Jak złożyć zestaw

Szadzik

New member
Witam Forumowiczów,

Potrzebuję Waszej pomocy w doborze odpowiedniego sprzętu do salonu - kinno domowe.

Pokój ma 3.60m szerokości i 6.8m długości. Jako że jest dość długi, zostanie 'przedielony' na pół kanapą postawioną na środku. Za kanapą będzie stół i część jadalna a na wprost niej tv itd.

Budżet to 30 tys. zł. Telewizor już będzie, samo audio.

Sprzęt używany bedzie w 65% stereo i 35% 5.1.

Jeśli chodzi o moje preferencje co do dźwięku stereo, to jestem zwolennikiem dźwięku naturalnego, bez zbędnie podbitego basu z dobrym wokalem.

Jak do tej pory myślałem o takim zestawie:

Arcam AVR400
Oppo BDP-103
KEF R300x4 (bądź R300x2 + R100x2)
KEF Q200c
KEF Q400b

TV prawdopodobnie Samsung UE65F800SL.

Co sądzicie o takim dopasowaniu zestawu? Co byście zmienili? Czy taki zestaw się nada, czy lepiej coś zmienić?

Z góry dzięki,
Szadzik
 

Szadzik

New member
Dzięki.

Czy masz jakieś uwagi jakiego amplitunera powinienem szukać w sensie mocy? AVR400 to 130W na kanał przy stereo i 90W przy 7 głośnikach.

Myślałem też o AVR360, bądź ogólnie coś z segmentu w cenie 6-8tys., i tam moc to 90W w stereo i 75W przy 7 głośnikach. AVR360 jednak to nie to samo będzie.

No i jeszcze pytanie odnośnie mocy R300 - czy będzie wystarczająca, czy myśleć o R500 w ogóle?

Jeszcze raz dzięki.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Słuchaj, a przy takim budżecie nie myslałeś kupić może ciut tańszy ampli tylko do kina i dokupić wzmak stereo do muzyki? Pomimo że Arcam to dobry ampli zarówno w kinie jak i niezły w stareo, to podejrzewam że taki wzmak za 5k rozwali go na łopatki. Podobnie z Oppo, super sprzęt ale może lepiej zainwestować do kompletu w tańszy BD a osobno dokupić CD? W tej kasie co masz do wydania można fajne zestawy złożyć. Chyba że nie masz dużo miejsca?
 

Szadzik

New member
Różne opcje rozpatrywałem, ale to właśnie miejsce i ilość sprzętu mnie trochę ogranicza do tych wyborów. A czy Amplituner AV za połowę ceny da mi to samo w 5.1 co 400? Myślałem o Anthem MRX700 bądź 500. Jakbym patrzył na 500 to mógłbym np. Audiolab 8200MB dodać, ale czy naprawdę jest mi potrzebna taka moc w mieszkaniu? Imprez zbiorowych nie urządzam, raczej spokojny ze mnie człowiek.

Może ewentualnie coś dużo tańszego w cenie 2-3 tys. na amplituner, do tego wzmak stereo albo te właśnie Audiolab 8200MB. Tu jednak rodzi się pytanie, czy R300 potrzebują aż takiej mocy? A czy zmiana na R500 ma sens? Wydaje mi się, że nie.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Szadzik

New member
Jakie proporcje Ampli AV/ Stereo cenowo zastosować? Według ilości uzytkowania?

Macie jakieś rozwiązania na myśli?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Szadzik tu nie chodzi o moc, bo ja też na ten parametr zbytnio nie patrzę, ale o jakość dźwięku. Ampli KD to jednak tylko ampli, i płacisz za różne dodatki. Typowo do muzyki to tylko wzmak stereo. Oczywiście, zestawiając ten ampli Arcama 400 z jakimś wzmakiem za 2k można by polemizować nad wy ższością jakiegoś urządzenia, a nawet pewnie ten ampli by zagrał lepiej?, ale już zestawiając wzmak za powiedzmy 4k-5k uważam że będzie dużo lepszy w muzyce. Na 25mkw wcale nie potrzebujesz Bóg wie jak mocnego ampli KD. No, ale jak piszesz że brak miejsca, to wyjścia nie ma i idąc na kompromis wybrałeś bdb. zestawienie.
 

