Help! Soundbar, zestaw stereo, nowy TV, czy może tylko kabelek?

Chmarski

New member
Hej,

Przeglądam forum od jakiegoś czasu, czytałem różne recenzje... i choć jest prościej to nadal mam dylemat.
Zacznijmy od warunków lokalowych. Te są raczej trudne - otwarty z jednej strony salon w domu.
Telewizor jest umieszczony na ścianie o szerokości 4m.
Jest ona delikatnie cofnięta - taka wnęka. Po lewej stronie jest mała ścianka odgradzająca od korytarza, która ma jakieś 70-80cm długości. Prawa strona to już mniej problematyczna pełna ściana.
TV oglądamy z odległości około 3,5-4 metrów.
Powierzchnia samego salonu to jakieś 35m2, a z częścią otwartą dochodzi drugie tyle.

W dzisiejszych czasach VOD i streamingu przydałoby się coś na czym można by było trochę tego poodtwarzać. W sumie TV już nie oglądamy. Jednak fajnie by było by mieć lepszy dźwięk korzystając Disney+, Prime, Netflixa czy HBO Max.


Opcje jakie widzę:
- porządne stereo, ale tu mam problem bo od małego słuchałem dobrego sprzętu i nie wiem czy budując zestaw dla siebie przełknę najtańsze rozwiązania. To już jednak będzie musiało mieć choć trochę klasy w brzmieniu. Chyba najodleglejsza ze wszystkich opcji.
- mnie porządne stereo... jeśli coś faktycznie jest wartego, ale raczej kolumny podłogowe, a tu nie bardzo coś widzę co się zmieści w niskim budżecie.

- zmiana telewizora na inny, który ma BT żeby napędzić małą, ale całkiem nieźle sobie radzącą miniwieżę LG CM2760 (to chyba jedyny sposób by podłaczyć do niej TV). Tu znowu trzeba by było sięgnąć po większe finanse bo, jak TU napiszę, że rozważam TV 65" za 2.5k PLN to dostanę bana :hihi:

- kupić kabel SPDIF i podłaczyć TV do głośnika BT Vifa Copenhagen 2.0. Na pewno będzie lepiej niż z głośników TV. Problemem może być sterowanie głośnością. Nie mam doświadczenia z SPDIF i nie wiem czy to pilotem od TV, czy Google ChromeCast 4 wysteruję. Jakby się dało, to zdecydowanie najtańsza opcja.

- kupić soundbar - tylko jaki?


Sounbar:
- Dolby Atmos ze względu na warunki lokalowe raczej się nie spisze, a przynajmniej tak mi wyobraźnia podpowiada.
- wolałbym żeby sobie dobrze radził z muzyką.
- raczej z Subwooferem
- fajnie jakby miał wifi do Spotify itp., ale to w razie czego chyba ChromeCast opędzi
- powinien mieć wejście HDMI, bo korzystam z Chromecast i raczej w to złacze bym je musiał wpiąć
- jeśli nie ma wejścia HDMI to musi mieć SPDIF, tylko nie wiem czy to jakościowo porównywalne rozwiązanie do HDMI
- na Devialeta, a nawet jakbym trafił Vifę Stockholm 2.0 to na razie mnie nie stać :sad:

Z tych, które po przeczytaniu wielu wątków na forum (i w innych czeluściach internetu) najbardziej mnie intrygują jako potencjalni kandydaci:
- Yamaha YAS-209 - najmocniejszy kandydat - największy i najcięższy subwoofer (dośc wyraźnie), a to jak mi kiedyś tłumaczono, zazwyczaj świadczy o większej jakości.
- Polk Audio SIGNA S4 - brak HDMI In
- Denon DHT-S517
- LG S75Q albo S65Q
- JBL BAR 2.1 Deep Bass - najtańsza opcja z tych bezpieczniejszych
- TCL 8132 albo 9030 - tu się obawiam, bo poczytałem o przygodach ludzi z 9030 :x


Czy duża będzie różnica pomiędzy JBL (ewentualnie TCL), a pozostałymi modelami? Na pozostałe musiałbym sobie poodkładać. JBL czy TCL mogę sobie wziąć praktycznie od razu w ramach Allegro Pay bo się mieszczą w limicie.
Z odkładaniem trochę sie obawiam, bo sezon grzewczy nadchodzi (a chrustu mało zebrałem), potem święta... i te droższe modele to się mogą dość mocno w czasie odsunąć.


