Kolumny do Onkyo TX-NR609

kulasekp

New member
Hej,
mógłbym prosić o pomoc w nominacji kolumn do odsłuchu?

Pokój: ~14m2
Do: Film/Muzyka - 70%/30%
Budżet: do 3 tys (jeśli 5.0) lub 2 tys (jeśli stereo)
Amplituner: jak w tytule

Kolumny, które znalazły się na liście do tej pory to:
  • Heco Victa 500 (lub 700)
  • Magnat Supreme 800 (lub 1000)
  • Dali Concept 6 (to już "troszkę" z innej półki)

Kolumny będą stały dość blisko ściany (nie dalej niż 30 cm), więc pewnie lepiej by było, aby miały BR z przodu. Chociaż tutaj spotkałem się z różnymi opiniami: jedne, że 50cm to minimum, inne że 20-30cm będzie ok (stąd Heco i Magnat na liście). Im więcej czytam tym bardziej głupieje...

Kilka dni wcześniej na liście były jeszcze:
  • QQ 5000 - odpadły, bo podobno za słabe
  • KEF C7 - "nie pasują do Onkyo, bo ścinają górę"

Dodatkowo, czy ktoś ma doświadczenie z kolumnami: "Pylon Audio Pearl"?

Ewentualnie wszelkie inne propozycje i uwagi wielce mile widziane :).
Dzięki!
 

jaco.37

Member
Bez reklam
Do boglera i bonku5 czy wy te kolumny odsłuchiwaliście czy tylko powielacie opinie zasłyszane na forum?
Czy wie ktoś czy te kolumny/Oli/ można odsłuchać gdzieś w Łodzi?
Ja też poszukuję kolumn do 609 i byłem na odsłuchu KLIPSCH F10 ,niby wszystko ok. tylko trochę mało basu jak dla mnie.Może w F20 by go było więcej ale oczywiście nie mieli ich żeby posłuchać. Myślę jeszcze nad MAGNATAMI 555 cały komplet 5.0 można kupić już poniżej 2500.Słuchał może ktoś tych KLIPSCH F20 lub tych MAGNATÓW 555 ?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Do boglera i bonku5 czy wy te kolumny odsłuchiwaliście czy tylko powielacie opinie zasłyszane na forum?
Czy wie ktoś czy te kolumny/Oli/ można odsłuchać gdzieś w Łodzi?
Ja też poszukuję kolumn do 609 i byłem na odsłuchu KLIPSCH F10 ,niby wszystko ok. tylko trochę mało basu jak dla mnie.Może w F20 by go było więcej ale oczywiście nie mieli ich żeby posłuchać. Myślę jeszcze nad MAGNATAMI 555 cały komplet 5.0 można kupić już poniżej 2500.Słuchał może ktoś tych KLIPSCH F20 lub tych MAGNATÓW 555 ?

Ja też teraz jestem na czasie zmiany kolumn. Roth mają na Rzgowskiej 14 - Digital +. Co do kolegi zakładającego wątek to z tego co wyczytałem i z opini kolegów do naszych pokoi - 14-15 mkw- |to Roth Oli 30, bo 40 to tak od 20 mkw wzwyż, ale sam jestem ciekaw jak by się sprawowały 40 na takim metrażu. MA są z tym lepsze że można zatykać otwory BR bez utraty jakości basu, więc nawet MR6 jakoś by w takich pomieszczeniach zagrały. W sumie to pisałem do dystrybutora Roth - firma "Rafko" co by polecili na 15 mkw i odpisali: cyt. "Tak na dobrą sprawę to nie jest kwestia kolumn, ale akustyki tego pomieszczenia. Ale relatywnie rzecz biorąc, powiedziałbym tak: jeśli ma być to do muzyki elektro gdzie liczy się dużo basu to wybrałbym 40, jesli ma być to rok, pop, jazz lub inna... wydaje mi się że 30 wystarczą." Natomiast jak napisałem do firmy "Trans Audio" o opinię to cyt. "Do pomieszczenia 15m to Oli 30, Oli 40 nie będą miały gdzie się rozwinąć". Więc tak na prawdę należałoby odsłuchać jednych i drugich w domu. Moje typy to Roth Oli 30/40, MA MR6, Klipsch RF 52.
 

don111

Banned
Odsłuchaj Oli Roth 40, a się zdziwisz :)
nieskromnie powiem że to chyba od tego mojego krótkiego testu na tym forum, taka burza się rozpętała, gdzie stwierdziłem wprost że to tak mniej więcej poziom droższych kolumn (padło na BX6 które porównywałem łeb w łeb) :razz:
oczywiście dźwiękowo, bo jeśli chodzi o wykonanie to może nie do końca, ale też nie można oczekiwać jakichś rewelacji w stylu ładnego forniru itd za takie pieniądze
generalnie można się zdziwić odsłuchując wiele "egzotycznych" kolumn, te mniej znane marki aby konkurować muszą to robić zachęcając ceną, gdy je ktoś "odkryje" to już nie są tak egzotyczne i tak jest już chyba w tym przypadku :)
 

jaco.37

Member
Bez reklam
Dzięki krzysiek1980 , pojadę na Rzgowską i zobaczę wreszcie te Oli ,a może coś innego dobiorę.
 

