Kalibracja kina domowego - dyskusja.

alexiel

New member
Mam pytanie do użytkowników Onkyo 646 lub innych modeli, które posiadają system kalibracji AccuEQ. Ostatnio przeczytawszy około 400 stron tego wątku postanowiłem zrobić jeszcze raz kalibrację i niestety system stwierdza że nie jest podłączony lewy front, który oczywiście jest podłączony i słychać z niego sygnał testowy przy rozpoczęciu kalibracji. Po przejściu wszystkich głośników i subwoofera, pojawia się komunikat iż lewej kolumny brak i przerywa kalibrację. Teraz sobie przypominał, że przy pierwszej kalibracji ten właśnie lewy front jako jedyny źle została zmierzona odległość, ale kalibrację dokończył. Czy miał ktoś podobny przypadek?
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
Czytając kilkanaście ostatni stron tego wątku jedna z osób miała problem na onkyo z kalibracją bo ustawiała ona front na 0.15m ja miałem to samo za drugą kalibracją za pieszym razem było ok potem doszło do mnie jaka była różnica.. podczas pierwszej kalibracji trzymałem mikrofon pionowo oczkiem w stronę frontów i pomiar był prawidłowy za drugim i trzecim razem kalibrowałem trzymając mikrofon poziomo wtedy jedną ze stron kalibruje błędnie z wynikiem 0.15m.
 

soplus

Active member
Bez reklam
Sorry za głupie pytanie, przy komplecie MA Silver (RS8 + center + FX + sub) ustawić wszystkim kolumnom 80Hz + sub 120 i wielkość na small? Ampli Onkyo TX-RX900. Kalibracja ustawiła przód na large 40HZ, center 40Hz i FX na 80Hz. Oprócz kina oczywiście muzyki też na tym słucham.
 
Ostatnia edycja:

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Jak ustawisz 80 kolumnom to i sub też 80 inaczej to bez sensu. Zresztą suby nie odtwarzają zbyt dobrze tak wysoko.

Przody zostaw jak po kalibracji czyli 40Hz. Central może być też 40Hz ale zweryfikuj eksperymentalnie puszczając jakiś wybrany, intentsywny kawałek filmu. Tak 3-60s odsłuchu i zmiana na 50, potem znów na 60 aż do 80. Wybierz to ustawienie które które daje najwięcej wrażeń i emocji z filmu.
Wtedy SUB dostosujesz do tej wartości.
Surround zależy od ich wielkości i sprawności. Zwykle te 80 gra dobrze. Te na pewno jako small.
 

soplus

Active member
Bez reklam
Fronty zostały jako full band (rs8 zaczyna od 33) ustawienie na 80 ograniczało dźwięki przy cd (przynajmniej w moim odczuciu), reszta na 80, sub na 120
 

Drunk

New member
Bez reklam

Liter1979

Member
Bez reklam
Panowie, mam pytanie odnośnie kalibracji subwoofera, dziwna sprawa... obojętnie ile głośności ustawie na nim przed kalibracja tzn. czy to jest połowa skali czy np. na max, kalibracja zawsze ustawia mi go na +4. Wydaje mi się że nie powinno tak być... Co może być nie tak ?
 

Drunk

New member
Bez reklam
Odnośnie kalibracji, dodam tyle że warto zaopatrzyć się w miernik natężenia dźwięku/decybelomierz/SPL i po auto kalibracji ręcznie ustawić poziomy. Dzisiaj pobawiłem się tym urządzeniem trochę i ustawiłem głośniki zgodnie z zaleceniami, czyli 75bD na mierniku. Jest teraz o wiele lepiej i szłyszę nowe smaczki, których nie słyszałem w niedawno oglądanych filmach. Koszt nieduży, a efekt warty wydanych pieniędzy. Na ucho jednak nie da się tego dobrze poustawiać, wiem to teraz z autopsji.
 

werf

Active member
Bez reklam
Jakiś konkretnie miernik masz na myśli ?
Te 75db ustawiasz na poziomie referencyjnym,czy jakiś sygnał testowy z amplitunera ?
 

Drunk

New member
Bez reklam
Poczytałem przez kilka dni na zagranicznych forach żeby nabyć trochę teorii. Miernik powinien mieć dokładność nie gorszą niż +/- 1,5dB, opcję wyboru poziomu ciśnienia akustycznego A i C, wolny dynamiczny tryb pomiaru. Jako sygnał testowy używa się szumu różowego (tego z zakładki speaker levels, gdzie ustawiamy natężenie dźwięku dla każdego głośnika). 75dB uznawane jest jako referencyjne i dla każdego głośnika wskaźnik powinien tyle pokazywać. Miernik należy ustawić tak jak mikrofon do kalibracji - dokładnie w miejscu siedzenia na wysokości uszu. Na mierniku ustawiamy tryb jako wolny, korekcję C i lecimy z koksem. Okazało się że amplituner nie ustawił tych poziomów idealnie. Dla głośników surround(z racji tego że są di-polarne) musiałem zastosować trochę inną taktykę i ustawić korekcję na A.

