Kalibracja kina domowego - dyskusja.

hans2

Banned
w 626 dali w koncu multeq czyli korekcje na subie.

apropo restorera: od czasu jak zrobilem kalibracje z bardzo ciasnym rozstawem mikrofonu (maks odchylenie od MLP to 15cm) to restorer nie jest mi do niczego potrzebny. przestrzen tez sie lekko poprawila.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Hans mozesz po polsku napisac o tym rozstawie mikrofonu ? ;)
Btw. robicie pomiary w jednym czy wielu miejscach tak jak pisze instrukcja?
 
Ostatnia edycja:

hans2

Banned
wczesniej dalem linka na stronie 151 tego watku.
chyba najbardziej skondensowany faq o audyssey jaki widzialem.
ja uzywam pattern nr 8 wide1h i znakomicie sie spisuje.

pomiary sa maksymalnie oddalone o 15cm w stosunku do glownej pozycji sluchacza.

do weryfikacji zwroc uwage na wykresy z REWa.
 

hans2

Banned
spoko, kazdy przeciez bedzie robil jak bedzie chcial :)
co nie znaczy ze nie moze byc jeszcze lepiej jak sie zrobi troche inaczej...
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Whiplash

New member
Bez reklam
U mnie max w 6 pozycjach, wg instrukcji 5 pozycji na kanapie a jedna tak na srodku pokoju.. Ale po co przeciez nie siedzi sie przed kanapa nigdy, ma to jakies znaczenie?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ja zawsze robiłem 3 pomiary dla jednego miejsca odsłuchowego. Uważam że lepiej mieś solidnie ustawione w jednym miejscu, niż wyciągane jakieś średnie dla 3 punktów. Przecież wrażenia odsłuchowe nie będą jednakowe dla jednego centralnego punktu i do 3 różnych znajdujących się obok siebie.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Kalibracje powinno sie przeprowadzac w 6-8 punktach. To wiecej informacji dla glownej pozycji odsluchu. Tak nasz ulubiony Pan Chris pisze na swoim forum ;)
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
No dobra, ale jak w takim wypadku ampli poustawia odleglości? Pewnie to uśredni? Jeżeli w pozycji centralnej mam dokładnie surroundy po 1,5m od miejsca odsłuchu, to siadając z prawej lub lewej strony te surroundy bedę miał ok 50cm od uszu, więc kalibracja idealnie mi nie ustawi żebym słyszał efekty z tylnych kolumn zarówno w pozycji centralnej jak i z prawej/lewej strony? Możliwe że przy większych salonach i pewnym oddaleniu kolumn efektowych te róznice już się lekko zacierają, tak w moim przypadku i przy małych odległościach to ma znaczenie. Przecież podczas kalibracji nie mamy wyszczególnione która jest główna pozycja odsłuchu a które są dodatkowe?
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Moze odleglosci ustawia przy pierwszym odczycie czyli w glownym miejscu a nastepne pomiary sa potrzebne tylko dla ustawienia najlepszej korekcji EQ ? Z tego co pamietam to pierwszy pomiar jest dla glownej pozycji odsluchu.

To Ty Krzysiek robisz kilka pomiarow nie zmieniajac polozenia mikrofonu? Myslisz ze jest roznica miedzy jednym a kilkoma pomiarami w jednym miejscu ?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Tak mi się zawsze wydawało, że taki pomiar w kilku miejscach to uśrednianie. Ja zawsze robiłem w jednym nie zmieniając położenia mikrofonu. Ale może koledzy mają inne wnioski, i wyprowadzą mnie z błędu?:grin:
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Z kalibracja startujemy zawsze z punktu centralnego, na bazie tego punktu sa robione pomiary odleglosci, nastepne pomiary to dodatkowe informacje dla glownej pozycji (ta glowna pozycja to nastepny temat), sa ustawiane odpowiednie poziomy i przeprowadzane kalkulacje, ktore scisle sa powiazane z glownym punktem pomiaru. Mowiac wprost, zbierane sa wszystkie informacje, a im wiecej tym lepiej. W idealnym pokoju i rozstawieniu kolumn, najlepiej zastosowac sie do diagramu, chociazby na stronach audyssey, a ze nie kazdy ma takie warunki + blednie przeprowadzona kalibracja = takie kwiatki jak czasami mozemu tu przeczytac.
EDIT: Mam wrazenie ze Whiplash juz szykuje sie do natarcia z nowymi przemysleniami :D
 
Ostatnia edycja:

Whiplash

New member
Bez reklam
Haha nie, zaskocze Cie ale nie tym razem. Spytalem o ta kalibracje raz jeszcze z prostego powodu, do tej chwili nie mam podlaczonych surroundow bo czekam na meble i stojaki na nie. Takze mysle ze moze w tym albo w przyszlym tyg. umebluje pokoj i podlacze wszystkie glosniki a co za tym idzie przeprowadze raz jeszcze kalibracje i dlatego pytam jak to zrobic najlepiej. Moze ja popelniam jakis blad i dlatego mi wychodza takie rzeczy w EQ bo z tego co widze i pytalem to inni nie maja takich problemow. Zawsze robilem kalibracje raz w glownym miejscu gdzie siedze i czesc. Moze faktycznie lepiej jest zrobic te 6 pomiarow, ale z drugiej strony gdzie ja na kanapie znajde 6 miejsc?

