Kalibracja kina domowego - dyskusja.

norbert1983

Member
A może ktoś by mi pomógł w wyborze głośników które mogą być zamontowane do ściany, mają to być głośniki surrand przednie które zagrały by się z moim obecnym zestawem 5.1.2 wharfedale diamond 10.7, 10CS, 10.2, głośniki atmos to monitor audio ct 265 idc. Docelowo chciałby rozbudować do 7.1.2
 

norbert1983

Member
Czy wyżej wymienione głośniki pasowały by do reszty mojego zestawu czy może mógłby ktoś polecić jakieś inne głosniki montowane do ściany jako głośniki boczne? Z góry dziękuję
 

kinder

Member
W końcu na mnie trafiło z kalibracją amplitunera Denon avr-x7200wa konfiguracją głośników u mnie to 7.1.4. Do amplitunera mam podłączony wzmacniacz Atoll IN 400 napędzający fronty.

Co do kolumn u mnie wygląda to tak :

Fronty - Monitor Audio Gold 300 ( 30 Hz - 60 kHz )
centralny - Monitor Audio Gold C350 ( 40 Hz - 60 kHz )
sub - Monitor Audio Gold W15 ( 18 Hz - 120 Hz )
efektowe - Monitor Audio CP WT 380IDC ( 50Hz - 30kHz )
sufitowe - Monitor Audio CS 180 ( 48 Hz - 30kHz )

Chciałbym poustawiać wszystko żeby w pełni cieszyć się dobrą kinową ścieżką Audio :) ...

Co mam wpisać w ustawieniach :

Kolumny Small czy Large ?
Crossover dla wszystkich kolumn jaki ustawić ?
Crossover dla kanału LFE na ile ustawić ?
Bass Mode LFE plus MAIN ?

W temacie jestem zielony i nie mam pojęcia jakie wpisać parametry co by pasowały do tych moich głośników jak wyżej. Ewentualnie jak coś trzeba jeszcze konkretnego ustawić w Denon lub sub-ie to dajcie info :)

z góry dzięki ...
 

abdul0412

New member
Bez reklam
Kolego masz porządny sprzet i niewiesz jak przeczytać instrukcje:hihi:? Masz zacny wzmacniacz i bardzo dobry ampli mimo ze nie przepadam za Denonem to jest to wysoka polka, do tego glosniczki tez niczego sobie i tez preferuje inne marki ale za taka kase sprzet powinien byc dla znajacych temat.

Mysle ze Bipo pomoze napisz na priv.
 

kinder

Member
Kolego masz porządny sprzet i niewiesz jak przeczytać instrukcje:hihi:? Masz zacny wzmacniacz i bardzo dobry ampli mimo ze nie przepadam za Denonem to jest to wysoka polka, do tego glosniczki tez niczego sobie i tez preferuje inne marki ale za taka kase sprzet powinien byc dla znajacych temat.

Mysle ze Bipo pomoze napisz na priv.


Kolego czytać to ja umiem :) ale każdy ma inne głośniki .. nie wiem jakie odcięcia porobić do tych moich kolumn ... dlatego napisałem pasma przenoszeń co by ktoś bardziej obeznany w temacie podpowiedział co będzie dla mojego sprzętu najlepsze :)
 

Drunk

New member
Bez reklam
Crossover na 60hz dla wszystkich głośników po autokalibracji.

Sprawdzałem u siebie i warto zejść niżej niż umowne 80hz o ile skrzynki mają zapas.

Bass mode standardowo na lft bez żadnych kombinacji z podwójnym basem.
 
Ostatnia edycja:

abdul0412

New member
Bez reklam
Kolego czytać to ja umiem :) ale każdy ma inne głośniki .. nie wiem jakie odcięcia porobić do tych moich kolumn ... dlatego napisałem pasma przenoszeń co by ktoś bardziej obeznany w temacie podpowiedział co będzie dla mojego sprzętu najlepsze :)

Najlepsze jest wlasne ucho.
Dlatego warto zrobic pierwsze kroki samemu a jak nie wyjdzie to wtedy zasiegnac porady.

Mam nadzieje ze nie odebrales mojego poprzedniego postu negatywnie.

Pamietaj ze kazdy ma inne glosniki i konfiguracje oraz akustyke dlatego trzeba dzialac indywidualnie.

Pzdr
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Referencyjne ustawienie to 80 Hz dla wszystkich kolumn i 120 Hz dla subwoofera. Po to w kinie mamy subwoofer, żeby to on przejął to najniższe pasmo, nawet jak mamy duże i drogie kolumny. Co do akustyki, to tutaj opieramy sie głównie na autokalibracji za pomocą mikrofonu, bo na ucho nie jestesmy w stanie stwierdzić jak akustyka pomieszczenia wpłynie na odbicia dźwięku, opóźnienia czy docieranie do ucha słuchacza.


Reasumując, po poprawnym rozstawieniu sprzętu i dokonaniu autokalibracji praktycznie pozostaje jedynie przestawienie odcięc kolumn na 80 Hz i suba na 120 Hz. Jak mamy dość dobrą akustykę i dobrze ustawione kolumny względem miejsca odsłuchowego, to odległości czy głośność poszczególnych kolumn wychodzi wręcz wzorowa. Ja u siebie robiłem kalibracje już dobrych kilka razy i nigdy nie miałem jakiś duzych rozbieżności.
 

kinder

Member
To tak autokalibracja zrobiona tak mi ustawiło w zakładce odcięcia :

Frontowe - Pełne pasmo
Środkowy - Pełne pasmo
Surround - 60Hz
Tylny surr. - 90Hz
Sufit przednie - 60Hz
Sufit tylne - 80Hz
 

kinder

Member
W poradniku o kalibracji piszę że trzeba wszystkie kolumny przestawić na Small .. U mnie mam fronty i centralny ustawione na Large. Pytanko do Was czy jak przestawię fronty na małe to nie będzie pasmo obcięte ?
Kolumny są duże tak samo jak centralny. Trochę szkoda by było ich ograniczać.

I czy po przeprowadzonej kalibracji poziomy poszczególnych głośników trzeba wyzerować czy wartości mają zostać takie jak po kalibracji ?
 

abdul0412

New member
Bez reklam
Fronty i central zostaw na full band i tylko obetnij to 60-80 hz wedlug uznania.
Odleglosci nie zeruj, mozesz jedynie wyrownac manualnie tak jak w rzeczywistosci glosniki beda zlokalizowane w odniesieniu do miejsca odsluchowego.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Poradnik powstał po to, by wątek nie był codziennie rozbudowywany o kolejne pytania o to samo i mnożenie się tysięcy postów, po to by nie było wątpliwości dla osób, ktore chcą miec referencyjne ustawienia. Przez tysiace postów każdy doradzał inaczej i prawie wszyscy byli zdezorientowani. Jesli ktoś chce mieć jak należy - poradnik, dla innych sa własne ustawienia "na ucho".
Kinder, jesli nie rozumiesz ktoregoś punktu poradnika to pisz śmiało.
 
Do góry