Jakość obrazu w platformach cyfrowych

emivo

Member
Witam!
Od pewnego czasu ma dylemat, mianowicie chodzi mi o wybór tv cyfrowej lecz pod kontem jakości nadawanego obrazu, a nie oferty programowej ponieważ interesujące mnie programy występują praktycznie na każdej platformie cyfrowej. Do tej pory nie miałem kontaktu z tv cyfrową, tylko multimedia. Proszę podzielcie się swoim zdaniem w tej kwesti.:)
 

Klisman1987

New member
Korzystam z oferty cyfry + i jeśli chodzi o jakość programów SD to oczywiście jest porażka z wyjątkiem kilku programów np canal +. Programy HD to już inna bajka, aż się nie chce włączać zwykłych programów. Ale napewno znajdą się i tacy którym i jakość HD nie będzie się podobać. Telewizja n prezentuje się lepiej w programach SD od cyfry. Z polsatem miałem do czynienia tylko z kanałami SD i to na zwykłym kineskopowcu więc się nie wypowiadam. Dużo też zależy od jakości instalacji antenowej np wielkość czaszy typ konwertera, tunera itp.
 

Klisman1987

New member
Korzystam z oferty cyfry + i jeśli chodzi o jakość programów SD to oczywiście jest porażka z wyjątkiem kilku programów np canal +. Programy HD to już inna bajka, aż się nie chce włączać zwykłych programów. Ale napewno znajdą się i tacy którym i jakość HD nie będzie się podobać. Telewizja n prezentuje się lepiej w programach SD od cyfry,HD wygląda podobnie na jednej i drugiej platformie. Z polsatem miałem do czynienia tylko z kanałami SD i to na zwykłym kineskopowcu więc się nie wypowiadam. Dużo też zależy od jakości instalacji antenowej np wielkość czaszy typ konwertera, tunera itp.
 

bzyq

Member
Też miałem CP z Samsungiem DSB-H370G i uważam, że w zależności od kanału jakoś była bardzo dobra. Aktualnie mam cyfrówkę z UPC i tez nie narzekam na jakoś chociaż zgodnie z filozofią tego forum tylko n jest OK ;)
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
mam n-ke i w mojej ocenie nie wszystko i nie zawsze jest "ok".
kanaly SD - jedne lepsze ,drugie gorsze i zalezy to raczej od jakosci sygnalu nadawcy a nie od sprzetu.przy 46" z 3,5 m da sie ogladac ,na duzym ekranie nie ma o czym rozmawiac.
kanaly HD - na TV wszystkie wygladaja dobrze , na duzym ekranie bywa roznie.... widoczny spadek jakosci np. w przypadku HBO gdy obraz jest przekadrowany z formatu "kinowego" na "telewizyjny".w takim przypadku jakiekolwiek porownania takiego "hd" do "prawdziwego hd" z plyty BD nie maja najmniejszego sensu...
 

BrinX

New member
Z platform mialem doczynienia z N-ka i jakosc obrazu jak dla mnie byla ok zarowno SD jak i HD. Coprawda bylo to 2 lata temu ale mysle ze sie nie pogorszylo.
 

Xisiek

New member
Czy ktoś może zabrać głos w tej kwestii??

Mam wszystkie 3 platformy, o porownaniu moge powiedziec, ze :
1) jakos w duzej mierze zalezy od rodzaju uzytego tunera
2) CP na tunerze Samsunga (niedostepny od chyba ok roku w sprzedazy) w porownaniu do N-ki (dekoder czarny) - odziwo Samsung oferowal wyraznie lepsza jakosc obrazu od bardzo nowoczesnego dekodera telewizji N na praktycznie wszystkich kanalach SD, przy HD roznice byly mniejsze niemniej nadal prowadzil maly dekoder Samsunga
3) porownywalem takze swego czasu Cyfre+ (Pioneer) na N (czarny dekoder) ale na zwyklym tv SONY (CRT, 100Hz) po zlaczu EURO - tutaj jednak wyzsza jakosc dal N dekoder. Niemniej pytanie pozostaje jak by sprawa sie miala gdyby uzyc w wypadku Cyfry + dekodera HD Philipsa. Co ciekawe na innym TV SONY (tez CRT, 50Hz) wyraznie lepszy obraz dal dekoder Cyfry + (Pioneer).

Krotko podsumowujac jakos obrazu w duzej mierze zalezy od klasy obrobki sygnalu w dekoderze danej platformy.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
porownywalem takze swego czasu Cyfre+ (Pioneer) na N (czarny dekoder) ale na zwyklym tv SONY (CRT, 100Hz) po zlaczu EURO - tutaj jednak wyzsza jakosc dal N dekoder. Co ciekawe na innym TV SONY (tez CRT, 50Hz) wyraznie lepszy obraz dal dekoder Cyfry + (Pioneer).

Krotko podsumowujac jakos obrazu w duzej mierze zalezy od klasy obrobki sygnalu w dekoderze danej platformy.

?!- dziwny wniosek wysnules z tego prownania.... wynik zmienil sie w zaleznosci od uzytego odbiornika - nadajniki byly te same...
 

Xisiek

New member
?!- dziwny wniosek wysnules z tego prownania.... wynik zmienil sie w zaleznosci od uzytego odbiornika - nadajniki byly te same...

