Kef iQ9 vs iQ9 SE vs iQ90

andrzejadam

New member
nie żebym się spierał ale opisałem to co słyszałem jeżeli chodzi o podłączenie to wiecie jak jest w pokoiku odsłuchowym :) siedzi obsługista i wkłada banany do kolumn i to wszystko. Chyba się zna na tym co robi więc nie wątpię żeby coś podłączył nie tak. Może to kwestia wygrzania bo jak wspomniałem kolumny poszły do odsłuchu prosto z kartona. Jeszcze raz potwierdzam że wg mnie basu było sporo mniej niż w KEF, ale to moja subiektywna opinia :D
Pozdrawiam
 

Monis

New member
Witam

Nie poddaję w wątpliwość, że tak słyszałeś i że tak to zagrało. Dodatkowo dziwi, że w stosunkowo małym pomieszczeniu. RS-y są w stanie "napędzić" większy lokal. W małym pomieszczeniu za bardzo by dudniły. A KEF-y mają po prostu inne (co _nie_ znaczy, że gorsze) brzmienie.

W ogóle nie podważam tego, że dla kogoś KEF-y będą lepiej brzmiały od MA bo to kwestia indywidualna (sam bardzo cenię KEF-y choć obecnie mam RS-y).

Chodzi o to, że:
znam bardzo dobrze RS6 oraz iQ7 i te drugie mają mniej basu i już :) (tak obiektywnie, zakładając, że są napędzane takim samym sprzętem). Dodatkowo, choć to inny temat, KEF-y są bardziej wymagające dla wzmacniacza. Przy słabym, basu będzie jeszcze mniej.

Zresztą Black, który jak sądzę dobrze zna obie konstrukcje, też zauważył, że mogło być coś nie tak z podłączeniem.
Może RS-y były uszkodzone?
 

don111

Banned
Andrzejadam - napisał że chodzi o Q7 a to odpowiedniki iq9, co w tym dziwnego że mają więcej basu od RS6

zgadzam się że Kefy pod odpowiednim wzmacniaczem "zagrają" i z basem nie ma problemu (przynajmniej od iq7 w górę)
 

p0is0n

New member
No dobra,panowie, to poleccie jakies glosniory do onkyo 905, cos co by bylo uniwersalne - dzis o maly wlos bym kupil RS6, ale jak puscilem na tym troche rocka...to mi przeszlo, zupelnie nie wiem o co chodzi, takiego zamulenia to ja dawno nie slyszalem:/ inne gatunki bardzo ok, ale rock, oj nie dziekuje, postoje. Fakt faktem, te RSy nie pracowaly dlugo, ale tez nie byly prosto z kartonu.
 

don111

Banned
jeśli szukasz "szybkich" kolumn to popatrz w stronę Focal i Paradigm

ale tradycyjnie - amplituner może wszystko zepsuć w stereo
nie wiem z czym słuchałeś też MA ale dałbym im drugą szansę...

jak się szybko zorientujesz o co chodzi to zakup dodatkowo wzmacniacza będzie tylko kwestią czasu
jeśli chodzi o Focale to spróbuj odsłuchać je z jakimś NADem, Paradigmy znam lepiej i to się zgrywa dobrze z CA 740a (byle nie 540/640), Xindak/Roksan/Advance
 

p0is0n

New member
oki doki, tylko ze na razie mam onkyo 905 i nie chcialbym zmieniac, ktore kolumny mi sie dobrze z nim spasuja aby bylo w miare uniwersalnie?
paradigmy? focale?
 

