Jak łączyć pliki .m2ts z kamer HD - krok po kroku dla początkujących

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Kiedyś udało mi się zassać v1.2. Mi się przydaje, choć czasem przycina, to jednak był (jest) to odtwarzacz, którego polubiłem od razu. Moze nastepcy Mirillis podejmą próby reanimacji (pewnie juz pod inna nazwą), bo projekt rozwiijał sie prężnie i nieźle sie zapowiadał.
 

brutus76

New member
Witam ponownie w innym wątku. Otóż udało mi się już zgrać pliki z kamerki Sony Sr5 na kompa za pomocą PMB. Chciałem za opisem Sydona z pierwszego postu wykonać łączenie plików. Miałem zgrane z kamerki ok 30 "kawałków", które podzieliłem tematycznie i zmieniłem ich nazwę (te ok 30 plików miały nazwy składające się z cyferek, a ja podzieliłem je na grupy nazywając kolejno "Działka1"..(..)..."Działka13" i dwie inne grupy, gdzie numery to kolejność -wszystko zgodnie z opisem Sydona. Tak "opisane" grupy plików poddałem obróbce tymi dwoma programami tj. TS Splitter oraz tsMuxer. Wszystko szło OK do momentu kiedy chciałem zobaczyć pliki wynikowe. Tu się rozczarowałem bo te "duże" pliki były tylko dźwiękowe - brak obrazu. Zastanawiam się czy zrobiłem coś źle czy co? Jest jakiś inny prosty sposób na bezstratne łaczenie plików AVCHD?
Jak już uda mi się "skleić" te pliki to potem chcę ew. pobawić się jakimś programem do edycji (coś, wyciąć, dodać komentarz, muzyczkę, efekt).Oczywiście zależy mi by nie tracić przy tym nic na jakości obrazu i dźwięku. Nie muszę "przekonwertowywać" z formatu AVC bo i tak zamierzam na dniach zakupić stacjonarny player Blu-ray (z kodekiem AVC) i później może komputerową nagrywarkę Blu-ray ale póki co nagrać płytkę DVD pod blu-raya (Sony, Panasonic).

Czy mogę prosić o pomoc? Może wyszły już jakieś proste poprawnie działające programiki do takich działań. Dziękuję za wszelkie porady.
Jeżeli pominołem coś co może mi pomóc i jest na tym forum to proszę o linka. Jestem dość zapracowanym człowiekiem i ciężko mi poświęcać dużo czasu na "czesanie" wielu wątków tego forum.
Dziękuje za wyrozumiałość.

Brutus
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Siła przyzwyczajenia robi swoje, więc jeszcze odwiedziłem Forum - no i jak tu zostać obojętnym na problemy innych. Piszę więc:
1. Jeżeli masz zamiar coś jeszcze wycinać w ramach tych wybranych plików, to powinieneś to zrobić jeszcze w programie PMB, a dopiero później łączyć pliki.
2. Jeżeli chcesz korzystać z jakiegoś programu, gdzie będziesz chciał dodawać efekty do video, to niestety musisz się pogodzić z przekodowywaniem - innej możliwości nie ma.
3. Łączenie plików opisną metodą ma sens, jężeli możemy obejść się bez efektów w materiale video, a zależy nam, aby bez przekodowywania i szybko uzyskać pliki odpowiedniej długości, które już na tym etapie będą mogły być odtwarzalne jako niezależne filmy lub posłużą nam jako budulec do tworzenia struktur AVCHD (BR)
4. Dla połączonych plików można edytować audio po ich wczytaniu do jakiegoś programu edycyjnego (np. Pinnacle Studio) i tam dodać muzykę, komentarz i ewntualnie inne efekty i po ustawieniu relacji głośności między dźwiękiem oryginalnym i dodanym, zgrać takie audio (bez filmu) do pliku muzycznego. Zgrywanie audio jest procesem bardzo szybkim, tak samo jak i jego wmuxowanie do plików uzyskanych z połączenia tych krótkich. To nowe audio można wmuxować w miejsce oryginalnego lub jako dodatkowy strumień (drugie audio). Do muxowania audio oczywiście użyjemy tsMuxera. Jeżeli jesteś początkującym w zakresie edycji, to pozostaw sobie edycję audio na później - możesz do tego powrócić w dowolnym czasie.
To tyle niejako z powtórki rzeczy już opisywanych w innych miejscach. A teraz co do problemów z odtwarzaniem plików połączonych, które napotkałeś:
Prawdopodobnie nie popełniłeś żadnego błędu w procesie łączenia. Aby się jednak upewnić, ze tak jest, wczytaj któryś z plków połączonych do tsMuxer i sprawdź czy wykrywa strumień video. Jeżeli wykrywa i audio i video, to znaczy, że pliki są dobre, a problem masz z playerem, który z plikami .m2ts sobie nie radzi. Fakt odtwarzania plików w PMB, nie musi oznaczać, że w innych playerach również muszą się odtwarzać. Gdybyś miał PS3, to bez problemu takie pliki mógłbyś odtwarzać. Bez komplikacji odtwarzają się także w nowym PowerDVD. Natomiast możesz spróbować jeszcze w jakimś innym playerze: VLC, MPC, WMP czy KMP. Każdy z tych playerów potrafi odtwarzać, ale musi mieć podłączone odpowiednie kodeki i z tym jako początkujący możesz sobie nie poradzić, jeżeli żaden z nich nie odpali z marszu. (problem z kodekami jest najczęstszą przyczyną zmartwień przy odtwarzaniu plików AVCHD i dużo już o tym napisano-problem sam w sobie nie jest trudny, ale wymaga pewnej wiedzy z tego zakresu). Jeżeli masz jakiś program edycyjny z obsługą plików AVCHD (np Pinnacle Studio) i w miarę dobry komputer, to możesz taki program też wykorzystać do odtwarzania tych plików. Nic więcej na ten temat nie mogę napisać, ale mam nadzieję, że to wystarczy.
 

