Jak podłączyć głośniki do subwoofera i amplitunera ?

piterek84

New member
Witam.

Proszę o pomoc w podłączeniu głośników 5.1 do subwoofera i następnie amplitunera bo sam nie daję rady. Postanowiłem zmienić te połączenia mimo tego ze wszystko wcześniej grało, ale było połączone w inny sposób. Zmiana ta ma na celu poprawienie jakości dźwięku, ponieważ według mojej własnej opinii nie grało wszystko jak powinno. Teorie moja potwierdził także specjalista z dużego sklepu RTV w którym kupiłem także dużo lepszej jakości kable. Wcześniej głośniki przednie prawy i lewy były podłączone bezpośrednio do amplitunera, a subwoofer był podłączony kiepskim kablem 2xRCA - 2xRCA do amplitunera.

W sklepie kupiłem kabel do subwoofera typu Y (RCA - 2xRCA). Głośniki jak mi poradził Pan w sklepie połączyłem bezpośrednio do subwoofera (output).

Problem polega teraz na tym, że nie grają w ogóle przednie głośniki (prawy i lewy).

Więcej informacji na temat posiadanego sprzętu:
- amplituner ONKYO HT-R538
- subwoofer Wharfedale WH-210

W razie potrzeby podaję niezbędne informacje na pytania oraz zdjęcia itp.
Bardzo proszę o pomoc ponieważ nie jestem fachowcem w tej dziedzinie.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Witam.

Proszę o pomoc w podłączeniu głośników 5.1 do subwoofera i następnie amplitunera bo sam nie daję rady. Postanowiłem zmienić te połączenia mimo tego ze wszystko wcześniej grało, ale było połączone w inny sposób. Zmiana ta ma na celu poprawienie jakości dźwięku, ponieważ według mojej własnej opinii nie grało wszystko jak powinno. Teorie moja potwierdził także specjalista z dużego sklepu RTV w którym kupiłem także dużo lepszej jakości kable. Wcześniej głośniki przednie prawy i lewy były podłączone bezpośrednio do amplitunera, a subwoofer był podłączony kiepskim kablem 2xRCA - 2xRCA do amplitunera.

W sklepie kupiłem kabel do subwoofera typu Y (RCA - 2xRCA). Głośniki jak mi poradził Pan w sklepie połączyłem bezpośrednio do subwoofera (output).

Problem polega teraz na tym, że nie grają w ogóle przednie głośniki (prawy i lewy).

Więcej informacji na temat posiadanego sprzętu:
- amplituner ONKYO HT-R538
- subwoofer Wharfedale WH-210

W razie potrzeby podaję niezbędne informacje na pytania oraz zdjęcia itp.
Bardzo proszę o pomoc ponieważ nie jestem fachowcem w tej dziedzinie.

Nie wiem co za gościu Ci radził, ale pierwszy raz spotkałem się z praktyką że mając możliwość podpięcia do ampli, ktoś podpina kolumny do suba? I czemu to ma wogóle służyć? Lepiej pobaw się w ustawienie poprawne sprzętu i kalibrację. Co Ci nie pasuje w poprzednim podłączeniu?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Jest taka możliwość ,w niektórych subach na tylnej ściance są zaciski do głośników .Z tego co pamiętam jest tak w niektórych modelach Tannoy
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Jest taka możliwość ,w niektórych subach na tylnej ściance są zaciski do głośników .Z tego co pamiętam jest tak w niektórych modelach Tannoy

Ja wiem Przemek, bo ja w Tonilu też je miałem. Ale nie rozumiem w czym ma być ta poprawa podłączając kolumny do suba, a nie do ampli?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Krzysiek nigdy w życiu tego nie przerabiałem w zdecydowanej większości przypadków subwoofer był podłączony za pomocą kabla RCA ,ale połączenie wysokopoziomowe jest również możliwe
Kolega powinien poszukać na tylnej ściance urządzenia (czyli Onkyo) gniazda SUB PRE OUT i połączyć to posiadanym kablem z subwooferem ( gniazdo low input level)
 

piterek84

New member
Dzięki za zainteresowanie się tematem. Też nie wiem co za gościu mi radził, ale był to pracownik Saturna i wydawało mi się że koleś wiedział co mówi. Powiedział, że ma to służyć poprawieniu basu oraz tym, że subwoofer ma takie możliwości to jest to najlepszego rodzaju możliwe połączenie. Mówił też, że te przednie lewa i prawa kolumna dają bass dlatego mam tak to zrobić. Narysował mi to prowizorycznie na karteczce. Nie mogę na razie zamieszczać obrazków bo brak 5 postów. Mówił oczywiście też o ustawieniach, którymi się bawiłem bo nikt nie odpisywał i na razie w ogóle głosu nie ma :)
 

