Jaki projektor

prodigy

New member
Witam Panowie i Panie

Mam projektor BENQ MP624. W zasadzie nie używany albo bardzo mało używany 332 godziny. Pytanie czy w cenie do 2500 zł (lepiej 2000zł) znalazłbym coś lepszego. Np Full HD. 3D w dalszym ciągu mnie nie interesuje. Pomieszczenie w którym będę go używał jest bardzo jasne ale projektora używam w zasadzie tylko wieczorami. Ściana, na której będzie wyświetlany obraz będzie biała (żona nie zgodzi się na szarą) ale może zamontuję jakiś filtr przed lampą. Odległość od ściany 4m (mniej więcej).

Jest sens wymiany i czy da się wymienić na coś lepszego w tej cenie?
 

prodigy

New member
Coraz częściej widzę, kiepski humor u forumowiczów.

BenQ'a nie muszę wymieniać i z pewnością nie wymienię na nic co nie będzie FullHD. Stąd pytanie.

Wybór może nie duży ale
Projektor, Projektory 1920 x 1080 najtańsze do 2500 - Ceneo.pl

kilka sztuk się znajdzie. Gdybym poszukał głębiej pewnie więcej. Dlatego ponawiam pytanie:

Jaki Full HD do 2500 (lepiej 2000). Czy jest sens wymiany mojego BenQ'a? Proszę o rady nie o komentarze a jeżeli już to niech one coś wnoszą. Ja od komentarzy powstrzymuję się również.
 

prodigy

New member
Rzeczywiście piszą coś dziwnego o tych Acerach

"Rozdzielczość podstawowa XGA (1024 x 768 )
Rozdzielczość maksymalna HD 1080p (1920 x 1080)"

Dotyczy to również innych Acerów.
Nie wiem czym się może różnić podstawowa od maksymalnej ale zakładam, że rzeczywiście wkradł się pewien delikatnie mówiąc "błąd" (winiłbym raczej Acera albo jego przedstawiciela w Polsce niż ceneo)

Widziałem Optomę HD200x za 2700. Szczerze to zastanawiam się w zasadzie tylko nad Optomą i BenQ'iem. Najchętniej kupiłbym nowy projektor ale używany też może być i wtedy łatwiej będzie mi się zmieścić w cenie. Zapomniałem napisać, że musi mieć wyjście na kabel HDMI ale to w zasadzie standard w przypadku Full HD.
 

Alkor

New member
Bez reklam
Witam!

Ceneo wyrzuca totalne bzdury (wstyd!), najtańsze projektory FullHD to: Samsung A600B, Optoma HD20/200X - kosztują około 3300-3600 zł. Zapewnią one zdecydowanie lepszy obraz od BenQ po podłączeniu dobrego źródła obrazu HD (Blu-Ray, TV-sat), to będzie prawdziwy przeskok jakościowy. Zresztą z dobrymi DVD przeskalowanymi do 1080p też będzie nieźle. Oczywiście możesz szukać używanych lub ofert wyprzedaży w dobrych sklepach, trzeba jednak uważać. Sam może wybrałbym Samsunga - niezły kontrast rzędu 2000:1, cicha praca, naturalne kolory, dobra kalibracja fabryczna, jasność w trybie Cinema 600-700 lm, dobra ostrość, oryginalny wygląd, nieduży offset 12%.

Z nieco droższych można jeszcze wymienić ciekawy model BenQ W1100 (ok.3800 zł) i całościowo najciekawszy LCD Epson TW3200 (4000 zł). Wszystkie wyświetlą obraz 100-120" z odległości 4 m, różnią się przede wszystkim możliwościami instalacyjnymi, najlepszy jest Epson z Lens Shift. W przypadku DLP trzeba brać pod uwagę offset, czyli odległość między środkiem obiektywu a krawędzią obrazu - w kinie domowym nie należy stosować regulacji trapezu, bo z FullHD zrobi się..."prawie-FullHD".

Generalnie w kinie domowym obraz wyświetla się na ekranie. Zwykła biała ściana do FullHD to już trochę nie wypada. Z drugiej strony z pewnością to lepsze wyjście niż najtańsze niby-ekrany. Inne wyjście to pomalowanie ściany (idealnie płaskiej i gładkiej) lub płyty PVC/MDF specjalną farbą Screen Goo, koszt ok. 1000 zł za komplet do ok.100-120". Najpewniejsze rozwiązanie to jednak dobry fabryczny ekran ramowy, np. Adeo Plano w tym rozmiarze kosztuje 1200-1600 zł. Tanie ekrany elektrycznie rozwijane to już trochę bardziej ryzykowny zakup, a najlepsze z napinaczami mogą kosztować ...5000 zł.

Szary ekran o gain 0.8 może trochę poprawić czerń w scenach mieszanych z dużą ilością jasnych motywów. Jednak wielu traktuje użycie szarego ekranu jako panaceum na problemy z kiepską czernią i kontrastem w jasnych pomieszczeniach. Niestety nie da się uzyskać z Epsona TW3200 o kontraście on/off 1000-1500:1 czerni, jak w JVC HD350 o kontraście 40000:1, chyba że nałożymy 2 fitry ND8:).
Po prostu trzeba właściwie dobrać jasność obrazu do własnych warunków, w czym może pomóc materiał ekranu lub czasem nawet filtr neutralny, gdy obraz jest zbyt jasny. Zawsze ideałem pozostanie pomieszczenie kinowe z ciemnymi ścianami, często niestety trudne w realizacji ze względów praktycznych.

Mam nadzieję, że nie zanudziłem:).

Pozdrawiam.
 

prodigy

New member
Nie zanudziłeś. Dziękuję bardzo za wszystkie rady. Bardzo konkretnie uzyskałem odpowiedź na moje pytania.

Jeżeli chodzi o ekran, zrezygnowałem z niego właśnie ze względu na jakość lub cenę. Myślałem, że zrobię coś samodzielnie i może tak będzie w przyszłości. Przeczytałem cały wątek
http://www.hdtv.com.pl/forum/projek...bryczny-kontra-kombinacje-domowej-roboty.html
i przynajmniej teoretycznie wiedziałem jak się za to zabrać. W końcu zdecydowałem się, że spróbuję wyprowadzić idealnie prostą ścianę. Bardziej prostej nie da się wyprowadzić no chyba, że ktoś maluje pistoletem. Jeżeli chodzi o kolor to od początku chciałem jasny szary ale w ostatnim czasie coś żonka zaczęła się buntować i pewnie zostanie biały.

Alkor bardzo dziękuję za rady.

Epsona widziałem za 3000 zł używanego. Jeszcze tylko muszę się pozbyć mojego benq'a.
 
Ostatnia edycja:
Do góry