Myślę, że warto zainteresować się tematem, bo poprawa w spójności całej przestrzeni dźwiękowej jest znaczna. No chyba że amplituner ustawi nam idealnie wszystko sam, wtedy nie będzie czego korygować.

Chodzi mi po głowie jeszcze lepszy mikrofon do kalibracji, w sumie to miernik też ma wyjście AC i DC na małego jacka, ale w sieci mało informacji, a boję się podłączać wynalazki do amplitunera nie wiedząc czy jest to dla niego bezpieczne. W instrukcji nie jest napisane jaki mogę zrobić pożytek z tych wyjść. Obstawiam że mógłby zadziałać jako mikrofon do kalibracji ale eksperymentować z nowym klockiem nie będę.
 
Ostatnia edycja:

Siemanh

New member
Witam wszystkich.
Po krótce przedstawię mój aktualny zestaw i proszę o podpowiedzi, za które z góry dziękuje.
Wiem, że temat był wałkowany do „porzygu”, ale może jakiś kompromis ustawień dzięki Wam osiągnę

W zeszłym tygodniu stałem się dumnym posiadaczem głośników Audio Pro Avanto. Do tego Ampituner Denon avr 1713 , sub Jamo 260
Mam mały pokój 18 metrów ale chciałem wymienić po 14 latach użytkowania moje wysłużone Jamo 180 i w końcu się udało tego dokonać, ale do sedna...
Po podłączeniu i wykonaniu kalibracji lekko się załamałem, że kupiłem jakąś przysłowiową „lipę”.
Nie dałem za wygraną i postanowiłem pobawić się z Denonem, po kilku próbach powiedzmy, że jeśli chodzi o filmy to w DD uzyskałem zadowalający efekt, natomiast Stereo jakoś mnie dalej na kolana nie powala. Nie wiem czy coś źle jest poustawiane czy może jestem lekko wypatrzony muzycznie bo dotychczas jak słuchałem muzyki ( głowienie House) to pokój aż dudnił( LFE + Main zawsze On)
Dzisiaj po zrobieniu 5-tej kalibracji ( w końcu żona opuściła mieszkanie i było cicho ) ustawiłem następujące parametry:
Głośniki Przednie Large Full pasmo
Głośnik centralny 80 Hz
Surround 80 Hz
Sub 80 Hz ( odcięcie w ampli.) ( podłączony coaxial)


Odległości głośników zmierzyłem jeszcze metrówką i poprawiłem kalibrację oraz wyrównałem Level frontów na 0 oraz resztę dobrałem tak aby pasowały do frontów. Suba z -12 dałem na -6 .
Niestety fronty są ustawione przy ścianie ok 10 cm, ale powinno to dawaj więcej basu niż go zabierać.
Ogólnie z ustawień to już chyba wszystko wypróbowałem, aktualnie na Stereo mam:
Restorer High
Audyssey:
Dynamic Eq ON
Reference dB
Dyn. Vol Light

Filmy dobrze wypadają jak ustawie Audysey na Flat , Dynamic Eq ON, Dyn. Vol Light

Także nie wiem czy to moje złe nawyki związane z długim używaniem Suba przy Stereo czy jednak złe ustawienia.
Teraz moje pytania:
Czy można coś pozmieniać w ustawieniach, aby w stereo było lepiej? ( B/pas odpada bo łeb urywa, Zabawa Tonami też szału nie robi)
Czy Audysey Flat z moimi ustawieniami jest ok do filmów?
Ustawione odcięcia są odpowiednie? Nie chciałbym, aby jakieś efekty dźwiękowe omijały moje uszy

Z góry dziękuje za wskazówki.

PS. Jak napisałem jakieś głupoty to wybaczcie
 

Drunk

New member
Bez reklam
Suba masz całkowicie źle ustawionego. Najpierw musisz ustawić odpowiednio GAIN na subie, żeby po kalibracji LEVEL był bliski 0 (np. -3, -1). Odcięcie na subie ustawiasz na 120Hz. Ustawianie frontów na 0 względem reszty też jest złym pomysłem, bo na uch nie dopasujesz tego dobrze i w filmach usłyszysz że coś jest nie tak (brak spójności w dźwięku przestrzennym). W stereo dobrze zagrają tylko topowe modele lub niższy model z pre out + wzmacniacz.
 
Ostatnia edycja:
Do góry