Koda, Denon czy Yamaha ?

Lumperator

New member
Na samym początku rzecz najważniejsza -
mój pokój 18m2

Od dłuższego czasu rozważam zakup nagłosnienia do kina domowego. W typowo klasycznym nastawieniu (40 kino / 60 stereo) potrzebuję sprzętu, który prócz dobrej przestrzeni kinowej, zagra przyjemnie w stereo. Cudów nie oczekuję, bo na sam amplituner nie mogę wydać więcej niż 1200-1400 zł. W tym przedziale cenowym jest trochę sprzętu i dlatego chciałbym się o nich trochę dowiedzieć (pomijając już suche dane, które znam).

Ciężki dylemat krąży wokół amplitunera, który napędzić ma zestaw kolumn KODA AV702 + Subwoofer Koda SW1000. Oto ich lista:

1. Koda AV-505 .......... 6x100W 8ohm, ~16KG ......... 1050 zł
http://allegro.pl/show_item.php?item=67088461

2. Koda AV-600 .......... 7x150W (!!) 8ohm, ~16KG .... 1200 zł
http://allegro.pl/show_item.php?item=67639445

3. Denon AVR 1706
.... 7x75W 8ohm, ~11KG ............ 1100 zł
http://allegro.pl/show_item.php?item=67201669

4. Denon AVR 1906 .... 7x85W 8ohm, ~11KG ............ 1300 zł
http://allegro.pl/show_item.php?item=66308803

5. Yamaha RX-V 557 .. 6x90W 8ohm(?), ~??KG ......... 1160 zł
http://allegro.pl/show_item.php?item=67091632

6. Yamaha RX-V630RDS używana do 1500 zł
O ile dałbym rade znaleść coś takiego. Z tego co wiem, dobra rzecz.

_______________

Kodę słyszałem, w KD grała pięknie. Miałem do czynienia z modelem AV-505 podłączony do zestawu kolumn Kody AV702. odłuchu dokonałem bezposrednio u dystrybutora - w firmie Polpak.

Pozostałe sprzęty nie sa mi znane. na marginesie tylko wspomnę, że słyszałem Yamahę 457 na Eltaxach. W porównaniu do Kody - TRAGEDIA. Pewnie ampli spoko, ale te kolumny beznadziejnie sztywne. Dźwięk wysuszony, po prostu gorzej wpadał w ucho.

Teraz kilka moich komentarzy odnośnie sprzętów, które przedstawiłem powyżej (zgodnie z kolejnością):

1. Dźwięk w Kodzie AV505 podobał mi się, ale wyraxnie lepiej brzmiał w trybie 5.1. Własnie ten amplituner stawiam jako punkt odniesienia do reszty. Podejrzewam, że Denon będzie się spisywać lepiej. Nie wiem czy tak jest, stąd też moja prośba o sugestie w tej sprawie.

2. Koda AV-600 jest droższa o 200 zł, ale posiada 7 końcówek o potwornej mocy 150W/8ohm na każdą z nich. Myślę, że na mój pokój taka moc nie jest mi potrzebna :wink:

3. Denon AVR-1706 jest często wybieranym amplitunerem. Mocno się nad nim zastanawiam. Jest tani, posiada (tak mi się wydaje) wystarczającą moc, zrównowazony w KD i Stereo. Ale jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić, że ceniony przez wiele osób TANI Denon zagra znacznie ładniej od Kody AV505 W TEJ SAMEJ CENIE !
Mało tego, 1706 ma 7 końcówek mocy, a Koda 6. Jedni mówią, że Koda będzie grać cienko w stereo, a inni chwalą te ample za porządne wykonanie. Czy ten Denon faktycznie jest lepszym wyborem dla kogoś kto ogląda sporo filmów, a jeszcze więcej słucha muzyki ?

4. Mocniejszy AVR-1906... tylko mocniejszy ? Porównując dane techniczne modelu 1706 i 1906 nie zauwazyłem znacznych różnic.
Różnica 200 zł to dla mnie nie byle co.

5. O Yamaszkach mówi się, że niosą ze sobą lekkość dźwięków. Są też napakowane bajerami DSP i innymi pierdółkami. Ważne, żeby to grało ładnie. Tylko wolałbym, aby tego basu było trochę. Yamahe biorę pod uwagę, ale z zebranych do tej pory informacji stawiam za Denonem 1706 (a tym bardziej za modelem 1906).

