Kalibracja kina domowego - dyskusja.

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Wlasnie w tym rzecz, ze w naszych warunkach, szczegolnie warto dokonac tyle pomiarow ile jest zalecane, czyli 6 (a w kilku przypadkach wiecej) Dodatkowe pomiary, to takze wiecej informacji dla miejsca odsluchu.
W idealnych warunkach, kalibracja ma mniejsze znaczenie (co nie znaczy ze marginalne), co jest logiczne, bo jezeli posiadamy wspomniane idealne warunki, to sila rzeczy, mamy mniej problemow z akustyka, z poziomami, odbiciami i co tam jeszcze wymyslimy.
 
Ostatnia edycja:

Whiplash

New member
Bez reklam
Czyli jakas roznica jest, skoro po 1 kalibracji masz gorsze brzmienie po bokach. A takie pytanie, mamy 5.1 na ktorym raz sluchamy stereo a raz ogladamy cos w 5.1, kolumny frontowe macie skrecone na glowne miejsce odsluchu czy kolumny stoja prosto?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ja miałem kiedyś prosto, a teraz mam skręcone. Wydaje mi się że zauważalnie lepiej to gra niż jak kolumny są skierowane wprost na ścianę. Pewnie też kwestia tego typu, jak daleko siedzimy od kolumn. Jak miałem na wprost to tak się czułem jakby kolumnę odwrócić w przeciwną stronę, po skierowaniu na miejsce odsłuchowe mam wszystko bardziej namacalne, a i scena wydaje mi się lepsza. Mnie najbardziej zalezalo na stereo, ale i w kinie mam wrażenie że jest lepiej.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
U mnie nic nie pisza ale na ucho o wiele lepiej graja skrecone. Lepszy bas, czuje sie brzmienie na sobie. Armaniq... popraw sobie stopke a dokladnie Blu-Ray a nie Blue-ray :D
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Ja mam lekko skrecone (ok. 12 stopni), pomimo zaleceń Dali, że maja być prosto.
Po prostu na ucho gralo mi to lepiej, ale również podyktowane jest to u mnie tym, ze jedna z kolumn stoi zbyt blisko bocznej sciany i chciałem w ten sposób ograniczyć nieco wczesne odbicia. Choc mysle, ze w idealnym pomieszczeniu też bym lekko skręcił.
Ustawiałem pod stereo, a do kina nie zmieniam.
Pozdrawiam
 

przemasgd

New member
Witam wszystkich.
Sorry, że piszę tutaj ale jestem nowy i zielony :) nie za bardzo wiem jak i gdzie zamieścić swój post... Ale mam nadzieję, że może ktoś mi pomoże :)
Mianowicie mam problem. Do tej pory miałem Tv oraz kino domowe Samsung, były podłączone po przez HDMI i optyka, wszystko działało i w ogóle, dodatkowo samsung ma aplikację "anynet + " na pewno wiecie jak działa więc nie będę się rozpisywał ale dziś zmieniłem Tv na LG 42LA620S ( 3D, Smart TV) i tu zaczyna się problem... Kino domowe podłączyłem tak jak do starego TV i generalnie wszystko działa ale dopiero jak przełączę w TV "wyjście dzwięku z Tv na głośniki zewnętrzne"... Czy wie ktoś może czy można coś zrobić aby działało to jakoś normalnie?? tzn. jakoś intuicyjnie żebym poi włączeniu kina nie musiał jeszcze przełączać dodatkowo w tv czy coś w tym stylu... Z góry dziękuję za pomoc
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Koledzy mam pytanie czy czysto teoretycznie ale i praktycznie jak ma sie dekoder podlaczony do amplitunera ( chodzi o audio ) kablem kolaksjalnym, to jest slabszy dzwiek ogladajac jakis film np z canal + niz ten sam dekoder podlaczony kablem optycznym? Gdzies czytalem ze optyczny ma lepszy dzwiek przy podlaczeniu dekodaera z ampem, ale sam nigdy nie sprawdzilem bo zawsze mialem kolaksjalny i obecnie rowniez tylko taka mam mozliwosc. Mial ktos takie porownanie?
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Teoria jest taka, że:
- coaxial traci przez zakłócenia zewnętrzne,
- optyk traci przez dwukrotną konwersję sygnału na światło i ze światła.
W praktyce mało kto widzi różnicę.

Aczkolwiek jak już dekodery zaczną operować na DTS HD i Dolby HD to i tak się przesiądziecie wszyscy na HDMI ;P Bo po optyku i coaxie wszystko będzie downgradowane do DTS/DD zwykłego ;P
 

rupert9

New member
Witam
Zmieniłem soft na 400 w swoim onkyo 616 i teraz kombinuje z kalibracją, ale teraz gra mi bardzo cicho muszę wziąść na 40 żeby coś było słychać a wcześniej 30 to już było ok czy można głośniki podgłościć bo mam na niektórych -5db, -6db czy nie ma sensu w tedy kalibracja?

I jeszcze nie słychać basu tak jak bym chciał wedle zaleceń pokrętło na sub. mam na godz 10 bo na 12 było za mocno a w ampi po kalibracji mam bass -10 konec skali pewnie muszę jeszcze raz zrobić, sub mam na -4 nie wiem czy mi się uda wyważyć żeby bass był w sakli i sub.
Dodam że sub mam na 120hz a głośniki na 80hz odległości poprawione kalibracja w trzech miejscach blisko siebie około 80cm.
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Co do głośności to zostaw ten temat w spokoju. Skoro skala jest do 100 to chciałbyś mieć głośność użytkową na 20? 30? Co się wszyscy uparli, że ma być głośno już na początku skali??

Co do suba, to przecież jest na forum instrukcja kalibracji. Wystarczy przeczytać. Pokrętło na 12.00 i kalibracja powinna go ustawić nie nieżej, niż -2/3 i nie wyżej, niż +2/3. Jak robi inaczej to kręcimy pokrętłem i znów kalibrujemy...
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Co do suba, to przecież jest na forum instrukcja kalibracji. Wystarczy przeczytać. Pokrętło na 12.00 i kalibracja powinna go ustawić nie nieżej, niż -2/3 i nie wyżej, niż +2/3. Jak robi inaczej to kręcimy pokrętłem i znów kalibrujemy...

Jak jest np.-8 to tez jest dobrze, Chris o tym wielokrotnie pisal. Wazne aby nie bylo to -12.
Jezeli brakuje niskich, to mozna podkrecic na ampli.
Jak jest na stronie audyssey wyrazne zalecenie co do wymaganych (nie nizej) -2/3 to prosze o linka,
byc moze ze cos mnie ominelo, a sam Chris pisze w roznych miejscach co innego.
W kazdym badz razie, u mnie po ostatniej kalibracji (z tego co pamietam) jest -5.5.
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
armanig - tak jak piszesz. -12 nie może być, bo to koniec skali z reguły. Ja jestem zdania, że pokrętło powinno tak być na subie, żeby zbliżyć się do 0 po kalibracji w ampli. Stąd +/- 2/3. U mnie za pierwszym podejściem (pokrętło na 12.00) wyszło -2dB. Pewnie na godzinie 11.00 byłoby 0dB. Ale już nie zmieniałem.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
TEz mi się wydaje iż w jakiejś wypowiedzi KRis wspominal, ze -12 to be, fuj, ale 0 to ideal i jednak najlepiej jeśli jest zbliżone do zera. Tak to zapamietalem i tak mi to utkwilo, ale nie znajde teraz linka do tego ;) to było ladnych kilka dni czytania
 
Do góry