Jaki ekran i projektor w pokoju 3,5m x 4,75m?

enzo89

Member
Witam, chciałbym wstawić do pokoju o wymiarach 3,5 x 4,75 m projektor i ekran. Co polecicie do takiego pokoju? Jeśli chodzi o cenę to wiadomo im taniej tym lepiej. Ekran miałby być na tej mniejszej ścianie. Jeśli chodzi o projektor to czy da się go ustawić na półce przy ścianie (na końcu pokoju), a nie gdzieś na jego środku?
 

AVCUSTOM.com

Kalibrujemy, Personalizujemy, Instalujemy
Cześć,

Na wstępie musisz napisać czy pokój ma być tylko pod kino? Czarne ściany itp? Czy masz możliwość całkowitego zaciemnienia pomieszczenia? Czy widziałeś już jakieś projektory i masz własne przemyślenia? No i najważniejsze jaki budżet przewidujesz?
 

enzo89

Member
Nie tylko pod kino. Projektor byłby zamontowany w sypialni. Nie mam możliwości pomalowania ścian na czarno. Mam możliwość całkowitego zaciemnienia pokoju. Kupię dobre rolety, okno jest tylko jedno, więc z tym nie powinno być problemu. Widziałem kilka projektorów, nie mam własnych przemyśleń. Postanowiłem, że zamiast kupować drugi telewizor sprawie sobie projektor z ekranem. Jeśli chodzi o budżet to wiadomo im taniej tym lepiej. Wymagam jedynie full HD. Domyślam się, że poszczególne projektory będą się różniły w jakości wyświetlanego materiału?

Ważne jest żebym mógł umieścić projektor w odległości 4,75m od ekranu bo przy okazji wykończenia pokoju chcę zrobić przeznaczoną dla projektora półkę i gniazdko elektryczne.
 
Ostatnia edycja:

martinxxx.ma

New member
Sprawa podstawowa to Twoja teoria "czym taniej tym lepiej" to tylko lepiej dla kieszeni...czym taniej tym gorzej dla jakości obrazu.... jeśli powiesisz zwykły ekran to niestety obraz to będzie niesmaczna sprawa. .... a co do montażu z boku przy ścianie to niestety nawet drogie maszynki mają lens shift boczny tylko około 30 %.... przy tanich projkach chyba nawet takiego lens shiftu nie ma jest tylko pionowy i to też nie zawsze.... jeśli masz jasne ściany i nie powiesisz specjalnego ekranu ramowego do takiego otoczenia to wg mnie lepiej kup tv chyba że mydło w obrazie i brak kontrastu jest dla Ciebie obojętne...
 

enzo89

Member
Im taniej tym lepiej ale nie schodząc poniżej jakiegoś standardu. Cena nie jest najważniejsza ale raczej nie chcę przepłacać i nie potrzebuję projektora z najwyższej półki. Jeśli chodzi o zawieszenie to miałem na myśli, że chciałbym powiesić projektor nie na środku pokoju tylko na suficie przy jego końcu centralnie na przeciwko ekranu. Mogę kupić ekran ramowy.
 

martinxxx.ma

New member
Benq1400 i ekran Magicscreen Future..... ekran świetny do nieprzystosowanych pomieszczeń....projektor ogólnie nawet niezły... najlepszy (chyba) w swojej klasie...


....chociaż dla mnie ekstraklasa to sony vpl-hw55es, ale to niestety inna liga jakości obrazu i ceny.....
 

enzo89

Member
Bardzo drogo wychodzi. Poniżej tego pułapu nie ma schodzić? Projektor który polecasz może wisieć w odległości 4,75m od ekranu? Na jakiej wysokości najlepiej go powiesić? Przy suficie? Czy to ma w ogóle jakieś znaczenie czy na jakiej wysokości bym go nie powiesił to i tak będzie można go dobrze ustawić?
 

