HD Nabijanie nas w butelkę

dasej

New member
Witam.

Strategiczni dostawcy programów trzymają "sztamę" z handlowcami
i naciągają nas na HD systematycznie obniżjąc jakość programów analogowych i SD.

Pasmo przesyłowe transpondera wynosi około 50 mb/s.
Znośna jakość programu do oglądania to około 8 mb/s dla SD.
W paczkach jest pod 15 programów i więcej co w resultacie daje przy najniższej jakości programu np. 1,5 mb/s.
Taka jakość nadaje się do netu a nie telewizji.

Większość społeczeństwa łapie się na reklamy nie żądając podniesienia jakośći usług za które płacą.
Najważniejsze przy wyborze platworny lub operatora kablowego jest ilość programów a nie ich jakość.

Dotychczas oglądaliśmy np. w trzech telewizorach 50 kanałów telewizyjnych za 50-60 zł. a teraz na własne życzenie będziemy za to samo płacili 150 zł (dekoder cyfrowy do każdego TV). To dzięki nam operatorzy wpędzą nas w coś takiego że będziemy musieli płacić za każdy telewizor w domu.
Nasze stałe dążenie do oglądania coraz więcej za coraz miej doprowadza do obniżania jakośći przesyłanego obrazu.
Następny krokiem po zapchaniu rynku telewizorami 16:9 będzie wciskanie nam wyższej jakości obrazu w standarcie 21:9 .

Doskonałym przykładm jakości obrazu niech będzie TVN24.
Jak nie mieli konkurancji to nadawali w SD format 4:3, strumieniem 1,5 mb/s . Jak POLSAT uruchomił NEWS podnieśli przepływ do około 3 mb/s i dali znacznik by telewizory przełączały się na format 16:9.
TVN podstawowy nadaje stale 5-6 mb/s, reszta programów TVN nie dochodzi do tej ilości przesyłanych danych.

TVN na reklamach za 2008 rok zarobił 2'811'371'905 zł
POLSAT -// - 2'736'096'630 zł
Koszt utrzymania jednego transpondera to około 5'760'000 zł rocznie

Np paczka TVN transpondera 116 Hotbird to 27 programów.
Dzieląc przepustowość transpondera na 27 ile mamy mega danych na jeden program.

Reasumując uważam że nabija się nas w BUTELKĘ. Wcale HD nie jest nam potrzebne. Bardzej przydało by się nam podniesienie jakości tego co mamy. Sprawa przypomina kwadrofonię z lat siedemdziesiątym. Tylko wtedy społeczeństwo się nie dało i dzięki temu dorobiliśmy się wysokiej jakości sterea.

Pozdrawiam.
Janusz

ps. kwoty zacytowałem z czasopisma RAPORT telekabel Dodatek specjalny z 2009r.
 

djgurek

New member
Sory, ale tp 116 jest w DVB-S2 i ma przepustowość 80 mb/s.
Kanały są nadawane w MPEG-4 ! Przepustowość dla nich starcza spokojnie ~ 3 mb/s (SD)

Dla zwykłego transpondera (DVB-S) znośna ilość kanałów to 8-9. A nie 6 jak piszesz :D

Najpierw się dowiedz dokładnie, zanim jakieś tezy wypisujesz.
 

dasej

New member
Pomiar

"djgurek" szerokość kanału nadawczego dla SD i HD jest taka sama.

Dołaczyłem zrzut ekranu z miernika DVB-S, S2.
Tagże wiem o czym piszę.
tvn.jpg

Spójrz na datę i godzinę. A na samej górze jpg ma aktualny przepływ.
W dymku masz aktualny przepływ dla Discover w tej paczce.

Dla przykładu MTV HD w DVB-S2 ma przepływ 11 mbps i tam widać jakość.
 

ziov

New member
ja bym to trochę uprościł na przykładzie N. Te kanały co mają być w HD to są i jakość jest. Reszta kanałów jest tylko tunelowana przez tuner do lepszej jakości.
 

