Kino domowe - doradztwo przekrojowe

kamil6570

New member
Witam,
mam dylemat.


Otóż chcę skompletować audio do kina domowego, wyposażonego już w ekran i projektor. Początkowo miałem mało ambitny plan zakupu Onkyo TX-NR626, lub Denona X-2000 i dołożenia do któregoś z tych amplitunerów odpowiednich kolumn, z półki Monitor Audio serii BX, czy też Dali serii Zensor.


Osobiście pracuję w studiu na aktywnych monitorach bliskiego pola Adam Audio A7X, a że jest to zupełnie inna kategoria niż poruszane tutaj tematy, dodam tylko, że monitory spełniają w 120% moje kryteria jeśli chodzi o precyzję dźwięku ważną przy pracy w studiu, a także całkiem zgrabnie radzą sobie przy codziennym odsłuchu muzyki. W żadnym wypadku nie wykluczam stereofonicznego eksploatowania zestawu kina domowego, jednakże wzmianka o monitorach studyjnych ma głównie posłużyć jako odpowiedź na pytanie, dlaczego budując mój domowy sound system kładę nacisk na zastosowanie go przy oglądaniu filmów.


Biorąc pod uwagę stopień zaawansowania technologii dostępnych w dziedzinie audio, chciałbym kupić sprzęt w perspektywie dłuższego użytkowania (dla przykładu: kupując Optomę HD25e, byłem świadom tego, że w momencie, gdy lampa dokona żywota, przyjdzie prawdopodobnie czas na zakup projektora bardziej posuniętego technologicznie, np. z rozdzielczością 4K, dlatego celowo nie chciałem położyć za projektor większej kwoty; w przypadku audio nie spodziewam się aż tak daleko idących kroków i jestem gotów wydać na audio nieproporcjonalnie więcej).


No i oczywiście zorientowałem się, że kino oparte na ampli za niespełna dwa tysiące średnio sprawdzi się pod kątem stereofonii. Zacząłem iść dalej tropem Onkyo i Denona i natrafiłem kolejno na TX-NR828 oraz X-4000. Podwojona półka cenowa dała mi jednak do myślenia na temat sensu kupna kolumn klasy Zensor, czy BX i – faktycznie – w jednym z salonów udało mi się posłuchać Zensorów na obu wymienionych amplitunerach i się zwyczajnie zawiodłem. Sprzedawca wspomniał więc, że do tej klasy ampli zdarza się, iż klienci życzą podpiąć sobie nawet Dali Ikon lub Monitor Audio Silver (czy wcześniej: RX). Długo się nad tym zastanawiałem i chciałem zorganizować kolejny odsłuch, żeby tym razem posłuchać tych amplitunerów na Ikonach lub Silverach, ale przyszły kolejne wątpliwości: czy serie takie jak Silver, Ikon – uznawane przez wielu nawet jako modele audiofilskie - sprawdzą się na amplitunerze za cztery tysiące? Mówi się, że aby w ogóle porównywać wzmacniacz do amplitunera kina domowego, ten drugi powinien być przynajmniej z trzy razy droższej półki.


Wracam do akapitu drugiego. Czy jest sens ładować się w kolumny z pułapu serii Silver lub Ikon i kupować do nich amplituner klasy choćby Camridge Audio, czy Arcam z półek cenowych przekraczających kwotę sześciu tysięcy?


Tego typu kolumny zagrają lepiej na ampli z pułapu sześciu, ośmiu tysięcy, czy na amplitunerze za trzy, cztery tysiące z podłączoną końcówką mocy?


Czy może po prostu: odpuścić i wziąć kolumny z pułapu Zensorów, albo BX? Ale skoro średnio byłem zadowolony z brzmienia Zensorów na TX-NR828 i X-4000, to może w ogóle zejść do amplitunera z poziomu Onkyo TX-NR626, czy Denona X-2000?