Przepraszam, że się tak rozpisałem, ale im bardziej próbuję to ogarnąć sam, tym większe dylematy.
Sounbar, słabe stereo, nowy TV, czy tylko kabelek SPDIF?
Jeśli Soundbar to jaki? Któryś z powyższych, czy może jakaś inna opcja?
Pomożecie?
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Podałeś modele , ale nie podałeś w sumie ile masz max kasy ?
Żeby przedstawić alternatywę do wielkości pokoju.
Szczególnie , że ma sobie dobrze radzić z muzyką !
Koszt najmniejszy to około 2 tyś zł jak LG G1 z Dolby Atmos i z szeroką sceną muzyczną.
Ale podaj proszę mksymalny przedział cenowy ?
 

Chmarski

New member
Chciałbym się zmieścić poniżej 2 tysięcy.
Chyba ta Yamaha YAS-209 najbardziej mi się podoba. Jesli ten LG jest lepszy to trochę ponad 2k można go już dorwać.
Tak jak pisałem Atmos chyba nie jest u mnie must have. Wolałbym, żeby przy muzyce lepiej brzmiało.
Jak wyskoczymy finansowo wyżej (3-4k PLN) to może jakieś "bieda" stereo będzie już dostępne w tych pieniądzach.
 

Chmarski

New member
Na razie nie wybrałem rozwiązania ostatecznego. Mam "protezę", która daje radę bo dźwięk w stosunku do tego co szło z TV się poprawił.
Jedną z wymienionych przeze mnie opcji była zmiana TV na taki, który ma BT... i dotarło do mnie, że przecież Google Chromecast 4, którego używam ma BT.
Przetestowałem z tą wieżą LG CM2760 i dzała. Trochę to upierdliwe, bo po każdym włączenu wieży trzeba ponownie podłączać BT, ale pod względem dźwieku wyraźnie lepiej.
Przetestowałem też z głośnikiem BT Vifa Copenhagen 2.0, ale tu mam trochę trudniej by to rozsądnie ustawić. Dźwiękowo z Vifa idzie zdecydowanie lepiej, ale ten głośnik jest wysoki i nie bardzo mam miejsce pod telewizorem na niego.

Teraz raczej będę się zastanawiał nad zmianą TV na większy, albo zacznę budować rozwiązanie stereo.
 

Chmarski

New member
Spodziewam się, że takich cen jak teraz to już raczej nie będzie. Wymiana TV nie jest na szczęście taka pilna. Do tematu pewnie nie wrócę wcześniej niż po zakończeniu sezonu grzewczego. W tym samy czasie pewnie będzie już wiadomo jak z tym cholernym PITem za 2022 jest i czy będę musiał dopłacić wartość TV czy może US mi to odda.
Poza tym na wiosnę mam 50'tkę, i wybrane dwa zegarki, z ktorych wybiorę jeden w zależności od funduszy jakimi będe dysponował.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
No tak. czas na zakup teraz najlepszy. Niestety na wiosnę ( nie wiadomo jeszcze co z kursem Euro) , bo mogą być naprawdę kosmiczne ceny.
Fabryki też korzystają i z prądu i gazu i muszą podnosić pensje.
 

Chmarski

New member
Teraz to w rachubę wchodzą (w ramach przedłużenia w T-Mobile):
  • LG OLED65A13LA
  • Philips 65" PUS7906/12
  • LG 65” 65UP81003LR
Kwestia czy dadzą radę to ogarnąć, bo umowa na firmę a TV sa tylko dla klientów indywidualncyh.
 

Chmarski

New member
Takie akurat w ofercie były, ale na firmę się nie dało.
Na razie myślę co dalej i ewentualnie kiedy. Czy uderzać w TCL 65C935 czy może w tańszy TV plus np. JBL 9.1
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Ludzie robią tak :
1. Jak nie masz miejsca na soundbar i mas z mniejszy pokój to 935 z głośnikami Harmana gra bardzo dobrze i obraz i dźwięk.
2. Jak masz większy pokój i większą odległość od ekranu to wówczas 65C835 Plus prawdziwy sounbar jak 9,1
Da więcej radości.
 

