Jak powiesić surroundy - zdjęcia

krazy777

Member
Bez reklam
Witam, sprzęt jak w podpisie. Nadszedł czas by jednak powiesić w końcu surroundy. Zakupiłem polecane na forum uchwyty:

B-Tech BT7715 komplet uchwytów 2xBT77 + BT15 Nowe! (2346574633) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.

Wiadomo, że centralny powieszę pod samym TV. A surroundy jak? Ogólną sytuację w pokoju można zobaczyć na zdjęciach i szkicu:lol: Pokój ma ok.16m2, służy jako salon, imprezownia, kino i nieraz spanie więc nie ma zbyt dużego pola manewru z ustawieniami. Na pewno nie mogę powiesić niżej niż powiedzmy 2,10 m żeby nikt wyższy głowy nie rozwalił przypadkiem:eek:k:, a poza tym są drzwi przesuwne i uchwyt będzie na pewno powieszony nad nimi. Myślę, że najlepiej będzie powiesić je na ścianach bocznych, ewentualnie tej naprzeciw TV i skierować pod kątem do środka pokoju, a resztę załatwi automatyczna kalibracja.



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
Gdzie lepiej powiesić? A czy B? Jakieś inne sugestie?
Jeszcze szkic:p



Uploaded with ImageShack.us
 

mors111

Active member
Bez reklam
ja bym dał na A i najlepiej najniżej , ale masz drzwi po drodze więc skieruj je do dołu

głośniki będą grały do Ciebie a nie w TV
 

krazy777

Member
Bez reklam
I co ktoś pomoże więcej? Uchwyty przyszły i mógłbym się pokusić o montaż. Myślałem też żeby powiesić nad sofą ale byłoby bardzo niesymetrycznie kurde :> pozycja A czy B są w tym momencie chyba nieistotne bo przecież te uchwyty są obrotowe w 360 stopniach więc można obrócić i skierować do słuchacza. Poza tym A obok drzwi to cienka ścianka (ok. 10cm).
 

Piti11

New member
Ja bym zwrócił uwagę na kwestie techniczne, jeśli chodzi o dźwięk to chyba nie powinno być różnicy.
 

krazy777

Member
Bez reklam
A teraz wymyśliłem, że może lepiej by było jakbym powiesił je symetrycznie nad bokami kanapy i skierował w środek kanapy. Byłyby wyżej, ponad tą listwą od drzwi przesuwanych. Sam nie wiem hehe
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
W Twoim przypadku głośniki możesz umieścić jedynie umieścić z boku przestrzeni osłuchowej (czyli w Twoim przypadku A) i umieścić powyżej miejsca odsłuchowego (aby utrudnić lokalizację) .Tylko ja tu mały problem widzę - jak powiesisz głośniki z boku będzie to jakoś dziwnie wyglądać od strony przedpokoju (przy otwartych drzwiach ) ,nie wiem też czy zamknięte drzwi nie będą "podbarwiać" dźwięku .Pomysł z takimi zasuwanymi drwami był dobry tylko wykonanie nie najlepsze - drzwi przesuwane powinny "wchodzić "między ściany a nie "na ścianę" wtedy swobodnie mógłbyś wykorzystać całą 3 metrową tylnią ścianę i odsłuch byłby dobry bez względu czy drzwi by było otwarte czy zamknięte .W zasadzie u Ciebie powieszenie głośników w miejscu oznaczonym jako B nie wchodzi w grę
 
Ostatnia edycja:

