Jaką kamerke HD do 1500zł ?

jacek63

New member
Przerabiałem ten temat przez ostatnie 3 dni. I właściwie wniosek jest jeden. Jeżeli potrzebujesz kamery HD 50P z możliwością filmowania SD - to Sony CX250. Jeżeli tylko 50P, to możesz rozważyć Panasa HC-V700. Jeżeli stawiasz na filmowanie w słabym oświetleniu to Canon HF M46 / M406 lub następcy. Ja nie lubię wyrobów Canona (z wyjątkiem kompaktów i lusterek z najwyższej półki), więc właśnie zakupiłem Sony CX250E :D
 

adwienc

New member
Witam wszystkich. Jestem tutaj nowy i całkiem zielony jeśli chodzi o temat kamer więc proszę o wyrozumiałość jak palnę jakąś głupotę xD

A więc tak: nadszedł dla mnie czas, żeby kupić nową kamerę ;)
Miałaby służyć do kręcenia amatorskich filmów. Naturalnie ma nagrywać w Full HD xD. Nie jestem jakimś koneserem i jak już wspomniałem nie znam się za bardzo, ale zależy mi na tym żeby jakość obrazu była, może nie taka jak we współczesnych amerykańskich produkcjach, ale żeby się ładnie prezentowała. Chodzi mi o naturalne kolory, ostrość, wysoką rozdzielczość (nie jakieś pseudo-HD) itp. Jeśli chodzi o zapis to może być to albo na kartach SD lub HDD, jeśli jeszcze takie sprzedają :)
Nie wiem, czy to nie jest standardowa opcja w dzisiejszych kamerach, ale bardzo miła by była obecność funkcji manualnego dostrajania ostrości (chyba to się tak nazywa, chodzi o regulowanie, że np. to co bliżej jest niewyraźne a drugi plan ostry). Jeśli chodzi o koszta to jestem w stanie przeboleć 2000zł, ewentualnie 2200. Doradzicie coś? Bo patrząc na poprzednie posty to sporo jest tu ludzi znających się na tym. Z góry dzięki.
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

fransua

New member
Miałaby służyć do kręcenia amatorskich filmów. Naturalnie ma nagrywać w Full HD xD.
Jeżeli ma to być HD a nie jakiś pic bazujący na niedoskonałości naszego oka to szukaj kamer, które nagrywają w 25psF/25p lub 50p w 1920x1080.
Nie wiem, czy to nie jest standardowa opcja w dzisiejszych kamerach, ale bardzo miła by była obecność funkcji manualnego dostrajania ostrości (chyba to się tak nazywa, chodzi o regulowanie, że np. to co bliżej jest niewyraźne a drugi plan ostry)
To co o opisujesz to głębia ostrości i nie jest to opcja. Wpływ na to ma - wielkość przetwornika, przysłona (im mniejsza tym lepiej), ogniskowa i odległość filmowanego przedmiotu od elementu światłoczułego. Nie ma żadnej kamery w kwocie, którą podałeś by uzyskać małą GO. Najtańsza opcja to SONY NEX VG 10

Podstawowa wersja kosztuje około 6K i trzeba jeszcze sporo władować w akcesoria by uzyskać ciekawe efekty - patrz zdjęcie :mrgreen: Inną opcją jest zakup aparatu i doposażenie go w podobne akcesoria :-D W przypadku aparatu cena może wyjść mniejsza ale 2K to i tak mało. Samo body to ok 2K a gdzie tu obiektywy, które często są droższe od urządzenia rejestrującego obraz.

Na Twoim miejscu zadając pytanie pozostawił bym tylko wpis: Jaką kamerę kupić do kwoty 2200 zł ? Resztę bym pominął bo szkoda czasu.
 

adwienc

New member
Jeżeli ma to być HD a nie jakiś pic bazujący na niedoskonałości naszego oka to szukaj kamer, które nagrywają w 25psF/25p lub 50p w 1920x1080.
Poleciłbyś jakieś modele? Bo widzę, że jesteś obeznany w tym temacie. Z góry wielkie dzięki.

A jeszcze być może kolejne głupie pytanie :neutral:: czy każda kamera ma wejście na zewnętrzny mikrofon?

