Kamery SONY HDR-SR12E, SR11E , SR10E

Shinzon

New member
sin111 napisał:
Dzieki za wszystkie porady i sugestie - zastanowie sie nad monopodem.
Pare osob z allegro ma mi odpisac ad statywu naramienneo - jak sie sprawuje itp.

Napisz koniecznie, gdyż myślę że bardzo wiele osób posiadających amatorskie kamery cierpi na problemy ze stabilizacją.
 

sin111

New member
Witam,
W koncu mam info od jednego ze szczesliwych uzytkownikow tanszego statywu.
Oto co pisze" Tak produkt doszedł we wtorek. Od razu go wypróbowałem - statyw naramienny. Mogę powiedzieć tak - jest fajny i praktyczny. Ma w sumie 3 możliwości montażu kamery. Fajnie sięgo używa jest zgrabny, lekki i praktyczny. Myślę, że będzie się sprawdzał znakomicie. Zakup statywu za 250 zł (nie pamiętam nazwy) jest pomyłką -ten w zupełności spełnia moje oczekiwania.Moja kamera to Canon XH-A1i waży 2100 gram. Polecam ten statyw. "
Dla przypomnienia chodzi o ten statyw:
http://allegro.pl/item621943254_profesjonalny_statyw_naramienny_sony_canon_i_inne.html

I znalazlem jeszcze jeden z naramiennych ale juz 3 razy drozszy:
http://allegro.pl/item614277880_statyw_naramienny_sf_tytan_do_kamery_gratis.html

oczywiscie lepsze materialy itp ale skoro ten za 109zl jest w porzadku to po co przeplacac - zwlaszzca ze wiekszosc z nas bedzie uzywac statywu do amatorskich nagran... Jak ktos chce pro to Flycam 5000...
 

jackpe

New member
Bałbym się zamontować kamery za ponad 3tys na czymś takim. To że w opisie statywu pisze profesjonalny to jeszcze o niczym nie świadczy. Konstrukcja tego czegoś to wielka pomyłka, przynajmniej dla mnie. Te dwa statywy to nie tylko różne materiały ale całkiem różne możliwości i wykonanie. I na pewno stabilizacja, o którą najbardziej Ci chodzi, będzie o niebo lepsza w tym drugim,choć wcale nie jest to jakiś super statyw. No ale,albo tanie,albo dobre:)
 