piterek84

New member
Przepraszam za post pod postem ale tamtego się edytować nie dało bo za krótki.
Piszcie coś proszę bo chce nabić te 5 postów żeby pokazać te zdjęcia bo na bank wiem że jest możliwość takiego połączenia a ten subwoofer ma te pokrętła do podłączania głośników.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Dzięki za zainteresowanie się tematem. Też nie wiem co za gościu mi radził, ale był to pracownik Saturna i wydawało mi się że koleś wiedział co mówi. Powiedział, że ma to służyć poprawieniu basu oraz tym, że subwoofer ma takie możliwości to jest to najlepszego rodzaju możliwe połączenie. Mówił też, że te przednie lewa i prawa kolumna dają bass dlatego mam tak to zrobić. Narysował mi to prowizorycznie na karteczce. Nie mogę na razie zamieszczać obrazków bo brak 5 postów. Mówił oczywiście też o ustawieniach, którymi się bawiłem bo nikt nie odpisywał i na razie w ogóle głosu nie ma :)

Nie wiem co to za magik, i co ma wspólnego bas z kolumn do podłączenia subwoofera? Tez nigdy tego nie przerabiałem. Rozumialbym gdyby aktywny subwoofer miał mocniejszy zasilacz od ampli, to może i miałoby to jakiś sens, ale mając normalny ampli do KD to nie widzę sensu takiego zabiegu. Rozumiałbym tez gdyby podłączyć suba wysokopoziomowo, żeby basu było więcej ( nie mylić z jakością). Pierwszy raz się z tym spotykam żeby komuś kto ma ampli KD polecać podłączenie kolumn do suba. Ciekaw nawet jestem czy w tym wypadku by zadziałala autokalibracja, ale podejrzewam że nie bo tylko przecież sub by był podlączony pod ampli, czyli kolumn by nie wykryło.
 

piterek84

New member
Nie wiem czy oglądaliście te zdjęcia ale w końcu te pokrętełka po coś tam są. Przy wcześniejszym podłączeniu praktycznie nie działały (volume i crossover) a chodzi o głównie o to żeby działały jak powinny. A przy okazji chciałbym się dowiedzieć do czego służą te wtyczki i pokrętełka na tym subie co się nazywaja output i speaker level input.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
LINE LEVEL
Input - wejście sygnału (2x chinch)
Output - wyjście sygnału (2x chinch)
VOLUME - regulacja głośności
Crossover frequency - ustawienie częstotliwości zwrotnicy
PHASE 0-180 odwrócenie fazy sygnału
Auto Power- automatyczne włączanie /wyłączanie subwoofera
Speaker level inputs - wejście głośników
Speaker level outputs - wyjście głośników
 

piterek84

New member
Dzięki za odpowiedź. Zaczynam powoli rozwiązywać tą zagadkę. To wyjście Output (2x chinch) zostawiam w spokoju na subie. Faktycznie jak ktoś wcześniej pisał nie wykrywa tych przednich głośników przy aktualnym połączeniu. Ale wpadłem na pewien pomysł i chcę zapytać czy to ma sens i czegoś nie "zjaram" ... Chcę połączyć dodatkowe kable do subwoofera do tych nakrętek Speaker level inputs i połączyć je z amplitunerem w te wejścia co się nazywają Front Speakers B - zrobiłem zdjęcie tego i zamieszczam link do niego.

http://imageshack.us/a/img404/2105/0mem.jpg

Jak już wcześniej zaznaczyłem jestem trochę zielony w temacie więc mogłem bzdurę wymyślić, chociaż wydaje mi się dość logiczne. Co myślicie o tym ? :) Ryzykować czy nie ?
 

ikar1975

Active member
Bez reklam
Masz ampli z nowymi dekoderami a podajesz sygnał analogowy na sub ,po co te kombinacje .W ampli masz pre out subwoofer takie fioletowe gniazdo 1 rca:grin: podepnij tam swoim ohelbahem 1 rca y 2 rca do suba przednie normalnie pod front a R i L i ciesz sie dzwiekiem, a jakie masz głosniki poza subem oczywiscie?.Pozdro
 

piterek84

New member
Czyli nie ma sensu w ogóle to co napisałem post wcześniej ? Normalnie mam podłączony sub do amplitunera tym kablem typu Y a kombinacje po to żeby pokrętła na subie VOLUME i Crossover frequency działały jak powinny bo w poprzednim ustawieniu (jak już się trochę naczytałem na tryb A czyli kable prosto z głośników do amplitunera na pokrętła kręcenie nimi nie dawało praktycznie żadnego efektu), dlatego kombinuje teraz na ten tryb B czyli jak pisałem wcześniej w całym temacie głośniki -> sub -> ampli. Ustaliłem też ze te tryby A i B da się zmieniać jak się chce, ale jak będę miał po nowemu czyli na B to jak ustawie A to będzie cisza podejrzewam no bo nie będzie tam kabli przykręconych z głośników. Sam już nie wiem. A głośniki quadral.
 

