Kef iQ9 vs iQ9 SE vs iQ90

drummer

New member
Witam wszystkich znawców

Mam pytanie, od dobrych paru miesięcy przymierzam się do kupienia zestawu muzyczno-kinowego z przewagą muzycznego. Przesłuchałem troszkę głośniczków i urzekły mnie Kefy z serii iQ. Nie wiem czy to z powodu dźwięku czy niecodziennego wygląd ale coś w nich jest. Czytając forum ostatnio niejaki don111 (sorry jak przekręciłem ksywę) stwierdził że nie bardzo one nadają się do cięższej muzyki którą to ja stety/niestety lubię.

I chciałbym tutaj wysłuchać opinii znawców którzy się w życiu osłuchali trochę większej ilości głośników. Jeśli tak to które głośniki w podobnej cenie moglibyście polecić?

Muzyka która ja bym słuchał to szatany różnej maści typu power metal, gotyk itp, zwykły rock i jazz. Natomiast żona puszczała by sobie sofcik typu Lipnicka, ciężej typu Cranberries a jak się na mnie wkurzy to ONA. Czasem lubimy też klasycznie zagrać od Możdżera po Bacha. Gust muzyczny mamy wiec chyba dość szeroki ale stronimy od wszelkich murzynów obwieszonych złotem i muzyki która składa się głownie z mocno zaznaczonej sekcji rytmicznej szczególnie w dolnych częstotliwościach (umc-umc-umc).

To tak gwoli wstępu natomiast to co mnie bardzo jeszcze interesuje to różnicę pomiędzy kolejnymi edycjami tych głośników iQ9 SE i 90.

Czy opłaca się raczej skorzystać z ofert wyprzedażowych starszych modeli czy też kupić nową edycję iQ90 (+ resztę kompletu do kina)?
Czy zmiany wprowadzone są jakieś rewelacyjne?
Czy miał ktoś okazję porównać stare i nowe modele ?

Z góry dziękuje za odpowiedź

PS
Zapomniałem dodać, że szukamy raczej brzmienia które nie męczy (szczególnie żona). Obecnie mamy wieże philipsa która jest wyjątkowa mega bass i dudni strasznie co bardzo męczy żonę i przez to ciągle muszę siedzieć w słuchawkach lub słuchać pierdzenia z głośniczków laptopowych.
 
Ostatnia edycja:

don111

Banned
niejaki don111 odpowiada:
KEF iQ to świetne i w miarę uniwersalne kolumny, ale jeśli słuchasz muzyki z dużą przewagą ciężkich brzmień to jednak można wybrać lepiej (Kefy nie zagrają źle ale będzie tak hmm średnio)
takie jest moje zdanie - ale weź pod uwagę że nie słuchałem SE ani tej najnowszej serii, podobno mają więcej basu ale ich charakter brzmienia po za tym raczej nie uległ zmianie
do cięższej muzyki znacznie bardziej bym polecał Focale albo Paradigmy, jakie konkretne modele - to już zależy jak duży masz pokój, nie napisałeś też z jaką elektroniką to ma grać, jaki budżet itd
 

drummer

New member
Budżet to 10K+ wiecej żona pewnie nie pozwoli. Pokój po zmianach to już tylko ok 20m z otwartym dużym przedpokojem przy czym jest szeroki a krótki - siedzieć będzie się ok 3.5 od tv/głosników.

Co do elektroniki to myslałem o onkyo 905 (w uk za 3300zł) - bardzo podoba mi się wpięcie do netu. Nie jest to cudo pewnie jeśli chodzi o brzmienie ale zalezy mi na uniwersalności.