jackpe

New member
sin111 mogę tylko napisać co sam o tym myślę i nie traktuj tego jako radę,ponieważ każdy ma swoje indywidualne wymagania:)
Proponuję na początek abyś się głęboko :) zastanowił czy statyw Ci jest naprawdę niezbędny,czy tylko chcesz wydać jeszcze parę złotych na następną zabawkę do Twojej kamery:)
Jeżeli jednak jest to rzecz bez której nie potrafisz dalej żyć i nie wyobrażasz sobie nawet chwili bez niemania statywu to:)
Określ dokładnie do czego go będziesz wykorzystywał?
Co najczęściej filmujesz / rodzina,dziecko,przyroda,itp/?
Czy podczas filmowania raczej przemieszczasz się z kamerą,czy są to w większości ujęcia statyczne?
Czy kamery najczęściej używasz w okolicach własnego domu,mieszkania,czy są to za każdym razem dłuższe wyprawy?
Jak gdzieś pisałem sam posiadam 3 statywy i jeszcze nigdy nie założyłem swojej Sx12 na żaden z nich,choć nie twierdzę,że nie chciałbym mieć ujęć bardziej płynnych i nie poruszonych. Po prostu to co robię traktuję jako pamiątkę dla dzieci i i dla siebie a nie jestem aż takim estetą,aby raziło mnie każde drgnięcie kamery. Mój film nie musi mieć studyjnych ujęć. Ponadto kupiłem tą kamerę dlatego że jest mała,wszedzie ją mogę zabrać i nie zajmuje dużo miejsca w plecaku,cz torbie przy wózku małej. Kiedy wybieram się gdzieś dalej biorę plecak foto i w nim mam Sx12,Canona g10 mojej kobiety:) i mojego Canona 5D z osprzętem. Nie mam już miejsca ani siły aby dźwigać jeszcze dodatkowy statyw. Na wyjścia parogodzinne biorę najczęściej samą kamerę i ew. g10 no i dziecko jeszcze do tego:) Każdy statyw w tym przypadku do dodatkowy ciężar i coś co gdzieś jeszcze muszę upchać:) Filmowanie ze statywu poza ewidentnymi plusami ma też minusy. Jednym z nich jest to,że kamerę musimy na tym statywie montować. Więc powinien mieć szybkozłączkę. Po wykonaniu ujęcia przechodzimy najczęściej w inne miejsce i znów zakładamy,rozkładamy,statyw,montujemy na niego kamerę,paredziesiąt sekund ujęcia i wyruszamy dalej:) Co innego,jeżeli mamy z góry założony jakiś scenariusz i wyruszamy na filmowanie szeroko pojętych okoliczności przyrody. Wtedy możemy założyć kamerę na statyw i czekać na ciekawe ujęcie. I wtedy dobry jest jakiś tripod w miarę stabilny.Najlepiej z dobrą olejową głowicą,aby nie szarpało podczas panoram.Kiedy poruszamy się z kamerą i nasze ujęcia są dość długie ale też filmujemy pod różnym kątem,np. wieża kościoła a potem gołębie na rynku to statyw naramienny jest jako tako przydatny. Odciąża nam nadgarstek i daje odpocząć dłoniom,zapewniając jakąś dodatkową stabilizację.Jednak również powinien posiadać szybko złączkę,w miarę prosto się składać a element podpory pionowej nie powinien opierać się na naszej przeponie tak jak w tym linku do tańszego statywu,ponieważ podczas oddychania będziemy nim poruszali w górę i w dól. Dalej pozostaje nam kwestia noszenia ze sobą przez cały czas statywu i co chwilę montowania na nim kamery. Jakimś pośrednim wyjściem jak już wcześniej zauważył Shinzon jest zakup konwertera szerokokątnego. Jest to dość ciężki element montowany w przedniej części kamery i poprawia na pewno nasz uchwyt a co z tym się wiąże i stabilność podczas filmowania. Poza tym po jakimś czasie sam zauważysz, że jeżeli go nie masz założonego na kamerze to czegoś Ci brakuje. Nawet w otwartych plenerach szerszy kąt się bardzo przydaje. Byłem wczoraj w skansenie i czy na zewnątrz, czy wewnątrz ciasnych pomieszczeń spisywał się znakomicie. Nie jest to co prawda super stabilizacja,lecz przy krótkich ujęciach klipy z konwerterem na pewno są stabilniejsze. Zresztą zauważyłem, że od jakiegoś czasu kiedy wychodzę w plener nie zdejmuję go z kamery:) Oczywiście nie namawiam Cię do rezygnacji z zakupu statywu i kupowania konwertera. Są to jedynie moje subiektywne odczucia, no i ja mam statyw ostatecznie:) Jednak gdybym miał wybierać powtórnie to kupiłbym konwerter a nie statyw. No i kamera z konwerterem wygląda bardziej pro a dodatkowo w wersji dla oszczędnych jest to taniej niż najtańszy statyw :):):) Się rozpisałem trochę.
Pozdrawiam i życzę wielu udanych ujęć. :)
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
to teraz chetnie wyslucham jakie statywy i jakie konwertery marka + model, jakie polecacie jakimi sie bawiliscie i sa OK
 

sin111

New member
Ufff Jackpe, sie rozpisales chlopie ;)
Dzieki wielkie za przeyslenia i sugestie. Jestem uz troche w tym wszytskim zagubiony i nie wiem ostatecznie co brac... Teraz zastanowiem sie nad konwerterem. Najlepiej bedzie jak przejde sie do sklepu z osprzetem do kamer(gdzies w Krakowie) i na spo==kojnie zobacze statywy oraz konwertery - i wtedy podejme decyzje. Ja duzo krece glowie ujec w wycieczek gdzie niestety trzeba jak nie chodzic to krecic plenery - takze kamera nonstop sie rusza-nie ma wiekszych problemow przy kreceniu otoczenia bez zzoomu jak stoisz, ale ejzeli chce sie isc i krecic badz przyblizac i nie ma sie jakiegos oparcia - to jest to trudna sprawa...
 