Nic podobnego - moze niezbyt precyzyjnie to napisalem - glowne porownanie to pkt 2 - tutaj byly porownywane 2 dekodery HD (N i CP) a zwyciezyl CP bazujacy na bardzo przyzwoitym Samsungu DSB-H370G.

w pkt 3 (bedacym swoista ciekawostka, ze wzgledu na polaczenie do CRT po Euro) nie porownywalem urzadzenie/dekoderow z pkt 2 gdyz nie ma to wiekszego sensu

Wniosek generalny jest taki, ze nawet CP ktory nie oferuje nie wiadomo jak duzych bitrate (choc na czesci kanalow korzysta z transponderow C+ i bodaj niektore kanaly z transponderow N) jest w stanie przy dobrym dekoderze wypluc taki sygnal, ktory pokonuje Nke.
 

JackS.

New member
Bez reklam
Krotko podsumowujac jakos obrazu w duzej mierze zalezy od klasy obrobki sygnalu w dekoderze danej platformy.
Jeśli korzystasz z cyfrowego wyjścia HDMI dekodera, to powyższe stwierdzenie może być prawdziwe tych wypadkach, gdy tak masz ustawione wyjście HDMI dekodera, że dekoder przeskalowuje obraz. Gdy wyjście dekodera jest ustawione na taką rozdzielczość z jaką nadawany jest dany kanał, to jakość obrazu wyjściowego nie zależy od dekodera. Każdy z dekoderów, dla tego samego sygnału, wypuści ten sam ciąg zer i jedynek.
 

Xisiek

New member
Jeśli korzystasz z cyfrowego wyjścia HDMI dekodera, to powyższe stwierdzenie może być prawdziwe tych wypadkach, gdy tak masz ustawione wyjście HDMI dekodera, że dekoder przeskalowuje obraz. Gdy wyjście dekodera jest ustawione na taką rozdzielczość z jaką nadawany jest dany kanał, to jakość obrazu wyjściowego nie zależy od dekodera. Każdy z dekoderów, dla tego samego sygnału, wypuści ten sam ciąg zer i jedynek.

Po pierwsze w wypadku kazdego dekodera ustawiona byla/jest rozdzielczosc max tj 1080i (inaczej nie da sie ogladac kanalow SD )

A dwa - nie jest prawda jakby jakosc obrazu nie zalezala od klasy dekodera, obrobka w scalakach tak czy siak ma miejsce (nawet jesli nie wlaczymy upscalingu) drogi kolego.
 

JackS.

New member
Bez reklam
Po pierwsze w wypadku kazdego dekodera ustawiona byla/jest rozdzielczosc max tj 1080i (inaczej nie da sie ogladac kanalow SD )
Da się. Jeśli masz dobrej jakości telewizor, to optymalną jakość kanału SD nadawanego w formacie 720x576i uzyskasz ustawiając rozdzielczość wyjścia HDMI dekodera na 576i.

Przy takim ustawianiu wyjścia dekodera procesor dekodera nie dokonuje żadnej obróbki obrazu (poza jego rozkodowaniem) przed przesłaniem go do wyjścia HDMI.

To samo, gdy przychodzący sygnał 1920x080i oglądasz przy wyjściu HDMI dekodera ustawionym na 1080i.

A dwa - nie jest prawda jakby jakosc obrazu nie zalezala od klasy dekodera, obrobka w scalakach tak czy siak ma miejsce (nawet jesli nie wlaczymy upscalingu) drogi kolego.
Mylisz się.
 

piotr818

New member
Bez reklam
Wszystko ładnie i pięknie opisane i tu jedno małe "ale" czy jest na jakiejś platformie choćby jeden malutki kanalik który nadaje pełne HD czyli 1080p? Niestety nie w Polsce. Reasumując czy dekoder ma możliwości czy ich nie ma przesyłany sygnał jest tylko i wyłącznie skalowany.
 

JackS.

New member
Bez reklam
Wszystko ładnie i pięknie opisane i tu jedno małe "ale" czy jest na jakiejś platformie choćby jeden malutki kanalik który nadaje pełne HD czyli 1080p?
Chodzi Ci o takie 1080p, jak idzie z Blu-Raya, czyli 1080p24?
Niestety nie w Polsce.
Jeśli kanały miałyby iść w 1080p25 lub 1080p24, to dobrze, że nie idą. Dla osób mających dobre telewizory, taki 1080p nie miałby żadnych zalet, ale same wady, w stosunku do 1080i50.
Reasumując czy dekoder ma możliwości czy ich nie ma przesyłany sygnał jest tylko i wyłącznie skalowany.
Skalowany (a właściwie jedynie deinterlace'owany) przez TV, nie przez dekodery. Dekodery odbierają programy HD w 1080i50 i wysyłają je do TV przez HDMI jako 1080i50, więc nie muszą robić żadnego skalowania.
 
Ostatnia edycja:

grzegorz1981

New member
Jeśli kanały miałyby iść w 1080p25 lub 1080p24, to dobrze, że nie idą. Dla osób mających dobre telewizory, taki 1080p nie miałby żadnych zalet, ale same wady, w stosunku do 1080i50.
Chyba się pomyliłeś? Skoro TV mają taką rozdzielczość to właśnie dobrze żeby taki sygnał 1080p dochodził bo wtedy byłby w pełni wykorzystany potencjał takiego TV.
 
Do góry