P.s jaki diagram i co miales na mysli mowiac blednie przeprowadzona kalibracja?
 

hans2

Banned
odlegosci sa brane z pierwszego pktu dlatego jest to najwazniejszy pomiar.
zupelnie bez sensu jest robic pomiary oddalone od glownego punktu bo kalibracja nie poprawi wszystkiego wszedzie. lepiej ja nakierowac na glowne miejsce odsluchowe i bliskie okolice bo wtedy bedzie mogla dzialac najlepiej.

jeden pomiar vs wiele pomiarow w tym samym miejscu - usrednia sie ewentualne drobne przeklamania ale moim zdaniem lepiej porozsuwac pomiary powiedzmy o 10-20cm bo rzadko kiedy usiadziemy tak samo jak przy kalibracji.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Witam jak ja robilem w kilku miejscach w odleglosciach 0,5 m, to gorzej to wychodzilo anizeli np w 3 -ech miejscach oddalonych od siebie powiedzmy 10 cm..
 

Whiplash

New member
Bez reklam
...Co moze byc powodem iz podczas ogldania BD Iron Maiden En Vivo ktore ma obrz 1080p24 na wyjscia analogowe stereo odtwarzacz nie wysyla sygnalu. Bez znaczenia czy jest to stereo pcm czy dts ma nic, cisza. Jak wylacze 24p i odtwarzacz zaczyna wysylac 1080p60 dzwiek na analog wraca. Taka sytuacja dzieje sie tylko na tej plycie bo Queen Live in budpapeszt tez ma 1080p24 i tam dzwiek normalnie jest na RCA..
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Juz z rok nie ma aktualizacji, dziwne bo na jednej plycie sie tylko tak dzieje. Juz wszystkie probowalem, wylaczylem tryb powiedzmy Direct, zmiana sciezek dzwieku, wyl i wl odtwarzacza i nic. Na maidenach dzwiek tylko i wylacznie po HDMI.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Wiesz ja to mysle ze sa takie anomalie dziwne i pracownicy denona nie umieja sobie z tym poradzic , bo przyklad moj np zaobserowany na bluray denona 3313... mam podlaczony z amplitunerem kablem hdmi reference o dl. 0,60 m ale jest to kabel ktory nie ma tak jakby 1.4 i niby nie obsluguje 3d ( bo to wersja przedostania tego kabla), ale znajomy elektronik powiedzial mi ze to nie ma znaczenia , wazne zeby kabel byl wysokiej jakosci i odpowiednio szybki, a ten taki jest chocby jego cena by na to wskazywala i sama seria). I co sie dzieje, ano to sie dzieje ze ten bluray ma cos takiego ze mozna uruchomic szybki start i wtedy zaczyna sie cos takiego ze jak sprzet nie ejst odlaczany od sieci to glupieje bluray i niei chce wykryc tylko i wylacznie filmow 3d. Podpinam inny kabel niemalze zwykly za 100 zl tylko ze specyfikacja 3d i wszystko jest ok.... ale jak wlacze funkcje normalna w bluray ten sam kabel wykrywa 3d :). Malo tego jak jest tryb szybki wlaczony i na noc wylacze z sieci a po pracy wlacze caly sytem do sieci to i na szybkim starcie bluraya wykrywa sie sygnal 3d - nie jest to smiech??? Ale Panowie w denonie moiwa ze to wina kabla ze to niby nie ma on specyfikacji 3d i moze byc problem na tej lini, co jest glupota absolutna bo na normalnym trybie i oszczednosciowym normalnei jest wykrywany sygnal 3d. malo tego u sasiada by, testowany w innymbluray innej marki przez kilka dni i bylo ok... wiec problem jest w denonie na moj gust tylko denon nie ma checi sie przyznac do tego ze cos takiego wystepuje. A zeby bylo wiecej to powiedzieli mi ze jak oni podlacza sobie np 2 inne kable i bedzie git to uznaja to ze wlasnie jest zly kabel... tzn nie ma specyfikacji 3d choc w sklepach denona sprzedawcy mowia ze jak najbardziej obsluguje 3d i nie ma z tym zadnego problemu co jest prawda tylko mysle ze jednak sam bluray cos ma takiego ze nie moze sobie odnaleźć sygnalu 3d na tym kablu kiedy jest caly czas wlaczony sprzet do sieci i ma tryb wlaczony szybki start.... ale mnie to strzyka wiec nic z tym nie robie, nie bede kupowal drugiego kabla za prawie 400 zl za odcinek 0,6 m bo to glupota dwa razy placic za to samo tylko zeby byl napis 3d( bo najnowsza wersja tego kabla juz takowy napis posiada:)), a i tak denon szybko sobie radzi z wlaczaniem bluray do pracy. Ale takie anomalie sa i chyba nie ma na to wplywu. ... Moze nowy soft trzeba sciagnac czy cos w tym stylu ale odnosnie softow to denon troszke zacofany jest i oni mowia ze jak niby jest ok wszystko to zeby nie sciagac bo nie ma takiej potrzeby i malo tego , soft jaki mozna sciagnac ze strony niemieckiej denona to jest jakis trefny, a na naszej nie ma w wogole zadnej aktualizacji softu, ludzie pisza ze maja problem z softami rowniez w amplitunerach denona wiec cos moze jest na rzeczy - zycie..
 
Ostatnia edycja:

Whiplash

New member
Bez reklam
Tylko ze HDMI to przekazuje informacje do innego urzadzenia i dziala troche inaczej niz zwykly kabel RCA. Tu wysylany jest tylko sygnal do wzmocnienia, nie ma zadnych HDCP, predkosci, pojemnosci, specyfikacji itd.

Szkoda ze takie cos jest bo np. czasem lubie obejrzec koncert w stereo a stereo wg mnie lepiej brzmi po analogu a tu mamy cisze.
 
Do góry