Proszę nie pytać o kwotę do jakiej chciałbym się ograniczyć. Jak widać zakres cenowy w moim przypadku jest bardzo rozległy. Jeżeli uznam, że warto postawić na zestaw z bardzo wysokiej półki, to uda mi się jakoś rozdysponować na to środki, jednakże jak zwykle chodzi o sens takiego zakupu. Jak w przypadku tego połączenia TX-NR626 i Zensorów – brzmieniowo: nieciekawie = szkoda kasy … :)


Obecnie dysponuję pomieszczeniem o powierzchni 25 m2, jednakże biorąc pod uwagę możliwą przeprowadzkę do miejsca, gdzie na pomieszczenie odsłuchowe byłaby przeznaczona powierzchnia nawet 40 m2, nie chciałbym się ograniczać tymi 25 metrami. Innymi słowy: wolę kupić kolumny z większymi głośnikami, bądź większą ilością głośników do zbyt małego pomieszczenia na chwilę obecną i to przeboleć, niż później być niezadowolonym ze zbyt słabych kolumn, które w rezultacie będzie trzeba i tak wymienić na bardziej wydajne…


Bardzo przepraszam za rozciągłość wypowiedzi, aczkolwiek męczyła mnie etapowość tego rozumowania, więc wylałem to wszystko na forum i teraz bardzo proszę o radę :)


Ps. Oczywiście powtarzalność marek Denon, Onkyo, Dali, czy Monitor Audio nie ma żadnego znaczenia. Jak najbardziej jestem zainteresowany rozważeniem propozycji dotyczących amplitunerów, kolumn, czy końcówek innych firm, jednak to właśnie z wymienianymi przeze mnie producentami miałem dotychczas styczność i dlatego ich nazwy ciągle się przewijały w poście.
 

okiemserca

New member
rozumiem Twoje dylematy, wiele ci nie pomogę jako, że nie znam się na sprzęcie audiofilskim, jednak jestem w bardzo podobnej sytuacji. Czytanie testów i opinii wiele nie da - bo wydaje mi się że nie ma na forach nikogo kto miałby w domu 5 różnych zestawów kolumn, porównywał je i opisał umiejętne wrażenia. Powinny to robić poradnikowe magazyny - jednak mam sporo zastrzeżeń do ich testów (nieporównywalne systemy - brak wspólnych kryteriów porównawczych dla kolumn z rożnych pułapów cenowych, różny sprzęt (wzmacniacze, nośnik) wykorzystywany do odsłuchu różnych kolumn itp). Najlepszą radą wydaje się odsłuch - choć i to jest skomplikowane (mało jest sklepów mających cały sprzęt jaki chciałbym porównać, pomieszczenie odsłuchowe jest inne niż mój pokój itp) Moje rozwiązanie jest nastepujące: 1 krok - przegrzebałem sieć i wybrałem sprzęt który podoba mi się na oko i jakoś mieści się w budżecie tj. np. Yamaha RX-V775, Yamaha RX- A1030 - Denon AVR-X2000 oraz Denon AVR-X2000, kolumny Monitor Audio RX 8 (i zestaw cały 5.1), Dali Ikon 6 mkII (i zestaw 5.1) 2. pójdę na odsłuchy porównać brzmienie w stereo (bo wg mnie w Kinie Domowym każdy zestaw będzie świetny na moje potrzeby) taniego wzmaka np X2000 i X4000 na tych samych kolumnach, potem RX- A1030 i X4000 na tych samych kolumnach, i NAJWAŻNIEJSZE porównam amli KD np RX- A1030 ze wzmacniaczem stereo Yamaha S500 /S700 na tych samych kolumnach. Dzięki temu stwierdzę czy ampli KD różnią się od siebie ISTOTNIE w stereo między soba (czy 2x większa cena przekłada się na lepsze stereo? czy Denon jest lepszy od Yamahy w stereo czy odwrotnie?) i najważniejsze - czy wzmacniacz stereo za 1500,- bije na głowę ampli za 4000,-. Jak już to wszystko będę wiedział - wybiorę jakiś wzmacniacz i w 3 kroku - przesłucham go z wybranymi kolumnami.
 

collider

New member
Bez reklam
Lepszym rozwiazaniem bedzie zakup amplitunera z preout i polaczenie go z wzmacniaczem stereo. Da to ci dobre kino i stereo. Bazujac na samym ampku ciezko sie spodziewac bardzo dobrego stereo. Jesli chodzi o amplitunery zaproponuje ci jeszcze Pioneer LX57 i Marantz 7008.
 