martinxxx.ma

New member
Jeśli proj ma wisieć pod sufitem to musi miec lens schift pionowy... co do odległości rzutu to wejdź na strone projector calculator wpisz model proja i tam wszystko wyjdzie jaką wielkość obrazu z jakiej odległości rzuci... jeśli chcesz tańszy proj yto benq 1070 lub 1080 nie pamiętam dokładnie też jest ok jeśli chodzi o cene i to co za nią oferuje....ale na ekranie nie oszczędzaj... ten który Ci podałem widziałem jak świeci i nie ma nic lepszego do nie zaadaptowanych salonòw...moja zdanie jest takie projek możesz kupić tańszy ale na ekranie nie oszczędzaj...
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Jeśli proj ma wisieć pod sufitem to musi miec lens schift pionowy..
To bzdura :D
Lens Shift oczywiście jest bardzo przydatną funkcją, ale nie niezbędną. Poza tym każdy projektor można postawić lub powiesić. Osobiście nie wyobrażam sobie montażu projektora bez LS. Każdy ma tzw. Offset, czyli obraz przesunięty względem osi obiektywu w górę (jeśli stoi) lub w dół (jeśli zamontowany jest przy suficie).
Enzo89, tu masz szybki kurs wyboru oraz na co zwrócić uwagę:
https://abcprezentacji.pl/Jak-wybrac-projektor-multimedialny--d6.html
Jak pisze martinxxx prjektor calulator to niezbędny krok przed zakupem. Tam wpiszesz wszystkie swoje parametry a wynik pokaże Ci czy wybrany projektor spełnia oczekiwania. Natomiast wg mnie projektor jako zastępca telewizora to pomysł kiepski, szczególnie do sypialni:
- sypialnia jako pomieszczenie nie główne, a jednak do spania zakłada, że będziesz w nim spędzał mniej czasu. Rozumiem, że pewnie chodzi Ci o zaciemnienie i wieczorne oglądanie? Mam tylko nadzieję, że nie będziesz tego robić w pozycji leżącej :) Nawet całkowite zaciemnienie nie zlikwiduje odbić od mebli, ścian, sufitu, co znacznie pogarsza kontrast. Taki obraz będzie wydawać się mdły, wypłowiały. Jeśli już roleta to tylko "gumowana" dająca 100% zaciemienia
- niektóre projektory jednak słychać. Pomimo ustawień nie każdym to odpowiada.
- wypalanie lampy jest dużo szybsze niż starzenie się telewizora (mam oczywiście na myśli degradację jakości obrazu). Ile godzin przewidujesz oglądania dziennie, tygodniowo, miesięcznie? Weź to pod uwagę.
- poza tym obraz z projektora jest zbliżony bardziej do plazmy niż do LCD. Do senasu filmowego oczywiście nie ma nic lepszego niż projektor, ale do codziennego oglądania telewizji, np. wiadomości to się raczej nie nadaje ;)

Też nie zgodzę się, że najważniejszy ekran. Oba elementy muszą być siebie warte. Przy słabo zaadaptowanym pomieszczeniu nawet najlepszy proj i ekran nie pokażą swoich możliwości. Enzo spróbuj jednak określić budżet ;)
 
Ostatnia edycja:

martinxxx.ma

New member
Krzysztofradio a widziałeś jak działa Magicscreen Future że piszesz że ten ekran przy niezaadaptowanym pomieszczeniu nie wyciągnie dużo z proja? Ja widziałem jest u mojego kumpla .... i nadal jestem w szoku co daje ten ekran w zwykłym pokoju.... Magicscreen Future a inne ekrany to przepaść... a widziałem wiele zestawów włącznie ze Stewartem ....


Oczywiście można powiesić proja pod sufitem bez ls ale obraz wtedy także będzie prawie pod sufitem....
 