SierzantHarris

New member
Bez reklam
Zabiłeś mnie kolego z tym "i jakość jest"...mój sąsiad ma taki sam tv hd jak ja, on ma N z sygnałem prawie full a ja cyfrę+ także z dobrym i o ile u mnie np. animal planet hd jakąś tam jakość jeszcze ma (minimum akceptowalne) to u niego na nce makrobloki latają po całym ekranie, tak pi-razy-oko to taki odpowiednik nędznego encode/ripu hdtv 4mbps z kompa. Nie chodzi mi tu o dowiedzenie że nka to syf a cyfra git tylko o to że wiele osób nie ma najmniejszego pojęcia co to jest jakość a platforma n z tego co mi wiadomo nie nadaje nawet z vbr i wszystko leci ze stałym bitrate czy to statyczna scena czy dynamiczna - dlatego pikseloza/makrobloki przy ruchu to standard na n a i sceny statyczne jakością nie grzeszą. I żeby nie było - na cyfrze+ dobra jakość hd tez zdarza się czasami i głównie bardzo pozno w nocy. Co do coraz gorszej jakości kanałów sd o której pisze autor tego wątku - mam cyfrę+ od kilku lat i od kiedy wprowadzono kanały "hd" to jakość sd systematycznie spada więc już teraz wiem że to nie przypadek.
 

Gie

Member
Bez reklam
SierzantHarris napisał:
Zabiłeś mnie kolego z tym "i jakość jest"...mój sąsiad ma taki sam tv hd jak ja, on ma N z sygnałem prawie full a ja cyfrę+ także z dobrym i o ile u mnie np. animal planet hd jakąś tam jakość jeszcze ma (minimum akceptowalne) to u niego na nce makrobloki latają po całym ekranie, tak pi-razy-oko to taki odpowiednik nędznego encode/ripu hdtv 4mbps z kompa.
Hmm, ale Animal Planet HD w Cyfrze i w n to ten sam kanał z tego samego transpondera z takim samym bitrate.
 

SierzantHarris

New member
Bez reklam
Ale nazwanie jakiegokolwiek z tych kanałów jakością to gruuuuuba przesada. U mnie na cyfrze ładna jakość hd to się zdarza czasami...pozno w nocy. A skoro enka nadaje z vbr to dlaczego na np. animal planet hd podczas ruchu kamery widać takie makrobloki? Prawda jest taka że u mnie nieraz tvn sd wygląda(ło) lepiej niż np. filmbox hd a już o hbo hd nie wspominając czyli wniosek taki że zamiast wciskać nam pseudo hd i bić kasę za nic, powinni dać uczciwe bitrate w kanałach sd...oczywiście za darmo.
 
Ostatnia edycja:

Yahoou77

Member
Zgadzam się z dasej całkowicie. Dymają nas aż żal. Wystarczy popatrzeć na obraz Canal+ (SD), chyba flagowy kanał SD z paczki Cyfry+. Naprawdę obraz tam potrafi mile zaskoczyć. Czasem, aż dziwię się, że to tylko SD. Dla przeciwwagi kanały Discovery na Cyfrze to tragedia na całej linii, nawet nie chcę oglądać, bo to aż oczy bolą. Naprawdę lubię ten kanał, ale nie da się oglądać. Wolę włączyć National Geographic HD...

Wesołych Świąt....
 

cygan

Member
Bardzo ciekawy wątek. Ma może ktoś dane, jakie są transfery w poszczególnych platformach? Od lutego przechodze na P.Cyfrowy i mam nadzieję, że będzie git. Do tej pory w Multimedii NGC HD i Polsat Sport HD można powiedzieć, że rewelacja. PS HD w relacjach na żywo z polskich gal bokserskich i siatkówki chyba nie do pobicia w jakości, jak dla mnie. Jeszcze nie widziałem obrazu z Blue Raya, tam zapewne max.

dasey - zastanawia mnie Twoja wypowiedź, że do znosnego SD trzeba 8mb. W swojej kamerze gdy ustawię jakość 7mb/s(i to w HD!) to obraz w przyzwoitym świetle wygląda tak jak w NGC HD.
Serio. Może coś źle porównuję, to proszę o poprawkę.

 

Lech

New member
Bez reklam
Zgadzam się z dasej całkowicie. Dymają nas aż żal.

