Jaki kabel HDMI 1.3 (z certyfikatem) ?

a4tech

New member
@PopaY


Najniższa seria Tech+Link-a to Wires1st - ta szara...


Oczywiście, że watro... Ale z dużym rozsądkiem :D

Na co płacić za super, hyper, mega wypasiony i magiczny kabel jakiegokolwiek typu i standardu...
Skoro mamy np. zwykły prosty odbiornik + "marketowy" odtwarzacz ;)

Dotyczy to wszelkich urządzeń audio-video.
Sprzęt zagra (wyświetli obraz) jedynie tak dobrze jak mu na to pozwoli najsłabszy jego element :p


Dlatego nie widzę sensu kupowania niewiadomo jak dobrych kabli do słabej jakości urządzeń (elektonika, użyte materiały, konstrukcja).


Wyjatkami mogą być czasami duże zakłócenia zewnętrze :???:


ps. Ja również jestem zadowolony z jakości wykonania, ekranowania jak i użytych materiałów moich Tech+Link-ów wszelkiej maści :eek:k:
 
Ostatnia edycja:

PopaY

New member
Bez reklam
No dokładnie tym sprawdzałem, WIRES 1ST ;)
Teraz mam dylemat, bo chciałem kupić przewody z serii Wires XS, ale skoro najniższa seria zdała egzamin to się zastanawiam czy nie kupić nieco tańszej serii CR. Róznice na korzyść XS są takie, że jest potrójny ekran i ma filtry...
Albo zrobię tak, że między DVD a amplitunerem kupię CR, a między amplitunerem a TV kupię XS. Generalnie różnica w cenie przewodu 2m w Euro RTV AGD (kupuję za bony) jest stosunkowo niewielka, CR kosztuje 179zł, a XS 199zł więc chyba kupię XS.

EDIT: kupiłem. Ale niestety jak się okazało w Euro w ogóle nie mają przewodów z serii CR o długości 1m :( Zresztą XS też nie mieli :( Kupiłem więc 2m z serii XS i 1m z serii Wires (tej niebieskiej 690201). Wcześniej zadzwoniłem do MM żeby zapytać jakie oni mają i się okazało, że z firmowych mają tylko Bandridge'a BVL1001 i BVL1002, a to przecież najniższa seria, i raczej słabsza od serii Wires Tech+linka. Myślę, że będzie ok. Coaxiala i componenta też mam z serii Wires i są w porządku przewody :)

PS. w ogóle nie są produkowane przewody o długości 1m z serii XS.
 
Ostatnia edycja:

broda1725

New member
Bez reklam
W Kielcach mają CR 1m kupiłem ale okazał się za krótki i wymieniłem na 2m bez problemowo. Natomiast XS nie mają 1m tylko 2m i raczej nie będą mieć, w sklepie RMS.pl jest ten kabelek w 1m. Ale czy warto dla tych ferrydowych tłumików, ładnego wygladu i podwojnego ekranu ?? dla jednego czy 2 metrów ? wydaje mi się że nie. Ale w sumie różnica jest nie wielka.
 

zejnowski

Member
Ja mam pytanie odnoście tech+link znalazłem kabelek dvi-hdmi na allegro i są w dwóch wersjach zwykla bez serii i właśnie z wires jaka jest różnica między nimi i jaki najlepiej wybrać kabel tzn. w jakiej wersji do mojego tv, sharp 32d65e?? z góry dziękuję za pomoc.
 

misieek88

New member
Potrzebuje kabel max 1,5 długości i myśle nad dwiema opcjami:

Markowy HDMI 1.3x Prolink Exclusive 1,2m (link do auckji powyżej - nie moge dodawać jeszcze linków)

i ten:

Kabel HDMI/HDMI Prolink 1,5m FullHD 1080p - Wawa (numer 615925817)

Czy będzie widoczna jakaś różnica między nimi? Bardzo proszę o pomoc
 

TheHX

New member
A taki np - HDMI CONOTECH NS-010 beztlenowy, miedziany przewód: 26 AWG (Allegro, 630299917) ?? Półtora metra wystarczy, połączenie odtwarzacza DVD z wyjściem pod Samsunga LE37B650. Nie mam wyboru większego na Allegro, jeśli chodzi o Wrocława, a o kablu Techlinka w granicach 180 zł nawet w tej chwili nie myślę..Chyba, że ktoś mi coś podpowie. W "Euro" jest Technlink 640201HDMI lub któryś z Arkasów. A kabel muszę kupić praktycznie od ręki.
pozdrawiam

 
Ostatnia edycja:

pavvel

New member
Witam,

Który z tych kabli byście polecili do podłączenia komputer/ps3 - projektor?:

allegro.pl/item685016130_kabel_hdmi_m_m_5m_hq_vivanco_18457_cert1_3_42083.html
allegro.pl/item694542144_kabel_hdmi_1_3x_full_hd_techlink_wires_5m_wawa.html

Czym dokładnie różni się 1.3 od 1.3c? Według angielskiej wiki różnią się tylko listą komend CEC? Jak dokładnie to wpływa na użyteczność?
Nie jestem pewien czy powyższe kable są kompatybilne z 1.3c czy z 1.3? Np. VIVANCO ma certyfikat 'tylko' 1.3 stąd moja wątpliwość.

