Jakość obrazu w telewizorach LED Samsunga

Chris_M

New member
Od tygodnia jest posiadaczem telewizora Samsung UE40D7000, jednego z dwóch topowych modeli LED 3D tej firmy.
W pierwszej chwili zachwyt żywymi kolorami, potem jednak refleksja, że coś z tym obrazem "nie tak".
Najbardziej doskwierało mi to, że gdy sceny filmu rozgrywały się w nocy lub w ciemnym pomieszczeniu, prawie nic nie widziałem.
W końcu postanowiłem sprawdzić co temu obrazowi dolega i ściągnąłem z internetu kilka plansz do kontroli obrazu telewizyjnego, m.in. stąd: •• Poradnik - jak ustawić dobry obraz w telewizorze - Część 3: kalibracja z użyciem obrazów testowych - - kalibracja telewizora
Sprawa wyjaśniła się po wyświetleniu na ekranie telewizora obrazu Jasnosc.jpg - http://www.komputerswiat.pl/media/1158151/Jasnosc.jpg
Okazało się, że na tym testowym obrazie spośród 15 pól różniących się od siebie stopniem jasności, można rozróżnić tylko 6, a pozostałe 9 pól zlewa się w jedno, z kolei na pionowej skali szarości (z prawej strony ekranu) zlewają się ze sobą 3 najciemniejsze pola, co widać na załączonym zdjęciu Samsung_40D7000-jasność.JPG: Samsung_40D7000-jasn...jpg | | Fotki, Zdjcia, Obrazki Fotosik.pl

Dla porównania zdjęcie tej samej planszy testowej na ekranie mojego starego monitora NEC EA191M: NEC_EA191M-jasność_1...jpg | | Fotki, Zdjęcia, Obrazki Fotosik.pl

Jak widać, na ekranie monitora zlewają się ze sobą tylko 3 skrajne pola z lewej strony, a na pionowej belce skali szarości rozróżnialne są wszystkie pola.
Załączone zdjęcia przedstawiają najlepszy obraz jaki w wyniku regulacji udało mi się uzyskać, gdyż przy ustawieniach domyślnych, na poziomej skali szarości można było rozróżnić tylko 5 pól, czyli o jedno pole mniej.
Prawdę mówiąc jestem zaszokowany tym co odkryłem i chciałby się dowiedzieć czy jest to feler tylko mojego egzemplarza, czy też wszystkie Samsungi tak mają.
Zapraszam więc do przedstawiania tutaj zdjęć obrazów tej samej planszy testowej, zrobionych na Waszych telewizorach.

Dodane:
Nie wiem dlaczego, ale zdjęcia które osadziłem w tekście wiadomości w ogóle się nie pojawiają, więc te zdjęcia zamieniłam na linki do nich.

PS2:
Zdjęcia ekranu dołączyłem jako załączniki: na zdjęciu górnym jest D7000, na dolnym monitor NEC.
 

Attachments

  • Samsung_40D7000-jasność_1a.jpg
    Samsung_40D7000-jasność_1a.jpg
    93,5 KB · Wyś: 527
  • NEC_EA191M-jasność_1a.jpg
    NEC_EA191M-jasność_1a.jpg
    142,1 KB · Wyś: 1194
Ostatnia edycja:

RHJG

New member
Bez reklam
Witam,nie wszystkie samsungi tak mają (dotyczy to wszystkich firm).odpowiedż jest prosta profesjonalna kalibracja do warunków panujących u klienta w domu problem rozwiązuje.Amatorsko też mozna temu zaradzić przy odrobinie cierpliwosci.pozdr.
 

gemini4all

New member
Nie napisałeś jakie masz ustawienia obrazu, ponieważ obraz standardowy "z fabryki" jest bardzo kiepski. Proponuję dokonać wpierw kalibracji np na tych ustawieniach: AVForums.com - View Single Post - Samsung D7000 / D8000 - Settings & Calibration thread ale podbiłbym ostrość do 60, kolor do 55 oraz podświetlenie do 16, Black Tone na ciemny, Dynamic Contrast na maksa, Colour Tone na standard lub warm1 - jak Ci lepiej pasuje. Napisz czy jakość obrazu się poprawiła.
 