krazy777

Member
Bez reklam
Jeśli powieszę na ścianie bocznej to i tak na wysokości ok. 2,10m. Nie będę ryzykował, że przy jakiejś imprezie ktoś upojony rozwali głowę.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
W zasadzie innej możliwości u Ciebie nie ma ,jeżeli planujesz powiesić głośniki tak wysoko to spróbuj na tylnej ścianie być może akustycznie uzyskasz lepszy efekt .I jeszcze jedno - jeżeli głośniki "będą grać na Ciebie" to praktycznie efekty przestrzenne będą mizerne
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Najlepsze miejsce znajdziesz metodą prób i błędów - pokoje są różne (również umeblowane różnie) więc i akustyka jest różna - tutaj żadna książka nie pomoże.....ale tak zupełnie z "innej beczki" .Zwróć uwagę że Twój pokój jest praktycznie nie umeblowany jedynym pochłaniaczem dźwięku jest sofa ,stół ,komoda meble o ostrych krawędziach ściany gołe i podłoga goła - na dodatek jeszcze subwoofer .Podejrzewam (a nawet jestem pewien )że dźwięk jest zimny i dudniący praktycznie tam nie ma co dźwięk pochłaniać .Nie wiem czy oprócz balkonu masz jeszcze okno - a jeżeli tak to przy głośniejszym słuchaniu zapewne szyby wpadają w rezonans
 

krazy777

Member
Bez reklam
Oprócz balkonu nie ma już żadnych okien. Na podłodze między sofą a TV leży dywan z długim włosiem. Niebawem dojdą jeszcze jakieś firanki, zasłony. Wtedy trochę dźwięku pochłonie też. Muszę sobie skołować kogoś do pomocy i powieszę w końcu te surroundy. Na pewno będzie lepiej niż było do tej pory jak były odłożone albo stały na komodzie i je brałem do oglądania i stawiałem na oparciach kanapy hehe
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Pomalutku dojdziesz do optymalnego rozwiązania (jeżeli oczywiści zależy Ci na jakości dźwięku) bo jeżeli nie przykładasz do tego wagi to szkoda sobie głowę zawracać praktycznie wtedy każda lokalizacja głośników będzie dobra :)
 

krazy777

Member
Bez reklam
No wiesz, chciałbym jak najlepiej ale nie będę przecież codziennie wiercił i wieszał uchwytów w nowym miejscu. Pokój by wtedy wyglądał jak po niezłej strzelaninie hehe

Chyba zostanę przy tym, że powieszę na ścianie B i wtedy skieruje je sobie w kierunku sofy. Myślę, że przy tym wszystkim to będzie optymalne ustawienie. Prawdopodobnie jutro wiertara w ruch więc jeszcze trochę opinii można napisać.
 

piczon

New member
daj znac jak poszlo, mam podobny dylemat chociaz nie jestem ograniczony drzwiami ;) , ale tez musze skierowac surrondy na sluchacza bo kanapa stoi przy scianie i teraz mam powieszone tak ze "patrza" do przodu (bez uchwytow) i efekty przestrzenne w 5.1 sa mega mizerne wiec nie sluchaj tego specjalisty co nie kazal kierowac surroundow na siebie, bo wdg mnie musi to zadzialac i gorzej byc nie moze :) ja kupilem uchwyty vogels, ale nie mam czasu kiedy zlapac wiertary - dam foto jak moze tez jutro sie ogarne, pozdro !
 

krazy777

Member
Bez reklam
Ha! To może ja się wstrzymam i zobaczę jak Ci wyszło?:) Hehe, nauczę się na Twoich błędach. Ja raczej powieszę z tyłu i skieruję ku środkowi kanapy i będzie git majonez. Na pewno lepiej niż bez:p
 
D

Deleted member 121090

Guest
No trudne zadanie. Ale kanapa ścianę zaraz za sobą więc moim zdaniem tył odpada. Więc po bokach i na dół. Jednak tyły powinny być za głowami, więc kanapa dobrze jakby powędrowała metr do przodu. Prawa przednia kolumna powinna powędrować w bok. Teraz jest przecież niesymetrycznie.
 

krazy777

Member
Bez reklam
Kanapy nie ma szans ruszyć, za mały pokój. Gdybym mógł ruszyć kanapę to bym za nią postawił sobie standy i po problemie bym miał. Prawą przednią też chciałem przesunąć, ale niestety stół stoi na przeszkodzie. Już kiedyś o tym pisałem w "Nasze zestawy" chyba.

HQ150, chciałem powiesić na bocznej, ale trochę się boję bo po prawej od drzwi jest ścianka działowa, a więc trochę cienka.
 
Do góry