver HT Labs Measures | Home Theater

sam też cenię sobie niektóre konstrukcje Tonsila ( Siesta , starsze Bolero 200 ... ) ale takie czasy że dziś są za drogie jak na polskie kolumny
 

kulasekp

New member
No cóż, to trzeba będzie oddać sprzęt. Zakup będzie na długie lata, kiedyś mogłoby się to odbić czkawką.

Może jeszcze zerknę w tej półce cenowej na Monitor Audio M6.
Ewentualnie pozostaje obecny dla mnie numer 2: Heco Victa
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Teraz to już MR6. Posłuchaj jeszcze Studio 190, finezyjne nie są więc dla osób lubiących dobitniejsze brzmienie.
 
Do góry