6. Korci mnie też zakup gdzies na allegro modelu RX-V630RDS, Podobno świetny sprzęt. Jesli rożnica jest porażajaca względem wyżej wymienionych (ciekawe jak z cenami), spróbowałbym dowalić trochę kasy i szarpnąć się na to. Jednak mówię o tym na marginesie... że tak powiem - "a może się uda"

_____________

W tej wojnie przemyśleń coraz bardziej kieruję się w stronę Denona. Chcę, aby dźwięk był ciepły (ale nie przesadnie), dynamiczny, wyraźny w górnych partiach, dosadny na dole i przede wszystkim żywy pośrodku. Interesuje mnie dobre brzmienie w stereo. Nie chcę łomotu i przepychu długich fal. Nie żebym gardził basem, nawet lubię trochę przywalić (sąsiadom? :twisted: ). Ma to jednak grać mozliwie neutralnie, czysto, wyraźnie. Gdybym miał tylko oglądac filmy i czasem puścić jakąś muzykę, to bez gadania wziąłbym Kodę AV-505. Niestety bolesny deficyt w portfelu zmusza mnie do kompromisu - dobre KD i nienaganne Stereo.

Słucham muzyki praktycznie każdej, ale z dużą przewagą na pop & rock (Mylene Farmer, Zucchero, Pink Floyd). Czasem lubię posłuchać czegoś mocniejszego (Deep Puprle, DIO, AC/DC), czasem lżejszego (Vangelis, Enya). Nie mogę tego dokładnie sprecyzować. Jeśli coś da sie słuchać, to słucham (dla przykładu: mandaryny słuchać się nie da :cry: )


Bardzo prosiłbym o opinie. Denon czy Koda ? A może Yamaha ?
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
podłączenie DVD do LCD grundig VISION (komponent/scart)

Witam.

Na pirwszy ognień poszła Koda. Po moich przygodach z Kodą nie polecę niestety nikomu tej marki miałem styczność z kilkoma różnymi "sprzętami" tego producenta i jakość wykonania jest wg mnie niezadowalająca, jeżeli chodzi o brzmienie to wyższe modele dają dobrą podstawę lecz osobiście nie lubię.

Denon - także wg mnie jest to udana seria tego producenta, z moich odczuć wynika, że w porównaniu z teraźniejszą serią yamahy jest on lepszym wyborem, ze względu na pełnię dźwięku. Yamaha tak jak to opisałeś gra lekko a wg mnie zbyt lekko. W Denonie nie brakuje mi tak mocno środka jak właśnie w "jamaszkach". Te brzmienie tyczy się jednak nowych serii Yamahy, bo opisywana przez Ciebie 630 to wg mnie całkiem inna bajka i jeżeli uda Ci się zdobyć ten klocek to powinieneś być zadowolony.

Zwróciłbym jednak Twoją uwagę na firmy Onkyo i Harman/Kardon, o ile Onkyo może być zbyt "basowym"rozwiązaniem o tyle H/K to może być to!

Weź pod uwagę model AVR 130 KLIK moim zdaniem jest godnym konkurentem dla Denon'a, gdybyś to połączył z TYM zestawem kolumn JBL'a wg mnie efekt będzie lepszy nawet od yamaha+koda. W takim zestawie podoba mi się głębokość basu, pełny środek i wysokie tony, które np przy dobrze nagranej płycie pokazują nawet drobne niuanse jak przesuwane palce po strunach można spokojnie wyłapać. Oczywiście wybór należy do Ciebie :)

Owocnych łowów :D

P.S. Przy małym pomieszczeniu, to nie wiem czy nie lepiej będzie bez woofera? (a lepsze fronty?)
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Jeżeli lubisz bawic sie dsp to yamaha jest najwszechstronniejsza.
Denon lepszy srodek od konkurencji. Harman bardzo dynamiczny i najlepiej zagra w stereo, choc sa i lepsze np Cambridgeaudio 540R normalnie 2999 w tej chwili w promocji 2000 nie zagra tak nic w cenie nawet 4000-5000 w stereo.
 

Lumperator

New member
Cóż H/K jest poza moim zasięgiem budżetowym. Gdybym myslał o tej marce, nie myslałbym o portfelu. Niestety otaczająca mnie rzeczywistość wyklucza zakup sprzętu tej klasy.

