Jak to z tą jakością jest ?

gutek78

New member
Jasne, że będą filmy, które pokażą wszystkie możliwości nowego nośnika, tak samo jak ma to miejsce z blu, jedne są naprawdę dobre, a inne wyglądają jak kupsztal. Nigdzie nie ma co do tego reguły. Zobaczymy tylko ile taka przyjemność będzie kosztować i czy będzie to warte swojej ceny.
 

bubafat

Active member
Bez reklam
Firestorm7. Do czego konkretnie chcesz nas przekonac?
Czy do tego, ze jest mnostwo zle wydanych BD, ktore wygladaja jak DVD, a brzmia gorzej? To oczywiste. Wiem o tym. Mam nawet sporo takich, choc wystrzegam sie przed kupnem slabych jakosciowo wydawnictw. Nic wiecej w Twojej wypowiedzi nie mialo dla mnie sensu. Zapewne to moja wina i niech tak zostanie, chyba, ze zechcesz dyskutowac mniej zlozone lub wyraznirj wyartykulowane problemy. To ze dostaniemy sporo upskalowanego i pewnie kiepsko wygladajacego materialu w 4k to oczywiste. Warto jebak pamietac, ze UHD nie sprowadza sie wylacznie do 4k. Podniesiona rozdzielczosc. jest z pewnoscia najbardziej efektywnym reklamowo elementem, ale paradoksalnie najmniej znaczacym dla naszej percepcji poprawy jakosci obrazu.
Skoro jestes taki czuly na jakosc to warto abys to zapamietal i w przyszlosci zweryfilowal, skoro nie chcesz/nie potrafisz zglebic i zrozumiec tego teraz. Uszczypliwosci nie bedzie. Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

gutek78

New member
Koledzy nie ma się co spinać, po to jest ten wątek żeby o tym porozmawiać i wymienić poglądy. Racją jest, że na pewno w niektórych wydaniach będą karmili ludzi jakimiś badziewnymi upscalami. Racją też jest to, że nie ma co na samym starcie przekreślać nowego nośnika bo może on przynieść wiele dobrego, nawet może póki co dla wąskiego grona odbiorców.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Kolego bubafat. Już na początku napisałem, ale Ty to źle zrozumiałeś, ale jestem entuzjastą Blu-raya. Pod warunkiem, że będzie on wydany jak należy. Z taką jakością i pieczołowitością, na jaką zasługuje, a nie jej namiastką. Co również odnosi się do przyszłych formatów. Nigdzie też nie pisałem że przyszłe formaty są niepotrzebne.
Wracając do tematu. Proste pytania.
Dlaczego wszystkie wydania blu-ray nie są jednakowej jakości? Dlaczego jest tak mało wydawnictw, które można śmiało uznać za wzorzec jakościowy technologii Blu-ray, a które stanowią niewielki ich procent? Przecież wszystkie wydania powinny charakteryzować się taką samą jakością. Czy teraz jest to bardziej czytelne? Blu-ray to nie zawsze najwyższa jakość, chociaż taką powinien być, oczywiście w swoich realiach i kryteriach. A jak jest? Każdy wie. Myślę, że podobnie będzie z przyszłymi formatami. Będą lepsze i gorsze jakościowo wydania. To, że zakupimy płytę UHD, nie znaczy że będziemy mieli do czynienia z najwyższą jakością tego formatu. I to jest sednem sprawy w temacie jakości. W tej chwili jest ekscytacja 4K. Już na horyzoncie pojawia się 8K, którego twórcy, być może, nie przykładają już wagi do 4K bo stworzyli sobie nową zabawkę.
Pozdrawiam.
 

Piramida

Well-known member
Bez reklam
Mało widziałem ostatnio koncertów na Bluray,ale jakoś nie pamiętam aby jakość filmu wydanego w 2014.r w jakości Bluray była słaba.

Co innego telewizja w HD,ale to już mnie mniej interesuje...
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Co do zróżnicowanej jakości na płytach, to najlepszym do tego materiałem są koncerty.
Wiadomo, że koncert jest na tyle specyficznym przedsięwzięciem, że realizowany jest z pomocą wielu kamer. No i bardzo dobrze. Tylko czemu, oglądając koncert, oczywiście nie każdy, jeśli pojawiają się ujęcia z różnych kamer, to ta jakość nie jest jednolita? Zdarza się, że w trakcie jednego i tego samego koncertu, w różnych ujęciach, mamy jakość od Blu-raya, aż po słabe DVD. Wygląda to jak zlepek różnej jakości filmików. Tłumaczenie, że mamy tu różnej jakości kamery (a dlaczego nie jednakowej?), niczego nie tłumaczy, jak dla mnie. Czy to jest normalne? To raczej kiepski żart, że to prawdziwe HD. Bo chyba tylko z nazwy.
Pozdrawiam.
 

Piramida

Well-known member
Bez reklam
Pewnie używają także jakiś starych ale drogich kamer przy ktorych końcowy efekt video jest gorszy niż w dzisiejszych nowych amatorskich kamerach za 3 tys zł...
 

Kadajo

New member
Bez reklam
Nikt nam nie karze przecież rzucać się na każdą nowość. Dla mnie moja wprowadzić nawet 8k i dopóki nie będą degradowac innych mediów na korzyść tego najdrozszego co da MI wybór to jest ok.