Ps don sorry za niejaki :)
 

don111

Banned
nie ma sprawy ;)

10 tys. to budżet na wszystko rozumiem...
jak ampli kinowy to chyba nie ma co przesadzać z jakością kolumn

druga sprawa że do 20m to nie musisz wstwiać takich dużych kolumn, z Kefów spokojnie wystarczą iq70, Focal 716V, Paradigm Monitor 7v5, może Monitor Audio br5 (tych nie słuchałem ale podobno dobre)
wg mnie Focale będą najlepsze do tych brzmień, ale spróbuj posłuchać wszystkich, bo nie wiadomo co się najlepiej zgra z tym Onkyo (wg paru opinii np KEFy + Onkyo to dobre zestawienie)
 

andrzejadam

New member
Mam ten sam problem ale z kolumnami Q7 czy iQ7SE czy iQ70. Słuchałem Q7 i Q5 oraz Monitor Audio RS6. Powiem szczerze że nie odpowiadało mi brzmienie RS6 i Q7. RS6 było suche czegoś brakowało w dźwięku za to Q7 grało w przeważającej części basem. Najlepiej dla mnie grały Q5 tylko ponoć są za małe do moich 20-kilku metrów. Słuchałem w malutkim pokoiku odsłuchowym 3x3 więc może dlatego dziwne doznania :) słuchowe. Dziś idę słuchać BR6 bo powiedzmy że to podobna półka cenowa do iQ7 ale nie wiem sam jak mam wybierać.
 

drummer

New member
andrzejadam

andrzejadam a ty sluchałeś q7 czy iq7?

A co panowie wogóle uważacie na temat kupowania głośników "na wyrost". W sumie to wystarczyły by mi iq7(0/se) ale iq9 lepiej wyglądają - prezencja jest ważna i mógłbym je potem przenieść do wymarzonego domu za parę lat jak go już wybuduję. Z drugiej strony w ciągu roku od czasu jak zacząłem się przymierzać do zakupu i gromadzić środki to już wyszły 2 nowe edycje... i pewnie za te 10 lat będą one leciwe...

Nie wiem co mają w sobie te Kefy ale jakoś strasznie mnie na nie wzięło, może to sentyment do Anglii gdzie spędziłem trochę czasu albo wygląd. Będę musiał zabrać żonę i razem gdzieś posłuchamy ich i zobaczymy jak to z tą dynamiką - może nie będzie tak źle. Jak odsłuchiwałem je jakiś rok temu to nie wziąłem żadnego dobrego szatana. Ale to jak spokojna muza grała a raczej sączyła się milutko to poezja.
W sumie to audiofilami nie jesteśmy wiec może nie zauważymy różnicy :) (chociaż to jak zmasterowana jest nowa płyta Metallicy rani moje uszy i doprowadza mnie do spazmów, a żona stwierdziła ze to pewnie słuchawki coś się popsuły :D i pierdzą). Swoją drogą miał ktoś do czynienia z słuchawkami Technics RP-f350?

A co sądzicie o Focalach z seri 8**? Te mi się podobają w odróżnieniu od 7**, jakbym wział mniejsze to pewnie bym się wyrobił?
 
Ostatnia edycja:

drummer

New member
Ceny dobre to ma blackninja :)
A jeśli chodzi o sklepy zagraniczne to tu jest niezla oferta
htt p://tnij. org/stoneaudio
sorry ale nie moge wklejać linków pousuwajcie spacje
 

don111

Banned
Focale z serii 8xx są już o klasę lepsze, ale to też inny charakter brzmienia (styl coś a'la Paradigm), musiałbyś posłuchać
grają "dużym" dźwiękiem - 816V mimo że mniejsze, to taki odpowiednik mocowo iq9
 

p0is0n

New member
na wyrost to chyba bez sensu, chyba ze masz bliski horyzont do przeprowadzki.
za duze moga sie zadusic w niewielkim pomieszczeniu.
mam ten sam dylemat co Ty, KEfy maja cos w sobie, ale ich sztywny i krotki bas (mowie o IQ7) troche mnie odstrecza.
Niestety, nie sluchalem IQ7SE ani IQ70 (te juz predzej maja poprawiony bas) wiec nie wiem czy jest lepiej. GDZIE JE MOZNA ODSLUCHAC, WIE KTOS?:hmm:

