Kalibracja kina domowego - dyskusja.

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Dźwięk z suba jest bezkierunkowy stąd różnice w pomiarze odległości. I faktycznie rozbieżności to norma i nie ma co tego roztrząsać.
 

Kamil_89

Member
Jak działają głośniki Front High, są filmy z ścieżką na te kanały czy zabierają z frontów? Jak ogólnie oceniacie system 7.1 lecz z głośnikami Front High?

I druga kwesta co sądzicie o Dolby Pro Logic IIz? Ma to w ogóle sens?
 

Kamil_89

Member
Wiesz nie mam jakiegoś dużego porównania do innego sprzętu bo to mój pierwszy blu-ray, wcześniej korzystałem z Ps3, jakość ubrazu zdecydowanie lepsza na BD, a nie mam też TV za grubą kasę, funkcje sieciowe ok, z polskich serwisów ipla, tvp, player tvn, z zagranicznych m. in YT, netflix spory wybór, przeglądarka i Facebook który ma być wycofany (to jest minus Sony że wsparcie jest słabe), z USB odtwarza praktycznie wszystkie pliki, dźwięk również, jedynie to TrueHD dekoduje tylko do dwóch kanałów, reszta łącznie z HD-MA bez problemu, oczywiście pliki cd DTS, FLAC, DSD bez problemu odtwarza, i co ważne jest bardzo szybki, nie trzeba długo czekać na start, o resztę jak coś konkretnie Cię interesuje to pytaj. Przy czym nie wiem czy bym go kupił gdybym nie miał ampli Sony :)
 

katka10

New member
U mnie zawsze idealnie kalibracja ustawiała odległości, oprócz subwoofera ( ale to inna bajka)..
Można prosić o kilka słów wyjaśnienia??
Bo mi o ile odległość kolumn ustawia poprawnie to suba mam 5.50m a w rzeczywistości 2.5 m.
Bo w moich obecnych warunkach lokalowych szukam idealnego miejsca na suba ( dodam że to sub z BR), ale jest ciężko bo mam 2 lokalizacje sprawdzone dźwiękami testowymi od 120 do 20 Hz:
1. duży spadek dB poniżej 50Hz, za to w górę do 120 jest na ucho OK. Bass jest krótki punktowy
2. ciągnie do 30 Hz ale przy 70 Hz mam dołek ale jest bardziej rozciągnięty.

Nie do końca wiem co wybrać
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ale nie wiem co rozumiesz przez " Dolby Pro Logic II - czy jest sens"? Tryb ten rozszerza Ci zwykłe stereo do systemu wielokanałowego, więc ja osobiście często z tego trybu korzystałem w starszych produkcjach gdzie nie miałem dźwięku 5.1.
 

katka10

New member
Można prosić o kilka słów wyjaśnienia??
Bo mi o ile odległość kolumn ustawia poprawnie to suba mam 5.50m a w rzeczywistości 2.5 m.
Bo w moich obecnych warunkach lokalowych szukam idealnego miejsca na suba ( dodam że to sub z BR), ale jest ciężko bo mam 2 lokalizacje sprawdzone dźwiękami testowymi od 120 do 20 Hz:
1. duży spadek dB poniżej 50Hz, za to w górę do 120 jest na ucho OK. Bass jest krótki punktowy
2. ciągnie do 30 Hz ale przy 70 Hz mam dołek ale jest bardziej rozciągnięty.

Nie do końca wiem co wybrać

Ktoś, cos wiecej powie?????
 

Kamil_89

Member
Panowie, ja wiem jak działa DPL, pytanie dotyczyło rozszerzenia do przednich wysokich, jak wy to oceniacie? Np DPL IIz z ścieżki 5.1, słyszycie dodatkowe efekty z przednich wysokich?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Ja kiedyś na podłogówkach postawiłem wysokie tallboye z innego kina, podpiąłem pod przednie wysokie, włączyłem DPLIIz i lipa, efekt słaby. Potem sprawdzałem też przednie rozszerzające - było nieco lepiej, ale prawdziwą różnice przy zmianie z 5.1 do tradycyjnego 7.1. Sam Atmos też więcej wnosi niż jakiekolwiek dodatkowe Fronty, w moim odczuciu oczywiście.
 

bubafat

Active member
Bez reklam
Panowie, ja wiem jak działa DPL, pytanie dotyczyło rozszerzenia do przednich wysokich, jak wy to oceniacie? Np DPL IIz z ścieżki 5.1, słyszycie dodatkowe efekty z przednich wysokich?
Dam Ci 3 niezapomniane tytuly. Dredd * i Phantom (ten o lodzi podwodnej) i Gravity. Bajka.
A teraz jak odpalisz kolegom Dredda z sufitowymi (Neural:x) to sie posraja jak MaMa powie cos przez PA.

*- oczywiscie pisze o upmiksie Dolby. Ani ten film ani pozostale pozycje, majace metadate DTS Neo:x , pomimo posiadania odpowiedniego rendera (Onkyo 818), nie zrobily na mnie tak dobrego wrazenia w DTS Neo: X, jak upmiksowane przez render Dolby.
Ale to juz przeszlosc i radze patrzec w przyszlosc. Zreszta majac zainstalowane FHs, bedziesz mogl sobie porownac jak dziala Dolby PL IIz, a jak DSU, czy DTS Neural:X. Wystarczy pozyczyc nowszego ampa.
 
Ostatnia edycja:

wojazo

New member
Cześć,
W amplitunerach m. in. Denon x2200w jest mozliwych kilka opcji wyboru dźwięku, np oglądając film blu ray ze sciezka tru hd mamy w ampli mozliwosc ustawic stereo, dolby tru hd, dolby tru hd + dolby surround i inne
Pytanie moje jest ktory powinnismy wybrac rodzaj dzwieku? Dolby tru hd czy dolby tru hd + dolby surround?
Pytam bo widzę pewna roznice:
W filmie mroczny rycerz w pierwszej scenie jak napadaja bank jest scena jak jeden z klaunow przykleja wiertarke do drzwi sejfu i na sciezce filmowj tru hd i opcji dzwieku w ampli dolby tru hd towarzyszy temu przyczepieniu dźwięk basu natomiast przy ustawieniu dolby tru hd + dolby surround wowczas tego basu nie ma :-( wiecie moze dlaczego?
Z ciekawosci ustawilem opcje pure na auto i ampli automatycznie ustawil na dolby tru hd + dolby surround czyli bez basu w tej i innch scenach.
Ciekawostka jest fakt ze na sciezce filmu zwykly dolby digital we wspomnianej scenie jest bas niezaleznie jaki dzwiek ustawi sie w samym ampli. Czyli dotyczy to tylko formatu tru hd.
Posiadam system glosnikow 5.0

Dzięki za odpowiedź koledzy!
 

wojazo

New member
Oki temat nieaktualny. Po tym jak zawiesilem 2 dodatkowe glosniki (uzyskując konfigurację 5.0.2) problem ze "znikniętym" basem znikł. Teraz jest on zawsze.
Jednak rada dla posiadaczy głośników 5.0 to taka by nie wybierać w opcji amplitunera :dolby truehd + dolby surround tylko samo dolby truehd :)
Pozdro!
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
No tak, ale to logiczne.
Dolby Surround robi upmix do dodatkowych głośników, a tutaj nie było żadnych dodatkowych głośników, a wręcz mniej jak defaultowo ma TrueHD.
 
Do góry