Jakie kable?

Lukassch

New member
Witam,

od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem zestawu kina domowego, na który składają się kolumny+amplituner Bose Lifestyle V20 oraz odtwarzacz DVD Pioneer DV-400V-K.

Telewizor leciwy, kilkuletni LCD Philips 32PF4320, brak wyjścia HDMI, jedynie composite, 2xSCART oraz Svideo.

Wszystko podpinam w następujący sposób: Odtwarzacz DVD do amplitunera kablami composite video oraz coaxial audio, natomiast amplituner do TV jednym kablem svideo+audio->SCART.

Z dźwiękiem wszystko pięknie, jakość znakomita. Problem pojawia się przy odtwarzaniu filmów DVD - jakość po prostu bardzo słaba. Zastanawiam się czy problem rozwiąże zastąpienie kabla composite video kablem SCART-> S-video? Sam odtwarzacz DVD wyjścia S-video niestety nie posiada, więc jedynym wyjściem jest podłączenie go z amplitunerem kablem scart-> S-video. Co o tym myślicie?
 

de.camillo

New member
witam
composite ma najgorszą jakość przesyłu.
Jeśli nie ma HDMI to najlepszy byłby component, ale tego jak piszesz też nie masz. Podłącz przez SCART i jeśli masz taką możliwość to ustaw wysyłany sygnał na RGB.

pozdro
 

Lukassch

New member
Wyczytałem że dostępne są kable component->SCART. Spróbuję takiego rozwiązania. Jak nie to zostanie S-Video, jakość i tak powinna być dużo lepsza niż composite.
 

Lukassch

New member
Kabel Scart->component niestety nie działa. O dziwo nie działa mi także następujące podłączenie:

DVD: Przejściówka SCART->S-video --- S-video w amplitunerze. Następnie z amplitunera obraz wysyłany jest przez wyjście S-video do gniazda Scart w tv. Obraz jest czarno biały i cały czas gaśnie i zapala się na moment, wszystko migocze itp. O dziwo gdy do przejściówki w gnieździe SCART odtwarzacza DVD podłączam composite a następnie ten sam kabel composite wpinam do amplitunera wszystko gra.

Teraz DVD mam podłączone do amplitunera bezpośrednio poprzez zwykły composite, natomiast z amplitunera obraz wychodzi przez S-video do złącza scart w TV. Obraz po regulacji nie jest najgorszy w sumie, zastanawia mnie czy amplituner sam przetwarza sygnał z composite w s-video i czy do TV dochodzi właśnie sygnał o jakości S-video.

Zastanawiam się jeszcze nad bezpośrednim podłączeniem odtwarzacza DVD do telewizora za pomocą kabla scart-scart. W sumie TV obsługuje RGB, więc może jakość by się poprawiła?


EDIT: Jeśli już kabel Scart-Scart, to jakiej marki polecacie? Chodzi mi o coś naprawdę porządnego, tak aby otrzymać obraz ostry, czysty i bez zakłóceń.
 
Ostatnia edycja:

de.camillo

New member
Ja bym właśnie od razu tak podłączył: bezpośrednio z DVD na TV (im mniej przejść tym lepiej). Ważne jest aby DVD miał wysyłany sygnał na RGB.
SCART (z rozdzielonym sygnałem RGB) jest lepszym połączeniem niż S-Video
Co do kabli to polecam Tech+Link'a
 

xclone

Klub HDTV.com.pl
VIP
scart <-> scart bezpośrednio do TV, poustawiać wszędzie w sprzęcie sygnał RGB.. kabel kupić poprostu dobry - popatrzeć na wtyczkę czy nie luźna i najlepiej czymś żółtym powleczona, na grubość kabla żeby nie był cieniutki.. przewody z scart-cie dosyć mocno pracują - dlatego ważne, żeby były mocno trzymane we wtyczce..
 

Lukassch

New member
Opcję RGB mogę ustawić, więc nie powinno być problemu.

Mam jeszcze jedno pytanie - jaka jest różnica między obrazem przesyłanym sygnałem RGB łączem scart <-> scart a scart->S-video? Połączenie scart->s-video bije na głowę composite, obraz jest wyostrzony i dużo stabilniejszy, nie mówiąc o nasyceniu kolorów, za pomocą composite obraz był bardzo wyblakły. Jedynym problemem jaki w sumie pozostał są malutkie migotania i nierówności w niektórych miejscach, jak np. krawędzie przedmiotów. Co prawda podczas oglądania z odległości paru metrów są niezauważalne, ale zastanawia mnie czy za pomocą sygnału RGB obraz będzie lepszy?.
 

xclone

Klub HDTV.com.pl
VIP
scart i s-video niemal się nie różnią..
pamiętaj natomiast o jednej, bardzo ważnej rzeczy - scart (euro) jest przygotowany do obsługiwania bardzo wielu kierunków i jakości sygnału.. w pełnym scart masz jakieś.. 30 przewodów (?).. są tam kable i od s-video, i od audio, i od nadawania sygnału, i od odbioru.. i jeszcze trochę..
sygnał s-video daje chrominancję, luminancję i "coś jeszcze".. sygnał rgb w scart daje sygnały koloru (RGB) i chyba synchronizację (gdzieś to jest - poszukaj w googlach specyfikacje sygnału rgb i jego składowe).. oba kable różnią sie więc przede wszystkim przesyłanym sygnałem - ale wynikowo różni się to niewiele - na korzyść RGB..
a, jeszcze jedno: dobrze przygotowany RGB potrafi być bardzo bardzo podobny do komponentu SD..
 

Lukassch

New member
Kupiłem kabel scart<->scart Tech+Link i jest ok :) Jakość znacząco lepsza niż ta, którą uzyskałem poprzez S-Video. Dużo lepsze przede wszystkim barwy, oprócz tego obraz zyskał jeszcze na ostrości i detalach. Wynika z tego że RGB to dla mnie najlepsze rozwiązanie :)

Dzięki za porady.
 

etomk

New member
jestem na etapie zakupu kabla scart, jaki konkretnie kupiles model Tech+Link ? wystarczy ze napiszesz za ile:grin: . pzdr
 
Do góry