jackpe

New member
Teraz się cieszę widokiem Stadionu Śląskiego z poziomu płyty boiska :) to miejsce gdzie nie każdy i nie zawsze może wejść :) Jak wrócę to postaram się jeszcze coś naskrobać.
P.s. I to jest właśnie mobilność:) Mała kamera,mały laptop,mały aparat. Kurde dobrze że ta mininimalistyczność nie dotyczy wszystkiego.
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
mozesz gdzies wrzucic taki material nagrany z konwerterem i bez, oczywiscie najlepiej jak dasz jakis wskaznik np kij lub slup, albo cos tam zeby zobaczyc roznice.
 

jackpe

New member
sin111 napisał:
...ale ejzeli chce sie isc i krecic badz przyblizac i nie ma sie jakiegos oparcia - to jest to trudna sprawa...
No tak :) To wracamy do np. HAGUE MINI MOTION-CAM STABILIZER
lub ostatecznie statywu naramiennego.
Dwa całkiem różne w swojej filozofii statywy i pozwalające na odmienne sposoby filmowania. O pierwszym nie chce się wypowiadać, ponieważ nie używałem nigdy i raczej go jednak nie kupię. O drugi trochę pisałem:) Konwerter jednak nie umożliwi Ci wykonywania płynnych ujęć podczas chodzenia z kamerą. Umożliwia jedynie dużo pewniejszy uchwyt kamery jednak w tym przypadku nie zastąpi statywu.
Do Seba_Fan. Jak tylko pozwoli mi najmłodsza latorośl to wrzucę gdzieś takie ujęcia./ Jestem na czymś w rodzaju tacieżyńkiego urlopu i większość dnia jestem sam z małą:) / Powinienem mieć nawet coś z dzisiejszej wyprawy na jeszcze Narodowy Stadion Śląski:)
Przy okazji opiszę trochę moich spostrzeżeń dot. mojego konwertera.
 

akjam

New member
Pomocy

Witam,mam problem,dostałam w prezencie kamere SONY HDR-SR10E..fajna-i tyle moge o niej powiedzieć,niestety nie znam sie całkowicie o programach potrzebnych do prawidłowej obslugi kamery,i nie ma kto ze znajomych mi w tym pomuc.podobno potrzebny jest jakis program do konwertowania filmów,ja poprostu nagrany filmik przesłałam na komputer i po odpaleniu okazało sie ze wygląda to tragicznie:???: .prosze o pomoc krok po kroku co powinnam zrobić aby nauczyć sie prawidłowo korzystać z tego cudu techniki,bo az mi szkoda tej kamerki ma taką nieudolną właścicielke:roll: z góry dziękuje bardzo.pozdrawiam
 

jackpe

New member
Więc zaczynamy od kroku pierwszego.
Przeczytaj dokładnie,wolno i ze zrozumieniem forum HDTV dział kamery a potem zapytaj o to czego nie zrozumiałaś, lub o informacje jakich w/g Ciebie tam brakuje.
Wtedy koledzy na pewno chętnie przejdą do kroku drugiego :)
i może napisz coś więcej na ten temat :
cyt. " nagrany filmik przesłałam na komputer i po odpaleniu okazało sie ze wygląda to tragicznie ".
 