A może jeszcze jakiś inny w cenie do 200zł za 5m?

Dzięki za pomoc.
Pozdrawiam.
 

cyber_human

New member
Co do jakości kabli i ich możliwości, należy pamiętać, że technika cyfrowa oraz korekcja błędów to nie wszystko. Sygnał jest jednak puszczany w kabel (i to wielożyłowy). Zatem każda linia wpływa na sąsiednie, a każde zakłócenie rośnie w miarę częstotliwości.
Oczywiście obcujemy z techniką cyfrową, która korekcją błędów oblicza wartości prawidłowe ciągu zerojedynkowego. Pamiętajmy jednak, że w pewnym momencie utrata danych może być tak duża, iż nadajnik musi przesłać do odbiornika ponownie pakiet. CRC działa tylko do pewnego, stałego, ustalonego przez protokół poziomu błędu.
Oczywiście specyfikacja HDMI podaje dokładne wytyczne, jak dany kabel wyprodukować, by KAŻDY dostarczał dane zgodnie ze specyfikacją, czyli z akceptowanym przez protokół poziomem błędów (a błędy pojawią się zawsze).

Pozostaje tylko kwestia, czy tani producent trzyma się wszystkich wytycznych. Tego nie wiem, ale na pewno porządnie wykonany tani przewód będzie równie poprawnie pracował, jak ten drogi.
Zresztą cena jest sprawą umowną. W Polsce MONSTER oficjalnie jest sprzedawany (znalazłem dziś taki HDMI 2 m) za 607 pln i TEN sam w UK na eBay za 120 + koszty wysyłki.

Zostaje jeszcze pytanie jakie dany producent stosuje technologie, by zmniejszyć wrażliwość na zakłócenia otoczenia.

Podsumowując: prędkość wyświetlania w grach: słaby kabel, duża korekcja, wolniejszy transfer / dobry kabel - wiecej danych przesłanych bezbłędnie. Ale już jakość obrazu: no cóż, właśnie, albo jest wysłana ramka, albo nie jest. W technice cyfrowej nie ma wartości pomiędzy 0 a 1 (przynajmniej jeszcze na na naszym poziomie technologicznym). I nie ma lepszej i gorszej 1 oraz lepszego i gorszego 0. One są lub ich nie ma.

W taśmach (S)ATA do dysków wystarczy po prostu mieć przewodami połączenia między punktem A i B o pewnej długości mniejszej niż graniczna. Resztę załatwia protokół i nie ma zakłóceń, a dane miedzy szyną a dyskiem są przesyłane ciągle w ogromnych ilościach (podobnie ścieżki na płytach).
I pewnie z HDMI jest to samo. Mają być połączenia elektryczne i koniec, a to, ze na pudełku jest rysunek jak to pięknie są one odizolowane, w koszulkach materiałowych, owinięte jakimś polimerem i z czym tam jeszcze, to żerowanie na niewiedzy klientów.

Myślę, że wystarczy uczciwie wykonany przewód z dobrymi wtyczkami. Powyżej tego płacimy za emocje, które nam sprzedano, a przewód dostaliśmy do tego gratis :)
 

JackS.

New member
Bez reklam
cyber_human napisał:
Podsumowując: prędkość wyświetlania w grach: słaby kabel, duża korekcja, wolniejszy transfer / dobry kabel - wiecej danych przesłanych bezbłędnie. Ale już jakość obrazu: no cóż, właśnie, albo jest wysłana ramka, albo nie jest.

No niezupełnie. Przekłania transmisji HDMI to nie tylko brak ramki.

Przy kablu HDMI niewystarczającej jakości w stosunku do pasma przesyłanego sygnału zaczynają pojawiać się błędy. Dzięki redundanyjnym kodom korekcyjnym do pewnego poziomu przekłamań błędy te są korygowane przez odbiornik. Powyżej tego poziomu pojawiają się przekłamania na ekranie. Przy umiarkowanej ilości błędów są one zazwyczaj widoczne w postaci rozbłysków pojedynczych pikseli. Przy większym poziomie błędów przekłamane piksele tworzą całą siateczkę w miarę regularnie rozmieszczonych rozbłysków.
 

cyber_human

New member
JackS: ale masz na myśli jakość przewodów, czy ich "szerokość" czyli ilość bitów, które mogą przesłać?
Wyraziłem się niejasno: miałem na myśli właśnie transfer bitowy. Jeśli ten będzie zbyt mały, zestawione połączenie jest wolniejsze.
Czy tak?
 