WiTT

New member
Bez reklam
Co ma moc na papierze do rzeczywistości nie jeden z nas już się przekonał że ni cholery to się kupy nie trzyma. Weźmy pod lupę takie firmy jak NAD czy CA. Na papierze wyglądają, umówmy się, blado przy konkurencji która pisze kilkaset W. W rzeczywistości rozkładają konkurencję. Takie moje 5 groszy do dywagacji o porównywaniu mocy.

W Twoim budżecie to faktycznie, można albo celować w topowe modele typu CA 751R, Marantz SR7008 czy z mocniejszych firm wybrać średnie modele typu NAD 757 lub 777. Albo jak zasugerował krzysiek, tańszy ampli + wzmak. Ja ze swojej strony skieruję uwagę na połączenie NAD T748 + wzmak NAD C356Bee.
Mało tego, jest jeszcze trzecia opcja - osobne klocki: przedwzmacniacz/processor + końcówki mocy ;)

Ważniejsze jest pytanie - czy zaproponowane zestawy, modele, jesteś w stanie później odsłuchać? Czy będzie kupowanie w ciemno?
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja bym na Twoim miejscu zmienił na kolumny podłogowe. Metraż dość duży i w stereo R300 mogą być trochę za małe. Ja bym poszedł raczej w podłogówkę. Co do amplitunera to możesz kupić tańszy AVR360, który do słabeuszy nie należy i pomyśleć tak jak radzą koledzy o wzmacniaczu. Najpierw kup amplituner i potem zobaczysz. Może się okazać ze starczy amplituner.
 
Ostatnia edycja:

Szadzik

New member
Co ma moc na papierze do rzeczywistości nie jeden z nas już się przekonał że ni cholery to się kupy nie trzyma. Weźmy pod lupę takie firmy jak NAD czy CA. Na papierze wyglądają, umówmy się, blado przy konkurencji która pisze kilkaset W. W rzeczywistości rozkładają konkurencję. Takie moje 5 groszy do dywagacji o porównywaniu mocy.

W Twoim budżecie to faktycznie, można albo celować w topowe modele typu CA 751R, Marantz SR7008 czy z mocniejszych firm wybrać średnie modele typu NAD 757 lub 777. Albo jak zasugerował krzysiek, tańszy ampli + wzmak. Ja ze swojej strony skieruję uwagę na połączenie NAD T748 + wzmak NAD C356Bee.
Mało tego, jest jeszcze trzecia opcja - osobne klocki: przedwzmacniacz/processor + końcówki mocy ;)

Ważniejsze jest pytanie - czy zaproponowane zestawy, modele, jesteś w stanie później odsłuchać? Czy będzie kupowanie w ciemno?

Nie mówię w ogóle o mocy na papierze, tylko o mocy jaka jest mi potrzebna do tych głośniczków. Pokój ogromny nie jest a ja głośno nie słucham, bo do słuchania radia mam inny sprzęt.

Odsłuch raczej będzie trudny, ale nie niemozliwy.

Patrzyłem na tańsze ampli, ale problemy się rodzą z 3d passrthrough itp., co przy posiadaniu TV z 3D, trochę traci sens.

O klockach myślałem, ale zazwyczaj oznacza to utratę korekcji pokoju a w tej cenie to nie wiem, czy się zmieszczę.

Ja bym na Twoim miejscu zmienił na kolumny podłogowe. Metraż dość duży i w stereo R300 mogą być trochę za małe. Ja bym poszedł raczej w podłogówkę.

R500 chodziły mi po głowie, ale pposłuchałem u kumpla małych głośniczków w podobnej wielkości pomieszczenia i nie widziałem wielkiego sensu większych. Do tego nie wiem, czy na podłodze będzie miejsce, na ścianie na pewno będzie. Tak więc po namysłach odrzuciłem R500.

Ogólnie staram się ograniczać ilość sprzętu, bo im bardziej upierdliwe włączanie wszystkiego i ustawianie, tym mniej czasu na słuchanie.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Wszystko jak pisza koledzy:
- pomysl rownież o wzmacniaczu stereo. Kef R to już porządne kolumny, nie profanuj ich jedynie amplitunerem kina
- nie patrz na parmetry, ale posłuchaj jak grają
- u Ciebie jest ok.25 m, nawet R500 będą za małe. Celuj w R700
-Takich podstawkowcow się nie wiesza, to też profanacja ;)

Kasa Cie nie ogranicza. Majac taki budżet zmieścisz się ze wszystkim, po prostu szkoda wydac taką kase i zrobić to źle. Przemysl to.
 