Ostatnia edycja:

ace2

New member
Po przeczytaniu calego tego watku jeszcze bardziej jestem glupi i juz kompletnie nie wiem jaka kamere kupic. Watek dlugi i z opisu widac ze albo na 100 kamer 99 to Sony albo w PL tylko Sony sie kupuje. Bo cala reszta beee weglug Was. Zastanawialem sie nad 10E ale zbesztana w porownaniu do 11 czy 12 Canon HF10 praktycznie przemilczany a Panasonic objechany. Szukalem kamery do 2500 a teraz widze ze chyba nie ma to sensu. Czy ten Cannon HF10 taki zly? bo cene ma najnizsza. Dodam ze ma plazme Panasonica HD Ready.
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
temat jest o Kamery SONY HDR-SR12E, SR11E , SR10E

kurcze trzymaj sie tego, masz ocje szukaj i juz uzyj tego, jest jeden watek o tym canonie i go przeczytaj
 

zargo

New member
Konwertery szerokokątne x0,7 do HDR-SR10E

Na stronie producenta HDR-SR10E są wymienione 4 modele konwerterów szerokokątnych, m.in.:

VCL-HG0730A
VCL-HGA07
VCL-HGE07A

Czy ktoś orientuje się w czym w praktyce różnią się poszczególne modele (oczywiście oprócz ceny ;) ), bo podane tam opisy są dość ogólne i praktycznie jakiś konkretnych różnic nie dostrzegam. Może użytkownicy tych konwerterów podzielą się swoimi spostrzeżeniami.

Z góry dzieki
 

zargo

New member
Osłona przeciwsłoneczna na wyświetlacz LCD

Czytając wasze opinie na temat problemów z podglądem nagrywanego obrazu na wyświetlaczu LCD przy filmowaniu w bardzo nasłonecznionych miejscach (np. plaża), myślę że dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie osłony przeciwsłonecznej na wyświetlacz LCD, a w przypadku modelu HDR-SR10E (bez wizjera), chyba jedynym rozwiązaniem tego problemu.

Znalazłem w necie 2 rozwiązania (ale pewno jest ich więcej):

- HD-300 HOODMAN CAMCORDER SCREEN HOOD [cameragrip.co.uk/acatalog/info_574.html]

i co najważniejsze dostępny w kraju

- LCDHD2 osłona na monitor LCD 2,7" Sony [foton.kalisz.pl/?strona=sklep_produkt&grupa1=10&grupa2=5&grupa3=&pid=1505]

Czy ktoś używa podobnego rozwiązania? Może podzielić się opinią?

pzdr
zargo
 

jackpe

New member
Wrzuciłem 2 małe załączniki z ujęciami z założonym konwerterem na Sr12 i bez konwertera. Są to zdjęcia wyciągnięte z pliku filmowego i troszkę poprawione ze względu na ostrość. Myślę, że poprawnie oddają idee konwertera:)

Bez-konwertera.jpg

Z-konwerterem.jpg

Ponieważ nigdy na tym forum nie wrzucałem załączników nie wiem jak to będzie działało i jak się będzie otwierało. Jeżeli będą problemy to w najbliższym czasie gdzieś zalinkuję te fotki :)

Zdjęcie kamery z konwerterem wrzucę jeszcze dzisiaj tylko muszę miec chwilę czasu :)

Konwerter Sony VCL-DH0758 po małej przeróbce i z pierścieniem redukcyjnym.

A tak wygląda Sr 12 z tym konwerterem :)
Sr12-3.jpg

Ciężka jest i jest co trzymać w ręce, ale za to dużo stabilniej :)

Innych konwerterów niestety nie testowałem.
Pozdr.
 
Ostatnia edycja:

zargo

New member
Dzięki jackpe - zdecydowana róźnica w przypadku użycia konwertera.
Rozumiem, że używasz - tak jak pisałeś w wątku hdtv.com.pl/forum/showpost.php?p=369245&postcount=175 - konwertera VCL-DH0758 + redukcji 58/37.

pzdr
zargo
 
Ostatnia edycja:
Do góry