KEF Q900 vs Dali Ikon 6 MK2 vs Paradigm 11v7 vs MA RX8

Ramzes765

New member
Bez reklam
Witam
Czy ktoś słuchał/słucha lub porównywał KEFy z serii Q czyli Q900, Q700 i Q500 z odpowiednikami z Dali, Paradigma czy Monitor Audio?

Słuchałem zarówno Paradigmów 11v7 (obecnie posiadam), Dali Ikon 6 MK2 jaki i MA RX8 w bezpośrednim teście.
11v7 w teście z Ikon 6 je zmiótł basem i dynamiką. MA RX8 były ciut lepsze ale też 11 wygrały. Zastanawiam się na d KEFami jak grają? Nie mają bass reflexu więc konstrukcja trochę inna.
Czy może ktoś opisać wrażenia z odsłuchu KEFa?
 

mec05

New member
Napisz czego oczekujesz bo z tego co napisałeś to na mocnym basie, jak tak to Paradigma, Kef'ów słuchałem grają inaczej bardziej przestrzennie. Jest jeszcze bardzo ważna sprawa co do systemu będzie podpięte i z takim zestawem słuchać różnych zestawień, bo czasem można się zdziwić.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Oczywiscie, zalezy na czym sluchales, Kefy mają membrany bierne. Ich brzmienie raczej tez Ci sie nie spodoba, grają kulturalniej, bardziej wyrafinowanie, czysto, swobodnie, ale jednak masy mają wiecej niz Ikony.
 

Ramzes765

New member
Bez reklam
Slucham na Denonie PMA-1510 i CD DCD-1510 oraz sieciowo z DNP-720.
Zależy mi na dynamice Paradigma z mniejszym basem - w niektorych utworach basu 11v7 ma az za duzo. Ikony 6 sa dla mnie za spokojne, MA RX8 nie graja tak czysto jak 11v7 i dlatego zastanawialem sie nad KEFami. Chyba, że jeszcze cos innego?
 

mec05

New member
Ja mogę tobie zaproponować B&W przy wyborze zastanawiałem się nad Kef'ami, ile chcesz przeznaczyć na głośniki? Kefy są specyficzne i trzeba być przekonany do takiego brzmienia, mi się podobały ale bardziej B&W. Jakiej muzyki słuchasz?
 

Ramzes765

New member
Bez reklam
Slucham głównie rocka i pop. Kasa podobna do tych wymienionych. Mogą być droższe w cenie detalicznej.
Ogólnie to te Paradigmy grają bardzo dobrze tylko nieco mniej basu lub trochę inny bas. Z kolei nie chce zeby bylo tak jak w Ikonach 6 ze mozna zasnąć przy nich ;)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Co jak co, ale przy Ikonach to się nie zgodze, ze moza przy nich zasnać :) Kazdy broni swojego :) ale z Denonem to mi też nie grały na 100%, ruszyly sie dopiero przy Marantz.
Spalem przy Monitor Audio, nawet RX, Zensorach, ze o wszelakich JBLach nie wspomnę. To pierwsze kolumny przy ktorych wlasnie muza się ozywia. Dalej lepsze byly Focale Chorus 816, 826 oraz Kef R, z tą róznicą, ze Focale bialy wszystko to co Ikony, czyli szczegolowosc, rozdzielcosc energie oraz wiecej dobrego basu, natomiast Kefy iloscia basu byly zblizone do Dali, lecz cale pasmo jest wrecz niespotkanie zrownowazone, weic w nich tez basu nie uswiadzysz duzo.

Moze posluchaj wlsanie Focali Chorus? Zobacz tez Triangle Antal i Altea, tez grają masywnym dzwiekiem.

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

PolBed

New member
Witam ,
Tak się składa że dzisiaj odsłuchiwałem kilka kolumn w tym modele które Cie interesują : KEF Q900 i Q700. Oprócz tych jeszcze odsłuchiwałem :
- Quadral M4 ,
-Boston Recepter Bars 334 ,
-Mordaunt Short Performance 6 ,
-B&W 684
Nie potrafię opisać Ci fachowo jak to wszystko gra bo jestem laikiem w tym temacie i dopiero zaczynam swoją przygode:) Jeśli chodzi o KEF Q700 to bardzo mnie rozczarowały w porównaniu z innymi kolumnami o podobnej cenie. Przede wszystkim jak dla mnie było mało basu i ogólnie żadnych emocji nie odczułem.Według mnie te kolumny maja specyficzny klimat który nie przypał mi do gustu.Sam szukam kolumn uniwersalnych do każdego rodzaju muzyki.
Natomiast już Q900 to już inna bajka. Kolumny bardzo przypadły mi go gustu , głównie dlatego że słuchałem ich najdłużej i praktycznie wszystkich rodzajów muzyki (Techno , Rock , Jezz , Pop ,Hip-Hop, klasyczna) i w każdej sprawowały się rewelacyjnie.Pierwsze co zauważyłem to ze grają bardzo czysto i miło dla ucha . Basu im nie brakuje jest on bardzo miękki . Dzięki tym kolumną wiem teraz czego szukać.

