Kalibracja kina domowego - dyskusja.

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Wywołałem dyskusję i widzę, że są dwie szkoły na ten temat.
Zadam, więc pytanie takie...
Kalibracja źle ustawia dość mocno odległości i mamy możliwość ręcznej ich korekty.
Zatem po co dostęp do zmiany odległości skoro wymaga to ponownej kalibracji, która źle ustawia odległości ?
 

pantomima

Banned
Witam . Podlocze sie do tematu .
U mnie'rowniez automatyczna kalibracja sie nie sprawdza .
Wszystko trzeba ustawiac manualnie, na ucho .

W ziazku z tym - czy istnieje jakas zaleznosc , proporcja ?

Np . jak wyglada poziom glosnosci centrala do frontow ?
Central ma miec wiekszy poziom glosnosci od poziomu frontow ,czy wsytarczy ustawic taki sam a wywazyc jedynie'odleglosc ? O ile wyzszy ?
I rzecz jasna - jak ma wygladac poziom' glosnosci suroundow w stosunku do przodu ?
Czy jest jakas stala miara /wywazona proporcja ?
 
Ostatnia edycja:

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Witam . Podlocze sie do tematu .
U mnie'rowniez automatyczna kalibracja sie nie sprawdza .
Wszystko trzeba ustawiac manualnie, na ucho .

W ziazku z tym - czy istnieje jakas zaleznosc , proporcja ?

Np . jak wyglada poziom glosnosci centrala do frontow ?
Central ma miec wiekszy poziom glosnosci od poziomu frontow ,czy wsytarczy ustawic taki sam a wywazyc jedynie'odleglosc ? O ile wyzszy ?
I rzecz jasna - jak ma wygladac poziom' glosnosci suroundow w stosunku do przodu ?
Czy jest jakas stala miara /wywazona proporcja ?

Dużo pytań, dużo niewiadomych, bo chyba akustyki nie da się zamknąć w sztywne matematyczne ramy. Zbyt dużo w tym empiryki i nie da się raczej stworzyć uniwersalnego algorytmu, który powie co i jak poustawiać.
Ale sam to chyba wiesz.
Złotym środkiem chyba jest zawsze ucho słuchacza.
 

pantomima

Banned
Dużo pytań, dużo niewiadomych, bo chyba akustyki nie da się zamknąć w sztywne matematyczne ramy. Zbyt dużo w tym empiryki i nie da się raczej stworzyć uniwersalnego algorytmu, który powie co i jak poustawiać.
Ale sam to chyba wiesz.
Złotym środkiem chyba jest zawsze ucho słuchacza.

Wszystko'sie zgadza co mowisz.
Myslalem jednak ze istnieje jakas stala'zaleznosc ;)

Ja tam na swoim bds'ie poustawialem'sobie wszystko po swojemu ale czy to jest skonfigorowane poprawnie tak jak byc powinno?

Szczerze powatpiewam ;)
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
..Kalibracja źle ustawia dość mocno odległości i mamy możliwość ręcznej ich korekty.
Zatem po co dostęp do zmiany odległości skoro wymaga to ponownej kalibracji, która źle ustawia odległości ?

To oznaczałoby mnóstwo odbić w pomieszczeniu czyli bardzo niekorzystną akustykę.
W dość przeciętnie wyciszonym pokoju zwykle jest to dość precyzyjne.

Zresztą nie chodzi o wartości bezwzględne zmierzone przez Ciebie odległości a zachowanie proporcji między kanałami. Jeśli źródła dźwięku są prawidłowo obrazowane to nie ma problemu.
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Kolego rafa@rafa.... Źle mnie rozumiesz. U mnie wszystko jest ok. Nawiazuję jedynie do problemu kolegi, któremu kalibracja ustawia prawy front na 0,15 podczas gdy ma 5,5.
Pytanie jest czy skorygować odległość ręcznie, a ampli przestawi opóźnienie z tej kolumny ?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
A może niech kolega wstawi jakieś foto z rozmieszczeniem kolumn, bo 0,15 odległość to absurdalnie mało? Widocznie gdzieś są podbicia basu i dlatego takie przekłamanie. U mnie zawsze idealnie kalibracja ustawiała odległości, oprócz subwoofera ( ale to inna bajka). Z drugiej strony uważam że ręczne korygowanie odległości to niweczenie całego procesu autokalibracji. Jeżeli tak ustawia, to widocznie do mikrofonu docierają takie a nie inne informacje, chociaż jak wiemy to tylko elektronika i tez może się mylić. Ja bym zaczął od wstawienia foto, bo może są jakieś rażące błędy w ustawieniu kolumn.
 

abart68

New member
Napiszę co zrobiłem i stwierdzam że chyba mam problem z akustyką bo na trzy kalibracje miałem trzy wyniki w zależności od ustawienia głośnika .
1. FR - 0,20 m w rzeczywistości 5,70m
2. FR - 1,5 m w rzeczywistości 4,90 m
3. FR - 0,90 m w rzeczywistości 5,00 m
Przy drugim podejściu raz centralny pokazał się na 1,50 m a a zawsze wychodziło 3,60 m
Widzę ze raczej automat tu nie zadziała i ustawiam ten kanał ręcznie , tylko mam pytanie czy radzicie skorygować odległość przed czy po zapisaniu kalibracji i dopiero zapisać.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Witam.
Kolego @Abart68. To, że masz problemy z kalibracją RZ800 wcale mnie nie dziwi. Kolega ma RZ900 i także ma problemy na tym polu. Bo wina leży w autorskim sposobie kalibracji Onkyo. Można też o tym poczytać na zagranicznych forach. Rezygnacja Onkyo z kalibracji Audyssey to błąd.
 

