Kolumny 4ohm i 8ohm

jumper.as

New member
Witam wszystkich forumowiczów. Potrzebuję pomocy od doświadczonych użytkowników, ale zacznę od sprzętu jaki posiadam;
- amplituner: Pioneer vsx527
- kolumny przednie: SA Aura 50 System Audio Aura 50 opinie cena kolumny w Fusic
- kolumny tylne: SA Comet SA comet introduktion - kompakth
- sub: Velodyne Impact 10
- centralny kupię za miesiąc.
Zamierzam zmienić amplituner na coś zdecydowanie lepszego ale jeszcze nie wiem na co, proszę o jakieś podpowiedzi - kwota do 4 000 zł
2 pytanie, kolumny przednie mają impedancję 4 ohm a tylne 8. Czy stanowi to jakiś problem dla amplitunera ?
3 pytanie, kolumn tylnych jeszcze nie podpiąłem bo jeszcze nie kupiłem kabla ponieważ nie wiem czy zwykły ofc 2,5 mm wystarczy i jakiej marki kupić, żeby być pewnym że to jest miedź a nie coś miedziopodobne.
Pozdrawiam jumper.as
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Dokladnie tak jak kolega pisze , nie pamietam czy tautaj czy na innym forum ale problem z niektorymi kolumnami 4 omowymi maja nizszej klasy denony i to nie raz o tym czytalem. Onkyo amplitunery niskie serie i wyzsze nie maja zadnego z tym problemu. Sprawdzone :)
 

jumper.as

New member
Tylko onkyo sobie poradzi z kolumnami 4 omowymi czy może jakieś inne marki? Zależy mi na dobrym stereo a na dodatkowy wzmacniacz nie mogę sobie pozwolić. I jakich kabli użyć na tył?
 

werf

Active member
Bez reklam
Yamaha Pioneer Onkyo Nad Arcam CA Rotel

szukasz AV do 4 tyś czy może trochę na +?

kable na tył 3 zł za mb da sobie rade
 

Niedziu82

New member
Mam OnkyoTX-NR809 i do stereo nie polecam. Końcowy efekt w stereo to taki, że dopiero wzmacniacz załatwił całą sprawę. A co do 4-8ohm to Onkyo sobie spokojnie poradzi.W ustawieniach AV jest wybór impedancji 4 i 6 ohm, gdzie 6ohm oznacza 6 ohm i więcej. :)
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Tak zapytam który HK ma 4Ohm ?

Uważasz ,że musi pisać 4 ohmy ? .Harman ma ponad wymiarowe transformatory z dużą rezerwą prądową ,więc możesz być pewny że przy współpracy z takimi kolumnami "nie dostanie zawału"

Impedancja nigdy nie ma stałej wartości -waha się w pewnych granicach ,np. przy 4 ohmach minimum może wynosić 2,9ohma producenci sprzętu o tym wiedzą i tak projektują układy zasilania że poradzą sobie z taką impedancją ,która przy małych wartościach wymusza na wzmacniaczu "większą pracę" .Uznani producenci kolumn tak produkują swoje zestawy aby charakterystyka częstotliwościowa była w miarę równa - w zdecydowanej większości przypadków wartość deklarowanej impedancji nie pokrywa się z tą rzeczywistą - jest zawyżana .....chociaż znam nieliczne przypadki gdzie jest odwrotnie
 

werf

Active member
Bez reklam
W cale tak nie uważam wiem że stare HK 660/760 miały spory zapas fakt ale jak pograł taki troszkę z 4 omówkami mało farba z obudowy mu niezpłyneła uważasz że to dobre dla elektroniki która cały czas się przegrzewa ponad miarę ?