Co do MA RS6, to maja pieknie kontrolowany bas, brzmienie powietrzne, ocieplone, takie troche lampowe. Niestety maja bass-refleks z tylu i sa imho brzydkie (to tez wazne, dla niektorych)
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Nowa IQxx seria wypada bardzo dobrze jeśli chodzi o ceny, spójrzmy na sam centralny IQ6C detal 1999, IQ60 detal 1199 :)

Onkyo 905 dobrze się zgrywa z MA RS8, GS20.

silver_rs8.jpg


gold_gs20.jpg
 

drummer

New member
BlackNinja a wiadomo czemu taki "strzał w stopę" sobie robią? Tańsze i lepsze kolumny od tych które są już na rynku? Kto teraz kupi stare modele?

Z tego co się doczytałem to stare były wszystkie fornirowane ( nie wiem jak czarne) a w nowych 2 z 5 - Walnut real wood i Light Oak real wood. I z tego co wiem są one jeszcze niedostępne i nie wiadomo jaka (o ile wyższa) będzie ich cena.

Możesz napisać coś o tym?

Czy duża różnica jest w brzemieniu pomiędzy 9 a 7? słuchałem tylko 9-tek i nie wiem jak to z tym basem jest w tych mniejszych.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Nie robią sobie tylko dealerom, którzy się nabomblowali bez opamiętania poprzednimi IQ, niektórzy jeszcze sprzedają Q. Teraz jak wejdziesz do takiego sklepu, to będzie Panie nowa gorsza i dlatego tańsza.
IQ9 to kolumny o których nie można powiedzieć, że brakuje im basu, co innego IQ5, IQ3 itd.
 

andrzejadam

New member
Słuchałem Q7, Q5, MA RS6, MA BR6, Paradigmy 7v4, iQ5 - wszystkie głośniki były prosto z kartona (niewygrzane). Słuchałem w malutkim pokoiku co w zasadzie chyba było złym pomysłem bo mam duży pokój z aneksem w domu. Szukałem uniwersalnych kolumn do każdej muzyczki. Wyglądem wg mnie najlepiej wypadły KEFy póżniej paradigmy a na końcu monitory. Kef ma zaokrąglone kształty a monitory są kanciaste. Wada- Kef ma wypukłą maskownicę u góry (nienajlepiej bo nic tam nie położysz). Rozmiarowo Q7 są największe zajmują najwięcej miejsca - dlatego odpadły w moim wyborze, mam sporo różnych gratów. Słuchałem MA RS6 - nie spodobało mi się sucho za mało basu (jakiegokolwiek). Q5 - grały najlepiej ale jak mówię mam spory pokój i bałem się że głośnik nie da rady. Paradigmy - polecają je do słuchania mocniejszej muzyki tak się składa, że lubię mocniejsze brzmienie i dla mnie to co słuchałem było sztuczne nie spodobało mi się. Posłuchałem też MA BR6 miało mniej miękkiego basu niż nawet bym powiedział Q5 ale mimo wszystko najbardziej mi przypadły do gustu. Dały czysty prawdziwy dźwięk a pie-dolnięcie basem też ma :) tylko ten bas jakiś taki szybki. Fajnie było posłuchać każdego z tych głośników :) aha zaznaczę jeszcze że monitory BR mają sztuczną okleinę co nie jest zbyt pozytywne bo KEF Q ma naturalny fornir :)
 

don111

Banned
andrzejadam napisał:
Paradigmy - polecają je do słuchania mocniejszej muzyki tak się składa, że lubię mocniejsze brzmienie i dla mnie to co słuchałem było sztuczne nie spodobało mi się.
Mogłeś posłuchać serii v5... To pierwsza seria modelu Monitor która w znacznym stopniu gra inaczej od poprzednich wersji, ze starszych modeli w zasadzie pozostała tylko duża dynamikia i takie "ożywione" brzmienie.
Co do v4 to też nie mogłem zrozumieć nigdy dlaczego tak je polecają do mocniejszych brzmień (tzn ostrzejszy rock, metal - w tym kierunku), one grają miękko i z lekko wycofaną średnicą (do bardziej "młodziezowych rytmów za to bajka, ciężko je przebić).
 