W Polsce brak jest niestety prężnych i wpływowych organizacji konsumenckich, które dbają o klienta.
W krajach gdzie takowe istnieją sprawy wyglądają zgoła inaczej i nie dotyczy to tylko telewizji, ale wielu innych dziedzin.
Ten kto się spiera o jakość SD czy HD w tej czy innej polskiej platformie, niech wejdzie na byle jaki kanał nadawany z Niemiec i zobaczy jaka może być jakość sygnału. Często ich SD porównywalny jest z naszym HD.
 

fotokrak

New member
W Polsce brak jest niestety prężnych i wpływowych organizacji konsumenckich, które dbają o klienta.
W krajach gdzie takowe istnieją sprawy wyglądają zgoła inaczej i nie dotyczy to tylko telewizji, ale wielu innych dziedzin.
Ten kto się spiera o jakość SD czy HD w tej czy innej polskiej platformie, niech wejdzie na byle jaki kanał nadawany z Niemiec i zobaczy jaka może być jakość sygnału. Często ich SD porównywalny jest z naszym HD.
z tego co wiem niemcy nadają HD w mniejszej rozdzielczości ale ślą pełne klatki "p" , w polskich platformach leci maksymalna rozdzielczość HD "i" nie "p" bo takie wielkie cyfry lepiej wyglądają w reklamie literka I gdzieś umyka.
 

dasej

New member
Prawda jest taka że u mnie nieraz tvn sd wygląda(ło) lepiej niż np. filmbox hd a już o hbo hd nie wspominając czyli wniosek taki że zamiast wciskać nam pseudo hd i bić kasę za nic, powinni dać uczciwe bitrate w kanałach sd...oczywiście za darmo.

HBO jest dostarczane przez hbo z satelity dla operatorów satlitarnych i kablowych z bitrate ponad 10 mb/s .
A ile mamy w C+ i N ??????

Uważam że gbybyśmy nie dawali się nabierać na to ich "HD" i stale reklamowali jakość SD to znacznie byśmy na tym zyskal. Napewno finansowo. Kiedyś w necie znalałe filmik reklamujący FullHD. Liczyłem że jak kupkię TV FullHD i połacze go do satelity to zobaczę coś takiego jak w tym filmiku. A tu d.........., national geographic HD woda kratkuje, czysta pomyłka. Na filmiku reklamowym nic nie kratkowało.

Teraz reklamują to jako HD, a potem zaczną to samo reklamować jako FullHD. A my płaćmy stale więcej.
 

dasej

New member
Jeszcze nie widziałem obrazu z Blue Raya, tam zapewne max.
dasey - zastanawia mnie Twoja wypowiedź, że do znosnego SD trzeba 8mb. W swojej kamerze gdy ustawię jakość 7mb/s(i to w HD!) to obraz w przyzwoitym świetle wygląda tak jak w NGC HD.
Serio. Może coś źle porównuję, to proszę o poprawkę.


SD to jest mpeg2
HD to mpe4 z kodekiem h264 co daje "przypuszczalnie" ponad 10 lub wiecej w SD. ( to tylko przypuszczenia)

A co do Blue Raya to jest zapisany w plikach transpot stream.


Blu-ray Disc and HD DVD Disc Sizes
Blu-ray i HD DVD Rozmiary


BD-R Single layer 25GB or 7.8GB*​
BD-R Single layer 25 GB lub 7.8GB *

BD-R Dual layer 50 GB or 15.6GB​
BD-R Dual Layer 50 GB lub 15.6GB

BD-RE Single layer REwriteable 25 GB or 7.8 GB​
BD-RE Single layer wielokrotnego zapisu 25 GB lub 7,8 GB

BD-RE Dual layer REwriteable 50 GB or 15.GB​
BD-RE Dual layer wielokrotnego zapisu 50 GB lub 15.GB


HD DVD-R Single layer 15 GB or 4.7GB*​
HD DVD-R Single layer 15 GB lub 4,7 GB *

HD DVD-R Dual layer 30 GB or 9.4GB​
HD DVD-R Dual Layer 30 GB lub 9.4GB

HD DVD-RW Single layer ReWriteable 15 GB or 4.7GB​
HD DVD-RW Single layer wielokrotnego zapisu 15 GB lub 4,7 GB

HD DVD-RW Dual layer ReWriteable 30 GB or 4.7GB​
HD DVD-RW Dual layer wielokrotnego zapisu 30 GB lub 4,7 GB

HD DVD-RAM 20 GB​
HD DVD-RAM 20 GB


* = Small 8cm discs​
* = Małe 8cm płyty



Video Technical Info for HD DVD and Blu-ray Disc
Video Informacja techniczna dla HD DVD i Blu-ray