Ostatnia edycja:

kamil6570

New member
No dobra, ale model Marantz 7008 czy też Pioneer LX57, to półka 8k-6k - sugerujesz te modele już jako 'samodzielne' rozwiązanie? Niewymagające dodatkowo końcówki czy wzmacniacza na preoucie? Czy właśnie do podanych modeli radzisz podpiąć jeszcze wzmaka? Bo generalnie jeśli chodzi o kombinację ampli + wzmak, to myślałem raczej w układzie opartym na ampli zamykającym się w kwocie 4k. Natomiast gdybym jednak miał mieć dobrą stereofonię zawartą w samym ampli, jestem w stanie dać więcej, nawet w granicach tych dwóch modeli, które podałeś (powiedzmy do 8k).
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Troche przesadziles z cenami, SR7008 spokojnie kupisz za 5k do gora 6k.
Pioneera do 6k tez powinienes spokojnie wyrwac.
Pamietaj ze koncowka, czy tez wzmak to bez porownania lepsze brzmienie, wiec odpowiadajac na pytanie czy ampli bedzie samowystarczalnym urzadzeniem, majac na uwadze stereo, odpowiedz brzmi: nie. Oczywiscie w kontekscie duetu ktory mozesz stworzyc.
Wymienione sprzety, to dobrej klasy ampli, ale nie zapewnia Ci jakosci stereo porownywalnej do wzmacniacza.
Jezeli kladziesz nacisk na tor stereo, a budzet masz ograniczony, to zainteresuj sie amplitunerem z przedzialu cenowego +/- 4k a do tego dokup wzmacniacz za 2k.
Bedzie wilk syty i owca cala.
 

collider

New member
Bez reklam
Dokladnie oba ampki sa do kupienia w granicach 6 tys. Czy ci wystarcza w stereo to juz musisz posluchac i ocenic. Wielu osobom spokojnie takie rozwiazanie wystarcza. Z dobrze dobranymi glosnikami jest na to duza szansa. Jednak jesli chcesz byc naprawde zadowolony to tylko ampli plus wzmak. Mysle ze w 6-7 tys kupisz oba urzadzenia i wtedy powinno byc naprawde dobrze, ale wpierw poslucha samych ampkow i wtedy ocenisz w ktorym kierunku isc.
 

Scrollek

New member
Nie kupuj drogiego ampli, kup najtańszego z preout (chyba Yamaha 775).
Słuchałem ampli arcama avr-360 i wzmaka arcama a28 z kolumnami Kef R300 różnica była kolosalna. Może AVR 750 dałby radę. Ampli kup dowolne odpowiadające Tobie kolorystycznie wyglądowo itp i skup się na wzmaku i głośnikach bo trochę to czasu Tobie zajmie. Ja po 3 miesiącach słuchania wybrałem głośniki i za każdym razem po odsłuchach mówiłem to te a po 2 tygodniach zmieniałem zdanie. W tym tygodniu zamierzam zakończyć poszukiwania zakupem. Jak będziesz miał możliwość odsłuchuj elektronikę na kolumnach KEF R300 nie zawiedzisz się.
 

kamil6570

New member
No dobra, ale cały czas przewija się temat wzmacniacza i generalnie w tej kwestii konkluzję mamy jednoznaczną: zamiast ładować się w drogi amplituner KD w roli całej elektroniki (wykluczając playery), lepiej zakupić przeciętny amplituner i dobrać do tego dobry wzmacniacz.

A jak wyglądałaby kwestia gdybym zamiast wzmacniacza chciał zastosować końcówkę mocy? W jakich granicach cenowym musiałbym rozglądać się za amplitunerem KD, aby przedwzmacniacz podołał z dobrze dobraną do kolumn końcówką mocy?
 

Scrollek

New member
Można i tak. Sam tak chciałem ale mi kilka osób odradziło. chciałem wziąść Marantza SR7007 i do tego marantz MM7025. SR był w okolicach 4k i MM w okolicach 3,5k. Razem 7,5 w tej cenie masz SR5007/5008 i do tego PM8005 i wydaje mi się że w stereo to lepiej zagra. Najlepiej niech się armanig wypowie bo posiada SR7005 i MM7025. Do tego musisz jeszcze policzyć dobre RCA pomiędzy ampli(przedwzmacniaczem) a końcówką. Pytanie też czy potrzebna Ci mocna końcówka mocy powyżej 100W która oprócz wydajności wzmocni zniekształcenia z przedwzmacniacza. Dużo tego typu wywodów jest na audiostereo. Generalnie wszyscy polecają wzmak.
Napisałeś wcześniej że pracujesz na aktywnych monitorach bliskiego pola Adam Audio A7X, jeżeli odpowiada Ci ich dźwięk proponuję przesłuchać dali ikon 6 mk2 lub wiekszych (pod większe pomieszczenie) ikon 7 mk2. Również posiadają wstęgę na wysokotonówce co jeżeli jesteś osłuchany może Ci bardzo pasować. Mi osobiście bardzo pasuje. Jak możesz przesłuchaj PM8005 z tymi kolumnami -uprzedzam że będzie świetnie.
 