Chris_M

New member
Obraz w trybie "standardowy", ale nie sądzę, żeby zmiana trybu obrazu była w stanie cokolwiek skutecznie zmienić w kwestii widoczności najciemniejszych odcieni.
Próbowałem zmieniać wszystkie ustawienia, włącznie z gammą, wzmocnieniem oraz punktem odcięcia poszczególnych, a także wszystkich na raz kolorów. Obraz się zmieniał, ale na skali szarości nie pokazywało mi ani jedno pole więcej!
Nawet ustawienie jasności na maxa nic nie dawało, chociaż "czerń" była popielata!
 
Ostatnia edycja:

Chris_M

New member
Spróbuj inne parametry zanim to wykluczysz :p
Wypróbowałem także inne tryby niż standardowy - było na nich tak samo jak na standardowym lub nawet gorzej.
Wypróbowałem także te nastawy, które podałeś o godz. 15:02. Obraz się minimalnie zmieniał, ale najczęściej na gorsze, bo np. na planszy do testowania kolorów, z rzędu kwadracików z różnymi odcieniami barw robił się jednobarwny pasek, a odcienie czerni nadal pozostawały nierozróżnialne.
Jest bardzo ciekaw, jak te testowe plansze wyjdą na Twoim telewizorze.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
zacznij od ustawienia - film. Powinno być znacznie lepiej . I powyłączaj wszystkie polepszacze.
 

Chris_M

New member
U mnie Ok na ustawieniach naturalny
Jest dużo lepiej niż u mnie, ale do dobrego obrazu wciąż daleko. Zwróć uwagę, że na pionowym pasku z prawej strony ekranu, dwa najniższe pola się zlewają, a nie powinny.
Sprawdź jeszcze w innych trybach, bo u mnie z odcieniami szarości akurat w trybie naturalnym jest najgorzej.
 

tdx

New member
Bez reklam
ale do dobrego obrazu wciąż daleko. Zwróć uwagę, że na pionowym pasku z prawej strony ekranu, dwa najniższe pola się zlewają, a nie powinny.

To samo rano - sory za jakość zdjęcia ale nie chciało mi się zasłaniać okien :) ale chyba widać że jest wszystko
 

Attachments

  • aaa.jpg
    aaa.jpg
    182,7 KB · Wyś: 175

Primer

New member
U mnie też nie jest najlepiej może widac kilka pól więcej ale cztery ostatnie są jednolite czarne:(
A jak jest u was z ostrością opis planszy testowej mówi żeby podnosić ostrośc aż do momentu kiedy białe krzyżyki zaczną mieć podwójne krawędzie,u mnie podnoszę do 100% a krzyżyki się nie zmieniają wtf?
 

Primer

New member
No to tdx masz wielkie szczeście trafiłeś na ideał,brak cloudingu w led Samsunga,brak martwych pikseli,brak sub pikseli,kalibracja ideał,brak rozmycia i smug po prostu zazdroszczę.Szkoda że nie mieszkamy w jednym mieście bo chętnie bym zobaczył ten ewenement.Chyba moge tak napisać po przetestowaniu ok 10 tv z serii D :)
 

darekhifi

New member
Jak kalibrujesz na podstawie fotki z internetu nagranej na usb.... to kalibrujesz TYLKO obraz z portu usb!. Samsungi tak maja, trzeba kalibrowac każde źródło sygnału osobno!. Robisz usb i masz ok, ale odpalasz BD z hdmi i słabo.... bo nadal wymaga kalibracji

Sent from my HTC Hero using Tapatalk
 

gemini4all

New member
Ech amatorzy.... :) Że wcześniej na to nie wpadłem... Czy podłączył ktoś z was PC kablem HDMI i dopiero otwierał te JPGI? Czy wyświetlaliście je z dysku przenośnego? - obstawiam drugą opcję jako że człowiek jest leniwy albo nie ma podłączonego PC. Sprawdziłem w pracy przez PC i tak:

Wszystko jest w porządku z obrazem, nasyceniem kolorów, kontrastem, jasnością. Ba nawet się zdziwiłem, że ten TV ma taką ładną czerń i kolory po "kalibracji" :p Widać całą skalę odcieni, nic się nie zlewa, każdy kwadracik i kolorek jest OK! Także proszę nie rozsiewać paniki o jakości obrazu :grin:

Problem ze zlewaniem się pasków występuje tylko i wyłącznie podczas wyświetlania JPG bezpośrednio z podpiętego dysku (sprawdziłem). Widocznie Samsung ma kiepskie oprogramowanie do zdjęć, które może ma dziwną dekompresję albo cholera wie co jeszcze. Ba pewnie filmy z HDD również nie wyglądają tak jak "powinny". Dlatego zalecam podłączenie MediaPC po HDMI i rozkoszowanie się obrazem ;)

Edit: No i to co napisał kolega wyżej, kalibracje obrazu dokonuje się na każdym źródle osobno :) Bez sensu kalibrować USB skoro pewnie większość obrazu leci z HDMI, BR itd.
 
