Jak działa ARC w HDMI w serii F6400?

Irokez99

New member
Witam

Chcę dokupić "soundbara" w postaci Yamaha Pianocraft MCR-750 do Samsunga 40F6400. Soundbar to ponad tysiąc więc wolę dołożyć do czegoś co może też zagrać radio, CD itp.
Ponieważ nie istnieje żaden inny model mikro systemu w cenie do 2000PLN posiadający wejście cyfrowe optyczne, skazany jestem na ewentualny zakup tego radyjka.
Tylko mam takie pytanie. Odtwarzanie tego co leci na TV realizowane jest przez kanał zwrotny w HDMI - ARC. Samsung takowe posiada i ta Yamaha to wykorzystuje. Innego wejścia ten zestaw nie posiada.
Ale czy przez ten kanał będzie też transmitowany sygnał audio z tunera SAT, gdy do TV zostanie podłączony pod kolejne wolne HDMI i wybrany ten tuner jako źródło obrazu?

Pozdrawiam.
 

skorup84

New member
Tyle że jeśli sie nie mylę to w przypadku sygnału z dekodera o dźwięku 5.1 można zapomnieć bo Samsung po ARC puszcza tylko stereo
 

skorup84

New member
Hmm, w kilku różnych źródłach na necie spotkalem się z informacją że tylko stereo puszcza. Cytat z hdguru:
" Samsung only supports PCM Stereo (2.0 channels) from external sources such as cable box or Blu-ray player. Internal tuner and streaming will send up to Dolby Digital 5.1 through HDMI ARC"
Źródło:HDMI Audio Return Channel (ARC) for your HDTV Explained | HD Guru

Sam rozważam zakup soundbara i jeśli jest tak jak pisze tdx to nic tylko sie cieszyc:)
 

tdx

New member
Bez reklam
Ej no..

cytuje

W kwestii ścieżek dźwiękowych jest również dobrze, Telewizor zdekoduje większość formatów, a to co będzie poza jego zasięgiem możemy wysterować na amplituner przez HDMI z ARC. U mnie w konfiguracji Samsung 40F6770 i Yamaha V373 jest tylko 1 kabel HDMI podłączony do obu portów opisanych jako ARC, wraz z odpowiednim ustawieniem kontroli (Anynet+). Dekodowanie TrueHD 7.1 nie stanowi żadnego problemu. Z pozycji odtwarzacza wideo w TV możemy też wybierać, która ścieżka audio z kontenera filmowego zostaje odtwarzana. Nie mam żadnego problemu z brakiem dźwięku w menu, TVN Player czy innych opcjach. Nawet więcej, jak wyłączam wzmacniacz, wchodzą głośniki wbudowane w TV, włączam wzmacniacz i dźwięk zostaje wysterowany na kolumny. W zasadzie każda akcja jest obsługiwana.
Wracając do tematu wideo, sprawdzałem jak zachowuje się TV w kwestii dopuszczalnych profili kodowania. Czytałem na forum o problemach z odtwarzaniem plików zakodowanych H.264 z HighProfile 4.2 i wyżej (Samsung podaje High 4.1 jako maksimum). Ja czegoś takiego nie doświadczyłem. Co prawda testowałem materiały o przepływności do 30Mbps (średnia 22Mbps) ale profil High 4.1, 4.2, 5.0 i 5.1 wszystkie w rozdzielczości FHD działały z USB bezbłędnie (uzupełnię informację: ilość klatek referencyjnych = 4, włączony CABAC, GOP do 250 klatek, struktura IBP). Co do innych popularnych formatów (a raczej kontenerów) nie ma żadnego problemu: MP4, MOV, MKV, AVI i wszystko o czym wspomina instrukcja jest odczytywane (nie zdążyłem jeszcze przetestować MPEG Transport Streama). Kolejnym zaskakującym (momentami rozczarowującym) elementem jest skalowanie obrazu. Oczywiście najlepszą jakość uzyskamy odtwarzając materiały FHD w trybie 1:1, lecz w przypadku innych rozdzielczości jest również OK. Zauważyłem pewną powtarzalność i prostotę mechanizmu skalowania obrazu wideo, wygląda mi to na opcję "nearest neighbour" (co z drugiej strony mogłoby tłumaczyć kiepskie wyświetlanie JPEG), czyli najlepsze efekty uzyskamy oglądając materiały w Aspect Ratio 16:9 i rozdzielczościach 360p (ten wariant jest skalowany najlepiej), 540p i 1080p. Stąd w zasadzie wniosek jest jeden, na tym TV należy oglądać jedynie materiały 1080p z przepływnością około 20Mbps (oczywiście również w anamorficznym AR czyli 1920x800/816 itp). I na tym chyba zakończę ten rozdział
 