Blu-ray Disc
Blu-ray

Video codecs​



Kodeki wideo
MPEG2 - MP@HL and MP@ML​



MPEG2 - MP @ HL i MP @ ML

AVC/H264 - MPEG-4 AVC: HP@4.1/4.0 and MP@4.1/4.0/3.2/3.1/3.0​
AVC/H264 - MPEG-4 AVC: HP@4.1 / 4,0 i MP@4.1 / 4.0/3.2/3.1/3.0

VC-1 - AP@L3 and AP@L2​



VC-1 - AP @ L3 i AP @ L2
Video frame size​






Rozmiar klatki video
High Definition Video​



High Definition Video

1920x1080x59.94i, 50i (16:9)​
1920x1080x59.94i, 50i (16:9)

1920x1080x24p, 23.976p (16:9)​
1920x1080x24p, 23.976p (16:9)

1440x1080x59.94i, 50i (16:9) AVC / VC-1 only​
1440x1080x59.94i, 50i (16:9) AVC / VC-1 jedynie

1440x1080x24p, 23.976p (16:9) AVC / VC-1 only​
1440x1080x24p, 23.976p (16:9) AVC / VC-1 jedynie

1280x720x59.94p, 50p (16:9)​
1280x720x59.94p, 50p (16:9)

1280x720x24p, 23.976p (16:9)​
1280x720x24p, 23.976p (16:9)

Standard Definition Video​
Standard Definition Video

720x480x59.94i (4:3/16:9)​
720x480x59.94i (4:3 / 16:9)

720x576x50i (4:3/16:9)​
720x576x50i (4:3 / 16:9)

Max video bitrate Bitrate video Max 40 MBps 40 Mbps
Audio codecs​



Kodeki audio
Dolby Digital up to 5.1 channels (Max 640kbps)​



Dolby Digital do 5.1 kanałów (640kbps Max)

Dolby Digital Plus up to 7.1 channels (Max 4.736Mbps)​
Dolby Digital Plus aż do 7.1 kanałów (maks. 4.736Mbps)

Dolby Lossless up to 9 channels (Max 18.64Mbps)​
Dolby Lossless do 9 kanałów (maks. 18.64Mbps)

DTS up to 5.1 channels (Max 1.524Mbps)​
DTS do 5.1 kanałów (maks. 1.524Mbps)

DTS HD up to 9 channels (Max 24.5Mbps)​
DTS HD do 9 kanałów (maks. 24.5Mbps)

Linear PCM up to 9 channels (Max 27.648Mbps)​



Linear PCM do 9 kanałów (maks. 27.648Mbps) Maksymalna szybkość transferu danych
54 Mbits​



54 Mbit

Pełna jakość FullHD to jeden kanała satelitarny.
 

cygan

Member
Thx.
Nie wiem czy dobrze przeanalizowałem ale dla pełnego video z audio wychodzi prawie 70 megabitów na sekundę. 40 video plus 27 audio, więc skąd to 54? W kamerach z wysokiej półki jest 35 Mb/s przy 1080p w 30 klatkach.
 

Lech

New member
Bez reklam
Może ja do innej szkoły chodziłem, ale za tamtych czasów to jedna godzina miała 3600sekund, a przeciętny film trwa 1,5godziny.
Daje to 3600sx1,5h= 5400sekud, to z kolei mnożymy przez średni transfer MB/sek 5400sx50MB/s[???]=270 000MB= około 270GB coś to nie tak z tą matematyką!:hmm:
 

karolbe

Member
Może ja do innej szkoły chodziłem, ale za tamtych czasów to jedna godzina miała 3600sekund, a przeciętny film trwa 1,5godziny.
Daje to 3600sx1,5h= 5400sekud, to z kolei mnożymy przez średni transfer MB/sek 5400sx50MB/s[???]=270 000MB= około 270GB coś to nie tak z tą matematyką!:hmm:
Mieszacie koledzy, mieszacie :)

Bitrate jest podawany w mega BITACH na sekunde, w bajcie jest 8 bitow, stad przy bitrate 50Mbps transfer w kilobajtach na sekunde to: 6400KB/s. Dla filmu trwajacego 5400 sekund daje to lacznie 32.95 gigabajta danych.
 

juzeg76

Member
ME w ręczną

myslalem ze PolsatSport HD pusci impreze w HD ale widze , ze tylko skalowanie , szkoda , nabijanie w butelke przez nadawcow trwa w najlepsze , dobrze , ze chociaz C+ jak napisze , ze mecz HD to palce lizac wtedy
 
Do góry