Na pewno jak by dawał spokojnie rade bez żadnych konsekwencji ktoś w HK nie zapomniał by o tym wspomnieć
 

jumper.as

New member
Yamaha Pioneer Onkyo Nad Arcam CA Rotel

szukasz AV do 4 tyś czy może trochę na +?

kable na tył 3 zł za mb da sobie rade
Jeżeli okazało by się że dołożę kilka złotówek więcej a efekt będzie lepszy to jestem gotów dołożyć trochę pieniędzy. I bardzo proszę o konkretne modele, bo zamierzam zawęzić poszukiwania i udać na odsłuch. Co do kabelków na tył to 2.5 mm będą optymalne ?
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
werf - nie ma takiego urządzenia które by miało sprawność 100% część energii zamienia się w ciepło nawet w przypadku kolumn tak jest - i to nawet gdyby impedancja wynosiła 0 ohm
Cała elektronika się nie grzeje tranzystory ze stopnia końcowego mocy są umocowane do radiatorów które wyciągają ciepło ,w obudowie znajdują się otwory wentylacyjne jeżeli zapewni się odpowiedni obieg powietrza będzie OK
Oczywiście może się zdarzyć że jakieś urządzenie nie wytrzyma niskiej impedancji szczególnie przy dużym poziomie głośności ,ale to już musi być naprawdę cherlawy klocek,albo kolumny są wyjątkowo trudne do wysterowania są to raczej rzadkie wypadki
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Ale sie zdarzaja i to nie pojedyncze przypadki, wiec na pewno warto zasiegnac jezyka od ludzi ktorzy maja dany amplituner i kolumny 4 omowe bo w ciemno kupowanie moze sie okazac ze jedno z dwojga pozniej trzeba sprzedawac...
 

werf

Active member
Bez reklam
werf - nie ma takiego urządzenia które by miało sprawność 100% część energii zamienia się w ciepło nawet w przypadku kolumn tak jest - i to nawet gdyby impedancja wynosiła 0 ohm
Cała elektronika się nie grzeje tranzystory ze stopnia końcowego mocy są umocowane do radiatorów które wyciągają ciepło ,w obudowie znajdują się otwory wentylacyjne jeżeli zapewni się odpowiedni obieg powietrza będzie OK
Oczywiście może się zdarzyć że jakieś urządzenie nie wytrzyma niskiej impedancji szczególnie przy dużym poziomie głośności ,ale to już musi być naprawdę cherlawy klocek,albo kolumny są wyjątkowo trudne do wysterowania są to raczej rzadkie wypadki

Pewnie grzeje się

Tak się składa że Marantza SR7007 który nie jest jakiś tam zbyt cherlawym sprzętem na teście z małymi Focusami 160 4ohm na frontach reszta głośników RX6 RX-C RX-FX doprowadziłem do zadziałania zabezpieczenia tak z ciekawości w sumie nic w tym dziwnego max 6Ohm zadziałał prawidłowo

Natomiast mam teraz LX86 w takim zestawieniu głośników przy dość dużej głośności nic takiego się niezdażyło przypadek ?
 
Ostatnia edycja:

werf

Active member
Bez reklam
A więc jak z tymi kabelkami panowie? Znalazłem coś takiego Kabel głośnikowy 2x 2,5mm2 czysta miedź - Warszawa (3556107274) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. oraz Alphard Da Vinci 2x1,5 mm Kabel Glosnikowy SL-7 FV (3551497173) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. które wybrac z powyższych, zaznaczam że jeden ma grubośc 2.5 mm a drugi 1.5mm

Kup który kolwiek różnicy nie usłyszysz

Co do AV idź posłuchaj wypożycz do domu jak się uda
Chcesz mieć fajny dźwięk wielokanałowy i jako takie stereo plus dużo funkcji multi które działają a nie miały by działać ale... zerknij na Yamahe 2020 może gdzieś jeszcze są
Chcesz mieć fajne stereo posłuchaj anglików
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Pewnie grzeje się

Tak się składa że Marantza SR7007 który nie jest jakiś tam zbyt cherlawym sprzętem na teście z małymi Focusami 160 4ohm na frontach reszta głośników RX6 RX-C RX-FX doprowadziłem do zadziałania zabezpieczenia tak z ciekawości w sumie nic w tym dziwnego max 6Ohm zadziałał prawidłowo

Natomiast mam teraz LX86 w takim zestawieniu głośników przy dość dużej głośności nic takiego się niezdażyło przypadek ?

Pradowo mysle ze pioneer jest lepszy niz marantz...
 
Do góry