skorup84

New member
Tyle że gwx z tego co pamiętam to pisał że nie korzysta z żadnego zewnętrznego dekodera do tv czy to naziemnej, kablowej czy satelitarnej:/ Jakbyś znał kogoś kto sprawdził 5.1 po arc z dekodera to byłbym wdzięczny za info:)
 

zbyniu4

New member
No nie wiem na jakim sprzęcie sprawdzał 5.1. U mnie np z dekodera NC+ TurboBox na tv wychodzi na niektórych kanałach 5.1 natomiast z tv przez ARC 5.1 na kino nie wychodzi. Jest tylko PCM 2.0. Inaczej jest jak się dźwięk puści się z tv na kino przez optyka pokazuje się wtedy jakiś format DTS Neo 2:5. I to wszystko DD i DTS nie są podświetlone-nie są dostępne.
 

dabthor

New member
Witam,
dokonałem zakupu TV Samsung 40F6400 oraz kino domowe HT-E350.
Oba urządzenia mają porty HDMI-ARC oraz Anynet+ (CEC).
Niestety TV nie znajduje kina domowego w ustawieniach Anynet.
Udało mi się konfigurować pilota i mogę jednym pilotem obsługiwać oba urządzenia, ale to chyba nie do końca o to chodziło.
W kinie domowy natomiast ustawiłem ARC Auto i Głośniki kina domowego, ale gdy przechodzę na funkcje ARC mam informację, że nie jest wspierane.
Próba włączenia głośników zewnętrznych w TV również nic nie pomogła.

Oba sprzęty połączone są kablem HDMI tym 1.4a i wpięte w odpowiednie porty HDMI.

Mam dwa pytania:
1) jak sprawdzić czy kabel na pewno jest typu 1.4?
2) jak sparować ze sobą oba urządzenia.

Proszę również o inne sugestie, jak to ze sobą połączyć.
 

tdx

New member
Bez reklam
Skoro piszesz że kabel masz wpięty odpowiednio w TV (hdmi2) anynet masz w TV na on i w kinie na auto to jak TV nie wykrywa urządzenia to już jest coś nie tak...
Możesz zacząć od całkowitego wyłączenia tv (z odpięciem kabla zasilającego włącznie) i ponownie sprawdzić czy anynet wyszuka urządzenie

Winowajcą może też być kabel ale mi anynet i arc działa na kablu za 19zł wiec :) (ewentualnie pożycz na chwile od kogoś inny kabel hdmi)
 

dabthor

New member
no ja mam kabel za 15zł..może to ta różnica :)

odpinałem kabel zasilania i nic się nie działo później.
inne urządzenia są podpięte ( konsola, RPi) i CEC działa.
może spróbuje zamienić kable i sprawdzę czy CEC chociaż działa.

Ale zostaje jeszcze kwestia ARC. bo tylko jak będzie działał CEC to wtedy mogę liczyć na działanie ARC ale pod warunkiem że kable będzie typu 1.4.
Z tego co rozumiem że z dekodera też będę mógł uzyskać audio w systemie DD?
 

Irokez99

New member
Kupiona Yamaha Pianocraft MCR-750 i Samsung 40F6400 działają razem świetnie. Trzeba tylko w opcjach Yamahy włączyć HDMI Control.
 

dabthor

New member
Zmieniłem kable i ARC zadziałał.
Ale teraz mam inne pytanie.CEC działa tylko wtedy gdy uruchomienie najpierw XBMC na RasberryPi
Co zrobić by CEC działał jak odpalam tylko kino domowe?
 

tdx

New member
Bez reklam
u mnie działa to na przemiennie odpalam np konsole tv się budzi i przełącza na właściwe hdmi

Opalam TV na źródle konsola >> konsola się budzi

Z offem jest tak samo
 

dabthor

New member
Kabel na którym zadziałał ARC to kabel od konsoli.
Ów zakupiony kabel podłączony do konsoli nie wykrywa jej w Anynet+ więc chyba z kablem coś nie tak jest.
Znalazłem test zrobiony przez Wydziub'a i zamierzam kupić Vivanco HDMI 3m 1.4 3D ARC 4K tylko 1.5m. Chyba wtedy powinno wszystko działać?

Tylko czy to pomoże by kino było wykrywane w Anynet bez konieczności odpalania innych sprzętów?
 
Do góry