Chmarski

New member
@kiki, dzięki za wsparcie.
Na razie temat wymiany TV czy rozbudowy o soundbar odpada.
Miałem możliwość potestowania JBL 9.1. Jednak to nie jest rozwiązanie dla mnie. W zbyt wielu momentach nie dał rady z muzyką. O ile z koncertem akustycznym Skunk Anansie jeszcze jakoś sobie poradził, to na takim Cantaloop US3 poległ kompletnie. I raczej nie była to porażka z powodu wielkości pomieszczenia.
Zaczynam szukać rozsądnego kwotowo stereo, choć to będzie pewnie wyraźnie więcej niż za soundbar (albo porównywalnie jakbym w jakiegoś Devialeta uderzał).
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Z tego co sprawdzałem to Harman Citation czy Sonos ARC za 8500 zł już sobie dają radę.
Więc 2 razy ...
 

Chmarski

New member
Z Soundbara się wyleczyłem.

Salon 40m2 i do tego jeszcze częściowo otwarty na przedpokój i kuchnię. O ile soundbar mogłem potraktować jako rozwiązanie głównie do kina z wykorzystaniem tych odczepianych głośników tylnych (JBL 9.1), o tyle nie ma szans by tak podejść do stereo. To już musi być mocniejsze żeby napędzić takie pomieszczenie.

Rozmawiałem z kilkoma salonami, przeglądałem recenzje na forach czy yt, i mam kilka wstępnych konfiguracji o jakich myślę, ale rzadko która schodzi poniżej 10k.
Z kolumn to tylko podłogowe wchodzą w rachubę, i to z tych większych raczej.
  • Focal Chora 826, ale trzeba by się było przy tej kolumnie zastanowić nad subwooferem, bo z tego co czytam to świetne kolumny są, ale mają wyraźny brak dołu. Bez subwoofera to chyba trzeba by było uderzyć w 948... a to już jakieś 4x tyle za same kolumny i źródło pewnie powinno być odpowiednio lepsze niż do 826.
  • Oberon 9 (7 chyba będzie za mały)
  • Klipsch RP 8000F II
  • Paradigm Monitor SE 8000F
... a może Transpuls 1500 od Magnata

Jedyne co pewnie by się zmieściło w tych 8k PLN to te Transpulsy od Magnata.
Reszta raczej w okolicach 12k PLN... a boję się co będzie po odsłuchach, gdy zostaną "niewinnie" podstawione Aria 948, SF czy Martin Logan Motion 60xti zaczną mieszać w głowie :(
No i odpowiedni wzmacniacz do danych kolumn...

Te problemy z wyborem TV to "pikuś".
Dobranie stereo to dopiero przygoda i wyzwanie :)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Przy takich potrzebach najlepiej odsłuchać osobiście zestawy.
Ale podpowiedzi innych nie są niczym zdrożnym.
Tak, stereo to faktycznie duże wyzwanie - bo każdy ma inna wrażliwość .
 

Chmarski

New member
Update:
Zdawałem sobie z tego sprawę, że wybór stereo to skomplikowana "zabawa", ale nie sądziłem, że aż tak.
Kombinowanie czy kupić dzisiaj jakieś słabsze rozwiązanie i stopniowo je rozbudowywać, a wymieniane elementy wynosić do sypialni by tam stworzyć drugi zestaw "z odpadów" pierwotnego zakupu. To powoduje, że zaczynam myśleć nad rozwiązaniem do dużego salonu... z punktu widzenia zdecydowanie mniejszej sypialni.
Wygląda na to, że raczej trzeba zbierać na w miarę docelową konfigurację do salonu i nie myśleć o sypialni.
To oznacza, że dłużej nic w salonie nie zagości. Korzystanie z niezłego głośnika BT do nagłośnienia TV jest jednak mało wygodne w codziennym użytkowaniu.

Pękłem.
Pisałem, że się wyleczyłem, ale jednak zamówiłem soundbar Polk Magnifi 2 w (chyba) całkiem fajnej promocji -1499 PLN.
To zupełnie inna kwota niż za JBL 9.1. Zdecydowanie łatwiejsza do przełknięcia za nieidealne rozwiązanie tymczasowe.
Muzycznie podobno jakoś daje radę, a w przyszłości trafi do sypialni gdzie będzie głownie do TV.

A ja sobie dużo spokojniej będę szukał stereo :)
 
Do góry