Szadzik

New member
Pokój 25mkw, ale kanapa będzie stała w odległości 3-4m od głośników.

Przemyślę sprawę, pewnie macie rację. Poszukam innych rozwiązań i wrócę jak będę miał pytania.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Typowo do muzyki to tylko wzmak stereo. Oczywiście, zestawiając ten ampli Arcama 400 z jakimś wzmakiem za 2k można by polemizować nad wy ższością jakiegoś urządzenia, a nawet pewnie ten ampli by zagrał lepiej?

Nie zagra ;)

Weźmy pod lupę takie firmy jak NAD czy CA. Na papierze wyglądają, umówmy się, blado przy konkurencji która pisze kilkaset W. W rzeczywistości rozkładają konkurencję.

Czy rozkladaja, to kwestia gustu :D Na pewno sa konkurencyjne.


Kasa Cie nie ogranicza. Majac taki budżet zmieścisz się ze wszystkim, po prostu szkoda wydac taką kase i zrobić to źle. Przemysl to.

Dokladnie ;)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tutaj niestety to już raczej subiektwyny stereofilizm.

Przeceniasz mozliwosci amplitunerow z przedzialu cenowego 10k w temacie stereo.
Wspomniany Arcam nie jest niczym wybitnym na tle konkurencji, to ze panuje moda na "egzotyczne" marki na naszym forum, nic nie znaczy, bo nie ulega watpliwosci ze nie jest to popularny u nas klocek.
Nie zmienia to faktu, ze w tym przedziale cenowym masz spora konkurencje i mozliwosci, nie neguje tez jego muzykalnosci, ale umowmy sie ze nie jest to AVR600, a ten natomiast tez nie jest warty swojej ceny (20k), bo za te pieniadze mozna zlozyc lepszy dzielony sprzet. Tak czy inaczej, bez odsluchow sie nie obedzie.
 
Ostatnia edycja:

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Armanig myślisz że np. taki AVR400 nie zagra na poziomie wzmacniaczy za 2-3k? Pytam z ciekawości. Czy miałeś może okazję go słyszeć, bo ja niestety nie. Gdzieś czytałem, że AVR400 gra na poziomie Arcana FMJ A19, ale to mogłabyć tylko subiektywna opinia.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
No wlasnie, "gdzies czytalem", wiesz ja tu czytalem ze ampli Denona za 1600zl gra lepiej jak wzmacniacz w tej samej cenie (czy tez drozszy).
Czytalem tez ze Onkyo 5010 gra lepiej jak Marantz PM7004, takie wypowiedzi sa dla mnie zenujace.
Wiem jak gra Arcam w stereo, nie wiem jak gra FMJ A19, ale moge sie zalozyc ze wzmak za 3k (juz dla swietego spokoju pominmy te 2k) zdeklasuje ten ampli.
Nie wiem czy pamietasz, ale dosyc dawno temu pisalem jak gra Marantz w stereo, pisalem ze jest zadawalajaco, ze jest bardzo przyjemnie. Dla wielu wystarczajaco, na tyle ze sens wydawania dodatkowych 3k na wzmacniacz moglby byc bezsensowny, ale jezeli za dyskusje biora sie entuzjasci toru stereo, to zestawianie z wzmacniaczem mija sie z celem.
Zobacz na kable, te roznice sa!, ale nie kazdy je wychwyci, nie kazdy tez poczuje roznice miedzy dobrym BR a przyzwoitym CD (tez sa roznice!, ale czy kazdy je slyszy?).
Ja nie chce brac odpowiedzialnosc za czyjes ciezko zarobione pieniadze, jezeli powiem ze Arcam avr400 gra bardzo dobrze w stereo (tak jak wzmak za 3k) i trafie na entuzjaste, kogos kto wie co to znaczy, to przyjdzie potem na forum i mnie wysmieje. Natomiast dla laika, czy moze inaczej: dla osoby ktora nie slyszy roznicy pomiedzy BR a DVD, kablami 5zl/mb a 100/mb to spokojnie wystarczy. Chociaz z kablami to bardziej ekstremalny temat.
 
Do góry