Ostatnia edycja:

martinxxx.ma

New member
Ja także bardzo długo miałem pogląd że przy jasnych ścianach to i tak nie wykorzystamy potencjału danego proja.... ale zweryfikowałem ów pogląd od czasu jak zobaczyłem jak świeci MS Future i sony hw55 w jasno pomarańczowym salonie..... kumpel się ze mnie śmiał że szukałem przewodu sygnałowego i zasilania do ekranu bo nie wierzyłem że to nie plazma ;)
Ale trzeba to zobaczyć żeby uwierzyć bo faktycznie ciężko pojąć jak to działa w takich warunkach... jeśli będziecie mieli możliwość to zobaczcie jak to działa a gwarantuję wam opad szczeny....
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
martin, jak zauważyłeś autor raczej nie chce inwestować tysięcy w projektor i ekran, więc zejdźmy na ziemię :)
Co do LS, bardzo się upierasz przy tym obrazie przy suficie. Są różne wielkości offsetu (kalkulator na to odpowie), a jeśli jest mały to można ratować się długością uchwytu. I tu znów wracamy do budżetu autora, który wg mnie mocno się skrzywił na propozycję Benq 1400. Musimy zatem poruszać się w znacznie mniejszych obszarach, a Ty zaczynasz od super ekranu :)
 

enzo89

Member
Benq1400 i ekran Magicscreen Future..... ekran świetny do nieprzystosowanych pomieszczeń....projektor ogólnie nawet niezły... najlepszy (chyba) w swojej klasie...


....chociaż dla mnie ekstraklasa to sony vpl-hw55es, ale to niestety inna liga jakości obrazu i ceny.....

Chodzi o Benq w1400? Zmierzę dzisiaj dokładnie jakich wymiarów ekran będę mógł powiesić. Wybaczcie Panowie, że starcie się pomóc a ja nawet nie odpisuje, ale mam duży problem z czasem. Teraz szybko przeczytałem co napisaliście. Wszystko przemyślę i coś wieczorem napiszę. Dzięki, że pomagacie.
 
Ostatnia edycja:

komanch

Member
Czy moge się przyłączyć do tematu? :)
jestem na podobnym etapie, mam jakiś tam swoich faworytów zarówno jeśli chodzi o projka jak i ekran, może najpierw ten pierwszy, myślałem o Optomie HD151x, głownie ze względu na głośność pracy, a tu widzę proponujecie Benq1400, no to pytanie narzuca się samo .... który z tej dwójki lepszy? :)
pokój ciemny, ekran będzie szary gain 0.8
 

martinxxx.ma

New member
Optomka 151x to raczej rywal benka 1070.... benek 1400 to "klasa" wyżej i wg mnie w klasie do 5tysi benq1400 jest najlepszy... ale niestety ja nie mogę mieć proja dlp bo efekt tęczy wychwytuje moje oko.... sprawdź swoje oko w tym temacie...
 

komanch

Member
O kurcze, a jak taką tęczę wyłapać? tzn nie do końca znam temat, jak to sie objawia, od razu to zobaczę? Optoma 151 też cierpi na tą przypadłość? no i jeszcze jak wygląda sprawa głośności benqa1400 w porównaniu do tej optomy?
 

martinxxx.ma

New member
Jedź na prezentację projektora i jak to coś zobaczysz to tzn. że technologia dlp jest nie dla Ciebie.... nie musisz tego szukać po prostu to zobaczysz i będzie Ci to przeszkadzało.... co do głośności to się nie będę wypowiadał bo dla mnie wszystkie projki są głośne oprócz mojego.... :)
 

enzo89

Member
Jeśli proj ma wisieć pod sufitem to musi miec lens schift pionowy... co do odległości rzutu to wejdź na strone projector calculator wpisz model proja i tam wszystko wyjdzie jaką wielkość obrazu z jakiej odległości rzuci... jeśli chcesz tańszy proj yto benq 1070 lub 1080 nie pamiętam dokładnie też jest ok jeśli chodzi o cene i to co za nią oferuje....ale na ekranie nie oszczędzaj... ten który Ci podałem widziałem jak świeci i nie ma nic lepszego do nie zaadaptowanych salonòw...moja zdanie jest takie projek możesz kupić tańszy ale na ekranie nie oszczędzaj...