Denon 1706 najbardziej mnie przekunuje na chwilę obecną. Zastanawiam się tylko czy opłaca się dorzucić dodatkowe 200 zł do modelu 1906. Dla mnie różnica w cenie oznacza zakup lepszych kabli. No chyba, że lepsze brzmienie 1906 jest dostrzegalne. 7x75W w modelu 1706 na pokój 18m2 to chyba wystarczająca moc (pomijając już że denon tej mocy nie osiągnie nigdy :wink: ).

Ciągle korcą mnie głośniki Kody. Dobre opinie w prasie i ludzi na różnych forach wskazują, że głośniki AV-702 są zupełnie OK. Po odsłuchu również nie mam do nich zastrzeżeń. Nie mogę wydać więcej niż planuję. Tak cieżko okrojony budżet wprost wymusza na mnie wycieczkę do Polpaku (ew. allegro). Teraz zastanawiam się jak Denon współpracowałby z głośnikami Kody. Ciągle mam na myśli zestaw A-702 z wooferem SW-1000. A właśnie... odnośnie subwoofera. Podobno SW-100B jest dynamiczniejszy. Moze na niego padnie wybór. 18m2 to niewiele, ale w opinii wielu osób dominuje stwierdzenie, iż praca kina domowego bez subwoofera (nawet w takim pokoju) jest niepełna.

Co do tej Yamahy 630RDS... to by było dobre :))))

I jeszcze pytanko do blackninja - gdzie widziałeś w promocji tego Cambridge'a 540R ?
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Jeżeli możesz to podaj kwotę jaką dysponujesz, może uda się i h/k dostać.

Co do kina bez woofera to coś w tym jest bo zakres basu będzie większy. Słuchałeś JBL Balboa ?
 

Lumperator

New member
Na całość nie moge wydać więcej niż 3800 zł. Wpierw będę kupować amplituner. Za jakiś miesiąc (najwyżej 2) zakupię zestaw głośników. Nie mogę tego zrobić naraz. Kasa mi na to nie pozwala.

Połączenie Denon 1706 z głośnikami Balboa to już całkowita ostateczność kasowa.

Denon na allegro za 1050 zł
JBL balboa na allegro za 2800 zł
http://allegro.pl/show_item.php?item=66125213

H/K pozostaje w sferze marzeń.
 

Lumperator

New member
O w ... te ceny są powalające O_O

Nie no... teraz to zupełnie inna gadka 8)
Czy AVR-130 to dobry sprzęcik. Pytam bo nie znam, a wiem tylko tyle, że to najtańszy H/K. Czy najniższa pólka u H/K zawieszona jest mimo wszytsko wyżej niż reklamowane w różnych ulotkach Denony i Yamahy ? Bardzo istotną dla mnie rzeczą jest w pełni oderwany od kolumn dźwięk przestrzenny i w miare dobre brzmienie w stereo (zrównoważone na całym paśmie, stosunkowo ciepłe).

No Panowie, to mi się czaczyna podobać :)
 

Lumperator

New member
Odsłuch wskazany niezależnie do ceny, marki i modelu. Tuż przed zakupem chętnie posłuchałbym ze 20-30 minut, żeby się z tym oswoić. Wprawdzie Denon ma 7 końcówek, a H/K tylko 5, to i tak sądzę, że ładowanie dodatkowych kanałów w moim pokoju mija się z celem. Narazie przoduje H/K. Tuż za nim Denon 1706.

Teraz sprawa samych głośników. Jak się ogólnie zachowuje JBL balboa ? Czy wybierając lepsza markę (względem Kody), nie przepłacę ? (chociaż widzę, że nie :) ) ? Czy połaczenie H/K 130 + JBL Balboa da wyraźnie lepsze doznania w KD i zagra ładnie w stereo ?

hehe... a o Karate wielokrotnie myslałem :) Tyle, że mnie bardziej przekonuje walka na bezwładność w Aikido ^^
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
jaki tv , 10tys, 4-5 m.

Według mnie 7 kanałów w mniejszym pokoju to tez przesada.
Po pierwsze balboa jak zauważyłes kosztuja normalnie 3099 i masz teraz super cenę, osobiście myślę że są lepiej wykonane od Kody i lepiej zagrają w stereo .
Przeczytaj co mi napisał nabywca po tym jak je wczoraj odebrał:

" co tu duzo gadac, to jest naprawde TO!
Wczoraj podlaczylem tylko fronty, ale naprawde
w porownaniu z moimi JAMO Studio - powalają!