Ostatnia edycja:

p0is0n

New member
andrzejadam napisał:
Słuchałem Q7, Q5, MA RS6, MA BR6, Paradigmy 7v4, MA RS6 - nie spodobało mi się sucho za mało basu (jakiegokolwiek).:)

Rs6 za malo basu? a wyjales zatyczki z bas refleksow??? prosze Cie, RS6 maja od cholery basu, wiecej niz ten caly zestaw KEF razem wziety ;)
Kefy IQ nie maja naturalnego forniru, dopiero najnowsza seria IQXX ma w drozszej opcji za doplata naturalny fornir ( ktory nie zawsze jest zaleta, bo jest delikatny i latwo go uszkodzic - wiem bo mam go wszedzie w mieszkaniu)
 

andrzejadam

New member
p0is0n napisał:
Rs6 za malo basu? a wyjales zatyczki z bas refleksow??? prosze Cie, RS6 maja od cholery basu, wiecej niz ten caly zestaw KEF razem wziety ;)
Kefy IQ nie maja naturalnego forniru, dopiero najnowsza seria IQXX ma w drozszej opcji za doplata naturalny fornir ( ktory nie zawsze jest zaleta, bo jest delikatny i latwo go uszkodzic - wiem bo mam go wszedzie w mieszkaniu)

powiem Ci szczerze, że słuchałem wszystkich tych kolumn po kolei Q7,Q5 i RS6 na tej samej płycie na tym samym wzmacniaczu i naprawde basu było dużo mniej. Jeżeli chodzi o fornir to wszędzie piszą że Q7, Q5 ma naturalny fornir, co również słyszałem od sprzedawcy,zresztą RS ma też naturalny :). A ponoć BR ma tylko winyle o czym się niedługo przekonam :D
pozdrawiam
 

p0is0n

New member
andrzejadam napisał:
powiem Ci szczerze, że słuchałem wszystkich tych kolumn po kolei Q7,Q5 i RS6 na tej samej płycie na tym samym wzmacniaczu i naprawde basu było dużo mniej. Jeżeli chodzi o fornir to wszędzie piszą że Q7, Q5 ma naturalny fornir, co również słyszałem od sprzedawcy,zresztą RS ma też naturalny :). A ponoć BR ma tylko winyle o czym się niedługo przekonam :D
pozdrawiam

seria Q to nie wiem, ale to staroc :)
seria IQx ma sztuczna okleine, ale ladna, zwlaszcza walnut
seriia IQxx ma taka jaka zamowisz: naturalna jest drozsza

MA BR ma sztuczna, widzialem
MA RS ma naturalna, tez widzialem
 

Monis

New member
Witam

Seria Q to stara seria, ale:
Q5 to odpowiednik iQ7
Q7 to odpowiednik iQ9

Najnowszych Kefów nie znam.

Jeśli chodzi o RS6 to mają więcej basów od iQ7 i nie ma przeproś. I na pewno nie grają sucho, a nawet więcej - są przeciwieństwem suchego dźwięku.
Być może nie były zwarte terminale i sekcja basowa w ogóle nie grała, albo jakiś inny problem z połączeniem.

Ktoś wcześniej pisał, że RS6 mają bass reflex z tyłu. Owszem, ale od sekcji średniotonowej.
Bass reflex głośnika basowego jest z przodu :)

Powszechna jest opinia, że Kefy muszą długo pograć (kilkaset godzin) by nabrać ogłady w brzmieniu. I to prawda.

Przy RS6 i jest podobnie. Po około pół roku grania nabrały odpowiedniej ogłady, a konkretnie to bas jest miększy i pełniejszy / głębszy (nie potrafię opisywać brzmienia...).
Moi znajomi też słyszą różnicę. Jeden nawet był przekonany, że zmieniłem sprzęt, bo gra lepiej :)
 
Do góry