No to: jaką kamerę do 2500zł? :-D
 
Ostatnia edycja:

fransua

New member
No to: jaką kamerę do 2500zł? :-D
Problem w tym, że teraz żadnej kamery ci nie polecę. Nie ma nic ciekawego. Producenci serwują nam stare odgrzewane kotlety, które często są gorsze od poprzednich. O pracy/ergonomii na nich to nawet nie wspominam. Jakieś dotykowe wyświetlacze gdzie umieszczono funkcje, multimedialne dźojstiki, wykastrowane funkcje to nie dla mnie. Ja nagrywam aparatem i tu widać postęp w video a nie regres jak w kamerach. Oczywiście są osoby, które twierdzą, że aparat jest niewygodny w obsłudze - bo to aparat. Nic bardziej mylnego jeżeli ktoś wie jak go obsługiwać i nie skupia się na "jedynie słusznym" trybie FULL AUTO. Opiszę funkcję jakie ma aparat Panasonic GH2 ( cena ok 2,9K ) i jeżeli ktoś znajdzie kamerę w kwocie do 5K dającą identyczne możliwości i funkcję napiszę największe - PRZEPRASZAM MYLIŁEM SIĘ. Więc do rzeczy:
a) posiada wszystkie niezbędne przyciski z funkcjami na wierzchu
- balans bieli, który ma możliwość ustawienia temperatury w kelwinach, auto, zdefiniowane przez producenta i ręczny, których jest aż 4. Dodatkowo w każdym można zmieniać kolorystykę np. możemy "ocieplić" obraz
- ISO czyli elektroniczne podbicie obrazu w aparatach dostępne jest przy każdej przysłonie/czasie a nie jak w kamerach dopiero po otwarciu przysłony - dopiero wtedy możemy dać wzmocnienie, które w kamerach podawane jest w db
- pomiar ostrości - punktowy, wielosegmentowy, śledzenie postaci, rozpoznawanie twarzy, ręczny, ciągły, za potwierdzeniem
- pokrętło do sterowania przysłoną/migawką
Dodatkowo korpus posiada trzy dowolnie programowalne przyciski, pod które możemy wstawić sobie dowolne przydatne funkcje np:
- profil kolorystyczny dla sceny, w którym dowolnie możemy zmieniać kontrast, ostrość, nasycenie, redukcję szumów. Oczywiście możliwości są znacznie większe bo dodatkowo możemy tworzy własne kompozycje miksując gotowe lub tworząc nowe
Jakby tego jeszcze było mało w pokrętle od programów typowo związanymi z fotografowanie są trzy pozycje C1/C2 i C3 pod które możemy też coś przypisać np. C1 FHD w 50i, C2 FHD 25psF i C3 720p dla odmiany w 24p
- wejście mikrofonowe
Bogactwo konfiguracji przytłacza :mrgreen: Jak widać sporo tego a to dopiero początek. Pozostały jeszcze inne funkcje, o których w kamerach często producent "zapomniał".
- pełne manualne sterowanie przysłoną i czasem. Oczywiście jak ktoś się uprze może jechać na automacie.
- preselekcja czasu
- preselekcja przysłony
- nagrywanie poklatkowe
- regulacja poziomu mikrofonu
- tryb pomiaru światła: wielopunktowy, centralnie ważony, punktowy
- blokada ekspozycji
I Bóg wie co tam jeszcze :krol:
Mało - nie :mrgreen:
Ma jeszcze dotykowy wyświetlacz, na którym możemy sobie zdublować wymienione funkcje, włączyć dodatkowe informacje:
- histogram
- poziom mikrofonu (przydatne by nie było przesterów)
- zmieniać pole ostrzenia
- wybierać punk ostrzenia
- itd.
Czy jest jakaś kamera do 5 tyś co ma te funkcje ?
Co nam jeszcze daje aparat ? Otwartość systemu. Nie jesteśmy skazani na jeden dość mizernej konstrukcji/jakości obiektyw. Podpinamy co chcemy - na co nam pozwoli zasobność portfela/system. O plastyce obrazu nie wspominam - patrz wielkość przetwornika, szumy itd.
To co wymieniłem nazywam wygodą obsługi - ergonomia. Trudno to samo powiedzieć o kamerze. Bo niby uchwyt na rękę, manetka W/T i przycisk REC to wygoda :-D A wielkość ? Kamera wielkości paczki fajek. Faktycznie bomba :mrgreen:

I jak ci teraz mogę polecić kamerę. No nie mogę. Szkoda kasy. Lepiej dołożyć 500 zł i mieć to wszystko w aparacie. Są jeszcze inne aparaty, które też nagrywają - Canon, Sony, Nikon. Jednak występują w nich pewne niuanse, które mi się nie podobają ale to już temat na inne wypociny.

ps. Nie słuchaj czasami jakiś herezji, że aparat ma ograniczony czas nagrywania, przegrzewa się itd. Panasonic GH2 jest inny ;) Można go złamać :mrgreen:
 
Do góry