Pokój dokładnie ma 4,8 m szerokości. Na samym końcu sufitu też nie zawieszę, więc na jakieś 4,6m.
Dla projektora Benq W1400 ekran powinien mieć 138 cali szerokości, 78 wysokości i przekrój 159 cali. Tymczasem maksymalna szerokość ekranu jaki mogę umieścić w pokoju jest mniejsza gdyż trochę miejsca zajmuje szafa i zostaje 2,8 m czyli 110 cali. Będzie dobrze jak powieszę ekran najbliżej zbliżony do mojego maksimum?

Gdzie znajdę ofertę i rozmiary ekranów Magicscreen Future, bo widzę, że na allegro z tym kiepsko.

Czy projektory Benq 1400 i 1070 mają opcję Lens Shift o której mówicie? Benq 1070 ma dużo lepszą cenę, ale jeśli 1400 będzie dawał dużo lepszą jakość zdecyduje się na 1400 tyle tylko, że z powodów finansowych kupię go nieco później. Aczkolwiek wolałbym tańszą opcję gdyż na zestaw telewizor, kino, konsola wydałem już ponad 15 tys.

To bzdura :D
Natomiast wg mnie projektor jako zastępca telewizora to pomysł kiepski, szczególnie do sypialni:
- sypialnia jako pomieszczenie nie główne, a jednak do spania zakłada, że będziesz w nim spędzał mniej czasu. Rozumiem, że pewnie chodzi Ci o zaciemnienie i wieczorne oglądanie? Mam tylko nadzieję, że nie będziesz tego robić w pozycji leżącej :) Nawet całkowite zaciemnienie nie zlikwiduje odbić od mebli, ścian, sufitu, co znacznie pogarsza kontrast. Taki obraz będzie wydawać się mdły, wypłowiały. Jeśli już roleta to tylko "gumowana" dająca 100% zaciemienia
- niektóre projektory jednak słychać. Pomimo ustawień nie każdym to odpowiada.
- wypalanie lampy jest dużo szybsze niż starzenie się telewizora (mam oczywiście na myśli degradację jakości obrazu). Ile godzin przewidujesz oglądania dziennie, tygodniowo, miesięcznie? Weź to pod uwagę.
- poza tym obraz z projektora jest zbliżony bardziej do plazmy niż do LCD. Do senasu filmowego oczywiście nie ma nic lepszego niż projektor, ale do codziennego oglądania telewizji, np. wiadomości to się raczej nie nadaje ;)

Też nie zgodzę się, że najważniejszy ekran. Oba elementy muszą być siebie warte. Przy słabo zaadaptowanym pomieszczeniu nawet najlepszy proj i ekran nie pokażą swoich możliwości. Enzo spróbuj jednak określić budżet ;)

Oglądanie nocne ale i dzienne również. Człowiek przyzwyczaił się do oglądania czegoś na sen, ale również po powrocie do domu rano z nocnej zmiany. Przez to nie wyobrażam sobie sypialni bez możliwości oglądania filmów. Zdecydowanie myślałem o pozycji leżącej gdyż poza łóżkiem nie przewiduje niczego do siedzenia. Hmm a ściany i meble są białe, w dodatku szafa na długość całego pokoju jest na wysoki połysk. Myślę, że hałas projektora nie będzie stanowił dla mnie problemu. Jeśli chodzi o długość oglądania to myślę, że maksymalnie 3 godziny dziennie, a zwykle pewnie będzie to mniej. Poza filmami zdecydowanie nie będzie nic więcej oglądane. Nie mam jakiś ograniczeń budżetowych. Tak jak pisałem wcześniej fajnie byłoby wydać jak najmniej ale zależy mi na dobrej jakości. Jeżeli w tej chwili nie będzie mnie stać to kupię jak uzbieram, nie śpieszy mi się gdyż mam telewizor, więc nie ma jakiegoś ciśnienia związanego z czasem. Aczkolwiek na pewno nie wydam na projektor tyle ile kosztuje wywołany przez was sony hw55 za 12 tys. :)
 
Do góry