Kino w domu - jaki projektor?

xaooo

New member
Witam wszystkich użytkowników forum.

Na wstępie gratulacje za nie właśnie - jest to jedno
z niewielu polskojęzycznych for gdzie można znaleźć konkretne, fachowe
informację bez zbędnych często chamskich komentarzy.

Dlatego też zarejestrowałem się z pierwszym pytaniem odnośnie wyboru projektora.
Wcześniej próbowałem zaciągnąć wiedzy u ludzi, którzy zajmują się projektowanie kin domowych,
ale tam usłyszałem, że jeśli nie mam 10tys PLN to mogę zapomnieć o sprawię.
Dlatego na wstępie zaznaczę, że nie jestem maniakiem sprzętu tylko kina. I jeśli zostałbym zmuszony oglądałbym filmy na czymkolwiek, ale przyszedł czas gdzie mogę sobie pozwolić na projektor
i sam ten fakt mnie już cieszy aczkolwiek jeszcze trzeba go wybrać....
Budżet jaki mogę przeznaczyć to maksymalnie 4000zł - wiem, że w tej cenie nie kupię projektora
do kina domowego z prawdziwego zdarzenia, ale chciałbym wybrać ten który do kina będzie miał najbliżej.
To co dla mnie ważne:
- rozdzielczość 1920x1080 (może lepiej rozdzielczość 1280x720 a lepszej marki rzutnik?)
- dobre odzwierciedlenie cieni (a raczej brak artefaktów w cieniach)
- mam rolety zewnętrzne więc jasność nie jest najważniejsza nawet w ciągu dnia.
- obraz będzie wyświetlany na już przygotowanej białej ścianie, w odległości 3,5 metra
- projektor będzie podwieszony pod sufitem (potrzebna korekcja trapezu)
- mam wyprowadzone w ścianach dwa kable HDMI w różnych miejscach, dlatego fajnie
gdyby projektor miał również 2 złącza HDMI, bez konieczności przepinanie kabla
- jakim standardem jest teraz żywotność lampy w projektorach?
- i to co opisać najtrudniej - kinowy look. Wiem, że tu wymagam może zbyt wiele, ale tak jak pisałem nie mogę sobie pozwolić na najwyższą półkę, więc chciałbym możliwie blisko do niej się zbliżyć. Strasznie denerwuje mnie w telewizorach nowej generacji totalnie cyfrowy, płaski obraz. Jest ostry jak żyleta, ale pozbawiony duszy. Nie wiem czy w przypadku projektora coś takiego może mieć miejsce, ale prosiłbym o wskazówki na co zwracać uwagę, aby wrażenie kina - tych 24 klatek na sekundę i plastyki obrazu był najlepszy
- no i jeszcze kłania się moje lewactwo techniczne - DLP czy LCD. Wiem, że jest mnóstwo artykułów na ten temat, ale mimo tej lektury dalej nie mogę się zdecydować. Nie wiem czy dobrze kombinuje, ale DLP jest bliższy projektorowi kinowemu właśnie?
- opcje typu 3D i temu podobne - jak będą to będą jak nie to nie - nie zależy mi na tym.

Z góry dziękuję za pomoc :)
 

valdi74

Member
Posiadam projektor EPSON EH-TW3200 i mogę go z czystym sumieniem polecić, mieści się w budżecie. Myślę, że to bardzo dobry wybór w tej klasie cenowej. To projektor LCD, więc nie ma efektu tęczy. Myślę, że nie ma co zwracać uwagi na projektory 720p, jeśli budżet pozwala na 1080p. O korekcji trapezowej raczej bym w kinie zapomniał, z uwagi na zniekształcenia obrazu jakie wprowadza. Dużo lepszym rozwiązaniem jest lens shift, jeśli nie da się projektora zainstalować centralnie przed ekranem. To tyle moich amatorskich porad :) Może jeszcze ktoś z większym doświadczeniem się wypowie w temacie.
 

xaooo

New member
Dzięki za odpowiedź.
Czyli rozumiem, że ten epson koryguje obraz położeniem soczewek a nie cyfrowo? Jeśli tak to faktycznie dużo lepsze rozwiązanie. Pod tym względem jestem starej daty :) Jeśli coś nie musi być cyfrowe to niech nie będzie :)
A jaka jest różnica w praktyce między LCD i DLP (oprócz efektu tęczy, której wprawdzie nigdy nie miałem okazji widzieć, ale doszły mnie słuchy o takowej)? Chodzi mi o jakość obrazu, a bardziej o jego plastykę. Nie jest tak jak z telewizorami? Że owszem obraz piękny ostry, ale mega cyfrowy i płaski?
 

valdi74

Member
Czyli rozumiem, że ten epson koryguje obraz położeniem soczewek a nie cyfrowo?
Dokładnie tak.
A jaka jest różnica w praktyce między LCD i DLP (oprócz efektu tęczy, której wprawdzie nigdy nie miałem okazji widzieć, ale doszły mnie słuchy o takowej)? Chodzi mi o jakość obrazu, a bardziej o jego plastykę. Nie jest tak jak z telewizorami? Że owszem obraz piękny ostry, ale mega cyfrowy i płaski?
Niestety nie mam doświadczenia jeśli chodzi o DLP ale nie sądzę aby obraz z LCD był "bardziej cyfrowy". Ja się strasznie bałem efektu tęczy, bo jestem wyczulony na takie przeszkadzajki. Gdybym raz to zobaczył to potem bym już ciągle widział zamiast skupiać się na filmie :)
 