Bardzo fajne wrażenie zrobiły na mnie B&W 684 chodź są one o połowę tańsze od Q900 . Grały bardzo przyjemnie , może bas był trochę słabszy ale również miękki i grały bardzo czysto. Moimi faworytami oprócz KEF Q900 są Quadral M4. Nie miałem tyle możliwości i czasu na odsłuch co Q900 lecz wg mnie grały bardzo podobnie , to znaczy bardzo czysto a bas to nawet najlepiej z tych wszystkich. Przy zakupie będę brał je po uwage.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
To moze jeszcze B&W CM? Mordaunt Short Performance za sam wygląd postawiłbym w salonie ;) tak jak Focal Profile.
 
Ostatnia edycja:

Ramzes765

New member
Bez reklam
@blackninja paradigm 9v7 słuchalem i grają duzo gorzej od 11v7. Tez na poczatku myslalem, ze wlasnie mniejsze beda ok ale nie.

@krzysztofradio Ikony sluchalem kilka dni temu, caly dzien. Jak je sluchasz same podpiete do wzmacniacza wydaje się ze są OK. Bas nie za mocny ale gora szczegolowa czysta. Wydaje sie ok. Przy dluzszym sluchaniu jednak zaczyna czegos brakowac. Graly z PMA-1510. Ale dopiero podlaczenie pod wejscie A wzmacniacza (PMA-710) Ikon a pod wejscie B Paradigmow 11v7 pokazalo roznice i uslyszalem to czego mi w ikonach brakowalo.
Paradigmy zagraly duzo soczysciej, pojawil sie Bas duzo duzo mocniejszy, cale pomieszczenie ruszylo do zycia ;)
fakt ten bas w 11v7 jest w niektorych utworach az za mocny. W Ikonach jest lzejszy i przede wszystkim krotszy. Ikony wypadaj fajnie jak nie porownuje sie ich bezposrednio.
Nie twierdzę, że są to zle kolumny. zapewne wiele osob lubi wlasnie tak sluchac i wtedy Ikony beda w sam raz. Ja wole wiecej zycia, dynamiki i przede wszystkim basu. Idealnie byloby aby dynamika zostala z 11v7 a Bas byl troche krotszy, miekkki.
Tez slyszalem bardzo dobre opinie o tych Trianglach. Jeszzce ich nie sluchalem. Zostaje mi dalsze szukanie... ehh i kiedy to sie skonczy ;)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Dokladnie jak napisal Kolega - NIGDY :) Ja na odsluchy jezdzilem dwa lata, zanim zdecydowalem sie na zakup, choc jak spojrzalem w stare emaile to pierwsza prosba o oferte do naszego kolegi jest z 2008 r :D Wtedy myslalemm ze wystarczy mi 5 tys na bajecznie brzmiace kino 5.1 wraz ampli. No i tak wraz z uplywem czasu i odsluchow, jak wiadomo apetyt rosnie ;)

Co do Ikonow, to na pewno jest wiele lepszych, ale dla mnie jak najbardziej OK. W moim mniemaniu basik mają wlasnie dosc krotki, ale nie za bardzo, tak jak lubie, bo zbyt ociezalego tez nie. W skrajnie punktowym basie mistrzami sa Quadrale Chromium - tam bas zmeczył mnie po kilku chwilach, wlasnie bas, choc w pierwszej minucie mi sie podobał, ale za chwile okazal się tak punktowy, jak igła, w ogole nie wybrzmiewal - cztery malutkie przetworniki zbyt kontrolowały bas. Mimo iz sam nie lubie nadmiaru basu, to Focale calosciowo tez mnie ujely, ale i zupelnie odmiennie i zdecydowanie delikatniej grajace Kef R.

U mnie kryteriow bylo jeszcze kilka, caly zestw 5.1 od razu oraz bialy wysoki polysk i br z przodu. Dodatkowo kolumny surround raczej plaskie, nascienne. To zawezilo mi pole poszukiwan, choc nie stronilem od innych propozycji na odsluchach. Paradigmy odpadły ze wzgledu na powyzsze. Nie ukrwam, ze wzgledy materialne tez byly wazne, a jednorazowy zakup Ikon 5.1 mocno nadwyrezyl budzet. U mnie Ikony po zakupie wzmaka grają kilka godzin dziennie i nic nie meczy, widocznie tak mi pasuje ;)

Focale są moim topem przy powyzszych zalozeniach, jednak ze wzgledu na wtedy wyzsza cene (ok. 25% wecej niz Ikony i doplata za HG White) i brak miejsca na przymocowanie SR 800 (szersze niz wyzsze), i rozmiar 806 (zona codziennie by je strącała chcą dostać się do szafy :) ) wybor padl na Ikony. Pewne obawy o zachowanie basu z Focali - w moim pokoju tez byly.