jaco.37

Member
Bez reklam
No i byłem posłuchać te Oli 40 ,i jestem pozytywnie zaskoczony.W zasadzie to bym je kupił ale nie mogłem je porównać z Magnatami 555 lub 655.Magnaty 655 mieli już spakowane i czekały na klienta.Co za pech.Sprzedawca twierdził że Magnaty grają więcej górą.A to dziwne ,bo gdzieś tam czytałem że w tych Magnatach jest góra trochę wycofana.A może ktoś miał okazje posłuchać tych Magnatów, i chcę się podzielić swoją opinią.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Tam na Rzgowskiej byłeś? Nie wiesz czy mieli też Oli 30? A jak cena tych 40 tek w ich sklepie? Z tego co piszą koledzy to Oli właśnie ładnie grają też górą, jest bardzo detaliczna. Opisz trochę brzmienie tych kolumn. Tylko te słuchałeś czy porównywałeś z innymi?
 

jaco.37

Member
Bez reklam
Byłem na Rzgowskiej.Oli 30 nie widziałem i się o nie nie pytałem.Za Oli 40 wołają 2200.Akurat w sklepie grały Oli 40.Najbardziej w tych Oli podobały mi się właśnie wysokie tony,były takie czyste i szczegółowe w porównaniu do Jamo608 wręcz aksamitne.Średnie tony nie wybijały się na pierwszy plan ale jak dla mnie było ich w sam raz.Jeśli chodzi o bas to nie było go tyle co w Jamo, ale był to bas o innej kulturze,był szybki odczuwalny i ładnie się komponował z resztą pasma,w sumie mi się podobał.W Jamo trochę dudnił i był wolniejszy ,ale miał większą masę.Warunki do odsłuchu trochę spartańskie ale nie ma co wybrzydzać.Gdzie indziej żeby mogli podłączyć na kilka minut kolumny każą się umawiać.Najbardziej żałuję że nie mogłem je właśnie porównać z Magnatami.Na Traugutta mieli tylko Oli 4
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
A jak Twoim zdaniem sprawdziłyby się na moim - 15 mkw metrażu, nie za duże? Wielu poleca Oli 30, a ty piszesz że bas jest mniejszy niż w Jamo ale bardziej kontrolowany, a na takim mi najbardziej zależy. Właśnie Jamo mają taki rozciągnięty, lekko mułowaty bas. Dużą tą salę odsłuchową mają?
 

jaco.37

Member
Bez reklam
"Sala odsłuchowa" to za dużo powiedziane , to po prostu pomieszczenie z kolumnami i innym sprzętem na półkach nie większe niż 20m2.Te Oli wręcz miążdżą te Jamo jakością dźwięku.Naprawdę jak masz blisko ,to wpadnij tam posłuchać.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

kulasekp

New member
Na Rzgowskiej nie mają Oli 30 na sklepie, są tylko 40. 40 brzmiały dla mnie bardzo fajnie - dokładnie tak jak opisał kolega Jaco.
Jeśli chodzi o Magnaty - byłem na odsłuchu Monitor Supreme 1000 i (w moim języku :)) dźwięk był jakiś taki "przytłumiony". Zakładam, że to jest ta "wycofana góra". Nie podobało mi się generalnie.
Drugim odsłuchiwanym zestawem był Heco Victa 500 - to już brzmiało znacznie ciekawiej - dla mnie w podobnym stylu jak Oli, wyłapywałem znacznie więcej szczegółów niż w Magnatach. Na pewno w Oli bas był bardziej odczuwalny.
Oba zestawy były podłaczone do Onkyo 609.

Słuchałem również Dali Concept 6 - ok, ale Oli 40 wygrywają. W Dali dźwięk był płaski, ciężko mi tam było wyczuć jakąś przestrzeń. Wszędzie równo, ale nie porywało.
A później podłączyli nam... Tonsil Pulse. I chyba znalazłem swój zestaw :). Niesamowicie ciepłe brzmienie, przestrzeń, basu mniej niż w Oli - jest szybki i kontrolowany, i nie góruje nad innymi dźwiękami. Dla mnie idealnie.
Od wczoraj stoją u mnie - do wtorku testuję jak się sprawują w docelowym pokoju. Jak narazie duże prawdopodobieństwo, że zostaną.

Nie zakładałem, że padnie na Tonsile. Jedyny zestaw, na który wcześniej patrzyłem to Maestro II, ale trochę odstraszyły mnie opinie o awaryjności. Ale po tym jak grają Pulse... jestem w stanie dać im szanse :).

Opinie, uwagi?

P.S.
Trochę off-topowo: mimo, że Tonsile wziąłem z innego sklepu to muszę polecić sklepik ze Rzgowskiej. Chyba jedyne miejsce, w którym nie odniosłem wrażenia, że próbują mi wcisnąć akurat tego co mają na stanie. Rozmowa była najbardziej konkretna, dowiedziałem się najwięcej rzeczy (zaznaczam, że jestem kompletnym laikiem w temacie).
 
Ostatnia edycja:
Do góry