Meloman69

New member
Bez reklam
- rozdzielczość 1920x1080 (może lepiej rozdzielczość 1280x720 a lepszej marki rzutnik?)
Zdecydowanie FullHD. W dobie zbliżającej się technologii 4K tylko 1920x1080. W chwili obecnej są naprawdę dobre projektory FullHD w cenie 4-5 tysięcy złotych.
- dobre odzwierciedlenie cieni (a raczej brak artefaktów w cieniach)
Smolistą czerń, bliską ideału uzyskasz na projektorach JVC, ale to poza Twoim budżetem. Niemniej BenQ 1070 lub Acer H9500BD będą dobrym wyborem. Bardzo dobrym wyborem byłby Sony HW20, ale przy Twoim budżecie - tylko używany. Nie znam nowej serii Epsonów, ale myślę, że z czernią nie powinno być źle. Sam używam TW9000 - w zakresie odwzorowania głębi czerni lepszy od niego jest tylko JVC...(niestety poza założonym przez Ciebie budżetem)
- mam rolety zewnętrzne więc jasność nie jest najważniejsza nawet w ciągu dnia.
Projektora używamy w całkowitym zaciemnieniu, w warunkach zbliżonych, jakie masz w normalnym kinie. Projektor nie zastąpi Ci telewizora...
- obraz będzie wyświetlany na już przygotowanej białej ścianie, w odległości 3,5 metra
Błąd! Stracisz i to baaaardzo dużo na jakości obrazu, przede wszystkim na ostrości i kontraście.
Musisz zdecydować się na zakup dobrego ekranu, w cenie 500-1000 zł. Może coś co oferuje Optoma?
- projektor będzie podwieszony pod sufitem (potrzebna korekcja trapezu)
Jeżeli projektor ma być pod sufitem to raczej szukaj modeli z tzw. lens shiftem (poziomym i pionowym). Zapomnij o funkcji keystone!
- mam wyprowadzone w ścianach dwa kable HDMI w różnych miejscach, dlatego fajnie
gdyby projektor miał również 2 złącza HDMI, bez konieczności przepinanie kabla
Większość nowych projektorów ma 2 złącza HDMI.
- jakim standardem jest teraz żywotność lampy w projektorach?
Różnie - od 3000 do 5000 h. Przy normalnym użytkowaniu, zakładając, że oglądasz film co drugi dzień wychodzi na rok ok. 750 h. Po 3 latach dobijesz być może do 2000 h. Ja bym się nie przejmował żywotnością lampy. Patrz lepiej na warunki gwarancji na lampę!
aby wrażenie kina - tych 24 klatek na sekundę i plastyki obrazu był najlepszy
Na pewno projektor wyświetla obraz bardziej analogowo niż telewizory. Płynność można ustawiać opcjami typu interpolacja klatek, ale czasami efekt może być sztuczny.
- no i jeszcze kłania się moje lewactwo techniczne - DLP czy LCD
Nie ma znaczenia. Kiedyś LCD oferowało gorszą czerń i słabszy kontrast. Z kolei większość projektorów LCD posiadała Lens Shift, a w DLP tej opcji praktycznie nie było. Teraz LCD ma podobną, jak nie lepszą czerń, podobny kontrast. Z kolei do modeli DLP producenci "dodają" Lens Shift.
DLP to być może efekt tęczy. To trzeba samemu zobaczyć. Ostrość będzie lepsza w DLP niż LCD, ale nie można tutaj mówić o przepaści. To będą z reguły niuanse.
LCD są zreguły bardziej funkcjonalne (lepszy zakres zoom, lens shift w obu kierunkach)...
Uogólniając - obraz na LCD wygląda bardziej filmowo (analogowo). Nad DLP bardziej jak na starych CRT.
 
Ostatnia edycja:

xaooo

New member
Dzięki za odpowiedź.
Faktycznie najlepiej byłoby zobaczyć jak świecą obok siebie DLP i LCD.
Tylko z tym chyba problem. W sklepach można gdzieś przetestować rzutniki?
Ze względu na licznik lampy pewnie tylko jakieś egzemplarze wystawowe.
Ktoś zna jakieś miejsca gdzie można przetestować projektory we Wrocławiu?
 

xaooo

New member
Prawie już miałem w rękach Benq 1070, ale finalnie głównie ze względów wizualno-estetycznych wybrałem optomę HD25. Bardzo fajnie świeci :) Przy Benq bałem się też, że możliwie najmniejszy obraz będzie i tak za duży oglądając z 3,5 metra odległości. Nie mam porównania w jakości obrazu, ale Optoma naprawdę daję rade.
pozdrawiam
 

Adamek678

New member
Posiadam projektor Canon LV-WU360 i jestem bardzo zadowolony. Myślę, że to bardzo dobry wybór na ten budżet. To projektor LCD, więc nie ma efektu tęczy. Myślę, że lepiej zwracać uwagę na 1080p, skoro dysponujesz takim budżetem. W komputroniku widziałem najtańsze opcje, jeśli to Ci pomoże.
 
Do góry