Piękna barwa, precyzyjny, detaliczny dźwięk,
bas może nie oszalamiajacy, ale bardzo zrównoważony;
zresztą od czego subwoofer.

Słuchałem RUSHU, którego jestem wielbicielem od lat
i powiem, ze te glosniki byly chyba projektowane
pod tę muzykę. Jestem przekonany, ze slysze teraz
takie szczegóły, których wcześniej nie było.
To nie są głośniki pod ostre, gęstę, rockowe granie,
ale pod przestrzenną, bogatą muzykę, taką jak lubię.

Bardzo estetyczny wygląd, jakość wykonania
i design dopełniają całości.
Jestem naprawdę zadowolony! "
 

Lumperator

New member
Gdzie w Polsce zobaczymy HDTV (lista sklepów)

Interesujaca opinia.

Tylko niepokoi mnie trochę ta "słabość" basu. O ile w stereo powinien być zrównowazony z resztą pasma, tak już w KD w momentach które tego wymagają powinien zdrowo przywalić. Balboa prezentuje się okazale, ogólnie pozytywne mam nastawienie do tego zestawu.

Również lubię muzykę dobrze ułożoną na szerokiej przestrzeni. Chyba dlatego częściej wkładam CD z Sarah Brightman niż Black Album Metallici.

W chwili obecnej sprawa wygląda tak, że balboa w podanej przez ciebie cenie kosztuje tyle ile zestaw Kody KF225 + SW-1000 (sprzedawca powiedział mi, że KF225 grają sporo ładniej od AV-702... tyle, że nie mieli ich tego dnia na stanie). Doceniam markę JBL, ale mam nadzieję, że Balboa nie zagra gorzej od KF225 czy AV-702.
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
O bas ja bym się nie bał, to co potrafi H/K jest naprawdę godne naśladowania, ja również słucham najróżniejszej muzyki i harman spokojnie radzi sobie przy rocku, jak i hip hopie gdzie przecież podstawą jest bas. Przy dobrych utworach aż ciary czasami przechodzą, nie wspominając o koncertach na dvd.

Sprawdź jak grają jak się nie będzie podobało to nie trzeba brać :D, ale jakoś nie chce mi się wierzyć, że nie będzie się podobało :D
 

Lumperator

New member
Harman tak, ale czy sub balboa daje radę ?
Mnie nie dziwi jego wielkość czy niezbyt duża moc, ale głosnik ustawiony do podłogi. Nigdy nie widziałem czegoś podobnego.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Gość słuchał na razie tylko 2 przednich kolumn bez suba. 100 Watt na wzmacniacz od woofera to dużo i poradzi sobie w kinie raczej bez problemu.
Test z audiovideo wrzesień:
" JBL Balboa subwoofer (1099 zł)
Mały JBL przeczy powiedzeniu, że tani i mały subwoofer jest niewiele wart. Dopracowanie i wyposażenie wprawiają w zakłopotanie niejedną większą i droższą konstrukcję."
 

Lumperator

New member
OK, ja tu nie będę za bardzo wdawał się w dyskus na temat szczegółowości czy chwytaniu niuansów, ponieważ bedzie to mój pierwszy "lepszy" sprzęt audio. Do tej pory babrałem się w jakiś starych rupciach. W końcu powiedziałem DOŚĆ. Szkoda uszu ^^

Nie wiem jak ty to robisz blackninja :) ale Twoje ceny są naprawdę GIT :) H/K + JBL to tandem którego nawet nie brałem pod uwagę. A tu takie ceny świetne! Gdzie mógłbym dokonac odsłuchu blackninja ?

I jeszcze pytanie:
Czy dźwięk 5.1 daje duże wrazenie przestrzeni. Chodzi mi raczej o porównanie efektów przestrzennych tego zestawu w porównaniu z Kodą AV505+AV702 na której dźwięk wyraźnie oderwany był od kolumn. To tyle. Jesli tak jest to nie mam już wątpliwosci co będzie moim kinem domowym :)
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Jeśli chodzi o ceny to staramy sie. Pozatym mamy dobre układy z importerem.
Sprzęt można odsłuchać w Olsztynie, jak za daleko możesz też posłuchac u siebie.
Dzwiek 5,1 zależy od realizacji płyty (głosniki znikają) lub od trybu w którym słuchasz np dolby prologic 2 (też fajnie działa)
 
Do góry