okiemserca

New member
jestem po pierwszym wstepnym odsłuchu. Podobno jeden z lepszych w stereo Marantz 7007 (4500 pln) poległ absolutnie ze wzmakiem stereo za 2500 pln.

wyjścia sa dwa:
jest ampli KD który w stereo bije wzmacniacze stereo do 2000-4000 pln - -> są to podobno Cambridge Audio Azur 651R (7500 PLN) i 751R (około 9000). Niestety to konstrukcja bezkompromisowa co oznacza świetny dzwiek - i absolutny brak funkcji sieciowych :-(

wyjście 2
amlituner KD + wzmak stereo .... to będe testował
 

lentym

New member
a możesz podać model wzmacniacza i kolumny na których testowałeś???
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

WiTT

New member
Bez reklam
No dobra, ale cały czas przewija się temat wzmacniacza i generalnie w tej kwestii konkluzję mamy jednoznaczną: zamiast ładować się w drogi amplituner KD w roli całej elektroniki (wykluczając playery), lepiej zakupić przeciętny amplituner i dobrać do tego dobry wzmacniacz.
W kwestii wyjaśnienia - amplitunery które kosztują ~5tys. zł to wcale nie drogie amplitunery, więc pisanie "ładowanie w drogi ampli" to wg. mnie mało precyzyjne. Tak samo zresztą jak i określenie "przeciętny".
Ale ogólnie - tak, już kilka osób przetestowało, w tym i ja, że ampli z PRE-OUT złączone ze wzmakiem daje niesamowite rezultaty zarówno w KD jak i w stereo. Można też się pokusić o stwierdzenie iż zestaw ampli 3k + wzmak 2k zagrają lepiej niż sam ampli za 5k. Duże uproszczenie, ale obrazujące mniej więcej ten budżet.

A jak wyglądałaby kwestia gdybym zamiast wzmacniacza chciał zastosować końcówkę mocy? W jakich granicach cenowym musiałbym rozglądać się za amplitunerem KD, aby przedwzmacniacz podołał z dobrze dobraną do kolumn końcówką mocy?
To w takim układzie lepiej już chyba myśleć o całym systemie dzielonym, czyli osobno przedwzmacniacz/procesor osobno końcówka mocy wielokanałowa. Sumarycznie drooożej.

jestem po pierwszym wstepnym odsłuchu. Podobno jeden z lepszych w stereo Marantz 7007 (4500 pln) poległ absolutnie ze wzmakiem stereo za 2500 pln.
Stosunek ceny ampli vs. wzmacniacz już sugeruje zwycięzcę.

wyjścia sa dwa:
jest ampli KD który w stereo bije wzmacniacze stereo do 2000-4000 pln - -> są to podobno Cambridge Audio Azur 651R (7500 PLN) i 751R (około 9000). Niestety to konstrukcja bezkompromisowa co oznacza świetny dzwiek - i absolutny brak funkcji sieciowych :-(
To dorzuć jeszcze do zestawienia firmę NAD (T757, T758, T777, T787).

Wszyscy tutaj trochę zapominają, iż do czego innego są poszczególne zestawienia:
- ampli + wzmak
- ampli + końcówka mocy
- przedwzmacniacz + końcówka mocy
każde połączenie ma swoje plusy i minusy, ale głównym kryterium powinny być nasze potrzeby.
 

okiemserca

New member
słuchałem na kolumnach Monitor Audio Silver 8, wzmacniacza stereo nie pamiętam, jakiś stał akurat :).