slawko_23

New member
Bez reklam
Jak chciałbyś podłączyć tak jak ci polecił gość z saturna to
1. albo podłączasz front A ale jako wejście Frontowe głośniki
a na zakręcanych zaciskach w subwooferze na SPEAKER LEVEL INPUT
a na głośniki masz podłączyć SPEAKER level OUTPUT
ale wtedy nie masz regulacji na potencjometrach bo odcięcie pasma
reguluje ci ustawienie w amplitunerze
( jak mniemam masz Jakieś starsze ONKYO),ale odciążasz głośniki
bo niskie częstotliwości "zabiera" subwoofer
2 sposób to podłączasz wejściem typu Y tzw LFE ale masz
tylko regulację na zwrotnicy
same niskie tony w subwooferze. A tym samym regulujesz pasmo od 40 hz do 150 hz
i wtedy powinieneś odwrócić Phase w stosunku do głośników o 180 stopni
żeby bas z frontowych kolumn nie kłócił się z subwooferem
takie podłączenie jak na tym foto nie ma sensu :_)
pozdro
 

piterek84

New member
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi dziś już daje spokój z tym. Skomplikowane to wszystko. Wrócę jeszcze jutro do tematu więc proszę nie zamykać. Miłego wieczoru wszystkim !
 

piterek84

New member
Jak chciałbyś podłączyć tak jak ci polecił gość z saturna to
1. albo podłączasz front A ale jako wejście Frontowe głośniki
a na zakręcanych zaciskach w subwooferze na SPEAKER LEVEL INPUT
a na głośniki masz podłączyć SPEAKER level OUTPUT
ale wtedy nie masz regulacji na potencjometrach bo odcięcie pasma
reguluje ci ustawienie w amplitunerze
( jak mniemam masz Jakieś starsze ONKYO),ale odciążasz głośniki
bo niskie częstotliwości "zabiera" subwoofer
2 sposób to podłączasz wejściem typu Y tzw LFE ale masz
tylko regulację na zwrotnicy
same niskie tony w subwooferze. A tym samym regulujesz pasmo od 40 hz do 150 hz
i wtedy powinieneś odwrócić Phase w stosunku do głośników o 180 stopni
żeby bas z frontowych kolumn nie kłócił się z subwooferem
takie podłączenie jak na tym foto nie ma sensu :_)
pozdro

Jednak dalej nie daje mi to spokoju i chciałem zapytać który sposób podłączenia w moim przypadku będzie lepszy (1 czy 2 ?) Mój amplituner Onkyo jest jakoś 2-3 letni. Dokładny model to HT-R538. Pytam bo zacytowany post powinien rozwiązać mój problem.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Jednak dalej nie daje mi to spokoju i chciałem zapytać który sposób podłączenia w moim przypadku będzie lepszy (1 czy 2 ?) Mój amplituner Onkyo jest jakoś 2-3 letni. Dokładny model to HT-R538. Pytam bo zacytowany post powinien rozwiązać mój problem.

Ja bym nie cudował tylko podłączył normalnie pod ampli, przeprowadził kalibrację, wprowadził poprawki i porzadnie ustawił suba. To tyle w temacie:) Jesli będziesz miał pytania odnośnie kalibracji zapraszam do http://www.hdtv.com.pl/forum/amplit...acja-i-ustawienie-kina-domowego-poradnik.html. W razie pytań wal w http://www.hdtv.com.pl/forum/amplitunery-av/93984-kalibracja-kina-domowego-dyskusja.html.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
zaraz jeżeli dobrze pamiętam to w przypadku podłączenia liniowego (czyli za pomocą kabla RCA) funkcja odwrócenia fazy sygnału nie działa ,używa się to w przypadku połączenia wysoko poziomego - jeżeli źle pisze proszę mnie poprawić

"piterek" zrób tak jak napisał Krzysiek - poszukaj odpowiedniego gniazda na tylnej ściance amplitunera i podłącz sub za pomocą kabla i skończ to cudowanie ,zresztą skoro podłączałeś tak jak na schemacie który dostałeś w sklepie i nie pojawił się dźwięk na frontowych kolumnach ,to coś chyba jest nie tak
 
Do góry