Ostatnia edycja:

Chris_M

New member
Nie mam ani BD ani MediaPC, nie mam także zamiaru ich kupować, więc oprócz tunera satelitarnego, głównym źródłem oglądanych na telewizorze filmów jest HDD podłączony przez USB, a w przypadku zdjęć zrobionych aparatem fotograficznym, złącze USB jest tych zdjąć jedynym źródłem!
W tej sytuacji bądź łaskaw wytłumaczyć mi jak profesjonalista amatorowi, dlaczego miałbym za tę niedoróbkę rozgrzeszyć firmę Samsung i godzić się z tym faktem, że na jednym z najdroższych modeli ich telewizorów nie można nic dostrzec oglądając ciemne sceny filmu lub ciemne fotografie?
Mnie to nic nie obchodzi, że "Samsung ma kiepskie oprogramowanie do zdjęć"!
Ja kupiłem jeden z najdroższych modeli po to, żeby mieć dobry obraz, a ten obraz dobry nie jest!
I fakt, że ten efekt występuje na złączu USB też niczego nie tłumaczy, bo 3 złącza USB, którymi szczyci się ten telewizor nie zostały domontowane do niego przez domorosłych majsterklepków, ale zostały zamontowane w fabryce!
Ja zdecydowałem się na ten telewizor kierując się jego możliwościami multimedialnymi, dużą ilością złącz (w tym 3 złącza USB) i jeśli ja w tej chwili czytam, że te złącza owszem są, ale nie należy z nich korzystać, to zaczynam gotować ze wściekłości!
Pierwszy zgrzyt nastąpił, gdy się okazało, że ten telewizor nie odtwarza dużej części filmów nagranych w formacie TS, a te które są odtwarzane, są wyświetlane jako zwężone.
Teraz się okazało, że do tego dochodzi problem z wyświetlaniem obrazów i filmów przez złącze USB.
Zobaczymy, co będzie dalej.
 

gemini4all

New member
Nie kupiłeś jednego z najdroższych telewizorów, kupiłeś telewizor ze średniej półki "dla mas", konkurencja ma w podobnych cenach, a są dużo droższe modele i lepsze :) Nie testowałem innych zdjęć, ale przypuszczam, że wiele odcieni czerni może być "przekłamanych". Tak to już jest, wszelkie USB, odtwarzanie filmów należy traktować jako "gadżet" tak samo 3D. Od zawsze najlepiej odtwarzać filmy i zdjęcia poprzez "komputer" albo urządzenie do tego przeznaczone (BR, DVD). Mi to akurat nie przeszkadza, bo zawsze miałem MediaPC ze specjalnym oprogramowaniem podłączony pod TV.

Nie mam możliwości przetestować tych JPGów na innych TV, ale jak chcesz poznać konkurencję możesz wybrać się z USB do sklepu i sprawdzić czy tam również występuje taki problem jak w Samsungu :)
 

Chris_M

New member
Nie kupiłeś jednego z najdroższych telewizorów, kupiłeś telewizor ze średniej półki "dla mas"
Więc rzuć tutaj przykładami 40-calowych telewizorów dla "mas", ale z wyższej półki niż ta, do której należy UE40D7000.
Dlatego piszę "dla mas", żebyś mi nie podawał przykładów jakichś egzotycznych marek, których nikt nie kupuje i które są ewentualnie sprowadzane tylko na indywidualne zamówienie.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Dla mnie osobiście najważniejsze jest aby telewizor miał świetny obraz.
Resztę załatwiają urządzenia zewnętrzne .
W tej klasie powinieneś sprawdzić :
Panasonic 42VT30
Sharp 40LE 924
Philips 40 PFL 9705
 
Do góry