Rafal7

Banned
Ja bym jeszcze na Twoim miejscu wziął ampli do jakiegoś znajomego który posiada kino i u niego przeprowadził kalibracje, wtedy miałbyś pewność czy Onkyo coś sknociło czy u Ciebie lepszy pomieszczeniu coś nie tak.
 

abart68

New member
Niestety tak sie składa że sąsiadów mam bez kina a głośników na baranda nie będę przecież targał więc pozostaje ręczne wpisanie poprawnych wartości tylko czy wprowadzić je przed save czy po.
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Kolego rafa@rafa.... Źle mnie rozumiesz. U mnie wszystko jest ok. Nawiazuję jedynie do problemu kolegi, któremu kalibracja ustawia prawy front na 0,15 podczas gdy ma 5,5.
Pytanie jest czy skorygować odległość ręcznie, a ampli przestawi opóźnienie z tej kolumny ?

Tak kolego, właśnie po to jest ustawienie odległości. Nie ma innej funkcji. :)

Odległość = opóźnienie
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Tak kolego, właśnie po to jest ustawienie odległości. Nie ma innej funkcji. :)

Odległość = opóźnienie

Ja to rozumiem i wydaje mi się, że właśnie po to jest możliwość ręcznych ustawień w sytuacji, gdy autokalibracja sobie nie radzi. Jest to dość logiczne.... ;)
Tyle, że są różne opinie w tej sprawie (patrz posty wcześniej).
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Dwie opcje moim zdaniem. Albo tak jak pisałem jest u niego koszmarna akustyka albo druga, autorski system kalibracji Onkyo jest poważnie skopany..
 

abart68

New member
Napisałem do Onkyo w tym temacie i oczywiście ,, zrobili wielkie oczy '' i orzekli akustyka , ale jednak Pan coś doradził.
Kazał w miarę możliwości przysunąć FR do miejsca odsłuchu , w moim przypadku było to 5 m .
kalibracja automatyczna ustawiła FR na 3,60 m co i tak jest najlepszym jak dotąd wynikiem. Ręcznie ustawiłem na właściwa odległość .
Pan z servisu zapewnił że ampli po wprowadzeniu nowej wartości sam obliczy ponownie wymagane opóźnienie. Powiedział jednak że może być konieczne ręczne ustawienie głośności FR w moim przypadku wyszło + 1.0 . Myślę że to jako tako wyczerpało temat za wszelka pomoc dzięki dzięki.
 

abdul0412

New member
Bez reklam
Witam.
Kolego @Abart68. To, że masz problemy z kalibracją RZ800 wcale mnie nie dziwi. Kolega ma RZ900 i także ma problemy na tym polu. Bo wina leży w autorskim sposobie kalibracji Onkyo. Można też o tym poczytać na zagranicznych forach. Rezygnacja Onkyo z kalibracji Audyssey to błąd.

Kalibracja moze poprostu jest bardziej dopracowana.
Jakos nie widzialem na forach aby ktos pisał o złej kalibracji w pionnerach a to praktycznie ten sam system - wiem bo miałem Pionka i mam Onkyo.

Wydaje mi sie ze pewne składowe kalibracji sa tak dopracowane , że słabo akustycznie pomieszczenia powoduja ze system zle uklada to w calosc.

Co bym zrobil ja - poprostu troche popracowal nad akustyka
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Przepraszam, ale kalibracja w Pioneerach to zupełnie inna bajka. Jest to MCACC Pro firmy Air Studio. A jak działa? Genialnie. Kolega ma LX-59.
 

abdul0412

New member
Bez reklam
Przepraszam, ale kalibracja w Pioneerach to zupełnie inna bajka. Jest to MCACC Pro firmy Air Studio. A jak działa? Genialnie. Kolega ma LX-59.

Air studio jest sygnowane tylko najwyzszymi modelami.
Zwykly MCCAC , dziala ( potocznie dostraja) identycznie jak Onkyo.

Byc moze Onkyo cos zmienilo i fakt powoduje to takie sytuacje , jednak chciałbym ci powiedziec , że tez miałem MCACC pro w pionku i u mnie niestety poleglo totalnie.

pzdr
 

marstef

Member
Bez reklam
U mnie MCACC ustawia odległości idealnie, oprócz suba, ale to jak pisał krzysiek, inna bajka.
 
Ostatnia edycja:
Do góry