brutus76

New member
Kolego Sydon777 dziękuję Ci za odpowiedź. wielki szacunek dla ogromnej wiedzy i za wiele cennych porad. Faktycznie okazało się że pliki, które stworzyłem tymi programami odtwarzane są tylko w jedny z wielu playerów które posiadam i mniemam, że po zgraniu na płytkę będą czytane przez stacjonarny odtwarzacz (zamierzam taki kupić).
W innym wątku na tym forum zadałem pytanie dot. tworzenia płyt z menu przy zachowaniu oryginalnych plików AVCHD ale w tym wątku chciałem się zapytać o coś innego.
Mianowicie czy tak "sklejone" pliki można w szybki sposób ponownie programem PMB - bo taki posiadam - nagrać płytkę pod BD z jakimś menu.
Czy takie pliki te "sklejone" trzeba już wciągać do innych programów i tam się nimi zajmować? Zależy mi tylko na prostym ale ładnym menu i to wszystko.
Być może nie ma potrzeby "zblokować" tematycznie plików tymi programami, a wystarczy HD writer, który ponoć "scala" wskazane grupki plików w dany temat okraszony opisaną ikonką w menu - mam racje?
Czy PMB też daje takie możliwość czy jak? Tyle, że PMB ma ponoć kijowe tło do menu - szare bez możliwości edycji.
Jestem początkującym amatorem wideo i oprogramowania DVD więc proszę o wyrozumiałość.
Podsumowywując:
Moim celem jest stworzenie płyty DVD z materiałem AVCHD odtwarzanym przez stacjonarny Blu-ray (Panasonic), gdzie mogę zamieścić film (kilka krótkich filmików) z ładnym menu, które umożliwia "odpalenie" danego filmiku przez kliknięcie na opisaną ikonkę (klip, fotkę).

Pozdrawiam

b rutus
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
"Sydon777" odnosnie uszkodzonej struktury na kamerze, to np w sony jest funkcja naprawy, z tego co pamietam masz chyba panasonica zobacz moze masz taka funkcje.
 

