Jak połączyć Amplituner + wzmacniacz stereo z jednymi frontami

SternQuest

New member
Tu nie chodzi o "wyróżnianie" frontów. Inne kanały nam się nie zgubią. Pamiętaj, że amplitunery mają kalibrację. Po podłączeniu zewnętrznej końcówki mocy wszystkie kanały zyskają. Tym bardziej przy budżetowym amplitunerze. Dlaczego? A no dlatego, że budżetowe amplitunery często mają średnie zasilanie. W stereo mają np. 2x120W, a przy podłączeniu pięciu kanałów już mają 60W (5x60W) Jak podłączysz końcówkę to amplituner będzie zasilał tylko 3 kanały i lepiej sobie z tym poradzi niż z 5. Co nie znaczy, że sam amplituner gra źle. Wszystko zależy od wielu czynników np. jakie kolumny posiadamy, metraż, preferencje.

Ok. Moje rozważania opierają się tylko na teorii, nie sprawdziłem tego w praktyce, dlatego osoby które wypróbowały rozwiązanie z pre-out na pewno wiedzą co piszą. Moim jednak zdaniem aby łączyć urządzenia przez pre-out muszą one być tej samej klasy, inaczej robi nam się gdzieś "wąskie gardło" i wtedy tracimy. To np tak jakby do najnowszego kompa (z super kartą graficzną, szybkim dyskiem, pamięcią) dołożyć najsłabszy procesor jaki pasuje do danej platformy.
 

popej

New member
Wąskie gardło to akustyka pomieszczenia, kolumny, ludzki słuch. Wybór końcówki mocy w tym układzie praktycznie nie ma znaczenia.
 

Rafal7

Banned
Ja bym się do końca z tym nie zgodził. Jaki jest sens by akurat fronty w kinie grały przez wzmacniacz. Sam mówisz że wzmak generuje lepszą dynamikę, czyli co pozostała reszta głośników będzie automatycznie generowała gorszą jakość dźwięku, bo napędza je słabszy amplituner. Jaki jest sens by w kinie wyróżniały się dwa głośniki a reszta grała przeciętnie? To się nie trzyma kupy. W kinie ważne jest by całość zestawu była spójna i reprezentowała ten sam poziom dźwięku, jak wyeksponujemy tylko fronty to reszta głośników w tym central gdzieś nam w tym wszystkim się zagubi. Chyba że dobieramy np. Do mocnego ampli taki za 8 tyś wzmacniacz za 4 tyś, czy do ampli za 4tyś , wzmacniacz za 2tyś. itd. Wtedy jest szansa że uzyskamy zbliżony poziom dźwięku na wszystkich kolumnach. I wtedy pre-out doskonale się sprawdza. Ale jak ktoś chce mieć dobre stereo i kupuje wzmak za ok.5tyś, a ma ampli o wartość ok. 2tyś to lepszym rozwiązaniem będzie taki router. I nie chodzi już oto czy ampli ma pre-out czy nie. Bo do takiego wzmacniacza potrzebny jest już ampli za ok 10tyś. Zgodnie z nie pisaną i podtrzymywaną na forum regułą - Amplituner zagra podobnie jak o połowę tańszy wzmacniacz stereo.

Paweł_Sz85 ładnie Ci to opisał, a mi się już nie chce tego tłumaczyć.
 

popej

New member
Tak, tak, każdy wzmacniacz gra tak samo :lol: Cena nie ma znaczenia;) To już wiemy, kilka razy o tym pisałeś:lol:
Bez przesady, zazwyczaj lampowe wzmacniacze wprowadzają słyszalne zniekształcenia :)
Tu jest link to jednego z najstarszych testów ABX wzmacniaczy, możesz się przekonać:
ABX Double Blind Test Results: Power Amps

Natomiast uwaga o cenie jest intrygująca. Dlaczego cena a nie koszty produkcji?

Jak ktoś używa argumentu ceny, to dla mnie oznacza dwie rzeczy: nie potrafi osądzić sprzętu od strony technicznej i zapomniał podstawowych zasadach działania rynku. To tak jakby pisać, że im większa marża, tym lepszy dźwięk :)
 
Do góry