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Panowie, taki mały spontaniczny offtop :) Bardzo lubię takie tematy. Super jest poczytać, że po pierwsze są inne głośniki, niż:
- Jamo 606/608,
- JBL Studio, ES,
- QQ 5000/6000,
- Roth Oli 30/40,
- Dali Concept/Zensor,
- MA MR/BX,
a po drugie jeszcze poczytać jak brzmią :)

Oczywiście jest szeroki Internet, ale na forum raczej królują wymienione powyżej modele :) I tak, tak wiem :) Rzadko ktoś chce wydać więcej na KD, stad porady dopasowane do budżetu :)

Pozdrawiam i życzę sobie więcej tekich tematów :)
 
Ostatnia edycja:

Ramzes765

New member
Bez reklam
Focale ok tylko ktore? 826V czy 836V? Paradigmy mają zasięg basu 30 Hz troche za nisko.
Ikony mają 40 Hz to zdecydowanie za wysoko.
Focal Chorus 816V - 39 Hz
Focal Chorus 826V - 37 Hz
Focal Chorus 836V - 33 Hz

pokój ma około 35m2

Muszę ich posłuchać i dodatkowo Triangle Esprit Antal EX - jaki te triangle mają zasięg basu bo nigdzie nie mogę znaleźć>?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Jeszce pytanie do Ramzesa; Masz też RX, co prawda ze slabszym wzmakiem, i mniejsze niz Paradigmy razem z 1510, ale co spowodowalo ich zakup, skoro jak mniemam Paradigm jest obecnie referencyjny? RX to bylo moje najwieksze rozczarowanie wszystkich odsluchow.

Sluchalem Focali 816 i 826, jednak do mojego pokoju wybralbym rczej 816 (otwarte 18 m). Nie patrz jakie maja zejscie na papierze. Nie spieram sie, ze Focale schodzą nizej - napewno, Ikony wyciagają 28 - mierzone, nie oceniam jakosci tego basu przy tak niskim zejsciu. Focale na pewno maja wiecej basu i to jest niezaprzeczalny fakt. To podoba mi sie w tym calym audio hobby, ze jest tyle producentow sprzetu, kolumn, opinii, ze kazdy znajdzie cos dla siebie, bo przeciez tak naprawde o to tu chodzi ;)

Posluchaj tych Triangli koniecznie, podobne brzmieniem do Focali, potężny dzwiek jak u Focala, moze troszkę mniej szczegolowe, jakby ciut cieplejsze, moez z troszkę mniejszą energią basu w strosunku do Chorusow i wprowadzajace moze ciut wiecej chaosu, ale to male wady w stosunku do ogolu brzmienia.
 
Ostatnia edycja:

Ramzes765

New member
Bez reklam
@krzysztofradio MA RX2 już nie mam. Miałem inny rozstaw w mniejszym pokoju. Wtedy pasowały tam tylko małe podstawkowe kolumny i wybrałem RX2 nawet wielu nie słuchając, bo miało to być i tak przejściowe. W małym pokoju grają teraz Paradigm 7v7 i Denon PMA-710 i jest ok. Dużo dużo lepiej niż RX2 ale nie o tym teraz ;) Ten pokój zostawiam ;)

Posłucham zarówno Focali i Triangli ale z tego co piszesz to Focale 826 wydają się dla mnie idealne ;) tylko jak to zwykle bywa opinie to jedno, odsłuch to dwa ;)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Dla mnie bezposrednie porownanie Focali i Triangli na korzysc Focali, tym bardziej biorac pod uwage Twoje kryteria. No ale jak wiadomo, w kazdym temacie wałkowane do znudzenia: Odsłuch to podstawa! :)
Powodzenia i czekamy z niecierpliwościa na opis.
Pozdrawiam
PS. Obczaj jeszcze Wharfedale Jade, Opus
 
Ostatnia edycja:

robin_75

New member
Pozwolę się podłączyć pod wątek. Generalnie jestem blisko zakupu RX8, ale cały czas zastanawiam się, czy to nie zbyt delikatny dźwięk jak dla mnie. Ja generalnie słucham muzyki "do kotleta" - znaczy w trakcie robienia czegoś i nie ma mam jako takiego miejsca odsłuchu w salonie. Salon 28m otwarty, kuchnie, hall i schody. Rodzaj muzyki - każda, poza poważną i ekstremalnie ciężkim brzmieniem. Chociaż na tych RX8 poważna brzmiała przednio - aż chcie się rozszerzyć repertuar. Czy do takiego przypadkowego słuchania RX mają sens, czy raczej coś bardziej dynamicznego (11v7 itp.)
Ramzes765 > kiedyś miałeś RX8, a potem przesiadka ma 11v7 - napisz coś więcej co było powodem tej zmiany.
 
Do góry