markozo1

New member
amator

witam wszystkich.poczytałem o wszystkie wasze posty i mam pytanie.Zaczne moze od tego ze posiadam kamere panasonic HDC SD9, nie bawilem sie jeszcze zadnym programem do obrobki avchd jedynie tymi ktore dostalem wraz z kamera tzn HD WRITER 2,5 oraz wersja trialowa pinnacle studio 11. tak jak juz było pisane na forum film po nagraniu idzie elegancko na kamerze lecz na komputerze przez program hd writer przycina wiec , za pomoca tego wlasnie programu zmieniam film na plik mpeg 2 tracac oczywiscie na jakosci i bez jakiejkolwiek edycji.Ten drugi program pinnacle studio po wgraniu strasznie zamula komputer a mam laptopa hp pavilion, moze za słaby 4G ram, 2,10 Ghz intel core 2 duo, GeForce 8600 gs. w kazdym razie zaczalem sie zastanawiac nad zakupem nagrywarki do tej kamery ktora panasonic proponuje jako opcje dodatkowa do kamery. Moze ktoś mial z nia doswiadczenie i moze powiedziec czy film po nagraniu nie przycina, chodzi mi o zwykle zgranie filmu bez edycji bez efektow itp. Z kamerey jestem zadowolony lecz nie moge jej w danej chwili wykorzystac bo zgrywam filmy w jakosci mpeg2 a interesowala mnie jakosc hd, ktora jedynie mam na kamerze , przechowywanie filmow na kartach sd byloby chyba zbyt kosztowne:) ale chyba tylko w ten sposob moglbym utrzymac ta jakosc.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
1) Komputer nie wydaje się za słaby, choć obecnie lapki mają nawet 2,5 GHz, a nawet powoli 4 rdzenie.
2) Pinnacle już tak ma ;) z tym, ze muli sam sobie przy edycji lub renderowaniu i jest dla mało nerwowych :grin: , ale nie zauważyłem, żeby zamulał cały komputer
(nie wiem o jakie zamulanie chodziło? Że cały czas, nawet przy wyłączonym programie komp ci muli, np. jakbyś miał powłączane wszystkie antywirusy i ochrony jakiegoś pakietu ochronnego? Jesli tak to troche dziwne, i obstawiałbym niezbyt udana konfiguracje kompa lub za duzy bałagan w rejestrze i systemie lub dysku, może brak lub za dużo kodeków), ponieważ:
3) Trochę to dziwne, że HD Writer Ci przycina. Ja mam dwukrotnie gorszego laptopa niż Ty i chodzi cacy (patrz podpis), a mam HD Writera 2.0 i 2.5 i Pinnacle 12 Ulitimate
4) Zgrywaj pliki za pomocą HD Writer na dysk lub DVD w postaci .m2ts. Tak zachowasz ich pierwotną jakość zancznie taniej niż nagrywarką. Nic nie tracisz na jakości, a zawsze po latach możesz do nich wrócić. Wg mnie ta nagrywarka to taki rynkowy drogi bajer Panasonica, no chyba, że będziesz tak duzo nagrywał w terenie, że szybko zapełnisz kartę, to wtedy tak, z tym, że teraz karty osiągnęły takie ceny, że lepiej kupić drugą rezerwową niż nosić przy sobie kolejną torbę z nagrywarką.
5) MPEG2 w HD Writerze jest nic nie warty. Nie ma dostępu do żadnych ustawień kompresji, itp. Wg mnie w ustawionych fabrycznie opcjach MPEG2 kompresja jest za silna i jakość wynikowych plików (przy najmniej u mnie) jest koszmarna. Przykładowo MPEG2 w Pinnaclu mozna tak pięknie ustawić, że jakość będzie super :eek:k: lecz jesli nie interesuje Cię specjalnie edycja, to HD Writer wystarczy oraz płytki DVD lub pojemny dysk komputera.
 
Ostatnia edycja:

Andy534

New member
Jestem swiezo upieczonym wlascicielem kamery Canon HF 100 i w temacie jestem zielony jak pietruszka :) Moze troche nie na temat ale mam do bardziej doswiadczonych kolegow pytanko z jaka czestotliwoscia ramki najlepiej filmowac ujecia 24p, 30p lub 60i aby potem wykorzystac do dalszej obrobki oczywiscie najbardziej zalezy na jakosci. Narazie wszytko krece na 30p i niekiedy probuje na 60i i zgrywam surowe na dysk. Jak bede miec wiecej czasu porozmyslam nad dalsza obrobka ale do wtedy aby 99 % tego co nagram nie bylo do wyrzucenia :)
 