JackS.

New member
Bez reklam
cyber_human napisał:
JackS: ale masz na myśli jakość przewodów, czy ich "szerokość" czyli ilość bitów, które mogą przesłać?
Nie. Miałem na myśli jakość kabla HDMI, czyli takie parametry jego linii TDMS, jak różnice czasu propagacji sygnałów pomiędzy parami przewodów, różnice czasów propagacji w ramach każdej pary, przesłuchy pomiędzy parami, tłumienie sygnału w poszczególnych pasmach częstotliwości, czy ich impedancję różnicową.

Wyraziłem się niejasno: miałem na myśli właśnie transfer bitowy. Jeśli ten będzie zbyt mały, zestawione połączenie jest wolniejsze.
Czy tak?
Nie ma czegoś takiego. Zwykłe pasywne kable HDMI nie mają żadnej elektroniki i nie są w stanie informować ani źródła sygnału, ani odbiornika o jakichś swoich parametrach.

Źródło sygnału wysyła do danego odbiornika sygnału obraz w takim trybie jaki wybrał sobie użytkownik, o ile tryb ten znajduje się w spisie trybów obsługiwanych przez odbiornik (spis ten z znajduje się w odczytywanej liniami DDC pamięci EDID odbiornika). Jeśli odbiornik nie obsługuje wybranego trybu, to źródło wysyła sygnał w trybie najbardziej zbliżonym do wybranego przez użytkownika z tych, które odbiornik obsługuje.

Sama transmisja sygnału wizyjnego liniami TDMS jest jednokierunkowa. Odbiornik nie jest w stanie wymuszać na nadajniku powtórzeń jakichś transmisji z powodu wykrywania zbyt dużej ilości błędów transmisji. Jedyne co odbiornik robi w takiej sytuacji to korygowanie tylu błędów ile jest w stanie naprawić na podstawie zawartych w sygnale kodów korekcyjnych. Co nie jest w stanie naprawić wyświetla z przekłamaniami.

Dlatego też jakość parametrów elektrycznych kabli HDMI, wbrew wielu obiegowym opiniom, ma znaczenie.
 
Ostatnia edycja:

Marecky

New member
Mam telewizor z HDMI 1.2 (Sony 40x2000) oraz PS3, ktore ma HDMI 1.3 polaczone kablem HDMI firmy MRS kupionym okolo 2 lata temu.

Jestem zaskoczony bo podczas wyswietlania materialow w 1080p, np. Transformers na BD w niektorych scenach pojawia sie "szum" / "piasek" (zwał jak zwał) co przy takiej jakosci materialu video nie powinno miec miejsca.

Zdaje sobie sprawe, ze moj telewizor jest juz przestarzały bo nie ma bajerow jak 24p, 200Hz itp. i mam do Was pytanie:

Czy to wina telewizora i nic nie da sie polepszyc czy zmiana kabla na jakis nowy HDMI 1.3 cokolwiek moze zdzialac ?
 

JackS.

New member
Bez reklam
Marecky napisał:
Mam telewizor z HDMI 1.2 (Sony 40x2000) oraz PS3, ktore ma HDMI 1.3 polaczone kablem HDMI firmy MRS kupionym okolo 2 lata temu.

Jestem zaskoczony bo podczas wyswietlania materialow w 1080p, np. Transformers na BD w niektorych scenach pojawia sie "szum" / "piasek" (zwał jak zwał) co przy takiej jakosci materialu video nie powinno miec miejsca.

Skąd wiesz, że materiał dociera do twojego telewizora jako 1080p? Czy twój telewizor wyświetla ci informacje o formacie jaki do niego dociera?

Jeśli telewizor nie obsługuje formatu 1080p24, to ten film jest do niego wysyłany najprawdopodobniej w formacie 1080i60.

Aby sprawdzić czy powodem problemów jest jakość kabla spróbuj wyświetlić coś, co na pewno dotrze to telewizora w formacie 1080p60. Najprościej będzie jeśli sciągniesz na dysk trailer jakiegoś filmu w formacie 1080p60 z PlayStation Store.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Marecky napisał:
...Jestem zaskoczony bo podczas wyswietlania materialow w 1080p, np. Transformers na BD w niektorych scenach pojawia sie "szum" / "piasek" (zwał jak zwał) co przy takiej jakosci materialu video nie powinno miec miejsca...

A nie chodzi przypadkiem o tzw ziarno przetransferowane na BD z taśmy filmowej? ;)
 
Do góry