Window

New member
Witam. Wypowiem sie jako posiadacz od prawie 3 lat kolumn Monitor Audio RS6. Kwestia pierwsza to pomieszczenie u mnie graja w 18 m2 i to jest absolutne minimum dla tych glosnikow. Dwa to amplifikacja...nie wiem jak sie zgraja ze wspomnianym Onkyo ale watpie w sensownosc takiego polaczenia glownie dlatego, ze RS6 sa wymagajace do do wzmacniacza i zastosowanie amplitunera klasy sredniej nie pozwoli rozwinac im skrzydel. U mnie na poczatku graly ze wzmacniaczem Denona 1500AE ktory do slabych nie nalezy lecz mimo wszytsko czegos w dzwieku brakowalo. Denon poszedl w odstawke kupilem Vincenta SV236 i dopiero teraz wiem co to jest dynamika i kontrola basu. Reszta pasma jest na podobnym poziomie jak w Denonie chociaz ogolnie dzwiek stal sie bardziej namacalny srednica jakby delikatniejsza, wokale bardziej wycofane niz w Denonie itd...Takze jeszcze raz podkreslam amplituner za 3300 plnow nie bedzie dobrym wyborem dla tych kolumn! Trzecia sprawa to rodzaj muzyki jakies sluchasz. Piszesz o ostrym metalu i podajesz kolumny Kefa...z drugiej strony jazz i muzyka zony oraz klasyka (tutaj Kefy pasuja). Moim zdaniem MA RS6 sa duzo bardziej uniwersalnym wyborem.
Co polecam?Podjac decyzje czy bedzie stereo czy kino. Od tego nalezy zaczac bo podpinanie glosnikow w cenie ok 4000, 5000 zl do amplitunera kina domowego za ok 3000zl to jak jazda rowerem gorskim w TOUR DE POLOGNE...Pozdrawiam
 

p0is0n

New member
Window napisał:
Od tego nalezy zaczac bo podpinanie glosnikow w cenie ok 4000, 5000 zl do amplitunera kina domowego za ok 3000zl to jak jazda rowerem gorskim w TOUR DE POLOGNE...Pozdrawiam

wszystko jasne, tylko ze 3300 kosztuje on tylko w UK :) W Polsce do niedawna 6k :) tak w ogole, to jest topowy amplituner onkyo:) wiec, przynajmniej jak na amplituner, ciezko mowic ze jest sredni:)
Oczywiscie byc moze MA RS6 nie napedzi jak trzeba, ale ja zauwazylem ze z nim Kef (IQ) jest super wszedzie poza basem, a MA RS6 odwrotnie.
 

Monis

New member
don111 napisał:
Andrzejadam - napisał że chodzi o Q7 a to odpowiedniki iq9, co w tym dziwnego że mają więcej basu od RS6
Faktycznie, "zafiksowałem" się na iQ7 bo z nimi miałem do czynienia...
W takim razie powinien posłuchać RS8. A może monitory GS?
:)
 

drummer

New member
Witam wszystkich
chciałbym troszeczkę odświeżyć wątek. Bo mam kolejnych kilka pytań.

Niestety nie miałem czasu wybrać się do żadnego porządnego sklepu gdzie mógłbym posłuchać tych wszystkich cudów techniki ale planuje to na ten weekend. Czy ktoś może polecić jakiś punkt w Wawie który ma Kefy, MA, Paradigmy i Focale? Albo chociaż cześć z nich?

Które rozmiary z poszczególnych brandów powinienem wybrać do pokoju 20m2?
Kef Iq7
MA RS6
Paradigm Monitor 9v5
Focal Chorus 816?
Czy też może mniejsze/większe?

Ostatnio również przegadałem troszkę allegro (coś co się krytykuje - wybieranie głośników na allegro zamiast na odsłuchu) ale znalazłem parę innych ciekawych głośniczków gdzie cena za stereo jest w okolicach 5k (jak iq9 które ciałem posiąść)

Paradigm Studio 40 - uzywki za <3k
B&W 683
B&W 704 - ktoś sprzedaje parkę za 6.5k (trochę ponad budżet ale żona nie musi o wszystkim wiedzieć)
Audio Physic Spark - używki za 5k

Nie wiem czy te głosniczki to nie przesada biorac pod uwagę że chcę kupić conajwyzej onkyo 905/6 - chyba że można mieć lepszy sprzęt za 4.5k
Do tego reszta ferajny do 5.1 jest sporo droższa i 10k to samo stereo + amplituner ale ogolnie chciałbym wiecieć coś również na temat tych kolumn.
 

p0is0n

New member
otoz, chetnie tez sie dowiem gdzie mozna odsluchac. Mam wlasnie 905, pokoj podobnych rozmiarow i chce wreszcie kupic nowe glosniki.Co wiecej, dokladnie jedne z tych, ktore wymieniles.
Znam jedno miejsce gdzie maja Monitor Audio - audiocolor na Ciolka.
 

drummer

New member
Byłem tam rok temu nawet i oglądałem/osłuchiwałem te Kefy, ale wtedy jeszcze funduszy nie miałem do wydania. Wziąłem ze sobą też lżejszą muzę bo się kiepsko przygotowałem i nie miałem pod ręką nic w dobrej jakości.