WiruSSS

New member
ja to ujme tak:
24p używam kiedy chcę materiał wrzucić na dvd pal wtedy po prostu przyspieszam film do 25 fps i tyle.
30p używam kiedy chcę wrzucić filmik do sieci
60i używam na codzień lub gdy potrzebuję uzyskać prawdziwe slow motion (konwersja do 60p i potem zmiana klatkazu w zalezności od potrzeb 30p lub 25p) lub gdy chcę uzuskac 720p60
 

leotdi

New member
markozo1 napisał:
witam wszystkich.poczytałem o wszystkie wasze posty i mam pytanie.Zaczne moze od tego ze posiadam kamere panasonic HDC SD9, nie bawilem sie jeszcze zadnym programem do obrobki avchd jedynie tymi ktore dostalem wraz z kamera tzn HD WRITER 2,5 oraz wersja trialowa pinnacle studio 11. tak jak juz było pisane na forum film po nagraniu idzie elegancko na kamerze lecz na komputerze przez program hd writer przycina wiec , za pomoca tego wlasnie programu zmieniam film na plik mpeg 2 tracac oczywiscie na jakosci i bez jakiejkolwiek edycji.Ten drugi program pinnacle studio po wgraniu strasznie zamula komputer a mam laptopa hp pavilion, moze za słaby 4G ram, 2,10 Ghz intel core 2 duo, GeForce 8600 gs. w kazdym razie zaczalem sie zastanawiac nad zakupem nagrywarki do tej kamery ktora panasonic proponuje jako opcje dodatkowa do kamery. Moze ktoś mial z nia doswiadczenie i moze powiedziec czy film po nagraniu nie przycina, chodzi mi o zwykle zgranie filmu bez edycji bez efektow itp. Z kamerey jestem zadowolony lecz nie moge jej w danej chwili wykorzystac bo zgrywam filmy w jakosci mpeg2 a interesowala mnie jakosc hd, ktora jedynie mam na kamerze , przechowywanie filmow na kartach sd byloby chyba zbyt kosztowne:) ale chyba tylko w ten sposob moglbym utrzymac ta jakosc.

markozo1,

1) PLIKI AVCHD odtwarzane przez HD Writer (tryb edycji) też mi się
przycinały. Teraz już NIE !
Trochę danych: mam lapka z Core Centrino Duo T9400 2x2,53MHz na
FSB 1066 MHZ, 4GB RAM 800MHz + grafę GeForce 9600M GT z 512MB.
System: WIndows Vista Home Premium x64 bit.

... i co, byłem w szoku, kiedy w trybie edycji HW Writer 2.5
pliki AVCHD przycinały się ! ... zgrywane wcześniej bezpośrednio z kart
SDHC przez złącze lapka z wykorzystaniem programu HD Writer
(nawiasem, tylko taki sposób dopuszcza instrukcja obsługi)

...a dodam, że nagrywam materiały w trybie HG (mam karty 8GB - bo
tak mi z wielu względów pasuje). Procek był obciążony w zakresie
85-95% ze wskazaniem raczej na te górne partie % ! Byłem w szoku.
A właściwie dlaczego? ... gdyż można się tego było tego spodziewać.
Procek jest obciążony przede wszystkim zadaniem dekompresji materiału.

ROZWIĄZANIE : było proste ! -> Vista Manager v.1.5.6
Zysk: Vista smiga aż miło + płynne odtwarzanie przez HD Writer 2.5.

2) Pinnacle Studio Plus HD Version trial (15 dni). U mnie też się przycinał
... i odinstalowałem. Nie odpowiada mi ten program. Czekam teraz na
Adobe Premiere Elements 7.0

3) Nagrywarka VW BNE-1. Akurat ją posiadam. Nie, nic się nie przycina,
i jestem z niej bardzo zadowolony. Właśnie zgrywam/zrzucam na nią
materiały dopiero co nakręcone. Tak było i tym razem w Egipcie
(backup). Sam proces nagrywanie trwa dość długo, ale przynajmniej
jestem pewien bezpieczeństwa materiału (SD i HD do końca nie wierzę).
W dodatku zestaw nagrywarka (odtwarza przez połączenie z kamerą)
+ kamera - a wszystko sterowane dołączonym pilotem - znakomicie
się sprawdza w praktyce. Zapłaciłem 680,- zł.

ps
do Krzysztofaradio : to nie jest tylko bajer, ja to już przynajmniej wiem.
 