teraz tak: 2 sprzedawców z rożnych sklepów wskazuje że amplituner klasy Yamaha 2030 ( ok 5000 ,-) zagra na pewno lepiej w stereo niz najtańszy (ale z dobrymi recenzjami) wzmacniacz stereo typu s500 (1400,-). I porównywalnie ew ciut gorzej niż S 700.(ok 1800,-)

kłopotem w układzie amplituner słabszy + wzmacniacz lepszy jest to jak podłączysz CD/DVD/BR. Wydaje sie że powinno byc tak: do wzmacniacza stereo podłaczasz naped CD, a do amlitunera podłaczasz napęd BR. I zrobiły się 4 klocki zamiast dwóch :-(

chyba jednak bedę szukał kompromisu na dobrym napedzie BR (Yamaha 1020) i amplitunerze 2030. Ampli 3030 ma jeszcze lepsze stereo ale kosztuje już w diabły i wybrane kolumny (Monitor Audio Silver 8) byłyby juz za małe na niego ... i procedura wyboru od początku:)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie zagra gorzej wzmacniacz za 1800zl od ampli za 5000zl.
Nie znam tej Yamahy, byc moze to bubel (skoro takie wnioski sprzedawca wysunal), ale znam sporo innych w tym budzecie i porownywalem do wielu ampli.
Nie w tym rzecz, ze ampli za 5k zagra zle w stereo, ale w tym, ze nie zagra tak dobrze jak wzmacniacz.
Kwestia priorytetow i indywidualnych oczekiwan.
W takim ukladzie (ampli+wzmak), do wzmacniacza podlaczasz po analogu naped CD.
Podobnie czynisz w przypadku napedu BR, z tym ze dodatkowo laczysz kablem HDMI z ampli.
 

okiemserca

New member
W takim ukladzie (ampli+wzmak), do wzmacniacza podlaczasz po analogu naped CD.
Podobnie czynisz w przypadku napedu BR, z tym ze dodatkowo laczysz kablem HDMI z ampli.

chciałbym to lepiej zrozumieć: do amplitunera ze złączem preout moge podłóaczyć wzmacniacz stereo. CD/BR łącze tak jak opisałeś.

1. Gra Kino Domowe - wzmacniacz wyłączony, gra ampli i kolumny i BR
2. Gra stereo - włączony jest wzmacniacz, amli, BR, kolumny.... i tu mam pytania:
-> czym (jakim kablem) są połączone ampli i wzmacniacz - i do jakiego wyjscia/wejscia we wzmacniaczu stereo?
-> czym regulujesz głośność - ampli KD czy wzmacniaczem stereo?
-> czy jakość stereo w takim układzie (jak rozumiem dzwięk idzie: BR-> wzmak stereo -> amli -> kolumny) będzie IDENTYCZNA jak w układzie (BR->wzmak stereo -> kolumny)?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
NIE, odwrotnie:
1. Gra Kino Domowe - wzmacniacz włączony, gra ampli i kolumny i BR
2. Gra stereo - włączony jest wzmacniacz, amli wyłączony, BR właczony
- Ampli i wzmak łączysz kablem 2xRCA/2xRCA gniazdo pre out w ampli, gniazdo main in (lub podobnie) we wzmaku, kolumny fronty do wzmaka, reszta do KD
Wtedy nie ma problemów z regulacją głośnosci. Wzmak gra sobie jak zwykle, leczw kinie fronty są zasilane ze wzmka.
Jak na obrazku:
 

Attachments

  • Pre Out (Small).jpg
    Pre Out (Small).jpg
    342,1 KB · Wyś: 952
  • Bez tytułur (Small).jpg
    Bez tytułur (Small).jpg
    22,5 KB · Wyś: 408
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
jeśli masz i osobny odtwarzacz CD i osobny BD/DVD to sytuacja wygląda tak:
 

Attachments

  • Bez tytułu3 (Small).jpg
    Bez tytułu3 (Small).jpg
    30,1 KB · Wyś: 419

okiemserca

New member
Dzięki wielkie! @ wreszcie zakumałem, fronty są podłączone do wzmaka stereo! no to wszystko wyjasnia, jedyny minus :) takiej konfiguracji to zuzycie prądu przez wzmak podcza słuchania KD. Ale za to mamy więcej mocy (o ile dobrze rozumiem) do napędu kina domowego bo fronty napędza wzmak.

to mi baaardzo klaruje sytuację. Jutro porównam w odsłuchu stereo (może i w ślepym teście) ampli yamaha 2030 i wzmacniacz stereo yamaha S 500 i S 700.

dwe opcje działania:
1. jak nie usłyszę różnic dużych - biore Yamahe 2030 i na razie się cieszę z super KD i dobrego stereo (...na razie :)

Ps. śliczne schemaciki :)


jak usłyszę różnicę na korzyść wzmaka stereo: kupie tańszy model amplitunera (1030 ) a za kilka chwil dokupię yamahe S700 albo i genialną S1000. I ciesze się z bardzo dobrego KD i świetnego stereo
 
Ostatnia edycja:
Do góry