Sent from my GT-I9300
 

bubafat

Active member
Bez reklam
Kadajo.
Co masz na mysli piszac "dopoki nie beda degradowac innych mediow na korzysc tego nadrozszego". Kto mialby degradowac cokolwiek i w jakim celu?
Czy streamy Polsatu i TVP wygladaja tak jak wygladaja, bo ktos chce, zeby NHK Europe, BBC czy Sky wygladaly lepiej? A moze Bluraye Uciekajaca Panna Mloda, Gra, 28 Tygodni Pozniej ktos zdegradowal, zeby uczynic Samsare czy Obliviona bardziej przyjaznym naszym oczom i uszom. Czy wreszcie te "nieszczesne" koncerty. Ktos okaleczyl koncerty Dzemu, czy Within Temptation, aby faworyzowac Roya Orbisona i Dave'a Matthewsa. Tak?
A teraz wszystko bedzie degradowane, zeby co? Udowodnic, ze UHD moze wyglac lepiej niz HD, czy pseudoHD?

Go ask Alice, I think she'll know.
 
Ostatnia edycja:

Kadajo

New member
Bez reklam
Ludzie nie mają sprzętu żeby w pełni wykorzystać format 2k. Co jest łatwiej im osiągnąć, produkcję tv 65-85 calach dla przeciętnego Kowalskiego czy olanie bd do tego stopnia ze ludzie sami zaczną sięgać po 4k? Może to trochę paranoidalne ale tak się w pewnym sensie stało z DVD. Ja osobiście porzucilem DVD bo miałem dosyć tych okaleczonych wydań za które kazali sobie płacić standardowa cenę. Dodam że przy DVD vs bluray różnice da się wyłapać bez problemu. Z bluray vs bluray 4k przy dzisiejszych popularnych wielkościach ekranów różnica nie jest już taka oczywista. Wiec może się okazać że trzeba będzie okaleczyc teraz bluray żeby różnice pogłębić. Bo taniej jest "skopac" transfer na bd niż wyprodukować 85" TV w atrakcyjnej cenie na którym było by już widać różnicę między 2k vs 4k.

To my głosujemy portfelem, a ja nie lubię jak mi się na siłę wciska produkt. Przykładów jest mnóstwo, od wydawania aktualizacji oprogramowania do urządzeń które potem działają gorzej, poprzez sterowniki do starszych kart graficznych obniżające ich wydajność aby zmusić do kupna nowej. Kończąc właśnie na jakości obrazu i dźwięku. Firmy są gotowe zrobić wszystko żeby sprzedać "nowe".

Sent from my GT-I9300
 
Ostatnia edycja:

bubafat

Active member
Bez reklam
Ludzie nie mają sprzętu żeby w pełni wykorzystać format 2k. Co jest łatwiej im osiągnąć, produkcję tv 65-85 calach dla przeciętnego Kowalskiego czy olanie bd do tego stopnia ze ludzie sami zaczną sięgać po 4k? Może to trochę paranoidalne ale tak się w pewnym sensie stało z DVD. Ja osobiście porzucilem DVD bo miałem dosyć tych okaleczonych wydań za które kazali sobie płacić standardowa cenę. Dodam że przy DVD vs bluray różnice da się wyłapać bez problemu. Z bluray vs bluray 4k przy dzisiejszych popularnych wielkościach ekranów różnica nie jest już taka oczywista. Wiec może się okazać że trzeba będzie okaleczyc teraz bluray żeby różnice pogłębić. Bo taniej jest "skopac" transfer na bd niż wyprodukować 85" TV w atrakcyjnej cenie na którym było by już widać różnicę między 2k vs 4k.

Sent from my GT-I9300

Taaaaa. Widzę, że dotarliśmy do końca tej piosenki.
"Feed your head, feed your head"
 

gutek78

New member
Taka sytuacja była po wprowadzeniu blu-ray jako nowego nośnika - dobitnie było widać, że wydania dvd są dużo gorsze jakościowo niż miało to miejsce przed premierą niebieskiego krążka. Co do wielu obecnych wydań blu i ich jakości to już nawet nie muszą celowo niczego paprać po premierze 4K bo bardzo dużo filmów i tak nie wykorzystuje całego potencjału płyty blu-ray. Grunt to mieć swój rozum i możliwość wyboru nośnika odpowiedniego dla każdego z nas i możliwości sprzętowych jakimi dysponujemy.
 

gutek78

New member
Wtedy kiedy jak ogladam film to z wrazenia szczeke moge zbierac z podlogi, a nie patrzec z politowaniem, ze mam przed oczami jakis upscal z dvd.
 

Piramida

Well-known member
Bez reklam
No to może za 100 lat pojawią się takie kamery,które będą filmować w takiej jakości że po upchnięciu to na płytę Blu-ray i tak będzie świetnie wyglądać :)
 

Piramida

Well-known member
Bez reklam
Może dobrze wyglądać ale nie mam zamiaru czekać na wprowadzanie po trochu kosmerycznych różnic...
Wolę większy skok jakościowy,z lepszą rozdzielczością,kolorami,kl/s itd.
 

gutek78

New member
Zobaczymy w ilu produkcjach ten "skok jakosciowy" bedzie naprawde widoczny. Samo 4K w nazwie nic nie znaczy skoro z materialu zrodlowego nie da sie nawet tego wycisnac. Zapewne przez najblizsze kilka-kilkanascie lat bedzie to cos na zasadzie high end jesli chodzi o wideo.
 
Do góry