Tymrazem jak będe jechał na odsłuch to zabiore też troche dobrego szatana ;):twisted:

A co z fokalami i padigmami? Gdzie można tego posłuchać?
 

dnk

New member
Iq70

Podobaja mi sie IQ90 /a dla mnie wyglad jest tez bardzo wazny/ ale niestety pokoj to tylko 15 m2. Jak myslicie czy to nie duzo za malo na nie i jaki to bedzie mialo wplyw... Moze jednak IQ70??? zadnych jeszcze nie sluchalem ale czytalem duzo dobrego o KEF. Chce to podlaczyc pod Denona 1909 czy ktos moze sie wie jak kefy graja z denonami?
 

don111

Banned
do tych używek szkoda podłączać tego amplitunera (jeśli chodzi o stereo), pozostań lepiej na niższej półce sprzętu, Focal 816 pewnie też nie pokażą całości na co je stać ale możesz spróbować

Kefy możesz odsłuchać w Audioforte na Rejtana, Monitor Audio były w Audiopunkt pamiętam, o Paradigmy dzwoń do Polpaku http://polpak.com.pl/

--
Denon do Kef może pasować ale one nie są łatwe do napędzenia, nie wiem czy da sobie rade (Denon to słabiutki mocowo ampli)... iQ 90 na 15m są za duże, lepiej iQ70 (jak lubisz więcej basu) albo nawet iQ50
 
Ostatnia edycja:

pejotpe

New member
Bez reklam
15m to za mało na iQ9. Zdecydowanie weź siódemki inaczej będzie mocno zaburzona równowaga tonalna w małym pomieszczeniu... Zastanawiałem się nad Dali Ikon 7 do 18m^2 (podobna "waga" jak iQ9), ale po odsłuchu uznałem, że w tym metrażu to porażka... No, chyba, że planujesz przeprowadzkę do 30m^2 pokoju z kolumnami...
 

dent007

New member
czy Kef-y iq 90 w połączeniu z Denonem 1909 to rzeczywiście przerost formy nad treścią?
tzn. że nie będą lepiej grały niż iq70(wspomnę tylko, że rozważam ten sprzęt do pokoju 25m2 oczywiście jako rozwiązanie do audio i wideo)?
Resztę miałyby stanowic iq 30 oraz głośnik centralny z niższej seri kef'a - C6LCR( nie iq 60c bo nie mam miejsca na stoliku rtv) + dvd 1940. Czy to zestawienie ma sens?
Na marginesie nadmienie, iż słyszłem że nie należy mieszać seri j.w. bo przy "efektach" w filmie będzie słyszalna zmiana barwy dźwięku?
 

dnk

New member
Interesuje mnie wlasnie prawie identyczny zestaw tylko ze wspomianym KEF IQ60C... z tad wlasnie to pytanie powyzej. I czy naprawde 1909 bedzie za slaby zeby to napedzic?
Czy ktos moze mial do czynienia z ampli ARCAM AVR280 i czy to nie bylo by lepsze z tymi KEF-ami
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

dent007

New member
Rozmawiałem dziś z różnymi kolesiami, którzy siedzą w tym od lat (m-dzy innymi z przedstawicielem denona z Horn'a) mówili że 1909 da rade, a jedyny warunek to pomieszczenie powyżej 20m2. Poza tym to nie żaden przerost formy nad treścią, po prostu będą wykorzystane wszystkie walory tego amplitunera.
 

don111

Banned
a czego innego się spodziewałeś od dystrybutora tego sprzętu, odpowiedzi że nie jest zbyt dobry i nie nada się ? ;)
otóż jest słaby, zarówno mocowo i dźwiękowo taki przeciętniak w gronie niskiej półki amplitunerów kinowych (czyli w muzyce na tle wzmacniaczy stereo reprezentuje poziom w granicach ~miernoty)
tak więc zagrać, zagra ale i tak wszystkie walory brzmieniowe tego amplitunera nawet zebrane do kupy nie pokażą połowy tego co te kolumny naprawdę potrafią...
w 1909 nie ma w dodatku pre-outu (w starszych 190x był), nie będzie można nawet podłączyć w przyszłości wzmacniacza/końcówki mocy
jak chcecie mieć rewelacyjne stereo i kino w jednym (a mając KEFy gra jest warta świeczki) to warto wybrać tańszy model amplitunera z kodekami HD innego producenta i z pre-outem + wzmacniacz CA 740a (gra super z KEFami i jest w miarę tani)
 
Do góry