Ostatnia edycja:

Dref

New member
Odtwarzanie z SD w kamerze Panasonic HSC9

Mam nadzieję, że nie zamulę wątku moim problemem:
Kilka sesji zdjęciowych zgrałem kolejno z kamery na dysk za pomocą HD Writera. Następnie dokonałem wyboru poszczególnych scen (nadal za pomocą HD Writer-a) i zgrałem je na nowo sformatowane SDHC w kamerze. I tutaj problem: po odłączeniu kamery od komputera otrzymuję komunikat CANNOT PLAY
Czy ktoś spotkał się z takim problemem?
Z góry dziękuję za jakąkolwiek wskazówkę
Dref
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
nie wiem czy dobrze zrozumialem, ale w kamerach jest tak ze jak cos wytniesz to kamera nie bedzie wiedziec co sie dzieje, tam sa na karcie takie pliki info dla kamery co ma nagrane itd, wiec przegranie z kompa filmu czy zdjec nie zadziala
 

bemx2k

New member
Dokladnie tak jak napisal : Seba_Fan
Potrzebny by byl jakis edytor tych dodatkowych plikow
zeby dodac/zmieniac w nich informacje na temat tego co jest na dysku/karcie w camkorderze.


Co do tematu laczenia plikow *.m2ts / *.mts
to polecam najnowsza wersje TSMuxera 1.8.8
w moim przypadku polaczyl mi ponad 40plikow
w niecale 2 minuty prawie 4GB
http://www.videohelp.com/tools/tsMuxeR?changelog=1074

szczerze polecam
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

piotralski

New member
I klikales plik po pliku?

Nie moge tego rozgryzc....:(

Mam w jednym temacie ponad 200 plikow ktore chcialbym polaczyc w jedna calasc - nie daje rady :(
 

piotralski

New member
Zrobilem wedlug opisu kolegi Sydon777 i niestety dzwiek sie rozjezdza. Bede musial material pozostawic w czesciach. Dla scislosci rozjazd zaczyna sie po ok 40 minutach.
 

bemx2k

New member
piotralski

Zapodaj sobie w podpisie info o posiadanym sprzecie
na przyszlosc bedzie Ci latwiej pomoc/doradzic .
Dla przykladu dodam ze TSMuxer ma dosc czesto problem
z polaczeniem plikow m2ts z kamer Sony .
 

piotralski

New member
Ano wlasnie o Sony chodzi, a konkretnie o HDR-SR12. Mecze sie juz od dwoch dni i dupa.

Czy naprawde nie ma jakiegos narzedzia do laczenia tych plikow??
Probowalem Pinaclem 12, Vegas 8, ale one renderuja calosc.
Marzeniem byloby posiadac program ktory skleil by takie pliki bez rekompresji.
 

piotralski

New member
Poki co znalazlem rozwiazanie.

Na dzien dzisiejszy orginalne pliki m2ts laduja na dysku w szafie :)
Moze za czas jakis bedzie jakis soft ktorym bez problemu polacze sobie orginalne pliki.

Do codziennego uzytku material koduje TMPGEnc 4.0 XPress (laczac oczywiscie wszystko w calosc).
Ustawienia:
Blu-ray standard MPEG file
1920x1080 16:9 25fpf
Rate CBR
Audio Dolby Digital
Bitrate 18000 kb\s
DC component precision 10bit

Plik wynikowy to mpg wysokiej rozdzielczosci.
Material odtwarzam na Popcornie A110 i nie widze roznicy w jakosci :)
 

piotralski

New member
bankrootghost napisał:
czy przypadkiem ten plik wynikowy "mpeg Bluray standard" nie jest prawie dwukrotnie "cięższy" od oryginału ?

Przy takim bitrate jest prawie taki jak orginal. Mozna dac max 25000, ale to jakosci nie podnosi natomiast tak jak piszesz plik wynikowy ma duzo wieksza objetosc niz orginal.

Przy okazji zauwazylem ze przy duzej ilosci plikow do scalenia (ok 40) TMPGEnc sie wywala z komunikatem:
"W magazynie brak miejsca do wykonania tej operacji. Erroe code 0x8007000E"
Wedlug specow jest to wynik zbyt malego pliku wymiany, ale pomimo powiekszenia problem nadal wystepuje przy duzej ilosci pliczkow skladowych.
Moze ktos z Was mial podobnie i rozwiazal ten problem?
 
Ostatnia edycja:
Do góry